Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2010., 13:19   #81
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
pozdrav ljudi!
danas su izasli rezultati CPE ispita odrzanog u prosincu, polozio sam s ocjenom B.
ispit nije toliko tezak, i da se spremiti uz literaturu dostupnu na internetu. navjeci problem mi je predstavljao speaking, buduci da godinama nisam s nikime uzivo progovorio engleski (iskljucivo internet forumi).
ako netko ima kakvih pitanja, slobodno pitajte
šta je sad CPE

mene zanima gmat
__________________
La liberté est impossible à l'ignorant.
Jade84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 14:50   #82
Mene također zanima CPE. Naime, namjeravam polagati za sudskog tumača i potrebna mi je razina znanja engleskog jezika C2.

Do sada sam položila Cambridgev ILEC (International Legal English) na razini C1. Uzgred napominjem, protivno onome što je pisano na prvoj strani, nije baš TOLIKO teško, doduše, nemam CPE i razinu C2(jer je max razina kod ILEC-a C1), ali položiti pravni engleski(koji je, neovisno o tome što sam pravnica stručni i teži od općeg engleskog) na razini C1 nije mala stvar Prema tome, odgovorno tvrdim, svaki native speaker bi rasturio ispit. Naravno da je nama teže al ja sam, iskreno, očekivala da ću možda dobit rezultat sa razinom B2 a dobila sam C1!A u dosta odgovora nisam bila sigurna.Nije lagano, ali nije ni TAKO teško.

Moje pitanje jest, pošto je CPE sam po sebi ispit razine C2, ako riješiš lošije, da li svejedno možeš dobiti certifikat za manju razinu, recimo B ili C1 ili ako ne riješiš za C2 si naprosto pao??Jer, moj cilj jest C2 ali ne želim bacat pare ako ne dostignem tu razinu pa da ispadne ko da ni nisam izašla na ispit, i CPE C1 dobro zvuči ako ništa za CV???

Jednako tako napominjem da sam za ILEC samostalno radila po literaturi iz Algoritma kao i kolegica koja je samnom bila na ispitu i obje smo prošle, tako da te škole nisu uvijet za prolazak na ispitima. Možda takav sistem odgovara osobama kojima se neda samostalno raditi pa se ovako prisile, al u svakom slučaju mislim da nisu nužne.
__________________
A dream is a wish your heart makes, when you're fast asleep, In dreams you lose your heartaches, whatever you wish for, you keep
Majesty is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 19:57   #83
Quote:
Majesty kaže: Pogledaj post
Moje pitanje jest, pošto je CPE sam po sebi ispit razine C2, ako riješiš lošije, da li svejedno možeš dobiti certifikat za manju razinu, recimo B ili C1 ili ako ne riješiš za C2 si naprosto pao??Jer, moj cilj jest C2 ali ne želim bacat pare ako ne dostignem tu razinu pa da ispadne ko da ni nisam izašla na ispit, i CPE C1 dobro zvuči ako ništa za CV???
polagao sam ga iz istog razloga kao i ti... ako padnes C2, ne dobijes apsolutno nista. taj stupnjeviti nacin ocjenjivanja daje ti IELTS, koji se isto priznaje za sudskog tumaca
iskreno, CPE nije bio toliki problem - meni osobno je najgori dio razgovor. ovisis o temi i sugovorniku - ako je tema suhoparna, a sugovornik neaktivan, tesko se iskazati.
e, i CPE je iskljucivo C2

Quote:
Majesty kaže: Pogledaj post
Jednako tako napominjem da sam za ILEC samostalno radila po literaturi iz Algoritma kao i kolegica koja je samnom bila na ispitu i obje smo prošle, tako da te škole nisu uvijet za prolazak na ispitima. Možda takav sistem odgovara osobama kojima se neda samostalno raditi pa se ovako prisile, al u svakom slučaju mislim da nisu nužne.
ja sam otisao na jednodnevnu radionicu u british council i skinuo par primjera testova s neta. sasvim dovoljno
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 10:43   #84
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
polagao sam ga iz istog razloga kao i ti... ako padnes C2, ne dobijes apsolutno nista. taj stupnjeviti nacin ocjenjivanja daje ti IELTS, koji se isto priznaje za sudskog tumaca
iskreno, CPE nije bio toliki problem - meni osobno je najgori dio razgovor. ovisis o temi i sugovorniku - ako je tema suhoparna, a sugovornik neaktivan, tesko se iskazati.
e, i CPE je iskljucivo C2


ja sam otisao na jednodnevnu radionicu u british council i skinuo par primjera testova s neta. sasvim dovoljno
Hvala ti na odgovoru Ma meni bi ILETS i bio draži jer je češći, ovaj CPE je samo 2-3 puta godišje Jedino mi je bed što je činjenica da ILETS traje svega 2.g., tako da ću morati još nazvati Županijski sud da vidim da li uistinu ne moraš kasnije iznova polagat ispit ili ipak moraš. Jer, ako moraš onda fakat nema smisla, svake 2.g. nanovo se stresirat i plaćat, no way

Al eto, idem u Algoritam vidjeti što imaju od literature za ILETS(premda zadnji put kada sam bila nisu imali ništa)

Tenkju
__________________
A dream is a wish your heart makes, when you're fast asleep, In dreams you lose your heartaches, whatever you wish for, you keep
Majesty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 12:45   #85
Quote:
Majesty kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru Ma meni bi ILETS i bio draži jer je češći, ovaj CPE je samo 2-3 puta godišje Jedino mi je bed što je činjenica da ILETS traje svega 2.g., tako da ću morati još nazvati Županijski sud da vidim da li uistinu ne moraš kasnije iznova polagat ispit ili ipak moraš. Jer, ako moraš onda fakat nema smisla, svake 2.g. nanovo se stresirat i plaćat, no way

Al eto, idem u Algoritam vidjeti što imaju od literature za ILETS(premda zadnji put kada sam bila nisu imali ništa)

Tenkju
nema na cemu

citao sam negdje da se ne mora ponovo polagati, ali se ne sjecam gdje... prosvrljaj po legalisovom podforumu pa mozda nadjes

e da, u british councilu su spominjali da imaju neku knjiznicu gdje se mogu posuditi razni materijali, ali nisam zapamtio gdje se ta knjiznica tocno nalazi

i ova stranica je zgodna
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 23:27   #86
knjiznica od british councila je u zg di je i sam concil, neznam tocno di je to (bila ali nemam pojma kako doc tamo ni di jer je bilo davno ) ali imaju i knjige i dvd/cd i svasta nesto i casopise ....
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 19:26   #87
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
polagao sam ga iz istog razloga kao i ti... ako padnes C2, ne dobijes apsolutno nista. taj stupnjeviti nacin ocjenjivanja daje ti IELTS, koji se isto priznaje za sudskog tumaca
iskreno, CPE nije bio toliki problem - meni osobno je najgori dio razgovor. ovisis o temi i sugovorniku - ako je tema suhoparna, a sugovornik neaktivan, tesko se iskazati.
e, i CPE je iskljucivo C2


ja sam otisao na jednodnevnu radionicu u british council i skinuo par primjera testova s neta. sasvim dovoljno
jesi li ti bio sa mnom na usmenom, pričali o smeću i prebrzoj vožnjii?
__________________
Svijet je pun usamljenih internetskih drkadžija
kresho69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 10:49   #88
Quote:
kresho69 kaže: Pogledaj post
jesi li ti bio sa mnom na usmenom, pričali o smeću i prebrzoj vožnjii?
i igluima koji su pogodni za drzanje pasa?

jesi polozio?
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:47   #89
Quote:
bollocks kaže: Pogledaj post
i igluima koji su pogodni za drzanje pasa?

jesi polozio?
jesam, "C" klasa. ako se sjećaš zeznuo sam pisanje eseja jer sam za prvi potrošio sat i 45 minuta . Sve mi je u gornjim granicama, ali su mi srušili writing na borderline zbog rukopisa, pa mi je povuklo na 74 boda...

jesi čuo šta o priznavanju CPE kao C2 stupanj u RH? kad smo polagali, šefica BC mi je rekla da "rade na priznavanju CPE-a kao C2",, makar neformalno, svatko će ti priznat da znaš Engleski kad mu pokažeš Cambridge certifikat.

Pretpostavljam da je i tebi Reading bio 100%? znam da smo na puš pauzi uspoređivali odgovore nakon readinga, bili su nam dosta slični

jel ti cura prošla?
__________________
Svijet je pun usamljenih internetskih drkadžija
kresho69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:52   #90
Quote:
kresho69 kaže: Pogledaj post
jesam, "C" klasa. ako se sjećaš zeznuo sam pisanje eseja jer sam za prvi potrošio sat i 45 minuta . Sve mi je u gornjim granicama, ali su mi srušili writing na borderline zbog rukopisa, pa mi je povuklo na 74 boda...

jesi čuo šta o priznavanju CPE kao C2 stupanj u RH? kad smo polagali, šefica BC mi je rekla da "rade na priznavanju CPE-a kao C2",, makar neformalno, svatko će ti priznat da znaš Engleski kad mu pokažeš Cambridge certifikat.

Pretpostavljam da je i tebi Reading bio 100%? znam da smo na puš pauzi uspoređivali odgovore nakon readinga, bili su nam dosta slični

jel ti cura prošla?
hm, izgleda da ipak nismo skupa polagali, ja sam na svom pismenom dijelu bio jedini muskarac, a i nemam curu

cpe je vec priznat kao c2 od strane ministarstva pravosudja, sveucilista jj strossmayera itd. - ima popis na stranicama BC. valjda misli na jos sire formalno priznavanje
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
bollocks is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 11:47   #91
Kako se pobogu pretvaraju resultati TOEFL-a u ESOL?

Sad sam išla proučiti usporedne tablice, i kažu ovako:
C2 - CPE - IELTS >=7.5 - TOEFL >=900
C1 - CAE - IELTS 6.5-7 - TOEFL 800-900
B2 - FCE - IELTS 5-6 - TOEFL 650-800

E, sad, to je valjda za papirnati TOEFL (papirnati ide do 677, računalni do 300, internetski do 120). Usporedbe papirnati-internetski su sljedeće: 677-120, 637-110, 600-100, 577-90...


I kako onda s TOEFL uopće možeš doći do razine C1 ili C2?

EDIT: A opet, druga tablica kaže da je ovako:
TOEFL ibt 87-109 = FCE
TOEFL ibt 110-120 = CAE.
To bi značilo da ne možeš doći samo do C2.

EDIT2: Iruda ti, postoji i treća glupa tablica:
61-89 = FCE, 90-106 = CAE, 107-120= CPE.


WTF br. 7: Evo, npr. ovo sveučilište ima ovakvu pretvorbu:
The official language requirements at AAU are:
IELTS (academic test): ** 6.5 www.ielts.org or
TOEFL (paper-based): * 550 www.toefl.org or
TOEFL (computer-based):* 230 www.toefl.org. or
TOEFL (internet-based):* 80 www.toefl.org or
Cambridge ESOL: * C1 www.cambridgesol.org
C1= 80?
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 19:11   #92
Molim pomoć oko ovih ESOL ispita. Ovako, planiram na kraju ove godine ili početkom iduće godine u Cambridge na nekih 10-ak tjedana, na tečaj za pripremanje nekog od ESOL ispita. E sad mene muči na koji da idem FCE ili CAE, jer ipak ću pljuniti velike pare za oko 2 i pol mjeseca boravka tamo a naravno htjela bih imati što veći stupanj mogu. Neki sam srednji stupanj, ne znam ni sama odrediti koji točno, ali početnik sigurno nisam, a daleko i od profesionalca. Pa dal bih kao neki srednji poznavatelj engleskog (konverzacija mi je dosta loša) u 2 i pol mjeseca boravka u Engleskoj i pohađanja tečaja tamo uspjela rješiti CAE tečaj iako možda još nemam znanje niti za FCE?? Pomagajte...
ŠTO DA RADIM is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 22:34   #93
Quote:
ŠTO DA RADIM kaže: Pogledaj post
Molim pomoć oko ovih ESOL ispita. Ovako, planiram na kraju ove godine ili početkom iduće godine u Cambridge na nekih 10-ak tjedana, na tečaj za pripremanje nekog od ESOL ispita. E sad mene muči na koji da idem FCE ili CAE, jer ipak ću pljuniti velike pare za oko 2 i pol mjeseca boravka tamo a naravno htjela bih imati što veći stupanj mogu. Neki sam srednji stupanj, ne znam ni sama odrediti koji točno, ali početnik sigurno nisam, a daleko i od profesionalca. Pa dal bih kao neki srednji poznavatelj engleskog (konverzacija mi je dosta loša) u 2 i pol mjeseca boravka u Engleskoj i pohađanja tečaja tamo uspjela rješiti CAE tečaj iako možda još nemam znanje niti za FCE?? Pomagajte...
Možda.

A možda i ne.

Mislim, stvarno, kakav odgovor očekuješ?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2010., 19:06   #94
pozdrav!

znate li da li se TOEFL ispit polaže još uvijek u onoj međunarodnoj američkoj školi ili ne?
jer sad vidim na stranicama od iro-a da je negdje drugdje,a lani je bio na gore navedenoj adresi.
third eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 19:13   #95
Oprostite što se ubacujem, samo da odgovorim "što da radim". Imaš na raznim stranicama (treba malo proguglati) klasifikacijske testove po kojima, nakon što ih riješiš, možeš odrediti koji si stupanj. To bi ti trebalo pomoći prije nego se odlučiš koji ispit želiš polagati.
__________________
..llevame en tus ansias a un lugar donde ya no tenga que jurar..
renchi_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2010., 21:47   #96
ja se taman ove godine spremam na CPE..imam onu knjižicu iz Fore iz British councila i moram si skinuti s neta te primjere ispita...za sada imam FCE i CAE ali to sam davnih dana položila...CPE stalno odgađam nikako da krenem...ali sama sebi sam obećala da ću to odvaliti ove godine...jel koji od vas koji ste položili CPE položio i FCE ili CAE pa da napravi neku kratku usporedbu?
__________________
I am already kindly disposed towards you. My friendship it is not in my power to give: this is a gift which no man can make, it is not in our own power: a sound and healthy friendship is the growth of time and circumstance, it will spring up and thrive like a wildflower when these favour, and when they do not, it is in vain to look for it.
William Wordsworth
tinkerbell is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 15:29   #97
14. i 15.06. idem na polaganje testova vezanih uz B1 stupanj u Goethe Institutu.

Zanima me da li netko može predložiti kakve primjere za vježbu, te gdje ih naći online/offline.

Hvala.
Catalyst Group is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:12   #98
Ja sad polažem CAE u prosincu - upravo sam odslušala satove u varšavskoj
Što reći - nije taj ispit toliko težak - zavisi od koje se razine ide općenito - samo što ti ju možda i imaš ali nisi nikada komunicirao na toj razini niti forsirao jezik do tih granica - to je sve pomicanje linije
Ugl treba samo malo više učit i to je to - kondicionali su mi lično bili muka isusova no to se da rješit za tjedan dana
Ugl CPE sam se raspitala - i koliko je teži?... pa teži su tekstovi i traži se malo jači vokabular etc. gramatika ne znam koliko je teža - no ipak svi tvrde da je lakši prijelaz za CAE na CPE razinu nego sa FCE na CAE razinu

E sad nek se meni malo odgovara na pitanja
DELE - jer mi može netko reći koliko je B2 stupanj zahtjevan? gdje se može DELE sve polagati i koliko to košta i tako dalje?
Može i informacije o B1 i C1 da se znam orijentirat - C1 je kolko vidim po internet stranici novost (El nivel C1 sólo se administrará a partir de la convocatoria de noviembre 2010) tako d ane očekujem da se puno zna o tome!
Hvala unaprijed
Hypocrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 12:21   #99
Nije prezahtjevan, ak imaš znanje recimo...2, 2 i pol godine učenja španjolskog. Skini si primjerak ak nađeš na internetu.
Ono kaj je malo zeznuto je da postavlja pitanja puna sinonima, tj. u ponuđenim odgovorima nećeš naći gotovo nijednu riječ iz teksta, a i u par navrata ćeš vjerojatno morat dosta mozgati. Dakle, više puta pročitati tekst i jako pažljivo slušati.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 13:22   #100
Quote:
Hypocrite kaže: Pogledaj post

E sad nek se meni malo odgovara na pitanja
DELE - jer mi može netko reći koliko je B2 stupanj zahtjevan? gdje se može DELE sve polagati i koliko to košta i tako dalje?
Može i informacije o B1 i C1 da se znam orijentirat - C1 je kolko vidim po internet stranici novost (El nivel C1 sólo se administrará a partir de la convocatoria de noviembre 2010) tako d ane očekujem da se puno zna o tome!
Hvala unaprijed
najbolje ti je otici na sluzbenu stranicu, ugulaj DELE i imas dosta primjera ispita za sve razine tako da si skini, rijesi ih i vidjet ces kako stojis, kaj ti zadaje mozda probleme pa da to dodatno proradis
kod nas ima u Zg samo, ak se ne varam , B2 je oko 500kn ak se ne varam
__________________
Growing old is mandatory. Growing up is optional.
lie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.