Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2015., 09:42   #5841
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kumulativ ali nemreš imat recimo 10 radova i izabrati se u suradnika a onda s tih istih 10 (bez novih) još i u višeg suradnika.
Thanks. A je li određeno koliko novih radova mora biti između dva izbora?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 15:20   #5842
Možda ne ide u ovu temu, ali ovo je još jedan dokaz da se ne može dobiti znanstveno-nastavno zvanje na osnovu stručnosti, jer je izgleda svaki natječaj namješten.

http://www.jutarnji.hr/u-natjecaj-za...sliti/1461119/
Je li uopće moguće da netko van sveučilišta dobije docenturu, iako ima puno bolje reference?
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 20:33   #5843
Quote:
Ruža kaže: Pogledaj post
Možda ne ide u ovu temu, ali ovo je još jedan dokaz da se ne može dobiti znanstveno-nastavno zvanje na osnovu stručnosti, jer je izgleda svaki natječaj namješten.

http://www.jutarnji.hr/u-natjecaj-za...sliti/1461119/
Je li uopće moguće da netko van sveučilišta dobije docenturu, iako ima puno bolje reference?
Natjecaji obicno idu u "vlakicima". Tj. Kad jedan prof ode u mirovinu, drugi moze otici u npr. trajno zvanje, treci u redovitog, itd. Tada se otvara mjesto za docenta. Trenutno tesko ide van toga, barem kod nas. Fakulteti pokusavaju rijesiti svoje asistente kojima istice ugovor. Tako se i docentsko mjesto predvidja za odredjenog asistenta, barem na papiru (tj. za odredjeni laboratorij). No to nije uvjet da netko izvana ne moze konkurirati, te naravno ne smije stajati u natjecaju. Ali netko drugi obicno nema sanse.

Zasto? Pogledaj natjecaje, trazi se izvanredno poznavanje hrvatskog. To je u redu stavka, s obzirom da treba drzati predavanja, komunicirati sa studentima i dr., ali to uglavnom eliminira sve strance. Trazi se vise (barem 5) godina iskustva u nastavi. S obzirom da je jedna od (ako ne i glavna) obaveza docenta drzanje predavanja i ostale nastave, to je recimo korektna stavka. A to efektivno eliminira prakticki sve nase postdoktorande van Hrvatske i valjda sve koji su do sada radili van fakulteta (instituti, industrija...). Pa se onda trazi specificno podrucje rada. Isto u redu stavka, planira se dolazak docenta u tocno odredjeni laboratorij (katredru...) i morao bi imati nekog iskustva sa time sto laboratorij radi u znanosti. To opet eliminira sve koji nisu asistenti na tom ili eventualno jos jednom drugom fakultetu.
Radovi, sudjelovanje na projektima i druge reference ne igraju veliku ulogu ako kandidat ne uspije zadovoljiti jezik, iskustvo i podrucje rada.
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:26   #5844
Slažem se sa vašim stavom, ali meni nije jasno zašto kandidat koji radi institucijama ili radnim organizacijama, a ima izbor u znanstveno zvanje, potrebne sate u nastavi i pozitivno ocijenjeno nastupno predavanje, ima manje šanse da bude izabran u odnosu na drugog kandidata koji je asistent na drugom fakultetu, a ne na ovom koji je raspisao natječaj.
Zar nije bolje da u nastavi sudjeluje osoba koja uz znanstveni rad ima i konkretno iskustvo u području koje predaje i tako bolje studente pripremi za stvaran rad, jer će skoro svi ići na tržište rada, a malo njih ostati u znanosti.
I zašto netko tko je radio na fakultetu ne može nastaviti karijeru u realnom sektoru i te svoje znanstvene spoznaje konkretno primjeniti u praksi.
Mislim da je to nepravda prema kandidatu koji ima bolje reference čak i u znanstvenom području.
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 10:27   #5845
Slažem se sa vašim stavom, ali meni nije jasno zašto kandidat koji radi institucijama ili radnim organizacijama, a ima izbor u znanstveno zvanje, potrebne sate u nastavi i pozitivno ocijenjeno nastupno predavanje, ima manje šanse da bude izabran u odnosu na drugog kandidata koji je asistent na drugom fakultetu, a ne na ovom koji je raspisao natječaj.
Zar nije bolje da u nastavi sudjeluje osoba koja uz znanstveni rad ima i konkretno iskustvo u području koje predaje i tako bolje studente pripremi za stvaran rad, jer će skoro svi ići na tržište rada, a malo njih ostati u znanosti.
I zašto netko tko je radio na fakultetu ne može nastaviti karijeru u realnom sektoru i te svoje znanstvene spoznaje konkretno primjeniti u praksi.
Mislim da je to nepravda prema kandidatu koji ima bolje reference čak i u znanstvenom području.
Ruža is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 11:33   #5846
Little birdie told me da se Ribićev sindikat buni protiv toga da se oni Andričevićevi razvojni koeficijenti za napredovanje novaka koriste i za one ljude koji nisu pred istekom ugovora, već do toga imaju još 2-3 godine. Očekivalo bi se da će se čelnik najvećeg sindikata znanosti i visokog obrazovanja zalagati za to da se što veći broj novaka prebaci u docente još dok postoji politička volja za to. Ovako se pitam na čijoj strani je taj sindikat?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 14:00   #5847
Quote:
trener morskih pasa kaže: Pogledaj post
Thanks. A je li određeno koliko novih radova mora biti između dva izbora?
Nije, to je u domeni samog vijeća.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 13:49   #5848
Web of Science je ovog mjeseca objavio novi citatni indeks "Emerging Sources Citation Index" (ESCI) u koji je upalo i mnogo hrvatskih časopisa. Iz mog područja upali su neki domaći časopisi vrlo upitne kvalitete, tako da čak i kad dođe novi pravilnik o izboru u znanstvena zvanja, zadovoljiti kriterij određenog broja WoS radova će biti piece of cake čak i za one najgore kadrove koji su zalutali u sustav znanosti.
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 18:01   #5849
Molim Vas pitanje, ne znam smije li se o ciframa pricati, ali me zanim kolika je neto placa znanstvenog novaka kod nekoga tko dobije projekt financiran Znamstvenim centrom izvrsnosti podrucje biomedicina?
gallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 18:06   #5850
Quote:
gallas kaže: Pogledaj post
Molim Vas pitanje, ne znam smije li se o ciframa pricati, ali me zanim kolika je neto placa znanstvenog novaka kod nekoga tko dobije projekt financiran Znamstvenim centrom izvrsnosti podrucje biomedicina?
Ista kao i hrzz, naime u zci si morao predvidjeti plaću analognu ostalim projektima. Neto ti ovisi o vlastitoj situaciji tj koliko daleko stanuješ, imaš li odbitaka, obiteljskoj situaciji, prirezu itd.
Obično je tipična situation negdje oko 6000....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 21:11   #5851
Pozdrav svima. Ako bi mi mogao netko objasniti sljedeće, bio bih jako zahvalan: na jednome je fakultetu raspisan natječaj za poslijediplomski studij i postoje dvije opcije upisa: na puno radno vrijeme i na pola radnog vremena. Na puno se radno vrijeme studira šest semestra, a na pola radnog vremena deset semestra. Što im to znači, puno i pola radnog vremena? Hvala svima na odgovorima.
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 21:44   #5852
Quote:
perinjo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ako bi mi mogao netko objasniti sljedeće, bio bih jako zahvalan: na jednome je fakultetu raspisan natječaj za poslijediplomski studij i postoje dvije opcije upisa: na puno radno vrijeme i na pola radnog vremena. Na puno se radno vrijeme studira šest semestra, a na pola radnog vremena deset semestra. Što im to znači, puno i pola radnog vremena? Hvala svima na odgovorima.
Više ili manje to znači pola plaće za pola radnog vremena ili puna plaća za puno radno vrijeme, a u naravi isto ili više posla.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 12:40   #5853
Kakva plaća kad upisujes PDS?

Sent from my Mi Max 2 using Tapatalk
frulex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 18:35   #5854
Quote:
perinjo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ako bi mi mogao netko objasniti sljedeće, bio bih jako zahvalan: na jednome je fakultetu raspisan natječaj za poslijediplomski studij i postoje dvije opcije upisa: na puno radno vrijeme i na pola radnog vremena. Na puno se radno vrijeme studira šest semestra, a na pola radnog vremena deset semestra. Što im to znači, puno i pola radnog vremena? Hvala svima na odgovorima.
Pretpostavljam da ne piše na pola radnog vremena nego s dijelom radnog vremena. Studij u punom radnom vremenu odnosi se na doktorande koji puno radno vrijeme posvećuju ispunjavanju obveza koje zahtijeva doktorski studij.
Doktorandi koji studiraju s dijelom radnog vremena su doktorandi koji rade i pohađaju doktorski studij.
__________________
Nemam vremena za duge upise.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 22:11   #5855
Hm, trenutno sam zaposlen na puno radno vrijeme u struci, mogu li ja onda upisati poslijediplomski studij na puno radno vrijeme? Piše u dijelu radnog vremena, u pravu ste, sad sam išao provjeriti.
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 23:45   #5856
Kakvi su kriteriji za izbor doktoranada na projektima HRZZ-a, osim da mora zadovoljavati uvjete upisa na doktorski?

Događa li se u praksi da HRZZ prilikom selekcije odbije kandidata izabranog od strane fakulteta?
Blue Haze is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:00   #5857
Quote:
perinjo kaže: Pogledaj post
Hm, trenutno sam zaposlen na puno radno vrijeme u struci, mogu li ja onda upisati poslijediplomski studij na puno radno vrijeme? Piše u dijelu radnog vremena, u pravu ste, sad sam išao provjeriti.
Ne znam hoćeš li moći ispunjavati obaveze koje su predviđene za doktorande u punom radnom vremenu, od pohađanja nastave do rokova za završetak i međufaze (ako postoje). U svakom slučaju, doktorand pri upisu potpisuje izjavu na koji će način studirati. Zašto se ne raspitaš na fasu, tamo će ti sve objasniti (valjda :-)).
__________________
Nemam vremena za duge upise.
brodačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 20:44   #5858
Kakvo je stanje sa znanstvenim novacima na Ruđeru? Kolike su plaće za vrijeme doktorata, kolike nakon?
Vena cava is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 21:01   #5859
Quote:
Vena cava kaže: Pogledaj post
Kakvo je stanje sa znanstvenim novacima na Ruđeru? Kolike su plaće za vrijeme doktorata, kolike nakon?
Iste kao i svugdje drugdje na institutima ili fakultetima. Cca 6000 kn kao doktorand, 7 i nesto nakon doktorata, neto.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Bjesomarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2018., 09:12   #5860
Sto ukoliko osoba zaposlena kao asistent u nekoj visokoobrazovnoj instituciji u sklopu nekih od projekata hrzz-a odluci prekinuti doktorat koji su joj financirali? Snosi li ta osoba troskove doktorskog studija?
crowe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:13.