Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 19:13   #61
stefanus!

Prvi stefan je hrvat bio
dakle stefan(prije stipan) kotromanic prava hrvatina
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 23:22   #62
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
to nisam znala, hvala
No frx
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
stefanus!
Prvi stefan je hrvat bio
dakle stefan(prije stipan) kotromanic prava hrvatina
To je iz grčkog, stephanus
Srbima je prešlo u stevan, kod nas u stipan, stjepan...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 09:49   #63
http://despot-infinitus.com/u-prodaj...-tisuc-godina/

Vrijedi kupiti?
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 10:46   #64
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Ne znam, no izgleda kao zanimljiva knjiga
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:33   #65
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Ako netko bude imao knjigu u rukama, bilo bi lijepo da štogod napiše u topicu "Informacije o novim knjigama i recenzije", koji sam priheftao da bude na vrhu popisa tema, jer mislim da je trajno vrlo korisna.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 02:12   #66
evo što kaže povjesničar o kralju Tomislavu:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...lj/992000.aspx
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 12:00   #67
Pitanje za znalce i vrsne povjesnicare, je li Alfred Veliki i njegov brat Aethelred, jesu li oni bili kraljevi? Sto cini kralja kraljem?
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 13:19   #68
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
evo što kaže povjesničar o kralju Tomislavu:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...lj/992000.aspx
Imbex
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 14:26   #69
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Pitanje za znalce i vrsne povjesnicare, je li Alfred Veliki i njegov brat Aethelred, jesu li oni bili kraljevi? Sto cini kralja kraljem?
Certifikat.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:52   #70
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Imbex
frajer doktoriral srednji vijek, ne znam šta je smiješno
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:58   #71
Postoje odredjena mjera romanticizma u vezi Tomislava. Ali ovi sa suprotne strane isto tako pretjeruju. Papa u pismu Tomislava naziva kraljem. Bio je hrvatski vladar i nije bio niciji vazal, ni Francima ni Bizantu.

Pa sto vise treba? Prijenos uzivo njegove krunidbe???
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:20   #72
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Papa u pismu Tomislava naziva kraljem.
Navode se međutim i neki drugi papini dopisi, u kojima neke vladare naziva kraljevima, iako nisu bili krunjeni.

Treba imati na pameti da je to godina, kad je papinska moć na najnižim granama. O tome npr. piše H. Pirenne u "Povijest Europe : od seobe naroda do XVOI. stoljeća". Prethodne godine je definitivno nestala carska kruna. Tek će poava Otona Velikoga 30 godina kasnije ponovo pomoći papinstuv.

Quote:
Bio je hrvatski vladar i nije bio niciji vazal, ni Francima ni Bizantu.
Pa sto vise treba? Prijenos uzivo njegove krunidbe???
Ne, ali koliko shvaćam, bilo je potrebno da je stvarno bio okrulnjen za kralja, a ne samo vladar nekog područja koji nije podložan nekom drugom kralju (kan, knez, vojvoda…). Evo npr. Luksemburg je i dan-danas tek "veliko vojvodstvo".

Nema sigurnog dokaza da jest bio krunjen. Ali nema ni dokaza, da nije. U svakom slučaju o to doba Hrvatska jača i ide prema situaciji, kad se vladar može proglasiti kraljem.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:27   #73
A sto je po tebi kralj? Pa nije papa svakog kralja morao kraljem proglasiti. Pa pogledajte malo ango-saksonsku, irsku ili skandinavsku povijest. Kraljeva na sve strane. Koliko ih je papa kraljevima proslasio? Za koliko njih znamo apsolutno sigurno da su imali krunidbu tj da su istu zabiljezili izvori?

Luxemburg je dio Svetog Rimskog Carstva, Hrvatska nije bila dio nikojeg Carstva, nego je bila oduvijek zasebni Regnum. Jedina iznimka je razdoblje od Borna i Ljudevita do Branimira, znaci negdje od 800. do kraja 9. stoljeca, kad su nasi vladari bili franacki vladari i nisu se smjeli titulirati kao kraljevi. Poslije toga razdoblja nasi se vladari gotovo iskljucivo tituliraju kao kraljevi. I Arpadovici se kasnije takodjer tituliraju kao hrvatski kraljevi.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 17:56   #74
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
A sto je po tebi kralj?.
Nije važno što je "po meni", nego što je po tadašnjim običajima, ili tadašnjem sustavu međunarodnih odnosa u Europi. To nije jednostavna tema, naravno, i ne pretendiram da ju dobro razumijem. No, Mađarska je npr. postala kraljevina tek godine 1000. (to se mislim zna sigurno), a u isto vrijeme i Češka i Poljska.

Tebi je emotivno jako važno vjerovati da je Hrvatska bila kraljevstvo već 925. godine, a ne recimo tek 955.. Kako nemamo sigurnih dokaza, može se vjerovati ovo ili ono. Meni je, eto svejedno, pa se neću natezati oko toga. (Svakako, priča o krunidbi na Duvanjskom polju 925., na koju se i danas pozivamo imenom grada Tomislav grad, jednostavno je izmišljena.)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:03   #75
Pa dobro, tko je onda po tebi prvi kralj i sta je on bio nego sto je postao kralj?

Knez nije, to je povjesnicarska izmisljotina nema nikakvih dokaza da je se ijedan ikad titulirao kao knez.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:16   #76
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
.

Nema sigurnog dokaza da jest bio krunjen. Ali nema ni dokaza, da nije. U svakom slučaju o to doba Hrvatska jača i ide prema situaciji, kad se vladar može proglasiti kraljem.
ali ne može tomek biti kralj, a oni nakon njega se nazivaju knezovi
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:25   #77
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ali ne može tomek biti kralj, a oni nakon njega se nazivaju knezovi
Mi ne znamo je li Tomislav bio knez (pitanje je uopće kako je kod nas glasila ova titula) ili kralj. Znamo sigurno da je Stjepan Držislav bio kralj, prije njega su naši vladari mogli ali i nisu morali nositi tu titulu.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:29   #78
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
frajer doktoriral srednji vijek, ne znam šta je smiješno
Zapravo, članak je iznenađujuće korektan, što je zbilja neuobičajeno za taj portal.
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ali ne može tomek biti kralj, a oni nakon njega se nazivaju knezovi
U članku kojeg si stavio piše drugačije;
Iako se na temelju postojećih izvora ne može zaključiti je li Tomislav bio okrunjen, odnosno, kada se i gdje to zbilo, sve činjenice upućuju na zaključak da ga možemo smatrati prvim hrvatskim kraljem. U prilog toj tvrdnji govori i dotadašnja intitulacija hrvatskih vladara koja, unatoč neujednačenom vladarskom nazivlju (dux, comes, princeps), prati polustoljetni uspon Hrvatske, kao i činjenica da su se njegovi nasljednici dosljedno nazivali kraljevima.
Realno, moguće je da se naziv javlja i puno ranije, već je Trpimir dosta velika zvjerka u međunarodnim odnosima.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mi ne znamo je li Tomislav bio knez (pitanje je uopće kako je kod nas glasila ova titula) ili kralj. Znamo sigurno da je Stjepan Držislav bio kralj, prije njega su naši vladari mogli ali i nisu morali nositi tu titulu.
Stjepan Držislav je prvi kralj kojeg je priznao Bizant, zato se i zove stjepan, no;
U tom smislu osobito važno vrelo prvoga reda, na temelju kojega je uspostavljena genealogija hrvatskih vladara 10. stoljeća, nadgrobna je ploča kraljice Jelene (iz 976.) u kojoj se njezin muž Mihajlo (Krešimir) i sin Stjepan (Držislav) oslovljavaju kraljevima. S obzirom na taj podatak, otpada tvrdnja da je Stjepan Držislav bio prvi hrvatski kralj. Teza o Stjepanu Držislavu kao prvom okrunjenom hrvatskom kralju, koja se temelji na vijesti Tome Arhiđakona da je on dobio od bizantskog cara znakove kraljevskog dostojanstva, ne isključuje mogućnost da je netko od njegovih prethodnika bio okrunjen za kralja.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...lj/992000.aspx

arheologija govori drugačije
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:05   #79
To samo znaci da je za Drzislava Bizant prihvatio realno stanje i odustao od pretenzija na hrvatski teritorij.
Bizant time znaci peihvaca realno stanje koje VEĆ postoji
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:44   #80
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Pa dobro, tko je onda po tebi prvi kralj
Kako ti Michael reče (#77): ne znamo.

Inače, što je točno "kralj" za razliku od kneza, kana, župana isl.? Mislim da je razlika u tome, što se kralj poziva na svoju vladavinu "po milosti Božjoj". Još od početka civilizacije, kad je kralj "Škorpion" ujedinio Gornji i Donji Egipat.

Spomenuh Mađare: osvajaju Panonsku nizinu početkom X. stoljeća, značajna su sila, ali tek stogdoina kasnije njihov vladar se proglašava kraljem.

Prije toga, Avari su moćna sila na istom području, ali nikad nisu imali kralja.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:11.