Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2017., 22:22   #21
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
To je privatna stvar.
Zar slavljenik slavi sam sebe u četiri zida?

Za slaviti rođendan treba onih koji te proslave. Time zato, nije do tebe već do tvojih gostiju. Il što si misliš zašto se šalju rođendanske pozivnice?, dođite mi na rodjendan da svet ne pomisli zaboravili ste na mene, Sunce.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:28   #22
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Sad već melješ bez veze.
A ti vrijeđaš one koji ne slave rođendane.

Tebe da se i priupita kad je ko proslavio rođendan Mojsiju, ti ne bi znao reći.
Ali
znao bi kad se proslavilo faraonu i Herodu. Jer to u Bibliji piše.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:44   #23
Nisam ni govorio o slavljenju rođendana.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:47   #24
A pa onda prati slijed teme, da neko ne pomisli da je važno samo što i o čemu ti misliš.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 22:58   #25
Pa zna se što je bilo. Kršćani su preuzeli stari rimski običja Saturnalija i pretvorili ga u Božić da bi privukli mase. Kao što su i druge poganske obićaje pretvorili u svoje šireći svoj krivi nauk. Na polnoćku se ide zbog običaja a znamo svi da ljudi poslije slave sve drugo samo ne Isusa.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 23:02   #26
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post

slave sve drugo samo ne Isusa
Eto.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 02:04   #27
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Ok..Ali, ne stoji da se slavi njegov rođendan..?
Ne vidim problem u tom da se proslavi dan rođenja neke osobe koja je značajna nekom puku, kao sjećanje na tu osobu, učitzelja... kršćanstvo ima većih problema od tog.

Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
Sve krščanske crkve, barem mislim da su sve, slave Božić. Dakle, malog Boga.
Čuj, mali Bog, veliki Bog tako vjeruju Jehovini svjedoci, koliko ja znam.
Inače, sami taj izraz "božić" je meni besmislen, čak i komičan.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 02:13   #28
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Ne vidim problem u tom da se proslavi dan rođenja neke osobe koja je značajna nekom puku, kao sjećanje na tu osobu, učitzelja...
Kao primjerice Muhamedov rođendan? , taj je bio značajan učitelj


Zašto bi muslimani slavili svoje rođendane a ne i njegov? Značilo bi veći su od njega.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 08:36   #29
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Pa zna se što je bilo. Kršćani su preuzeli stari rimski običja Saturnalija i pretvorili ga u Božić da bi privukli mase. Kao što su i druge poganske obićaje pretvorili u svoje šireći svoj krivi nauk. Na polnoćku se ide zbog običaja a znamo svi da ljudi poslije slave sve drugo samo ne Isusa.
Malo su ove generalizacije bezveze i neumjesne. Kao da netko tebi kaže da slaviš Hanuku zbog prejedanja.
Čim netko kaže svi znamo znaš da nema pojma.

Božić se slavi zbog rođenja Krista i širenja topline i ljubavi, vjerovali ili ne.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 09:29   #30
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Malo su ove generalizacije bezveze i neumjesne. Kao da netko tebi kaže da slaviš Hanuku zbog prejedanja.
Čim netko kaže svi znamo znaš da nema pojma.

Božić se slavi zbog rođenja Krista i širenja topline i ljubavi, vjerovali ili ne.
Prave riječi Uranija... nemam što dodati.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 09:45   #31
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Malo su ove generalizacije bezveze i neumjesne. Kao da netko tebi kaže da slaviš Hanuku zbog prejedanja.
Čim netko kaže svi znamo znaš da nema pojma.

Božić se slavi zbog rođenja Krista i širenja topline i ljubavi, vjerovali ili ne.
Budimo iskreni, manjini je Božić duhovni blagdan.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 09:55   #32
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Budimo iskreni, manjini je Božić duhovni blagdan.
Ne želim dozvoliti da zbog većine koja gleda kroz prizmu vlastitog materijalizma i plitkoće bude duhovna manjina prikazana kao oni. Duhovnost malih je najjača.

To što mediji po drugoj strani guraju je konzumerizam i ne odgovara pravom stanju jer ne potencira trošenje kao moranje. Kao uostalom i većina stvari koje prikazuju mediji.

Ljudi su stoljećima sačuvali prelijepe običaje i svake godine ih nastavljaju dalje, u Duhu Božića. I to je predivno i treba njegovati dalje.

Svatko onime što prvo uoči govori najviše o sebi.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 10:47   #33
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ne želim dozvoliti da zbog većine koja gleda kroz prizmu vlastitog materijalizma i plitkoće bude duhovna manjina prikazana kao oni. Duhovnost malih je najjača.

To što mediji po drugoj strani guraju je konzumerizam i ne odgovara pravom stanju jer ne potencira trošenje kao moranje. Kao uostalom i većina stvari koje prikazuju mediji.

Ljudi su stoljećima sačuvali prelijepe običaje i svake godine ih nastavljaju dalje, u Duhu Božića. I to je predivno i treba njegovati dalje.

Svatko onime što prvo uoči govori najviše o sebi.
Netko Božić slavi trbuhom i genitalijama, netko narodnim običajima. Manjina slavi Krista.
I crkve su na Božić prepune ljudi koji ne vjeruju u Krista. Ionako se idu poslije polnoćke napiti u birtiji. A atmosfera na polnoćki (najviše) i bilo kojoj Božićnoj misi je sve samo ne duhovna. Pretrpanost crkve je neprijatelj duhovnosti. Bio i iskusio. Hvala lijepa, ne bih više.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 11:46   #34
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Netko Božić slavi trbuhom i genitalijama, netko narodnim običajima. Manjina slavi Krista.
I crkve su na Božić prepune ljudi koji ne vjeruju u Krista. Ionako se idu poslije polnoćke napiti u birtiji. A atmosfera na polnoćki (najviše) i bilo kojoj Božićnoj misi je sve samo ne duhovna. Pretrpanost crkve je neprijatelj duhovnosti. Bio i iskusio. Hvala lijepa, ne bih više.
Netko bi. Meni to uopće ne smeta.
Volim božićnu glazbu, bilo narodnu crkvenu, bilo klasičnu (Nutcracker), volim lampice i religioznu predaju o noći svjetla koja zaokruži cijelu stvar.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 01:18   #35
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kao primjerice Muhamedov rođendan? , taj je bio značajan učitelj
Tako je! Eto vidiš nije boljelo.

Muhammed a.s. posljednji Jehovin poslanik. On je milost Stvoritelja poslana svim svijetovima... ne samo ljudima. I rado se sjećamo dana njegovog rođenja (koji je nama poznat!) kao i dana kada je otišao Bogu (koji nam je također poznat), i mnogih drugih dana vezanih za njega, na primjer bitke na Bedru, dana kada je dovio prvu kur'ansku objavu, i skoro dvije ipo decenije kasnije dana kada je dobio zadnju kur'ansku objavu, itd. Svega toga, muslimani se rado sjećaju.


Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zašto bi muslimani slavili svoje rođendane a ne i njegov? Značilo bi veći su od njega.
Nebi. Okani se tih svojih stega jednom.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 09:23   #36
Quote:
Gunnaway Judah kaže: Pogledaj post
To nije odgovor..
Zašto se slavi isusov rođenadan ?
Ajmo krenut suprotnim pitanjem, zašto se ne bi slavio Isusov rođendan? Kao prvo, predstavlja Njegov dolazak na svijet, kao drugo, živo je opisan u Novom zavjetu, i kao treće, usprkos tvojim tvrdnjama, dade se iz Novog zavjeta zaključiti kad je Isus bio rođen.

Isus je rođen 6 mjeseci nakon svog rođaka Ivana, koji je bio začet kad je njegov otac služio u svetinji hrama. Hramski svećenici su bili raspoređeni u razrede, znalo se kad koji razred službuje, a zna se u kom je razredu bio Zaharija.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Tako je! Eto vidiš nije boljelo.

Muhammed a.s. posljednji Jehovin poslanik. On je milost Stvoritelja...
Ne vrijeđaj Boga Oca i Isusa. Da bi poslao razbojnika, pljačkaša, ubojicu, siledžiju i pedofila nakon svog Sina? Muhamed može biti jedino poslanik Zloga, kao što i je.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 09:40   #37
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ajmo krenut suprotnim pitanjem, zašto se ne bi slavio Isusov rođendan? Kao prvo, predstavlja Njegov dolazak na svijet, kao drugo, živo je opisan u Novom zavjetu, i kao treće, usprkos tvojim tvrdnjama, dade se iz Novog zavjeta zaključiti kad je Isus bio rođen.

Isus je rođen 6 mjeseci nakon svog rođaka Ivana, koji je bio začet kad je njegov otac služio u svetinji hrama. Hramski svećenici su bili raspoređeni u razrede, znalo se kad koji razred službuje, a zna se u kom je razredu bio Zaharija.
Možda zato što gotovo nitko ne slavi Krista, već "adventski i božićni ugođaj (adventske i božićne pjesme)" ili seks, piće i (krvoprol)iće. :klap:
Budimo razumni, Božić nije ništa drugo doli prelakirani poganski blagdan izmišljen kao razlog okupljanja u hladnim zimskim danima i noćima. Ni kod pogana ni kod kršćana nije riječ o duhovnosti, već o ovome dolje. Zašto beskućnici od svih dana u godini najviše mrze Božić?



konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 12:17   #38
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zar slavljenik slavi sam sebe u četiri zida?

Za slaviti rođendan treba onih koji te proslave. Time zato, nije do tebe već do tvojih gostiju. Il što si misliš zašto se šalju rođendanske pozivnice?, dođite mi na rodjendan da svet ne pomisli zaboravili ste na mene, Sunce.
Želiš li ti slaviti rođendan ?
Ipak ti odlučuješ..Nije fer da drugi odluče slaviti moj rođenadan ako ga ne slavim, zar ne ?!

Po meni opcija ima razuma ako ti pokažeš inicijativu, ako signaliziraš, ako zapravo daš do znanja da slaviš rođenada tako da ljudi znaju da neće naići na odbijanje.

Evo, ja striktno ne slavim rođendane..Dogodi se pokoji poklon od bližnjih, ali to je u meritumu povezanosti.

Ipak. religija je držanje pravila kako slovo nalaže, zar ne ?
Slovo ne kaže o rođkasu Isusa..
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 12:21   #39
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne vidim problem u tom da se proslavi dan rođenja neke osobe koja je značajna nekom puku, kao sjećanje na tu osobu, učitzelja... kršćanstvo ima većih problema od tog.
Ni ja..
Samo kažem da to nije propisano Biblijom koja je glavni temelj religije koju je obznanio Gospodin...Pretpostavljam.

Ako su i sami krščani htjeli malo odmoriti od krutog slova Biblije, meni ok..
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Čuj, mali Bog, veliki Bog tako vjeruju Jehovini svjedoci, koliko ja znam.
Inače, sami taj izraz "božić" je meni besmislen, čak i komičan.
Ok..A, koja bi padežna/gramatička definicija bila za Božić ?
Zar nije umanjenica od Boga ?
Nije bitno tko što kaže, nego vrijedi li to što kaže..
__________________
Glavni menadzeri banaka i drugi koji su odgovorni za financijske krize trebaju biti tretirani kao pocinitelji zlocina protiv covjecnosti - J.Saramago
Gunnaway Judah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 01:59   #40
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Tako je! Eto vidiš nije boljelo. Muhammed a.s. posljednji Jehovin poslanik.
Ne vrijeđaj Boga Oca i Isusa. Da bi poslao razbojnika, pljačkaša, ubojicu, siledžiju i pedofila nakon svog Sina? Muhamed može biti jedino poslanik Zloga, kao što i je.
Muhammed a.s. nije ni razbojnik, ni pljačkaš, ni ubojica, ni siledžija, ni pedofil.
On je milost data svim svijetovima, Božiji poslanik svim ljudima.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:26.