Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2017., 10:12   #61
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Rumunjska pravoslavna crkva je skoro do kraja 19. stoljeća imala liturgiju na staroslavenskom jeziku. Generalno govoreći slavenski jezični utjecaj među Ruminjima je bio do tog vremena znatan. Sredinom 19. stoljeća i oni prolaze kroz kulturni preporod, izbacuju mnoge slavenske i uvoze francuske riječi.
To i govorim, čak i ti rumunjski Vlasi su dobrim dijelom Slaveni.
Kad Slavenu dođe na red da dobije prezime na to prezime će utjecati i kultura i jezik s kojom je u dodiru, mađarska, talijanska, njemačka, turska, latinska, romanska, grčka, itd.
Jesu li Srbi, Hrvati, Bošnjaci koji imaju turcizme u prezimenu Turci ili Slaveni.
Slaveni su, pa tako na isti način su Slaveni mogli imat romanizme u prezimenu.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 10:48   #62
Koliko Slavena a nigdje ih prije 6. stoljeća.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 13:42   #63
Mnogo strucnjaka nam to tvrdi, i to je doista tipicno i za nase Vlahe a i za Rumunjske Vlahe taj sufix. Drakula tj Drakul je jedno opcepoznatno ime iz Rumunjske.

Jasno da je utjecaj bio obostran, znaci dosljaci Slaveni su utjecali na lokalne Romane-Vlahe, ali su i sami dosli na prostor viseg civilizacijskog nivoa i tako su i sami primili mnogo novih stvari. Prvenstveno vjeru. Meni ustvari uopce nije jasno za sto se vas dvojica zalazete

Ali dajem glavu da je Kexx ima -ul sufix u prezimenu. Njegova reakcija je neobicno emotivna.

PS neznam zasto se radi tolika frka oko toga. Nikome nije problem svojatati Dioklecijana ili njegovu palacu, ali kad su u pitanju Vlasi, onda odjednom svi psihicki osjete da su bas oni potomci onih sa obronaka Karpata.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon

Zadnje uređivanje Ar-Pharanzor : 27.12.2017. at 13:57.
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 14:04   #64
http://3.bp.blogspot.com/_x7xNgfhbbW...600/race44.jpg

ovo je link za kartu rasirenosti svjetlih ociju i kose. Tu se vidi dakle odredjena anomalija na prostoru Hrvatske i Bosne, gdje su ovi postotci nesto visi nego u drugim krajevima slicne geografske sirine.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 16:55   #65
Sredinom 9-og stoljeća kršćanska Europa odlučuje da prestane da se ponižava, prodajući robeve kršćane muslimanima, i ograničava posao trgovaca robljem samo na pogane. Svi pogani postaju jedine mete unosnog biznisa.

Najveća i najbiža grupa nevjernika Bizantu su u to vrijeme bili bezimeni Slaveni centralne i istočne Europe.
Ćirilo i Metodije nekoliko desetljeća kasnije, sastavljaju glagoljicu i kreću kod Rastislava, da na slavenskom jeziku propovijedaju kršćanstvo i konvertuju pogane (jedine zakonom dozvoljene robove), u kršćanstvo. Ovdje su njihovi motivi irelevantni.

Bitno je kako nazivaju jezik.
Nazivaju ga robovskim jezikom (sklavskim), zato što on to i jeste u tom trenutku.
Nemaju puno izbora, zato što tadašnji bezimeni poganski Slaveni nemaju kolektivni identitet, niti imaju zajedničko ime kojim zovu sami sebe.
Etnonim Slaven je Slavenima ušao na mala vrata preko pridjeva za jezik.

Hrvati, Srbi i Bugari etnonim Slaven kao svoj usvajaju kasnije, zato što im uz kršćanstvo nije utrapljen i etnonim Slaven preko pridjeva za jezik.

Transformacija i transfer etnonima je potvrđena u mnogim drugim slučajevima: Avari i kavkaski Avari, Franci i Francuzi, Vlasi (slavofoni) i Vlasi (romanofoni), Normani (Francuzi) i Normani (Englezi), Indijci i Indijanci, Mađari i kazahstanski Mađari...

Igrači francuske nogometne reprezentacije preko pridjeva postoju Francuzi iako to nisu, nego Afrikanci.
Godefroy-Borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 16:58   #66
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Mnogo strucnjaka nam to tvrdi, i to je doista tipicno i za nase Vlahe a i za Rumunjske Vlahe taj sufix. Drakula tj Drakul je jedno opcepoznatno ime iz Rumunjske.

Jasno da je utjecaj bio obostran, znaci dosljaci Slaveni su utjecali na lokalne Romane-Vlahe, ali su i sami dosli na prostor viseg civilizacijskog nivoa i tako su i sami primili mnogo novih stvari. Prvenstveno vjeru. Meni ustvari uopce nije jasno za sto se vas dvojica zalazete

Ali dajem glavu da je Kexx ima -ul sufix u prezimenu. Njegova reakcija je neobicno emotivna.

PS neznam zasto se radi tolika frka oko toga. Nikome nije problem svojatati Dioklecijana ili njegovu palacu, ali kad su u pitanju Vlasi, onda odjednom svi psihicki osjete da su bas oni potomci onih sa obronaka Karpata.
Upravo tako, Vlasi su taboo tema, pogotovo ovdje na ovom forumu Jedino kad Vlasi nisu taboo tema jeste kad njih par krene o Srbima tracati i izmisljati nove teze.
Za ovo boldovano, recimo, kolega Izbrisano zbog obljavljivanja osobnih podataka forumaša. - Moderator

Iako vrlo vjerovatno niti njegovo prezime niti porijeklo nema veze sa Vlasima. Mada me ni ne zanima njegovo porijeklo.

Itekako su prezimena sa "ul" prisutna u Rumuniji, ali ne samo tamo vec i na Balkanu te Moldaviji, samo kolega Kexx ne zeli da ih vidi.
Takva imena, pogotovo sa zavrsetkom na "ul", su bila najbolji odavac da je neko Vlah.
Evo banalan primjer sa vlaskim imenom Dančul o kojem sam ranije pisao. Jedan od najpoznatijih rumunskih fudbalera je Ionel Dănciulescu.

Medjutim, to kolege koje imaju bojazni od Vlaha ne priznaju jer se zavrsava sufiksom "escu", odnosno na to se izvlace a pogotovo Kexx.
Iako su te sufikse tipa "escu", "an" i slicno, Rumuni tek kasnije dodali kao i mi "ić".
Dănciulescu je cisto patronimsko prezime od imena Dančul.

Svakako da je bilo i obrnute asimilacije. Istocni Romani su takodje asimilovali Slovene.

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 27.12.2017. at 19:51.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.12.2017., 17:34   #67
Prezimena na ovim prostorima nastaju oko 17-18 stoljeća. Presmješna su mi tumačenja o porijeklu ovoga ili onoga cijelo TISUĆLJEĆE i POL nakon nestanka Ilira i nekakvog porijkela u vezi teme... presmješno...
O seobama Slavena postoji dosta detaljna dokumentacija kod Bizantinskih autora toga doba, recimo Prokopije spominje načine na koji je Bizant novačio vojnike po Panoniji jer ih na Balkanu nije bilo... o DAI da ine govorimo. Postoje zapisi o Slavenima koja naseljavaju Peloponez. itd. bla, bla..

Prije seoba Slavena

Tijekom u vrijeme Heraklija

i nakon:
Karta nakon seoba

I još jedna karta u ruskom
izdanju nakon seoba. Ovdje su pozicionirani i Vlasi!
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 17:59   #68
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Mnogo strucnjaka nam to tvrdi, i to je doista tipicno i za nase Vlahe a i za Rumunjske Vlahe taj sufix. Drakula tj Drakul je jedno opcepoznatno ime iz Rumunjske.
Jasno da je utjecaj bio obostran, znaci dosljaci Slaveni su utjecali na lokalne Romane-Vlahe, ali su i sami dosli na prostor viseg civilizacijskog nivoa i tako su i sami primili mnogo novih stvari. Prvenstveno vjeru. Meni ustvari uopce nije jasno za sto se vas dvojica zalazete
Ali dajem glavu da je Kexx ima -ul sufix u prezimenu. Njegova reakcija je neobicno emotivna.
PS neznam zasto se radi tolika frka oko toga. Nikome nije problem svojatati Dioklecijana ili njegovu palacu, ali kad su u pitanju Vlasi, onda odjednom svi psihicki osjete da su bas oni potomci onih sa obronaka Karpata.
Zato što se stvara mitologija vlasi svi i svuda (i to Vlasi s velikim v).
A nije baš tako.
Ovaj prostor bi trebao biti ispražnjen u trenutcima dolaska slavena, a civilizacija u ruševinama (osim 5 gradova u otočićima/poluotočićima uz obalu i carskim utvrdama).

Za ovo s -ul, neki izvor?

Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
http://3.bp.blogspot.com/_x7xNgfhbbW...600/race44.jpg
ovo je link za kartu rasirenosti svjetlih ociju i kose. Tu se vidi dakle odredjena anomalija na prostoru Hrvatske i Bosne, gdje su ovi postotci nesto visi nego u drugim krajevima slicne geografske sirine.
Ta karta ti može samo nešto reći o seksualnoj privlačnosti tamne i svjetlije puti.
Moja oba djeda su imala zelene oči, bake smeđe.
Moji roditeliji oboje imaju smeđe oči.
Brat je dobio zelene, ja smeđe.
Svi smo crnokosi
Žena mi ima plave oči, kćerka smeđe.
Njen stari ima smeđe oči, stara plave.
Buraz joj ima smeđe oči, šogorica zelene.
Imaju troje djece, prvo dvoje ima smeđe, zadnje plave.
Što iz toga možeš zaključit?
Žena je svijetlija brineta, stara joj je plavuša, svi ostali su crnokosi ili smeđekosi.
Moja curica trenutno ima kestenasto smeđu kosu, kakvu sam imao i ja kad sam bio mali, kasnije je pocrnila.
Brat je kao mali bio svjetlo smeđ, kasnije mu je isto kosa pocrnila...
Onako

U svom okružju na poslu dosta ljudi ima zelene oči, ali je rijetko tko plavokos.

Pitanje je kako su provođena ova ispitivanja (s karata).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 18:10   #69
Ja sam 2m visok nordijski ubermensch plave kose i plavih očiju.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 18:34   #70
Quote:
Ar-Pharanzor kaže: Pogledaj post
Mnogo strucnjaka nam to tvrdi, i to je doista tipicno i za nase Vlahe a i za Rumunjske Vlahe taj sufix. Drakula tj Drakul je jedno opcepoznatno ime iz Rumunjske.

Jasno da je utjecaj bio obostran, znaci dosljaci Slaveni su utjecali na lokalne Romane-Vlahe, ali su i sami dosli na prostor viseg civilizacijskog nivoa i tako su i sami primili mnogo novih stvari. Prvenstveno vjeru. Meni ustvari uopce nije jasno za sto se vas dvojica zalazete

Ali dajem glavu da je Kexx ima -ul sufix u prezimenu. Njegova reakcija je neobicno emotivna.

PS neznam zasto se radi tolika frka oko toga. Nikome nije problem svojatati Dioklecijana ili njegovu palacu, ali kad su u pitanju Vlasi, onda odjednom svi psihicki osjete da su bas oni potomci onih sa obronaka Karpata.
Varaš se, moje je na -ić, i to sa čisto slavenskim prefiksom i k tome još se ne pojavljuje u drugim okolnim narodima, ima ga samo u Hrvata.
No, to opet ništa ne znači, mogao je bilo tko u dodiru sa slavenštinom dobiti prezime čisto slavenskog prizvuka, a vrijedi i obratno, da je Slaven mogao dobiti prezime neslavenskog prizvuka u dodiru s drugom kulturom.

I Slovaci imaju završetak na -l, i u slavenskim govorima postoji tvorba riječi koja završava na -l. U Talijana -ul nema.
Imaš popis rumunjskih prezimena, najmanje ih je na -ul, a ima ih hrpa koja su slična nekoj slavenskoj riječi, dok ih istovremeno nema u Italiji.
Nije poznato ni da su romanske obitelji u jadranskim gradovima imale sufikse na -ul.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 19:11   #71
Meni kosa preko ljeta bude srednje smeđa, a preko zime tamno smeđa, imam zelene oči.
Do pete godine sam imao plavu kosu.

Što se tiče boje kose u mojoj široj obitelji ima i bilo je svakakvih boja, od zlatno plave (stric), do skroz crne (djed - majčin otac).

Zanimljivo mi je što svi u mojoj obitelji sa obje strane imaju ili su imali zelene oči, osim djeda po ocu koji je imao svijetlo smeđe oči i svijetlo smeđu kosu (oči i kosa su mu bili iste boje).
Godefroy-Borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 19:38   #72
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Ja sam 2m visok nordijski ubermensch plave kose i plavih očiju.
Priča o nordijskim übermenschevima je palila do ww2.
Sada ta priča više skreće u gay-friendly zonu
@kexx
Moje je isto na -ić.
@Godfrey, onda kužiš zašto je uzaludna karta frekvencije svjetline.
Jer u jednoj generaciji možeš imati 30% plavookih, a u drugoj 10 (karikiram, no primjera radi).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 21:55   #73
Mislim da te priče o boji očiju i kose i nemaju velikog smisla.

Niti bi vlasi morali izgledati ko iranci, niti bi slaveni morali biti plavkasti.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 00:09   #74
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Mislim da te priče o boji očiju i kose i nemaju velikog smisla.
Niti bi vlasi morali izgledati ko iranci, niti bi slaveni morali biti plavkasti.
Nemaju, jer ima dominantnih i recesivnih gena.
Šogor ima smeđe oči (žena mu ima zelene) i tek 3. djete je dobilo svjetle oči.
I to plave
Onak....
Teški mix, jedino ako bi neki kompjuter napravio genetsku kartu nacije.
A i ta bi se mijenjala iz generacije u generaciju.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 10:21   #75
Jasno, ali veca ucestalost svjetle kose i ociju u Hrvatskoj nego u drugim drzavam u slicnoj geografskoj lokaciji pokazuje da je kod nas i u Bosni u populaciji osjetno veci udio ovih rescesivnih gena pa sto posljedicno dovodi do njihovog cesceg vanjskog i vidljivog manifestiranja.

To je zanimljivo jer smo mi u odredjenom smislu anomalija sto se jasno vidi iz karte. To bi mozda moglo ukazivati na nekakve migracije sa sjevera u vecem broju nego u ovim drugim zemljama, slicne geografske sirine.

A da mozda kod nas brinete nece nitko. Doduse iz mog osobnog iskustva znacajan dio muske populacije nije bas jako izbirljiv. Pogotovo ne kad je u pitanju boja kose ili ociju.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 11:50   #76
Autosomalna mapa Europe, posebno kad je u pitanju mediteranski suptrat upućuje na slično:

https://www.eupedia.com/images/conte...-admixture.gif
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:05   #77
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Priča o nordijskim übermenschevima je palila do ww2.
Sada ta priča više skreće u gay-friendly zonu
Da, izgleda da je neka vrsta medijskog rata učinila svoje i kod tebe kao na većini populacije.
Brončanog nordijskog Boga muškarca iz prijašnjih desetljeća i u Hollywoodu je zamijenio arapski bradati tip, dok je onaj prvi eto postao nekako gay i feminiziran.Žene doduše više preferiraju izgleda i po prirodi takve tamnije tipove, a dijelom je zaslužna i već rečena mašinerija pa i muškarci kopiraju iste tipove, sve je više bradatih trimanih spodoba po ulicama.

S muške strane slično, iako su plavuše pravi anđeli, virujen da generalno je ipak privlačniji latino/mediteranski puteni tip žene.
__________________
King of fools

Zadnje uređivanje Horovathos : 28.12.2017. at 12:27.
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 15:42   #78
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Koliko Slavena a nigdje ih prije 6. stoljeća.
Nema druge nego citirati Eupediju:

Quote:
Nowadays, I2a1 is five to ten times more common than G2a in Southeast Europe, while during the Neolithic period G2a was approximately four times more common. What can explain this complete reversal? At one point in history, I2a1 lineages seem to have benefited from being on the winning side. Apart from a minor boost from (hypothetically) joining Yamna's westward expansion to Europe, the principal determining event that allowed I2a1b-L621 to become a major Eastern European lineage was probably the Slavic migrations from the 6th to the 9th century CE. Most modern Eastern Europeans belonging to I2a1b fit into the L147.2 (aka CTS10228, CTS2180 or Y3111) subclade, which is thought to have arisen 5,600 years ago (just before the Yamna period and the Trypillian expansion into the steppe), but has a TMRCA of only 2,300 years according to Yfull. The minority of I2a1b-L621 individuals negative for L147.2 are all found around eastern Poland, Belarus and western Ukraine, suggesting that this is where this lineage survived since the Chalcolithic. The I2a1b-L147.2 subclade seems to have expanded very fast from 1900 years ago, which is concordant with the timing of the Slavic ethnogenesis, considering that it takes a few centuries before one man can have enough male descendants to start having an impact at the scale of a population. This I2-L147.2 ancestor would have such an impact on the burgeoning Early Slavic population, still small 2,300 years ago, but booming.

After the Germanic tribes living in eastern Germany and Poland, like the Goths, the Vandals and the Burgundians, invaded the Roman Empire, the Slavs living further east filled the vacuum. Following the collapse of the Western Roman Empire in 476, the Slavs moved in the Dinaric Alps and the Balkans. By the 9th century, the Slavs occupied all modern Slavic-speaking territories, apart from the eastern Balkans under the control of the Turkic-speaking Bulgars.

Nowadays northern Slavic countries have between 9% (Poland, Czech republic) and 21% (Ukraine) of I2a-L621, while southern Slavs have between 20% (Bulgaria) and 50% (Bosnia). The higher percentage of I2a-Din in the south is probably just due to another founder effect due to the fact that the South Slavs originated in western Ukraine, where the ratio of I2a to R1a was higher. Virtually all Dinaric I2a falls under the L147.2 branch, and the majority to the S17250 ramification, who descend from a common patrilinear ancestor who lived only 1,800 years ago.
Toliko o tome da je "genetika" u povojima. Nije više. Bajke o šačici Hrvata turbohebača koja je došla u mnoštvo Vlaha su bajčice za malu dječicu prije spavanja.

Ovakvo je stanje stvari po genetici, ali i po povijesti. Zar je to tako teško shvatiti?


P.S. Eksponencijalna funkcija je teško shvatljiva matematički neobrazovanom puku.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 17:48   #79
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Nema druge nego citirati Eupediju:

Toliko o tome da je "genetika" u povojima. Nije više. Bajke o šačici Hrvata turbohebača koja je došla u mnoštvo Vlaha su bajčice za malu dječicu prije spavanja.

Ovakvo je stanje stvari po genetici, ali i po povijesti. Zar je to tako teško shvatiti?


P.S. Eksponencijalna funkcija je teško shvatljiva matematički neobrazovanom puku.
Hmm... to mi nešto miriše na "Gote".:klap:
Quote:
Nowadays northern Slavic countries have between 9% (Poland, Czech republic) and 21% (Ukraine) of I2a-L621, while southern Slavs have between 20% (Bulgaria) and 50% (Bosnia). The higher percentage of I2a-Din in the south is probably just due to another founder effect due to the fact that the South Slavs originated in western Ukraine, where the ratio of I2a to R1a was higher. Virtually all Dinaric I2a falls under the L147.2 branch, and the majority to the S17250 ramification, who descend from a common patrilinear ancestor who lived only 1,800 years ago.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 20:14   #80
Quote:
and the majority to the S17250 ramification
bijelo hrvatska mutacija..https://yfull.com/tree/I-S17250/

ukoliko se pokaže da navedena mutacija dolazi na balkan prije 5,6 st. vjerojatno će biti gotskog porijekla...ali taj bi put morao biti okolo preko rumunjske, bugarske itd..https://www.google.hr/search?q=migra...we58oGKAcNnvM:

prema tome ovih gota iz mape nema u zapadnoj ukrajini...to je za plemena sa I2a i bijelo hrvatskom mutacijom I-S17250, koji bi to onda bio gotski haplotip i grana istog a koji podržava ovaj smjer migracije iz mape..?
napominjem da je mutacija I-S17250 za sada fiksno u jugoistočnoj poljskoj i zapadnoj ukrajini..

vizigoti jesu došli do italije ali tamo ima slabo R1a i I2a tipova, pogotovo u sjeverozapadnoj italiji...vjerojatno ti vizigoti nisu navedene haplotipove donijeli do italije što pobija tvrdnju o gotskom porijeklu I2a i R1a hrvatskih tipova..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.