Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2006., 23:39   #81
Quote:
potepuh kaže:
Skattemus....sada si ovdje i rijesila problem...Za informaciju drugima u slicnoj situaciji: da li si gledala da dodjes kao baby-sitter? Ja sam cula da su neke djevojke koje su zeljele biti sa svojim dragim u Danskoj, nasle rjesenje u tome... bar za neko vrijeme
jap
al onda ne bi mogli zivjet skupa
plus mroas naci obitelj koja zaraduje,dakle ni jedno ne smije primati pomoc,mama ne smije biti ili otic na porodiljni
moraju te placati i dati ti smjestaj,moras imati svoju zasebnu sobu..a ako ides preko agencije,bude svakakvih prica i smicalica,nisam se uzdala u to..nije neka placa a ako zelis nac drugi posao ne mozes jer ti oni daju vizu dok si u obitelji
izletis iz famije nema vise vize...
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 13.11.2006., 16:28   #82
halo svima,
nije me bilo jer sam putovala iz hr. sada sam tu. dočekala me siva jesen i kiša
murtela is offline  
Old 14.11.2006., 15:35   #83
Quote:
potepuh kaže:
huu....ti i ja ko' da zivimo na dvije najudaljenije tocke na kugli, a ne u istoj zemlji cijih 10% stanovnika su stranci.
Stranaca u Danskoj nema ni priblizno 10% nego nesto manje od 2%. Dalje meni se cini da si ti poprilicno masila stanje u Danskoj i da u stvari nisi jos skontala gdje i s kim zivis. Dobro da te onda pripremimo da ti pad ne bude suvise bolan. Inace koliko si vremena u Danskoj kad si toliko masila o Dancima i Danskoj? Mjesec dana?

Sto se tice standarda u Danskoj statistika nekad cini cuda. Uglavnom nemojte se razoracati i kad bi dobili posao da imate manji standard nego zaposleni u Zagrebu. Ljudi moji vi koji ste navikli na Hrvatsku nece vam se svidjeti sivi gradovi, sivo vrijeme, kava, restorani, kafica maltene i nema itd u Danskoj. Za takve toplo i iskreno preporucam zaobilazak Danske. Hajde Kopenhagen je fin za otici turisticki par dana, ali za zivjeti je uzasan. Jedan od najskupljih gradova na svijetu i to neopravdano jedan od najskupljih. Stan za iznajmiti u Kopenahegnu je kao dobiti na lotu. Ostatak za nespominjati.

Tom potpuno se slazem s tobom.
Ron is offline  
Old 14.11.2006., 16:50   #84
Quote:
Ron kaže:
Inace koliko si vremena u Danskoj kad si toliko masila o Dancima i Danskoj? Mjesec dana? :
Sto "masila" znaci?
Staz u DK brojim u godinama... i moje misljenje se samo ucvrscuje.
Quote:
Ron kaže:
Sto se tice standarda u Danskoj statistika nekad cini cuda. Uglavnom nemojte se razoracati i kad bi dobili posao da imate manji standard nego zaposleni u Zagrebu. Ljudi moji vi koji ste navikli na Hrvatsku nece vam se svidjeti sivi gradovi, sivo vrijeme, kava, restorani, kafica maltene i nema itd u Danskoj. :
O standardu mozemo raspravljati kad definiramo sto pod time podrazumjevamo.

O brojkama, 10% ili 2%, vise na statistikbanken.dk (sto ces, ja im vjerujem). Samo ljudi iz bivse YU ima preko 45.000 (njih 17.500 su drzavljani DK, ali ih ja svejedno brojim); i oni vec cine 0.85 %...
potepuh is offline  
Old 14.11.2006., 18:36   #85
Čisto radoznalosti radi, zanima me ovo što se standarda u Danskoj tiče.

Može li netko navesti:
  • prosječnu mjesečnu plaću (netto u Eurima)
  • cijenu najma stana
  • je li hrana u dućanu skuplja u odnosu na Hrvatsku
  • cijenu večere u restoranu
  • koliko dođe pivo u baru
  • cijenu kino ulaznice
  • koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Old 14.11.2006., 19:31   #86
Quote:
gatto kaže:
Čisto radoznalosti radi, zanima me ovo što se standarda u Danskoj tiče.

Može li netko navesti:
  • prosječnu mjesečnu plaću (netto u Eurima)
  • cijenu najma stana
  • je li hrana u dućanu skuplja u odnosu na Hrvatsku
  • cijenu večere u restoranu
  • koliko dođe pivo u baru
  • cijenu kino ulaznice
  • koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta
Po nekim mojim saznanjima, velika je razlika u placama (istok: Kopenhagen, i zapad zemlje), pa tako i u cijenama...

Ne znam neke sluzbene brojke, ali u Kopenhagenu su pocetnicke place nekih 15.000 dkk brutto, 10.000 dkk netto (ovisi o porezu zupanije/komune u kojoj se zivi i inim stvarima), iliti 1350 EUR-a. Srednji menagement zaradjuje duplo...

Tecaj je slican kuni, pa cu nastaviti s tim brojkama:

- najam pristojnog stana: 5.000 - 10.000 Stanovi u centru su uglavnom u starijim zgradama.

- da, hrana je skuplja

- ovisi od kvalitete restorana: od 99 do 500+ (500.- za 4 course veceru s odabranim vinom uz svako jelo)

- pivo je nekih 30.- do 45.-

- dugo nisam bila u kinu

- osiguranje prosjecnog auta: hm.. nekih 8.000.- godisnje

Navedeno je za podrucje Kopenhagena. Vjerujem da ce ostali nadopuniti.
potepuh is offline  
Old 14.11.2006., 19:35   #87
Quote:
gatto:
Čisto radoznalosti radi, zanima me ovo što se standarda u Danskoj tiče.

Može li netko navesti:

prosječnu mjesečnu plaću (netto u Eurima)
cijenu najma stana
je li hrana u dućanu skuplja u odnosu na Hrvatsku
cijenu večere u restoranu
koliko dođe pivo u baru
cijenu kino ulaznice
koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta
Velike (ogromne) su razlike ovisno o poslu, gradu, regionu, kvartu, ali evo kako izgleda biti IT developer sa zavrsenim faxom i 2 godine iskustva:

prosječnu mjesečnu plaću (netto u Eurima) : 3.000 EUR
cijenu najma stana : 650 EUR (dvosoban-65 kvm u boljem kvartu)
je li hrana u dućanu skuplja u odnosu na Hrvatsku - ca. 25 % skuplja
cijenu večere u restoranu - bolja vecera (sa predjelom) za dvoje u dobrom restoranu ca. 100 EUR - sve ukljuceno
koliko dođe pivo u baru - ca. 6 EUR
cijenu kino ulaznice: 12 EUR
koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta : 600 EUR kasko, vozac sa 15 godina iskustva, bez udesa

Mozes li ti napisati kako je u Italiji?

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Old 14.11.2006., 19:41   #88
Quote:
gatto kaže:
Čisto radoznalosti radi, zanima me ovo što se standarda u Danskoj tiče.

Može li netko navesti:
  • prosječnu mjesečnu plaću (netto u Eurima)
  • cijenu najma stana
  • je li hrana u dućanu skuplja u odnosu na Hrvatsku
  • cijenu večere u restoranu
  • koliko dođe pivo u baru
  • cijenu kino ulaznice
  • koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta

evo nase statistike kucne

cca 30 000 kn oboje zaradimo
ratu za kucu placamo 10 000 al ima i za 6,7 lijepih kuca,mi smo ovu nedavno kupili
stanova ima od 4 tisuce trosobnih
aldi i nije i netto,føtex jest,svaka stvar za bar 5-10kn
dva steaka recimo - 150 kn svaki
35 toceno,boce - 35-45
75 kn
nas auto ima godisnje sa kaskom 16 500
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 14.11.2006., 19:42   #89
Quote:
TomK kaže:
Velike (ogromne) su razlike ovisno o poslu, gradu, regionu, kvartu, ali evo kako izgleda biti IT developer sa zavrsenim faxom i 2 godine iskustva:

prosječnu mjesečnu plaću (netto u Eurima) : 3.000 EUR
cijenu najma stana : 650 EUR (dvosoban-65 kvm u boljem kvartu)
je li hrana u dućanu skuplja u odnosu na Hrvatsku - ca. 25 % skuplja
cijenu večere u restoranu - bolja vecera (sa predjelom) za dvoje u dobrom restoranu ca. 100 EUR - sve ukljuceno
koliko dođe pivo u baru - ca. 6 EUR
cijenu kino ulaznice: 12 EUR
koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta : 600 EUR kasko, vozac sa 15 godina iskustva, bez udesa

Mozes li ti napisati kako je u Italiji?

Lijepi pozdravi,
Kod nas je jeftinije u Jutlandu hnjahnja
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 14.11.2006., 19:45   #90
Quote:
TomK kaže:
koliko dođe godišnje osiguranje prosječnog auta : 600 EUR kasko, vozac sa 15 godina iskustva, bez udesa
Jel' je to mene Tryg oderao ? Cije osiguranje imas?
potepuh is offline  
Old 14.11.2006., 19:47   #91
Quote:
potepuh kaže:
Jel' je to mene Tryg oderao ? Cije osiguranje imas?
koliko dugo imas vozacku draga?
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 14.11.2006., 19:49   #92
Quote:
TomK kaže:
Mozes li ti napisati kako je u Italiji?
U sjevernoj Italiji bi bilo:
  • prosječna plaća netto 1.400 Eura (softver developeri ovisno o iskustvu idu od 1.400 pa do jedno 3.000, ali recimo da je softverašima s iskustvom jedna solidna plaća oko 2.200 Eura). Zaposlenici na neodređeno imaju 13 godišnjih plaća, a neki rijeđi slučajevi imaju i 14, ovisno o firmi
  • najam malog stana od oko 35 m2 je oko 450 Eura, a stana od 70m2 oko 750 Eura, s time da je u frekventnim gradovima teže naći jeftinije od navedenog
  • hrana se može u diskontima naći jeftinija nego u Hrvatskoj i to za jedno 30%, ali u normalnim i boljim dućanima je skuplja jedno 25% nego u Hrvatskoj
  • večera u restoranu za jednu osobu (sve uključeno) je oko 35 Eura
  • pivo u pristojnom baru je 3,5 - 4 Eura
  • kino ulaznica je 6-7 Eura, mislim
  • osiguranje auta ovisi o puno faktora, ali neki prosjek je oko 1.200 Eura
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Old 14.11.2006., 19:50   #93
Quote:
Skattemus kaže:
koliko dugo imas vozacku draga?
15+ godina...ali me to nitko nikad nije pitao
potepuh is offline  
Old 14.11.2006., 19:53   #94
Quote:
potepuh kaže:
15+ godina...ali me to nitko nikad nije pitao
ja sad pitala dragog,kaze da nesto ovisi o tome koliko dugo imas u danskoj vozacku....jer je on nybillist pa placa punu cijenu...
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 14.11.2006., 19:57   #95
Quote:
popetuh:
Jel' je to mene Tryg oderao ? Cije osiguranje imas?
http://www.almbrand.dk/abweb/pc

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Old 14.11.2006., 20:02   #96
Quote:
Skattemus kaže:
ja sad pitala dragog,kaze da nesto ovisi o tome koliko dugo imas u danskoj vozacku....jer je on nybillist pa placa punu cijenu...
Kupili mi auto i osigurali ga....Sad sam se sjetila da smo Tryg-u faksirali papir s "vozackom povijesti" (cista) od prethodnog osiguravajuceg drustva ... ali u to vrijeme nismo imali danske vozacke, ali to nisu ni trazili ?! Mozda je caka u tome... ili ovisi o broju osoba koje voze taj auto? Mozda je vrijeme za jedan telefonski poziv...
potepuh is offline  
Old 14.11.2006., 20:08   #97
Quote:
TomK kaže:
Hvala za link. Po njihovim kalkulacijama, doslo bi me isto...
potepuh is offline  
Old 14.11.2006., 20:11   #98
U Danskoj je najvaznije shvatiti da se sve vrti oko toga kojoj skupini ljudi pripadas i tko su ljudi sa kojima imas svakodnevni kontakt, i to primarno na poslu. Na primjer, dobre firme imaju advokate koji su u stanju pronaci sve rupe u porezima, na nacin da zaposlenicima osiguraju privilegije, od jeftinih ADSL veza, telefona, kredita i sl. Ako se uvalis u tako dobru firmu, te privilegije te ti postanu dostupne. U isto vrijeme upoznas ljude koji ima veze na raznim nivoima, pa indirektno i od toga mozes imati koristi.

Dakle, Danska je jedno primitivno drustvo u kojemu sve ovisi od toga kojemu "coporu" pripadas. Ako je "copor" kvalitetan, imas sansu da i sam profitiras od toga, ako, pak , ne pripadas nigdje, najebao si.

Lijepi pozdravi,
TomK is offline  
Old 15.11.2006., 01:54   #99
nije li tako svugdje? mislim i kod nas i u bilo kojoj zemlji na svijetu uzasno je bitno kojem " coporu" pripadas. Ako imas dobar posao i poznajes zanimljive, da ne kazem korisne, ljude zivot ti je laksi. meni ovdje nikada nece biti dobro kao u hr- ovdje sam stranac, drugacije su navike, hrana ( mrzim kada mi daju salatu bez maslinovog ulja)....ali to je jednostavno tako- ovo je neka druga zemlja, s nekim drugim pravilima. Ali ne mogu zbog toga biti ljuta, mozda tuzna.... Svi smo mi u pravu, jedino su neki malo vise ljuti , neki tuzni, a nekima se posrecilo!!!!
murtela is offline  
Old 15.11.2006., 16:48   #100
Quote:
TomK kaže:
U Danskoj je najvaznije shvatiti da se sve vrti oko toga kojoj skupini ljudi pripadas i tko su ljudi sa kojima imas svakodnevni kontakt, i to primarno na poslu. Na primjer, dobre firme imaju advokate koji su u stanju pronaci sve rupe u porezima, na nacin da zaposlenicima osiguraju privilegije, od jeftinih ADSL veza, telefona, kredita i sl. Ako se uvalis u tako dobru firmu, te privilegije te ti postanu dostupne. U isto vrijeme upoznas ljude koji ima veze na raznim nivoima, pa indirektno i od toga mozes imati koristi.

Dakle, Danska je jedno primitivno drustvo u kojemu sve ovisi od toga kojemu "coporu" pripadas. Ako je "copor" kvalitetan, imas sansu da i sam profitiras od toga, ako, pak , ne pripadas nigdje, najebao si.
Tocno. Umjesto ”Danska” mozemo ubaciti ime bilo koje zemlje i tvrdnja ce i dalje biti tocna, ili drugim rijecima:
Quote:
murtela kaže:
nije li tako svugdje? mislim i kod nas i u bilo kojoj zemlji na svijetu uzasno je bitno kojem " coporu" pripadas. Ako imas dobar posao i poznajes zanimljive, da ne kazem korisne, ljude zivot ti je laksi.
Mi smo stranci i ostati cemo stranci...u svakoj zemlji osim u svojoj (a mozda cemo i tamo biti stranci jednog dana kad se vratimo nakon dugog izbivanja). Takav zivot ima i prednosti i mana... Na to smo ili bili prisiljeni ili sami odabrali...pa kad je vec tako, zasto ne uciniti najvise od toga sto trenutno imamo i gdje jesmo?

Ne znam kakav bih zivot imala da sam tu rodjena. Koliko bi bio razlicit od mog sadasnjeg zato sto ne bih bila ”stranac”.

Bilo bi zanimljivo cuti neki vas dozivljaj ili dogadjaj koji je utjecao na vase dojmove, bilo pozitivne bilo negativne, o ovoj zemlji.
potepuh is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:01.