Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2008., 21:44   #1
Montažna vs. zidana kuća

tema je duže vremena ne aktivna, ali evo do mene par riječi:

pratim ove teme duže vremena i mogu reči nešto o montažnoj i klasičnoj kući:

1. ako vam treba izrada kuće u roku od par tjedana a ne mjeseci
2. materijali koji su standardizirani ali isto tako su standardizirani matijali tipa cigla, beton itd.
3. cijena izgradnje motažne nije ništa jeftinija od klasićne (štoviše kod klasične gradnje možeš se natezati sa kupnjom jeftinijeg materijala preko oglasnika i sl.)
4. kod prodaje kuče teže ćeš prodati montažnu nego klasičnu!

na žalost nevidim zašto bi kupio montažnu?
Step is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 09:55   #2
Montažna vs. zidana kuća

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
postoje raznorazni razlozi zbog kojih se ljudi odlucuju na gradnju montazne kuce, a ne zidane. toplinska izolacija i debljina zidova u usporedbi sa zidanom nije uvijek glavni motiv (kao sto npr. nama nije). i nisam bas primjetila unazad par stranica koliko i sama sudjelujem u temi da je itko iznio nedoumice izmedju zidane i montazne kuce, stoga bas i ne vidim smisao uletavanja onih koji zagovaraju ili grade klasicne kuce. svatko ima pravo na svoj izbor i to bi se trebalo postivati. ovo je tema o montaznim kucama i mene prvenstveno one zanimaju, kao i firme koje ih grade. kada ce mene, ili ikoga s ove teme, zanimati paralele i cijene zidanih kuca, pitat cemo na odgovarajucim temama.
stoga bi bilo lijepo, zbog poradi ove teme, da se svi suzdrzimo rasprava i paralela izmedju montazne i klasicne gradnje.

i samo jednu stvar cu reci, i jedna i druga gradnja imaju svojih nedostataka i ovise o majstorima. i kod jedne i kod druge gradnje moze biti fusarenja. imajte i to na umu kad potezete argumente za i protiv!
antonela, drago mi je sto sve napreduje po planu. mogla bi nam i koju slikicu staviti?
veliki dio ljudi se odluče na montažnu gradnju jer misle da će tako proći jeftinije i brže. U praksi, obično prođu skuplje a i brzina do useljenja je daleko od one iz marketinškog materijala. Osim toga, netko treba napraviti i temelje. Što se mene tiče, ovo upravo jest tema gdje je potrebno iznositi paralele između zidane i montažne gradnje jer je ova tema dobar izvor informacija za obje strane.
Unazad nekoliko strana tu se diskutira o tome koja je firma za montažnu gradnju jeftinija. "Mi smo zvali Krivaju i platili 39000€" ili "cijena po m2 je toliko...". Pa kako onda nije važno koliko košta zidana/montažna gradnja kad se uglavnom o tome diskutira?
Baš i ne vidim da ljudi raspravljaju o vrsti materijala, kvadraturi, tlocrtu, i sl. Samo koliko košta koja kuća?! Ako vam je svima do cijene, napravite istu takvu zidanu pa ćete proći jeftinije a ista ekapa će vam napraviti i temelje. Ako vam je izbor montažna kuća jer takve volite odite u Marles i kupite (valjda) najbolju (i valjda najkvalitetniju) izvedbu, jer tu kuću (valjda) radite sebi.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 23:19   #3
uopće ne kužim ljude koji se tako olako odlučuju na montažne kuće...

em imaju puno više mana em su skuplje...
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 00:54   #4
Quote:
marion56 kaže: Pogledaj post
uopće ne kužim ljude koji se tako olako odlučuju na montažne kuće...

em imaju puno više mana em su skuplje...
koje dokaze i argumente imas za to sto si rekla?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 07:53   #5
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
koje dokaze i argumente imas za to sto si rekla?

rekao...

ima ih hrpa....jednostavno pitaj nekoga izvođača, pošalji da ti naprave ponudu za kuću od 150 m2 izođaću montažne kuće i izvođaću klasične zidane kuće pa češ se uvjeriti.

A ako nisi do sad saznala mane i prednosti i jedne i druge kuće.....onda počni kopat po netu pa češ naići na stručne i neutralne članke.
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 09:49   #6
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
koje dokaze i argumente imas za to sto si rekla?
npr. potrošiti ćeš više novaca a ako ćeš ikad ići tu kuću prodati (ili tvoja djeca) ta kuća na tržištu neće postići cijenu zidane. Možda jednom neće tako biti ali sada sigurno je.
Drvo treba održavati, ja ne vjerujem ni u statiku takve kuće. Što se dešava kad je potres a nekoliko tona crijepa šeće na krovu a cijela statika kuće je bazirana na drvenim gredama?
Zašto u americi nakon nekog uragana cijelo naselje bude razbacano okolo - zato jer je sve montažno.
Znaš li da bura u Dalmaciji ima brzinu i snagu jačih uragana u Americi?
Znaš li da se zidovi u montažnim kućama spajaju kutnim profilima koji su samo međusobno zašerafljeni sa nekoliko šerafa?
Puno toga lošeg vezanog uz montažnu gradnju nas nekoliko je reklo na nama zabranjenoj temi - "Sve o montažnim kućama"
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 14:07   #7
kao prvo, mi ne gradimo kucu od 150 m2 vec do 90, 100 maksimum. prizemnicu, ne katnicu.
kao drugo, montazna kuca nije drvena kuca, masa njenih materijala od kojih je zid napravljen nije od drveta.
kao trece, ne zivim u dalmaciji, kod mene nema bure i to me uopce ne brine.
kao cetvrto, ovo za potres je totalna besmislica! kod jaceg potresa prije ce se urusiti zidana kuca nego "drvena", odn. montazna, jer ti materijali su elasticniji i "rade" prilikom gibanja tla, dok beton i cigla pucaju.
kao cetvrto, ako su montazne kuce tako lose i samo zasarafljene na profilima, zasto citava amerika a i dobar dio zapadnog svijeta zivi bas u montaznim kucama?!
eh, balkane moj, to je tipicno razmisljanje za nas s ovih krajeva: "montaznu kucu nemo's ostavit praunucima, nit je đeca mogu prodat jer je nitko nece kup't"
ja kucu ne pravim djeci i unucima. ja je pravim sebi i svome muzu, i djetetu dok je pod nasim krovom. onoliko koliko cemo mi pozivit i kuca ce sigurno izdrzati. a sto se djece tice, ja svojim roditeljima nisam dala da mi zidaju kucu dok sam bila siparica u srednjoj skoli - a htjeli su. jer sam na to gledala: pa tko zna kamo ce me zivot odvesti, gdje cu zavrsiti.

radije cu si djetetu po rodjenju otvoriti stednju i citav zivot stavljati novce na tu stednju, nego da zidam kucu i time si dijete, nedajboze obvezujem da u toj istoj kuci mora zivjeti, ili da mu nakalemim teret prodaje ako u njoj ne odluci zivjeti.
razmislite i o tome.
i zaboga, jeste li bili u ikojoj montaznoj kuci? gledali kako izradjuju njene zidve? znate li nekoliko obitelji koje zive u montaznim kucama? kljucna rijec je nekoliko, jer ne mozete suditi na temelju samo jednog jedinog susreta s montaznom kucom, jer ovisi i o majstorima koji su je radili, a na krjau krajeva i o samom proizvodjacu kako je neka kuca napravljena. obje kuce mogu biti divno napravljene, a mogu biti sfusane do bola. go figure.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 15:11   #8
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kao prvo, mi ne gradimo kucu od 150 m2 vec do 90, 100 maksimum. prizemnicu, ne katnicu.
ako se ovo odnosi na neki komentar o cijeni, opet ću reći da bi ista takva zidana sigurno bila jeftinija. Zašto? Zato što nisi vezana za jednu firmu i imaš puno više manevarskog prostora za pronalaženje boljih majstora.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kao drugo, montazna kuca nije drvena kuca, masa njenih materijala od kojih je zid napravljen nije od drveta.
osnovna konstrukcija su drvene grede.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kao trece, ne zivim u dalmaciji, kod mene nema bure i to me uopce ne brine.
ni ja, ali mi se sviđa činjenica da bi moja kuća opstala i na buri.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kao cetvrto, ovo za potres je totalna besmislica! kod jaceg potresa prije ce se urusiti zidana kuca nego "drvena", odn. montazna, jer ti materijali su elasticniji i "rade" prilikom gibanja tla, dok beton i cigla pucaju.
o tim potresima bi se dalo raspravljati. Dobar potres bi porušio sve a manji bi napravili raznu štetu na obje varijante. No čak i tada postoji značajna mogućnost da kod zidane popraviš štetu. Kod montažne možeš samo sve razmontirati i baciti.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kao cetvrto, ako su montazne kuce tako lose i samo zasarafljene na profilima, zasto citava amerika a i dobar dio zapadnog svijeta zivi bas u montaznim kucama?!
zato što je to njihov stil života i ne vežu se za mjesto nego se sele prema radnom mjestu.
A kako se spajaju zidovi s temeljima ili dekom i zidovi međusobno možeš vidjeti na ovim linkovima, što se mene tiče to mi ne obečava baš neku sigurnost. Inače slike su preuzete sa bloga kolege graditelja koji je napravio montažnu kuću:

http://img168.imagevenue.com/img.php..._122_748lo.jpg

http://img192.imagevenue.com/img.php...jpg&loc=loc106

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
eh, balkane moj, to je tipicno razmisljanje za nas s ovih krajeva: "montaznu kucu nemo's ostavit praunucima, nit je đeca mogu prodat jer je nitko nece kup't"
ja kucu ne pravim djeci i unucima. ja je pravim sebi i svome muzu, i djetetu dok je pod nasim krovom. onoliko koliko cemo mi pozivit i kuca ce sigurno izdrzati. a sto se djece tice, ja svojim roditeljima nisam dala da mi zidaju kucu dok sam bila siparica u srednjoj skoli - a htjeli su. jer sam na to gledala: pa tko zna kamo ce me zivot odvesti, gdje cu zavrsiti.
a gdje ćeš ti napraviti svoju kuću, izvan balkana?
Ja sam svoju isto radio za svoju obitelj, ne računajući da će u njoj djeca ostati. No ipak, ja iza sebe mogu njima ostaviti nekretninu koja će nešto vrijediti. Nakon našeg/vašeg životnog vijeka, tvoja montažna kuća je jedino za rušenje. Njen vjek trajanja je realno nešto preko 50 godina. Možeš misliti u kakvom će biti stanju nakon toga.
Moja zidana kuća će i nakon toliko godina uz održavanje biti još uvijek sasvim dobra, i moja djeca ili moji unuci, će tu kuću moći koristiti ili prodati. Ne zaboravi da je početna cijena cijele investicije još i bila kod mene jeftinija.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
radije cu si djetetu po rodjenju otvoriti stednju i citav zivot stavljati novce na tu stednju,
moja oba mladnuca već to imaju.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
i zaboga, jeste li bili u ikojoj montaznoj kuci? gledali kako izradjuju njene zidve? znate li nekoliko obitelji koje zive u montaznim kucama? kljucna rijec je nekoliko, jer ne mozete suditi na temelju samo jednog jedinog susreta s montaznom kucom, jer ovisi i o majstorima koji su je radili, a na krjau krajeva i o samom proizvodjacu kako je neka kuca napravljena. obje kuce mogu biti divno napravljene, a mogu biti sfusane do bola. go figure.
Ako sfušaju montažnu, mogu ti samo vratiti pare, a to nažalost znaš tek kad počneš živiti u njoj i pronađeš pukotine u spojevima među zidovima (znam jedan takav slučaj). Kod zidane srušiš u toku gradnje ono što ne valja i natjeraš izvođača da napravi ponovno.
Bio sam u nekoliko montažnih kuća a kao što rekoh onu jednu sam vidio kako rade. Sada prema ovim slikama s onog bloga vidim da i ovi rade na isti način. Meni je to stvarno porazna činjenica da se bitni elementi kuće vežu na onaj način. Inače unutra nema neke razlike. I moram napomenuti da moj susjed i ja postižemo vrlo slične rezultate u potrošnji energije za grijanje (ja imam 10cm storpora na fasadi i zid 29cm debljine). Ovo mi je prva zima i mislio sam da će se pokazati veća prednost u korist montažne kuće no prednosti i nema. Ali sam prošlo ljeto zato ja doživio nešto pozitivno. Bilo je nekoliko dana u srpnju vrlo hladno i kišovito. Temperature su se spustile i na 15°C. Moj susjed je u svojoj montažnoj kući morao upaliti grijanje jer u montažnoj kući nema akumulacije topline u zidovima. Ja sam to razdoblje od cca tjedan dana premostio ipak bez grijanja!

I još jedna "grozna" stvar. Kad hodam po katu kod svog susjeda cijeli pod vibrira i vibracije se prenose na zidove. Znam i ja da neće ništa biti ali meni je to jako smeta.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 16:39   #9
Mislim da... gradnja montažne ili zidane ili kakve već kuće ima i prednosti i svoje mane, što smo već i mogli uvidjet na ovoj i prijašnjim temama... a koliko sam mogao primjetiti, svatko nekako zagovara svoj izbor kao da se "bojimo" ili pravdamo zašto gradimo na ovaj ili onaj način, što mislim da je nepotrebno. U oba slučaja se može donekle provjeriti šta se i za koje novce dobiva, pa se na kraju sve ipak svodi na OSOBNI IZBOR POJEDINCA.
I na kraju... u današnje doba 99,99 % mladih, ako je ikako moguće, U SVAKOM SLUČAJU se seli od roditelja, tako da tome dal će poslije vas neko tu živjeti uopće nemojte posvećivati pažnju. Kuća će nakon vas ili biti prodana(e sad, tadašnja vrijednost montažna/zidana, te opet volja novog vlasnika da li da sve sruši i gradi novu), ili će sve lagano ali sigurno u oba slučaja trunuti!
deacon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:21   #10
tocno tako, stvar je izbora pojedinca! sve ima svoje minuse i pluseve. ne zivimo vise u '80-ima kada je postojala samo krivaja i marles, kada su se deke radile na maloj mjesalici u dvoristu i slicno. uostalom, nisam cula da se ijedna ta kuca iz '80-ih urusila ukucanima na glavu sama od sebe
radim kucu za sebe, muza i buduce dijete. ne za unucad, familiju da joj guram pod nos svoju kucer'nu pa da jalni budu i slicno, kako vec u nasem narodu zna bivati (ne kazem da vi koji gradite klasicne zidane kuce ste takvi, no u sredini u kojoj ja zivim ima mnoooogo mnogoo takvih ljudi, ovo govorim cisto iz osobnog iskustva).
nasa zelja, nasa volja i nas izbor je montazna kuca (a oboje imamo iskustva i ponekog znanja o gradnji zidane, tako da nismo bas s marsa pali po pitanju odabira). niti cijena, niti niskoenergentnost, niti "brzina" radova nisu presudili nasoj odluci, jednostavno zelimo montaznu kucu iz mnogih razloga.
codegun, ove slike mi nista ne govore ovako same za sebe. daj link bloga, da vidimo ostale slike! takodjer nije niti zanemariv podatak tko je izvodjac radova. ti zelis reci da se sve montazne kuce tako grade?? ja ti dam odmah linkhttp://www.tutis.hr/www/ShowImage.aspx?id=861 da neke kuce nisu takve! ta kuca se gradi (odn vec je pod krovom i sa stolarijom) u nasem selu, pa cim ulovimo vlasnike mogu ti dati sve detalje o spajanju zidova (mi doticnu firmu jos nismo posjetili)
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 19:08   #11
Malo bi se samo umješao u raspravu, a pojasnio bi razliku opterećenja vjetrom i potresom, kojih ste se dotakli u gornjim postovima.

Razlikujemo, u osnovi, dvije vrste konstrukcija: lagane konstrukcije (čelične, drvene i sl.) i teške konstrukcije (betonske, armirano-betonske, opečne, kamene i sl.).
Opterećenje vjetrom je mjerodavno kod laganih konstrukcija, i objekata s velikim površinama (vjetar djeluje jače na objekt, što je izložena površina vjetru veća).
Za opterećenje potresom mjerodavna je masa objekta. Prema poznatoj formuli iz fizike: F=m*a to se jasno vidi. "a" se odnosi na ubrzanje tla koje se pojavljuje u potresu (prilikom potresa dolazi do pomaka tektonskih ploča, odnosno tla na kojem je građevina, pa to tlo dobiva neku brzinu, odnosno ubrzanje); "m" se odnosi na masu objekta; "F" je sila potresa koja djeluje na objekt. Iz ovoga je jasno da će za isti potres (za isto ubrzanje podloge "a") veća sila na objekt biti kod onog objekta koji ima veću masu.
Stoga se za proračun konstrukcija koristi potres kao mjerodavan kod teških konstrukcija, dok se vjetar koristi kod laganih. Naravno, i kod jednih i kod drugih postoje neki međuslučajevi koje je potrebno provjeriti, ali ne bi davio više s tim.
Zašto se ne koristi istovremeno jedno i drugo opterećenje? Zato jer postoji vrlo mala vjerojatnost da će se istovremeno pojaviti najjači potres i najjači vjetar, odnosno ta vjerojatnost je zanemarivo mala.

A tu vam leži i jedan od razloga zašto Ameri rade montažne objekte (strah od potresa je velik, koliko god ti potresi bili rijetki). A sada znate zašto u Njemačkoj nemaju tradiciju gradnje montažnih objekata. (Njemačka je poznato područje koje nije potresno aktivno). Ovdje govorim uglavnom o objektima za stanovanje.

Moram reći da su me ove slike povezivanja drvenih greda poprilično šokirale. Ne znam točno kako je točno ostvarena veza zidova međusobno i sa temeljima (osim preko ovih L profila i par šarafa) ali skeptičan sam u kvalitetu takvih zidova. Kod mene na buri bi brzo došlo do pukotina u gotovom zidu, jer ovakva veza MORA dobivati progibe.
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 19:19   #12
Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
A tu vam leži i jedan od razloga zašto Ameri rade montažne objekte (strah od potresa je velik, koliko god ti potresi bili rijetki). A sada znate zašto u Njemačkoj nemaju tradiciju gradnje montažnih objekata. (Njemačka je poznato područje koje nije potresno aktivno). Ovdje govorim uglavnom o objektima za stanovanje.

Moram reći da su me ove slike povezivanja drvenih greda poprilično šokirale. Ne znam točno kako je točno ostvarena veza zidova međusobno i sa temeljima (osim preko ovih L profila i par šarafa) ali skeptičan sam u kvalitetu takvih zidova. Kod mene na buri bi brzo došlo do pukotina u gotovom zidu, jer ovakva veza MORA dobivati progibe.
kod mene bure i vjetra nema, ali potresa ima ;D ne strasnih, dakako, ali bilo ih je.

a sto se tice slika koje je codegun postao, ne uzimaj ih odmah za mjerodavne. ja sam trazila link na kompletan blog, informacije o izvodjacu radova i slicno. po ovim slikama ja nisam uvjerena da se montazne kuce tako grade, tko zna sto slika prikazuje, mozda nesto sto si je vlasnik sam ubacio ;D jer ono zaista izgleda pretraljavo.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 19:29   #13
sad ovo pisem sa PDA pa ne mogu dati cijeli link. Sutra kad dodjem do PC-a budem dao link na blog. Nazalost, iste spojeve sam vidio i kod Domprojekta.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 19:39   #14
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kod mene bure i vjetra nema, ali potresa ima ;D ne strasnih, dakako, ali bilo ih je.

a sto se tice slika koje je codegun postao, ne uzimaj ih odmah za mjerodavne. ja sam trazila link na kompletan blog, informacije o izvodjacu radova i slicno. po ovim slikama ja nisam uvjerena da se montazne kuce tako grade, tko zna sto slika prikazuje, mozda nesto sto si je vlasnik sam ubacio ;D jer ono zaista izgleda pretraljavo.
Već duže vrijeme (ajme, godinama) pratim podforum stanovanje, i mogu reći da se je isprofilirala jedna grupa ljudi koji pišu interesantne, provjerene i ozbiljne stvari. Codegun je jedan od njih, stoga ni ovaj put nemam razloga ne vjerovati (ja sam dipl.ing.građ. pa mogu ocjeniti nakon nekog vremena tko piše prave stvari).
Naravno, možda ih je i on dobio izvučene iz konteksta, pa se samo prenosi (da prestanem s tim ulizivanjem ).

Što se tiče potresa i vjetra... Tu su još i temperaturne razlike koje naprežu spojeve i elemente, a kod tebe se mjenja temperatura?
Ne zafrkavam se, ovo su ozbiljne stvari. Ako su ti spojevi takvi, trebalo bi odabrati sistem gradnje koji je ipak malo čvršći (nadam se da takvi postoje).
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 08:56   #15
Gospodo!
Živim u Marlesici 15 godina i super sam zadovoljan jer znam koliko me koštala gradnja 1993.Isto tako troškovi režija u 15 godina su minimalni za ono kaj smo dobili.I opet da radim novu kuću samo montažno.
__________________
TINEM
TINEM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 10:05   #16
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Mislim da je sličan thread već bio, dajte potražite u "prošlosti" da se ne vrte uvijek iste stvari.
ovo je u principu taj thread samo ga je "direktorica" izdvojila da ljudima koji se odluče za montažnu kuću ne narušavamo duševni mir kad im netko ukaže na neku manu u takvoj gradnji.

One slike (spajanje zidova s dekom i međusobni spojevi) su preuzete sa bloga Mlade Koprive. Link na taj blog imate na mojem blogu (vidi Mlade Koprive).
A što se tiče posta (iz tog bloga) sa kojeg su slike možete ga pročitati na ovom linku. , one slike su negdje pri dnu strane.

I još jedna slika gdje se vide ti spojevi

kao što rekoh, meni je bilo vrlo šokantno vidjeti da je to uobičajeni način i kod Dom projekta. Zapravo cijela kuća stoji na temeljima ili deki samo preko tih šerafa. Pretpostavljam da računaju na crijep na krovu, koji je dosta težak pa sve pritisne dole.
Također onaj stručniji post o potresima (gore) bi isto tako bilo zanimljivo "redefinirati" uzevši u obzir ovo. Isto tako, pitao bih (u najboljoj namjeri, jer sam često zlobno protumačen) autora tog posta, što misli kako utiče moment te mase krova na laganu drvenu konstrukciju?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!

Zadnje uređivanje Codegun : 22.01.2009. at 10:16.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 12:44   #17
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
...
Također onaj stručniji post o potresima (gore) bi isto tako bilo zanimljivo "redefinirati" uzevši u obzir ovo. Isto tako, pitao bih (u najboljoj namjeri, jer sam često zlobno protumačen) autora tog posta, što misli kako utiče moment te mase krova na laganu drvenu konstrukciju?
Malo sam proletio ovim blogom u potrazi za nečim što bi zadovoljilo moju znatiželju, ali na odgovor nisam naišao.
Očigledno je spoj zida i poda modeliran kao zglobni, što bi značilo da spoj ne prenosi moment upetosti u pod. Takva vrsta spoja je češća kod industrijskih građevina, kod obiteljskih kuća to nitko ne koristi (klasični način građenja).
Kako bi ovaj spoj ostao postojan (da se ne pojave pukotine nakon nekog vremena), u zidnim elementima bi morale postojati "ukrute" koje bi sprečavale pomak (rotaciju oko spoja s temeljom) u smjeru djelovanja vjetra ili potresa. Međutim, na slikama nisam naišao na takve elemente, jer se vide samo gotovi zidni elementi, a ne vidimo što se nalazi unutar samog zida.
Ali bi morao stati malo u obranu struke, jer vjerujem da su ovakve sisteme gradnje izmislili ljudi koji su pametniji od mene, i moram pretpostaviti da je sve dobro zamišljeno. Ali, ako se pravila projektiranja ne prenesu u samu izvedbu, može doći do velikih problema.
Što se tiče opterećenja krova na spoj s temeljem... ako nema tih ukruta, usljed potresa bi moglo doći do "nemilosrdne" rotacije
Me no like it... Ja ne bi, malo sam skeptičan na ovu izvedbu
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 12:59   #18
Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
... Međutim, na slikama nisam naišao na takve elemente, jer se vide samo gotovi zidni elementi, a ne vidimo što se nalazi unutar samog zida.
Ali bi morao stati malo u obranu struke, jer vjerujem da su ovakve sisteme gradnje izmislili ljudi koji su pametniji od mene, i moram pretpostaviti da je sve dobro zamišljeno. Ali, ako se pravila projektiranja ne prenesu u samu izvedbu, može doći do velikih problema.
Što se tiče opterećenja krova na spoj s temeljem... ako nema tih ukruta, usljed potresa bi moglo doći do "nemilosrdne" rotacije
Me no like it... Ja ne bi, malo sam skeptičan na ovu izvedbu
i ja vjerujem da valjda oni znaju što rade. Ovo što pitaš za međusobne spojeve zidnih elemenata, mogu ti samo reći da ja nisam vidio ništa drugo osim ovakvih kutnih ili ravnih spojeva sa nekoliko čavli ili šerafa.
Kažem, gledao sam kako radi Dom projekt i svi zidovi su na ovaj način međusobno pričvršćeni. Zidovi su došli samo kao okviri od drvenih greda te s ispunom, a knauf su poslije pozabijali kad bi sve bilo složeno. Zato vjerujem da sam vidio sve bitne dijelove koji se međusobno vežu, dva elementa istog zida se isto drže na ovaj način.
(Kad već spominjem taj knauf, moram reći da je moj susjed morao angažirati još jednog soboslikara da sve spojeve i šerafe knaufa još jednom pogleta jer su ovi to iza sebe napravili traljavo)
I što je još gore, kad su pozicionirali neki zid, nekoliko puta su ga morali izbiti iz betona pa ponovno zabiti da bi sjeo ispravno u odnosu na neki drugi. Tada su te modifikacije rezultirale da se i grede i beton izmrcvare na tim mjestima pa je to još gore izgledalo.
Tko zna, možda sam zato toliko skeptičan glede montažne gradnje. Da to nisam vidio valjda bi reagirao samo sa pola žara. A onako subjektivno, kad dovezu na gradilište sve te elemente mene to podsjeća na selidbu i bacanje starog namještaja.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 13:11   #19
Da, montažna gradnja zna tako "čudno" izgledati. Selidba?

Jednu sam stvar primjetio na slikama, ne znam jel' komu zapelo za oko... Kad su postavljali cijevi odvoda i dovoda vode, na spoju verikalne cijevi i horizontalne cijevi, skoro su cijelu gredu u podu (od zida i spoja s podom) doslovno precvikali, kako bi mogli postaviti cijevi... To nikako ne može biti dobro
__________________
Don't drive faster than your GuardianAngel can fly!
GuardianAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2009., 13:21   #20
Quote:
GuardianAngel kaže: Pogledaj post
Da, montažna gradnja zna tako "čudno" izgledati. Selidba?

Jednu sam stvar primjetio na slikama, ne znam jel' komu zapelo za oko... Kad su postavljali cijevi odvoda i dovoda vode, na spoju verikalne cijevi i horizontalne cijevi, skoro su cijelu gredu u podu (od zida i spoja s podom) doslovno precvikali, kako bi mogli postaviti cijevi... To nikako ne može biti dobro
da, sad sam išao i na to malo baciti oko, nisam o tome razmišljao. Baš se i na tim slikama vide oni spojevi, očito da je to sve od sidrenja na temelje ili deku. Sada su još i te horizonalne grede prekinute.

Nego, ti i ja smo tu počeli puno diskutirati, lako bi mogli biti optuženi za provokacije i narušavanje feng-shuija (ili kak se to već piše) onima koji rade montažne kuće. Tako smo na onom meni zabranjenom thredu, Sky-Cruiser i ja bili optuženi jer smo se usudili reći koju objektivno-lošu primjedbu. Nemoj da ti ja poslije budem kriv kad dođe gazdarica!
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.