Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2007., 10:42   #1
Fiksne zvijezde

Primjetila sam da nema topica o fixnim zvijezdama. Bilo bi lijepo popričati i o tom zanimljivom dijelu astrologije.
Osobno ne znam previše, ako neko zna nek se javi.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 10:50   #2
Na ovoj stranici možete pronaći položaje fiksnih zvijezda:

fiksne zvijezde
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 17:56   #3
evo što ja znam:

fixne zvijezde ili zvijezde nekretnice, zovu se tako jer se pomaknu za stupanj svakih 72 godine (ako sam dobro upamtila).

najpoznatija je Algol, koja ima dosta lošu reputaciju, kažu da je njena energija kombinacija saturna, urana i marsa. njen "temperament" je razoran, destruktivan.

a moj mars se nalazi drito na njemu

e da a osim njega tu su aldebaran, antares, regulus, sirius, bellatrix...

jel se smije kopirati s drugih foruma ? tamo pišu neka objašnjenja
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 21:45   #4
Pronašla sam jedan veoma zanimljiv sajt. Dolje je stranica na kojoj se nalazi tekst Hermesa Trismegistusa - 15 Fixed Stars and their 15 Herbs, Stones & Figures

Što se tiče 'prepisivanja' sa drugih foruma....pa mislim da je super što ima mnogo foruma jer onda možemo medjusobno 'razmjenjivat' saznanja. Pa eto nama fale fixne zvijeze, pa sam ja bila slobodna 'prepisati' jednu adresu
sa Made in Montenegro Foruma-fiksne zvijezde

a evo i još jednog izvrsnog Astrologija za početnike forum-fiksne zvijezde
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 21:59   #5
Pa evo da pokušam protumačiti moje fiksne zvjezdice....

Imam Acubens (13°35 lav) na MC-u (13°35 lav) egzaktna konjukcija.

Acubens - astrologija, pisanje, lažovi. Acubens ima prirodu Saturn/Merkur. To zapravo potvrđuje ono čime se bavim, a istina je i da su mnogi moji šefovi bili lažovi. Priroda Saturna zahtjeva čekanje saturnovog ciklusa, i eto to je upravo sad i ja dočekala da mi se taj aspekt života pomalo počne pokretati. Zadnjih par mjeseci, da ne kažem dana, pišem na veliko što bi odgovaralo prirodi Merkura.

Seginus - 17° 39 Vage, prirode Merkur/Saturn/Venera; nalazi se na mom Plutonu, vladaru ličnosti. Ova zvijezda opet govori o astrologiji, i nekim drugim stvarima...al ih nisam uspjela povezati sa sobom...

Kako je kod ostalih...?
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 22:27   #6
Foramen .....Prosperity, leadership, ear & eye trouble, indecision, shipwreck
Spica *.......Wealth, fame, honour, glamour, the "Fortunate One"

Oboje mi leže na Saturnu.
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 11:13   #7
....mali doprinos temici:


Poznato o fiksnim zvijezdama

Nekada davno, na samim počecima astrologije i čovjekova gledanja u nebo, čovjek se i malo detaljnije zagledao pa zamjetio da se neke zvijezde "pomiču" (zvijezde lutalice), a neke "stoje na mjestu". Tako se barem njemu tada činilo sa Zemlje.

Danas naravno znamo da nema fiksiranih zvijezda, niti nepomičnih tijela jer se u svemiru sve kreće. Ništa nije statično, a razlog zbog kojeg neka tijela izgledaju nepomična u odnosu na promatrača s Zemlje je njihova velika udaljenost.

Ali stari nazivi su su održali i do današnjeg dana pa se shodno tome zvijezdama nekretnicama ili fiksnim zvijezdama nazivaju one koje izgledaju kao da se ne pomiču jer su daleko, dok su nekadašnje zvijezde lutalice današnji planeti.

Fiksne zvijezde su jako udaljene u odnosu na Zemlju, a udaljenost se mjeri u svjetlosnim godinama. (Svjetlosna godina: Udaljenost koju svjetlost prijeđe u godinu dana u vakuumu. Svijetlost u vakuumu putuje brzinom od 300 000 kilometara u sekundi. Svjetlosna godina je velika otprilike 9 1/2 trilijuna kilometara.) Za usporedbu, jedna od najudaljenijih fiksnih zvijezda je Polaris koja je udaljena 44 svjetlosne godine, a najbliža je Bungula koja se nalazi na udaljenosti od 4.3 svjetlosne godine. Fiksne zvijezde su po svom sastavu vrlo slične našem Suncu, jedino su puno puno veće od njega da ne kažem...ogromnije.

U astrologiji se fiksne zvijezde promatraju u odnosu na položaj i aspekte koje čine s natalnim tijelima. Najsnažnije djeluje konjukcija i paralel (dva tijela su paralelna ako se nalaze na istom stupnju ekliptike, ali različitim širinama. Opozicija je također snažna, a i kvadrat nije zanemariv. Ostali aspekti imaju manju važnost. Također se gledaju konjukcije u uglovima.

Većina fiksnih zvijezda istovremeno ukazuje na dvojake principe (u svojoj prirodi, ali i djelovanju). Iako priroda fiksne zvijezde može biti ista kao i priroda određene planete, fiksne djeluju na drugačiji način. Njihov utjecaj karakterizira poseban efekt na određenu planetu koji se očituje u većoj neočekivanosti u odnosu na način na koji bi djelovala planeta u karti (postepeno). Pa tako osoba koja ima istaknutu fiksnu zvijezdu u konjukciji s određenom planetom može očekivati djelovanje fiksne iz pozadine na način da fiksna pojačava utjecaj te planete....iako možda sama planeta nije istaknuta u karti. A pojačava ga na način da svojim utjecajem boja prirodu planete, ali i tako da se sama priroda planete izrazi neočekivanije.

Ali važno je napomenuti da fiksne zvijezde ne djeluju same za sebe, one samo ističu ono što je već prisutno u natalnoj karti. Djeluju u domeni jačanja određene kvalitete pa su time i dobra dopuna kompletnijoj analizi natalne karte.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 11:14   #8
Fiksne zvijezde su klasificirane, a faktori klasifikacije koji su bitni u astrologiji su:

• Veličina (magnituda, sjaj) fiksne zvijezde

U tablicama je pored naziva fiksne zvijezde istaknuta brojčana vrijednost koja predstavlja sjaj (magnitudu) zvijezde. Najsjajniji je Sirius (priroda Jupiter/Mars), zatim još neke poput Arcturus-a (priroda Mars/Jupiter) i Aldebaran-a (priroda Marsa). Kod nekih zvijezda sjaj varira pa imam podatak da npr. Algol u periodu od 2 dana, 20 sati, 48 minuta i nešto siće sekundi mijenja svoju magnitudu od 2.3 do 3.5.

Zvijezda čija veličina je ispod četvorke ima zanemariv utjecaj u astrologiji. Čak i fiksne zvijezde ispod veličine trećeg stupnja su slabe, ako se ne nalaze u blizini ekliptike.

• Položaj na nebu

Gleda se udaljenost u odnosu na ekliptiku. Bliža zvijezda - veći utjecaj.

• Priroda fiksne zvijezde

Neke zvijezde imaju prirodu jedne planete, npr. Almach koja je Venerine prirode što znači da se njen utjecaj očituje slično kao i planeta Venera u astrologiji. Većina fiksnih zvijezda ima dvojnu prirodu (npr. fiksna zvijezda Belatrix ima prirodu Merkur/Mars).

Snažnije djeluje spoj ako fiksna zvijezda ima istu prirodu kao planeta ili joj je srodna (dva u jedan). Postoji čak i neka vrsta "pravila" po kojem se promatraju fiksne zvijezde u spoju s planetama: Mars, Jupiter i Sunce slažu odlične kombinacije, kao i Merkur, Venera, Mjesec i Saturn. Dok se prva kombinacija "ne slaže" s drugom.

• Svojstva sazviježđa u kojoj se nalazi

Ako se neka fiksna zvijezda nalazi u zviježđu ribe npr. Fomalhaut u području njenih "usta"....(to je zvijezda umjetničkog talenta, priroda Venera/Merkur) njen upliv može djelovati na način izražavanja kroz "usta".




Fiksne zvijezde dosta su se koristile u srednjovjekovnoj magiji na način da su se njihovi utjecaji utiskivali u talismane višeznačno: Talismani su se izrađivali u vrijeme jakih konjukcija s fiksnim zvijezdama (posebno Lune) čime se lovila energija fiksne, a sami talismani su se izrađivali od kamena ili metala shodno prirodi fiksne zvijezde. U njih su se potom utiskivali simboli određenih fiksnih zvijezda. Takvi talismani su se poslije upotrebljavali za zaštitu od bolesti, moć, dovitljivost i neustrašivost.

Otuda možda i datira "zloglasna aura" fiksnih zvijezda koja ih prati i do dana današnjeg pa se često u objašnjenjima njihove pojedinačne prirode može pročitati pojačana dramatika i ekstremnost. Ali osim toga "dodijeljena" priroda fiksne zvijezde datira od davnih doba Ptolomeja, pa sam opis njihova djelovanja uključuje fatalne pojmove poput slave, smrti, bolesti, časti, sljepila i sl. Današnji autori prirodi fiksnih zvijezda pridodavaju i svoja zapažanja.


Knjige o fiksnim zvijezdama
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 17:37   #9
Fish 1968 wrote:Također se gledaju konjukcije u uglovima

Ja imam JU na algolu i na dsc.Neko mi kaze da JU na algolu cuva,ali ja se ipak plasim tog algola,jer sam citala dosta loseg o njemu.
__________________
Etme
Lutijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 13:36   #10
Fixne zvijezde djeluju u konjunkciji sa planetom (mali orbis) i na vrhu kuće. U drugim slučajevima ne djeluju.

Ja imam Sunce tačno na Algolu
sagan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 20:01   #11
ajoj..imam pitanje..a gdje se može izračunat položaj fiksnih zvijezda u trenutku rođenja?? .. tražim na netu i ne nalazim ..
hvala unaprijed
__________________
I want to give her everything. And I want to take everything from her.
mrtva_pusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 21:29   #12
Quote:
mrtva_pusa kaže: Pogledaj post
ajoj..imam pitanje..a gdje se može izračunat položaj fiksnih zvijezda u trenutku rođenja?? .. tražim na netu i ne nalazim ..
hvala unaprijed
Idi na www.astro.com , pa na opciju free horoscopes, a onda izabereš opciju extended chart selection i obilježiš kvadratić gdje piše add some fixed stars i to je to
sagan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 23:22   #13
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Foramen .....Prosperity, leadership, ear & eye trouble, indecision, shipwreck
Spica *.......Wealth, fame, honour, glamour, the "Fortunate One"

Oboje mi leže na Saturnu.

moje nagađanje je da će se dobrobiti ovih zvijezda tek "aktivirati" uz puno truda i rada na području kuće u kojoj se nalazi... odnosno, kad odradiš svoj karmički dug (Saturn) ..
__________________
I want to give her everything. And I want to take everything from her.
mrtva_pusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 21:37   #14
od fiksnih zvijezda u natalnoj karti treba pogledati par recimo najvaznijih
Algola koja se nalazi na 26 stupnja znaka Bika i zbilja ima loš utjecaj-razaranje,smrt itd
Regulus koji se nalazi na 29 stupnejva znaka Lava i ima odlike planete Jupitera a vezuje se uz slavu i moć
__________________
Sloboda narodu!
YanaZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 14:09   #15
Quote:
YanaZG kaže: Pogledaj post
Algola koja se nalazi na 26 stupnja znaka Bika i zbilja ima loš utjecaj-razaranje,smrt itd
Pa i onazis je imao JU na algolu koji je jos na sve top bio vladar 8.kuce,pa je bio najbogatiji covek na svetu....algol ne mora uvek da bude los.
__________________
Etme
Lutijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:02   #16
Ja imam Antares i Rastaban na ASC,a Galactic centre na natalnom suncu. Te fiksne zvijezde me nekako straše pa ih i ne diram tj.nisam ih nikad proučavala...a sve me zanima
Nea 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 11:04   #17
Izgleda da ovdje nitko ne zna previse o fisknim zvijezdama, ne znam ni ja, a bas i mene zanima.

Ali, ono sto znam:

Navodno su prije Astrolozi pridavali veliku vrijednost i znacaj tim fiksnim zvijezdama, a medju njima su posebno mjesto zauzimale cetiri tzv. kraljevske zvijezde: Aldebaran, Regulus, Antares i Fomalhaut.

Smatralo se da je poklapanje neke tocke natalnog horoskopa ili neke nase planete s jednom od tih zvijezda oznacavalo posebnost te individue, ili barem tog jednog aspekta njene ukupnosti. Kao da je covjeku namjenjena neka drugacija, "neuobicajena" sudbina. Kao da se kroz njih na zemlji manifestira neka visa, sveta, bozanska volja dajuci im neki poseban, visi zadatak.

Cesto im je znacaj bio povezivan s velikim uspjehom individue i isto tako naglim iscezavanjem, padom. Pad je bio osobito izgledan ukoliko je sama natalna karta prepuna planeta u padu, izgonu, losih aspekata ili ako su slabo naglasene jake planete. Sunce npr.

Inace, te cetiri kraljevske zvijezde vezale su se uz cetiri fiksna sazvijezdja:

Aldebaran - u sazvjezdju Bika (danas u Blizancima, 9°53') i nazivala se Watcher of the East.
Regulus - u sazvjezdju Lava (uskoro "izlazi", sada je na 29°55') i nazivala se Watcher of the North.
Antares - u sazvjezdju Skorpiona (danas u Strijelcu, 9°52') i nazivala se Watcher of the West.
Fomalhaut - u sazvjezdju Vodenjaka (danas u Ribama, 3°58') i nazivala se Watcher of the South.

Pomocu njih, gledajuci u nebo, olaksavali su orjentaciju.

Ova prica korjene vuce iz zoroastrizma, kada je bog svjetla, Ahura Mazda, da bi se suprotstavio i porazio svog protivnika, boga mraka (Ahriman) postavio na nebu vojsku zvijezda (svijetlo). Medju njima su kljucnu ulogu imale upravo ove 4 zvijezde, kao vrhovni zapovjednici. Ujedno su predstavljale i 4 strane svijeta, 4 kvadranta neba, kako sam vec navela gore.

Isto se tako u krscanstvu povezuju s 4 arkandjela: redom Uriel, Mihael, Rafael, Gabriel.

Pretpostavljam da svaka od njih ima neki znacaj koji se povezuje s pripadajucim sazvjezdjem, tako da se tvoj Antares, Nea, veze uz Skorpiona.
ASC je prilicno bitna tocka horoskopa, samo imaj na umu da se kod fiksnih zvijezda orbisi aspekata uzimaju od max 1°.

I pritom, za Rastaban kazu da je dobra za Astrologe....

Zadnje uređivanje S.C. : 08.03.2008. at 11:37.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 23:48   #18
koliki orbis mora biti kod fiksnih zvijezda da bi imale utjecaj...
naime , imam Spicu blizu Urana (27, 22) i MC (24,48) ...
kakav je njen utjecaj ?
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 00:35   #19
Onda me Antares ni ne dira jer je odmaknut skoro 2 stupnja od ASC...ali Rastaban se tu kraljevski smjestio. Ma nek stoji.........


A šta se tiče zvijezde Spica pročitala sam da je jedna od najsretnijh.......donosi zdravlje,slavu čast,hrabrost i sl
a mislim da je vazno i u kojoj je kući,jer ipak je to Uran,s njim se nikad ne zna,nepredvidljiv je
Nea 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 11:34   #20
Bogme, točno je ono za spicu na saturnu što je rekla mrtva pusa...

a i divno je pored toga imat i mars na antaresu
* Kali * is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.