Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2009., 08:38   #81
Quote:
Modern Gent kaže: Pogledaj post
Pogledaj sam useljeničke kartice u SAD-u... Masu "krajiških" Srba (koje mi danas smatramo takvima) se do 20-ih ili 30-ih godina 20. st. izjašnjavalo ka - nationality: Croat, religion: orthodox. A kad je počelo "deistvo" Srpske pravoslavne crkve po hrvatskim krajevima za vrime Kraljevine Jugoslavije, počelo je i izjednačavanje pravoslavlja sa srpstvom.
Jedna,možemo slobodno reći,nastrana,perverzna tema o tim useljeničkim karticama već postoji na Forumu.Hr.(na žalost,jer okuplja ljude koji tamo prosipaju nebuloze i polupismene interpretacije). Nisu se pisali kao ,,Croat, religion: orthodox,, nego samo kao Croatian,po državi porijekla,dakle regionalno porijeklo kao Bosanac,Indijac,Britanac i sl. a ne nacionalno Croat.
A srpske stranke i njihovi pobornici po hrvatskim krajevima potoje i u velikom dijelu 19. stoljeća,od Sime Matavulja i sličnih pa nadalje. Pročitaj malo literaturu,pa ćeš vidit da i Starčević,kojeg si maloprije spomenio, govori o tom problemu. Nije to došlo hokus-pokus za tri dana tek po nastaknu SHS.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 08:51   #82
Svašta se ode nasralo,najmanje o stanovništvu Zadarskog kraja.Pa smo tako saznali da je zlatan stipišić giboni musliman a da u dalmaciji žive bugari pa je samo pitanje vremenba kad će bugarska zatražit dalmaciju
hobotnica01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:11   #83
Quote:
hobotnica01 kaže: Pogledaj post
Svašta se ode nasralo,najmanje o stanovništvu Zadarskog kraja.Pa smo tako saznali da je zlatan stipišić giboni musliman a da u dalmaciji žive bugari pa je samo pitanje vremenba kad će bugarska zatražit dalmaciju
A za mjesec dana će neki turski Beg u oporuci napisati da ostavlja sve imanje,pokretnine i nekretnine,rođaku Zlatanu Stipišiću,zvanom aga Đibo.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:14   #84
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
A za mjesec dana će neki turski Beg u oporuci napisati da ostavlja sve imanje,pokretnine i nekretnine,rođaku Zlatanu Stipišiću,zvanom aga Đibo.
hobotnica01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:33   #85
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Tako stoje stvari sa svima na -šić a ti se možeš gristi koliko očeš..da ga jebeš nečeš moći prominiti.Ta prezimena se javljaju tek pojavom turaka...ako to opovrgneš ( probaj) onda ono...
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Juri%C5%A1i%C4%87 vjerovatno je i on bia turcin
Pises gluposti na kvadrat kakve davno nisam procita na netu! 99 % danas aktivnih prezimena nisu postojala prije dolaska turaka pa me zanima sta mislis o tome Na tvoju zalost prezime jurisic nije jedno od takvih pa je zabiljezeno u sibeniku na prelazu 13.-14. stoljece -dakle prije turaka http://www.sibenskileksikon.com/cms_...?articleID=182 ,a odma kad otvoris link ima nesto i za onog manijaka koji tvrdi da je dragojevic srpsko prezime Istina je da je Jurišić "biblijsko" prezime koje su fratri vrlo cesto davali na cijelom podrucju hrvatske,i vrlo cesto nemaju nikakve veze jedni s drugima-tj. postoji nebrojno mnogo rodova raznog podrijekla. Pokrstavanje "turaka" (muslimana slavena) u lici na koje se pozivas dogada se tek u 17-18 st,a i prezimena koja su im dana,vrlo ih malo zavrsava na šić,tako da ni tu ne vidim nikakvu vezu To je budalastina u rangu one veliko-srpske propagande s pocetka 90-tih da su sva prezimena koja zavrsavaju na ić - srpska




Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Nadam se da ne pokusavas tvrditi da su jurisici srbi
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:47   #86
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Kakve veze ovo ima s Zadarskom županijom?
Jako velike.Ta prezimena uvelike postoje tu
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:47   #87
Quote:
Veliki vladar kaže:
Nadam se da ne pokusavas tvrditi da su jurisici srbi
Ma ne, nego dao sam jedan primjer kako nisu svi Jurišići "povezani"...taj "Srbin" mi je pao napamet...za Hrvate Jurišiće znamo da su dobili prezime po pretku Juriši (naziv od milja, hipokoristik od imena Juraj/Jure)...

Jel sve ok?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:48   #88
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Jako velike.Ta prezimena uvelike postoje tu
Imaš li popis ravnokotarskih i bukovačkih prezimena?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:50   #89
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Imaš li popis ravnokotarskih i bukovačkih prezimena?
Iman..provjeri tamo ono i vidit češ da su 90% ista prezimena,,,
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:50   #90
Ajmo se svi sad napokon vratit na temu i neka ljudi koji znaju nešto konkretno o ovoj tematici pišu, a mi ostali ćemo ih probat pratit s mudrim opservacijama
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 09:55   #91
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Iman..provjeri tamo ono i vidit češ da su 90% ista prezimena,,,
Aj stavi pa da napravimo usporedbu...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 11:59   #92
Quote:
Toliko od mene za uvod, a sad bi molija ostale da detaljno pisu od podrijetlu stanovnika svakog sela ili o prezimenima. Cilj je otkriti koji su vlaskog podrijetla, koji su prelazili s katolicanstva na pravoslavlje i obratno te koji su bili muslimani te odakle su tocno dosli.
Prije svega pozivam cjenjenog forumasa demona da pise na ovoj temi ali i ostale da pitaju ili pisu o povijesti svoga sela.
Evo kad F.Ravanelli već neće ja ću stavit nešto...

Karta Ravnih kotara
http://www.davorkrtalic.com/Turizam/dk_zadar.jpg

Prezimena - Općina Poličnik

Poličnik - Barić, Barjašić, Bogović, Deša, Didulica, Jukić, Kovačević, Lončar, Marinović, Mijolović, Proroković, Skazlić, Šarić, Zdrilić, Zubčić

Suhovare - Baljak, Barić, Batur, Bratanović, Buljat, Dukić, Humbolt, Jurica, Knežević, Lulić, Marinović, Matić, Mijaljević, Poljak, Proroković, Rodić, Štrkalj, Ukalović, Zuvanović

Murvica - Avijani, Baričević, Ćustić, Čulina, Grgeč, Lučić, Lukin, Opačić, Pastuović, Proroković, Surać, Šarić, Tartaro, Vrsona, Zrilić, Žilić, Župan

Za Poličnik i Murvicu sam uvjeren da ima još prezimena ali ovo su uglavnom najstarija ili najčešća prezimena u tim selima...za ostala sela u općini Poličnik nemam podatke.


Srpska prezimena u Ravnim kotarima (skinuto sa srpskog sajta)

Smoković - Ardalić, Bijelić, Biovica, Ćustić, Daničić, Dubroja, Đinić, Gagić, Graovac, Jokić, Kalapać, Kovačević, Lakić, Macura, Marić, Maričić, Matić, Oliverić, Opačić, Paravinja, Pavić, Poljak, Popović, Prostran, Radić, Rajčević, Rašković, Reljić, Repaja, Škorić, Škopelja, Tintor, Višić, Vranić

Smilčić - Arčaba, Ardalić, Bjelanović, Borović, Cebara, Crnobrnja, Dražić
Dubroja, Dukić, Đogo, Gagić, Graovac, Ivaniš, Kuridža, Mlinar, Mrdalj, Mucalj, Nonković, Pupovac, Radmanović, Relić, Skokna, Stjepanović, Šaponja, Šušak, Vrcelj, Vujković, Zorić

Islam Grčki - Alavanja, Baljak, Cebara, Čeprnja, Ćoso, Desnica, Despot, Dević, Dopuđ, Drača, Dragaš, Dragičević, Dubroja, Đaković, Gagić, Jokić, Kalapać, Kaluđerović, Karan, Katarić, Knežević, Končarević, Kožul, Kužet, Lacmanović, Lakić, Macura, Medić, Milić, Mišković, Mlinar, Mrkić, Nonković, Obrić, Oluić, Ostojić, Pršo, Pupovac, Stegnjaja, Subotić, Šekez, Šljepica, Trkulja, Višić, Vučković, Vujanić

Zemunik (Gornji i Donji) - Banić, Drača, Erceg, Guša, Javor, Jelača, Kosović, Maričić, Oliverić, Pucar, Reljić, Subotić, Škopelja, Vukčević

Kašić - Alavanja, Arčaba, Cebara, Čeprnja, Drača, Dragić, Drča, Đaković, Đinić, Đogo, Knežević, Lakić, Mandić, Milić, Mrkić, Novaković, Njegovan, Oluić, Oliverić, Pozder, Prostran, Radmanović, Ševo, Šušak, Veselinović, Višić, Vujković

Biljane Donje - Babić, Bogunović, Cupać, Čeprnja, Čirjak, Ćupić, Dević, Dopuđ, Drača, Gagić, Ivaneža, Jokić, Kanazir, Knežević, Lakić, Ležaja, Lončar, Matić, Novaković, Pupovac, Radmilović, Stjelja, Subašić, Škorić, Štrbac, Tintor, Uzelac, Vukša

Biljane Gornje - Badža, Badžoka, Berber, Crnovođa, Čirjak, Dević, Dopuđ, Dubroja, Dukić, Gagić, Ivaneža, Kožul, Lacmanović, Lakić, Ležaja, Matić, Milić, Miljević, Mišković, Mrkela, Opačić, Ostojić, Pupovac, Radmanović, Radmilović, Rašković, Repaja, Stegnjaić, Ševo, Šukara, Veselinović, Višić, Vranković
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:09   #93
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ma ne, nego dao sam jedan primjer kako nisu svi Jurišići "povezani"...taj "Srbin" mi je pao napamet...za Hrvate Jurišiće znamo da su dobili prezime po pretku Juriši (naziv od milja, hipokoristik od imena Juraj/Jure)...

Jel sve ok?
Izabrao si pogrešnog Jurišića za primer!
Pavle Jurišić Šturm je Lužički Srbin u vojsci kraljevine Srbije , i on je svoje nemačkoprezime preveo na srpski , jer Šturm je bukvalno znači Juriš!

Nego da demistifikujemo Jurišiće kao posebno hrvatskog prezimena i imena! , da se ne naljuti Ravanelišić potomak turskih nogometaša koji su za vreme Otomana igrali za Galatasnajper iz Istanbula!

..Al' govori care Sulejmane:
"Bre, kurviću, Jurišiću Janko!
"Ne ću tebe pare ni dinara,
"No ti hoću, pravo da mi kažeš,
"Koje ono bjehu tri vojvode,
"Štono moju krdisaše vojsku,
"Kad ja iđah kroz Kosovo ravno?"
Tad' govori Jurišiću Janko:
"Voljan budi, care, govoriti,
"Kad me pitaš, pravo ću ti kazat':
"Štono bješe najprva vojvoda,
"Što veoma razgonjaše Turke,
"Nagonjaše u Lab i Sitnicu,....


I ovog si zaboravio!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:32   #94
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Izabrao si pogrešnog Jurišića za primer!
Pavle Jurišić Šturm je Lužički Srbin u vojsci kraljevine Srbije , i on je svoje nemačkoprezime preveo na srpski , jer Šturm je bukvalno znači Juriš!
Baš sam njega izabra zato što se zna da NIJE od tamo neki pokatoličenih muslimana... Jer ako postoji samo jedan Jurišić koji nije od pokatoličenih ličkih muslimana onda Ravanelijeva teorija pada u vodu...

Quote:
Nego da demistifikujemo Jurišiće kao posebno hrvatskog prezimena i imena! , da se ne naljuti Ravanelišić potomak turskih nogometaša koji su za vreme Otomana igrali za Galatasnajper iz Istanbula!

..Al' govori care Sulejmane:
"Bre, kurviću, Jurišiću Janko!
"Ne ću tebe pare ni dinara,
"No ti hoću, pravo da mi kažeš,
"Koje ono bjehu tri vojvode,
"Štono moju krdisaše vojsku,
"Kad ja iđah kroz Kosovo ravno?"
Tad' govori Jurišiću Janko:
"Voljan budi, care, govoriti,
"Kad me pitaš, pravo ću ti kazat':
"Štono bješe najprva vojvoda,
"Što veoma razgonjaše Turke,
"Nagonjaše u Lab i Sitnicu,....

I ovog si zaboravio!
Dobro, ali mislim da je svima jasno da su Jurišići uglavnom Hrvati...?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:53   #95
Quote:
F.Ravanelli kaže: Pogledaj post
Pa recimo da neke otočane se govori da su bugarskog porijekla...@gluskab je uporan u tome da me razuvjeri...
ALi evo ti neka prezimena: Vitlov,Blaslov.Gregov,Hrabrov,Petrov,Hordov,Vidov. ..
U kojem su to stoljeću Bugari naseljavali Dalmaciju?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 13:54   #96
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post


Dobro, ali mislim da je svima jasno da su Jurišići uglavnom Hrvati...?
Ne znam baš , ima puno Srba sa tim prezimnom!

Evo ti link za online tel.imenik u Srbiji , ukucaj za Beograd pa uporedi sa Zagrebom!
Ima u BG 20 fiksnih brojeva(znači porodica) , za ostale gradove nisam gledo!

http://www.belestrane.nadlanu.com/site/
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 14:12   #97
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ne znam baš , ima puno Srba sa tim prezimnom!

Evo ti link za online tel.imenik u Srbiji , ukucaj za Beograd pa uporedi sa Zagrebom!
Ima u BG 20 fiksnih brojeva(znači porodica) , za ostale gradove nisam gledo!

http://www.belestrane.nadlanu.com/site/
Beograd 199
Kragujevac 11
Novi Sad 104
Subotica 7
Zrenjanin 29
Šabac 96

Solidan broj, jel to znači da je Jure srpsko ime?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 14:12   #98
http://imenik.tportal.hr/show?action...bijeleStranice

Ima Jurišića najmanje 1000...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 14:22   #99
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Beograd 199
Kragujevac 11
Novi Sad 104
Subotica 7
Zrenjanin 29
Šabac 96

Solidan broj, jel to znači da je Jure srpsko ime?
Nego šta neg' je srpsko! . još ako ima nastavak "iša" onda sigurno , jer smmo mi Srbi zapravo Turci , kako bi rekao Ravanelišić

Mrzi me da proveravam sve gradove po Srbiji , dok u Hrvatskoj izbaci odmah sve brojeve Jurišića u celoj državi!

Otprilike ih ima podjednako i tamo i vamo , samo još i Bosnu da proverimo , ali tamo nema sajta za online imenik zasigurno!

Zadnje uređivanje joe enter : 29.06.2009. at 14:37.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 14:41   #100
Jurišić sa nastavkom šić ima prezime koje je povezano sa turcima...Možda su jedno vrime bili u doticaju sa islamom možda su im turci tako dali prezime vrag će znati...Slaveni su ...nisam reka da su turci..

Jurišića ima Hrvata i Srba jer su to ukratko slaveni kojima su turci dali prezime(otprilike.)...

Spomenija sam već da postoji jedno pravo katoličko hrvatsko dalmatinsko prezime za koje nikad ne bi reka da su turci.Pop je potvrdija da jesu.Čak su bili plemići u prošlosti koji su se borili protiv turaka....(sad je opet pitanje jesu svi od iste loze...možda su ovi nekadanšnji turci po tim plemićima uzeli prezime) ....s tim da je to tursko zvučalo slično kao ovo danas hrvatsko...

Ova prezimena koja si nabroja su skoro sva na onoj mojoj listi...

P.S. Čak i baš su turske riječi...odnosno turskog korijena
F.Ravanelli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.