Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2013., 12:02   #121
Ono što ima smisla je zaštita kolektiva od pojedinca. Međutim, to jejako pipava stvar i treba ju jako oprezno definirati.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 15:14   #122
Quote:
SaritaSarita kaže: Pogledaj post
potpisujem definitivno, prijatelj je radio na odjelu hitne pomoći i rekao je baš isto što i ti

osobno sam mlada učiteljica s par godina radnog iskustva, nemam problema s disciplinom, naučila sam se postaviti u određenim situacijama i pokušavam biti čim više fer

ALI, ono što sam naučila ( što su meni osobno djeca rekla) da je njima najlakše okrivljavati druge, oni ne slušaju na satu(osmaši), baš ih briga za gradivo, a kad se približi test kažu svojim roditeljima da im učitelji ništa ne objašnjavaju, da trebaju instrukcije

Kad sam rekla razrednici da roditeljima te djece priopće kako shvaćaju njihiva djeca nastavu i školu, oni nisu mogli vjerovati te su rekli da to nije istina, da je to sigurno učiteljica izmislila.
Pa nije to ništa novo. Normalno da je lakše okriviti drugoga nego sebe pogotovo ako se taj drugi ne moze obraniti. Pa su za loše ocjene krivi profesori koji ne objasne a ne lijenost i ne imanje “žice“ za neki predmet. Za kasne obavjesti profesori koji se uvijek sjete dan prije, jer nemoguće je da je dijete jednostavno zaboravilo i sl.

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Taj limun je neki stos iz Tom&Jerryja, Tom puse u neku trubu, sto li vec, a Jerry oblizuje limun, Tomu se pocnu skupljati sline, skupe mu se usta, sto li, i ne moze puhati... Nemam pojma da li stvarno funkcionira (iako se ja na limun stvarno uvijek najezim i skiselim ).

A fuck je fuck...
Pa probaj fuckati (zvizdati) dok mislis na limunovu kiselinu. Nije to nikakav trik iz crtica ali niti ne vrijedi ako fuckas fuckom.
nonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 16:12   #123
Quote:
Monica. kaže: Pogledaj post
Jako dobro znam šta se koristi, iznimki ima, ali vrlo malo.

Da, ne da vam se, točno tako, mislim da bar 80% nastavnika u školi mog djeteta odradi svoje zato jer mora, a ne zato jer vole raditi taj posao.Nije ništa drugačije ni u drugim školama.
.
Tvoje znanje je znanje roditelja? Vjeruj mi, i ja sam roditelj i bila sam učenik (kao i ti), ta perspektiva jest specifična. Ne, ne možeš jako dobro znati što se koristi, kao što ni ja ne mogu znati jako dobro što je gripa u odnosu na moju liječnicu. Nema tog internetskog foruma koji bi mene obrazovao bolje od nečijeg fakulteta. Ne znam zašto je to tako teško prihvatiti? Disciplina u razredu nije isto što i roditeljstvo, većina nastavnika ima djecu i svi se slažemo u tome.

Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da li netko zaista misli da bi davanje "otvorenih ruku" uciteljima sprijecilo neodgojenu djecu da cine nepodopstine ili natjeralo incidentne roditelje da ih postuju?

Ima se i sad mogucnosti, samo treba znati...
To ti je kao da pitaš hoće li zakoni nekoga spriječiti da bude silovatelj. Zakoni ne proizvode silovatelje, niti ih mogu liječiti...ajmo ukinuti kazne za silovatelje i pedofile, po toj logici. Pa nek se potencijalne žrtve snalaze, ima i drugih načina osim kažnjavanja.
__________________
ne spavamo

Zadnje uređivanje Tashi : 21.04.2013. at 09:14.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 17:28   #124
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da li netko zaista misli da bi davanje "otvorenih ruku" uciteljima sprijecilo neodgojenu djecu da cine nepodopstine ili natjeralo incidentne roditelje da ih postuju?

Ima se i sad mogucnosti, samo treba znati...
"Otvorene ruke" ne moraju i ne smiju značiti batine, ali ako profesor mora prije svega obaviti cijeli upravni postupak, kako bi maminom i tatinom zloćku izrekao odgojnu mjeru (neš´ ti naziva), a tata i mama se s tim trebaju (ne)suglasiti, "mali" će sigurno shvatiti pouku svog nedjela i reći će "Neću više" - do prve slijedeće prilike.

A ovo drugo, slažem se, ima mogućnosti koje treba znati, to sam i mislila kad sam spomenula profače koji se znaju snaći tako da budu u okviru zakona, a da ipak "kazne". To je već stvar talenta kojeg imaju (danas) rijetki.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 11:21   #125
Ja sam, istinabog uglavnom u srednjoj skoli, imala profesore koji su bili u stanju cak i one najdivljije huligane navesti da im jedu iz ruke, i to bez ikakvog dizanja glasa, a kamoli da su im trebale ikakve mjere represije. S druge strane smo imali mlitavce koji su cak i iz najmirnijih uspijevali izvuci najgore. Onih prvih se sjecam sa toplinom i rado (btw ti su nas nesto i naucili), ovih drugih se sjecam kao hodajucih sprdnji. (Naravno da su postojali i oni srednji, ali nekako su mi ostali u magli... )

Kad pomislim na osnovnu skolu, u nizim razredima smo imali histericnu babu koja nas je cupala i samarala na dnevnoj bazi. U visim razredima je vecina bila tipa "nit' smrdi, nit' mirisi", onako, otaljigali su svoje i odahnuli kad su culi zvono. Profesorica glazbenog nas je s ledja mlatila imenikom ili nas je gadjala kredom (baba je bila 1,45 i imala 40-ak kg, ali je imala takav sut da je mirno mogla u rukometnu reprezentaciju ). Najdraza nam je bila profesorica povijesti - takodjer autoritet bez drame i galame, znala je tako predavati da smo je slusali otvorenih usta...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 11:42   #126
Svi smo mi Shtefy imali takve nastavnike, ljude koji su manje ili više za taj posao, ali ova priča danas nema veze s tim. Koliko god loš nastavnik bio, a i predmet nezanimljiv-meni osobno, kao djetetu, nije padalo na pamet dobacivati, vrijeđati nastavnika, ne zbog njega, nego zbog svog kućnog odgoja.
Išla sam u gimnaziju i to opću-od 19 predmeta pasalo mi je pola, ako i toliko, nije mi padalo na pamet ići tražiti krivca za to-i što mi se dogodilo u životu? Shvatila sam da škola nije zabava i da mi se ne treba sve sviđati? Strašno.
Danas skoro da nema roditelja koji će priznati da mu dijete nije dovoljno pametno za neko područje i da nema tako dobrog nastavnika koji bi ga mogao zainteresirati za to.
Još kad pročitaju u dnevnom tisku nekakvo pedagoško new age naklapanje o samopouzdanju, samoaktualizaciji i zaključe da sve mora biti med i mlijeko njegovom djetetu, ako nije-problem je u nastavniku. Drama. Baš me zanima koju stopu razvoda će imat ova naša današnja generacija. Od malena ih učimo da se sve treba dobiti na pladnju, da se svi trebaju polomiti oko njih, da njima buder zabavno, ukoliko zabava nije na razini-onda trebaju odustati, što prije, to bolje, ljudi, poslovi, brak...sve je roba s garantnim rokom.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 16:27   #127
Zapravo sam samo bila malo nostalgicna, ali...

Ni meni onda nije padalo na pamet brbljati pod satom (ili stogod gore). Ali to ne znaci da ni nekima drugima nije padalo na pamet.

I onda je bilo roditelja kojima su njihova zlata bila bezgresna i savrsena, a za sve krivi svi drugi, ukljucujuci i prosvjetare.

Sada, kada sjedim na roditeljskom svog djeteta,.ja ne stjecem dojam da su svi ili bar vecina roditelja onakvi kako ih opisujes, upravo suprotno: cesto cujem "samo ga vi prisarafite, ako zasluzi neka ovo ili ono" i sl.

Prosvjetari se kronicno zale da ih roditelji ne postuju. Ja za sada nasu uciteljicu postujem, kao i ogromna vecina ostalih roditelja. Ali ako od nje ikada budem osjetila ovakav stav - postovanje gudbaj. Ne postujem nikoga tko se prema drugima odnosi s visoka, potcjenjujuci, generalizirajuci... Zasto bi prosvjetni radnici bili iznimka?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:28   #128
Ja nekako nisam u suglasnosti s razrednicom moje klinke, dobro - sada se je situacija malo primirila. Smatrala je da moje dijete ne smije dobiti manje od 5. Zabrinuto bi vrtila glavom nad četvorkom. I pred cijelim razredom kaznila dijete tako da bi je prozvala i rekla da je popustila u učenju.
Morali smo to riješiti ubrzanim postupkom. Obično su roditelji ti koji smatraju da njihovo dijete zaslužuje samo odličan a kod mene je obrnuta situacija..
Jasno i glasno je razrednici rečeno: može dobiti i vrlo dobar i dobar - pa čak i nedovoljan ako je zaslužila.
I dalje je moja klinka po prosjeku među najboljima u razredu ali ne dam da netko vrši presing na mene kao roditelja a kamoli na dijete..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:50   #129
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja nekako nisam u suglasnosti s razrednicom moje klinke, dobro - sada se je situacija malo primirila. Smatrala je da moje dijete ne smije dobiti manje od 5. Zabrinuto bi vrtila glavom nad četvorkom. I pred cijelim razredom kaznila dijete tako da bi je prozvala i rekla da je popustila u učenju.
Morali smo to riješiti ubrzanim postupkom. Obično su roditelji ti koji smatraju da njihovo dijete zaslužuje samo odličan a kod mene je obrnuta situacija..
Jasno i glasno je razrednici rečeno: može dobiti i vrlo dobar i dobar - pa čak i nedovoljan ako je zaslužila.
I dalje je moja klinka po prosjeku među najboljima u razredu ali ne dam da netko vrši presing na mene kao roditelja a kamoli na dijete..
Hm...ima onih koje jednostavno nekima ne zele prigovoriti ili dati minus ili malo losiju ocjenu. Dijete je dobro, mirno, krasno, pise zadace, sve super...pa se eto progleda kroz prste tu i tamo. Kad zatrazi da mu se da i - ili jedinica (makar olovkom) , ne ide.
Molis, ne ide. I...dijete ne stekne nikave radne navike.
Jasno da ce sad netko (hm, tko) skociti i reci da je to na roditeljima, ali ...sve je super, ocjene odlicne, nema problema...kako dijete natjer...motivirati da radi vise/bolje kad je ionako sve super.
Da dobije koji minus, dvojkicu/trojkicu, opomenu (usmenu) dalo bi se urgirati...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 01:03   #130
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja nekako nisam u suglasnosti s razrednicom moje klinke, dobro - sada se je situacija malo primirila. Smatrala je da moje dijete ne smije dobiti manje od 5. Zabrinuto bi vrtila glavom nad četvorkom. I pred cijelim razredom kaznila dijete tako da bi je prozvala i rekla da je popustila u učenju.
Morali smo to riješiti ubrzanim postupkom. Obično su roditelji ti koji smatraju da njihovo dijete zaslužuje samo odličan a kod mene je obrnuta situacija..
Jasno i glasno je razrednici rečeno: može dobiti i vrlo dobar i dobar - pa čak i nedovoljan ako je zaslužila.
I dalje je moja klinka po prosjeku među najboljima u razredu ali ne dam da netko vrši presing na mene kao roditelja a kamoli na dijete..
Ja ne vidim tu problem. Razlika je dal roditelji umisle da je njihovo dijete nadareno ili to vidi profesionalac koji bi trebao biti objektivan. Ako dijete ima veći potencijal normalno da se ne treba zadovoljit četvorkom i treba izvući čim više iz njega.
Jedini problem je ako četvorku nije htjela zapisati.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Hm...ima onih koje jednostavno nekima ne zele prigovoriti ili dati minus ili malo losiju ocjenu. Dijete je dobro, mirno, krasno, pise zadace, sve super...pa se eto progleda kroz prste tu i tamo. Kad zatrazi da mu se da i - ili jedinica (makar olovkom) , ne ide.
Molis, ne ide. I...dijete ne stekne nikave radne navike.
Jasno da ce sad netko (hm, tko) skociti i reci da je to na roditeljima, ali ...sve je super, ocjene odlicne, nema problema...kako dijete natjer...motivirati da radi vise/bolje kad je ionako sve super.
Da dobije koji minus, dvojkicu/trojkicu, opomenu (usmenu) dalo bi se urgirati...
Da, osim ako se dijete nakon toga ne osjeća oštećeno i na temelju toga zamrzi predmet i profu. Siguran sam da će onda raditi.
Kako dijete koje bez rada može postići dobre ocjene motivirati da ipak radi? Pa tak da mu daš teže zadatke (npr. pripreme za razna natjecanja, razne aktivnosti tipa škole programiranja ili kaj već dijete zanima). Uglavnom dati im nešto što će im biti izazov.
nonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 08:14   #131
Quote:
nonik kaže: Pogledaj post
Da, osim ako se dijete nakon toga ne osjeća oštećeno i na temelju toga zamrzi predmet i profu. Siguran sam da će onda raditi.
Kako dijete koje bez rada može postići dobre ocjene motivirati da ipak radi? Pa tak da mu daš teže zadatke (npr. pripreme za razna natjecanja, razne aktivnosti tipa škole programiranja ili kaj već dijete zanima). Uglavnom dati im nešto što će im biti izazov.
Govorim maloj djeci, prvi/drugi razred. (ok, vidim sad da je to off obzirom da je naslov vezan uz nastavnike, a ne ucitelje, sorry)
Ma nece zamrziti uciteljicu koju voli, samo zato jer je dobilo neki minus.
Jasno da treba raditi na dodatnoj motivaciji, ali ako dijete nije donijelo stvari za tjelesni, ako nije napisalo zadacu ili sl. pa nije zgoreg to malo i kazniti umjesto progledati kroz prste...jer je divno/krasno/mirno/dobro...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 08:25   #132
Quote:
nonik kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim tu problem. Razlika je dal roditelji umisle da je njihovo dijete nadareno ili to vidi profesionalac koji bi trebao biti objektivan. Ako dijete ima veći potencijal normalno da se ne treba zadovoljit četvorkom i treba izvući čim više iz njega..
Ja vidim problem.

Motiviranje, poticanje, izvlacenje punog potencijala itd. se sigurno ne postize afektiranim coktanjem i mahanjem glavom i prozivanjem pred cijelim razredom.

Tako se postize jedino da joj djete pozeli da se poslije sata strmopizdi po stepenicama i slomi nogu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 08:46   #133
Ja sam vidjela problem i to veeelikiii!!
Pa ne može ona meni uz ocjene 5,5,5,5,4 ,4 vrtiti glavom pred cijelim razredom i reći da je popustila u učenju. Ne dam da mi netko ponižava dijete. Ma da su i lošije ocjene neka mene pozove kao roditelja i odraslu osobu na razgovor.
Ako mene kao roditelja ne zabrinjava četvorka nema što nju zabrinjavati. I
Možda je ona "zlatni" potencijal. Možda. . Ali da nam se stvara psihoza zbog toga a posebice ditetu - aa, ne bi išlo..

meni to spada u psihičko maltetiranje djeteta( moraš imati sve pet, pet,pet...) plus ponižavanje pred cijelim razredom. Ma da je dobila jedan, k vrapcu - sigurno je zaslužen.
I bude ga ispravila. Zabrinula bih se da je u pitanju niz jedinica.
Sigurno ćemo doći i do toga jednom. Što bi bilo da i ja tako reagiram? Dijete bi se bojalo doći kući, pobjeglo..??
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 20:15   #134
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da li netko zaista misli da bi davanje "otvorenih ruku" uciteljima sprijecilo neodgojenu djecu da cine nepodopstine ili natjeralo incidentne roditelje da ih postuju?

Ima se i sad mogucnosti, samo treba znati...
Ako mi nabrojiš 5 legitimnih mogućnosti i primijeniš ih u razredu bez osjećaja da si nekoga zakinula, ja ti serviram svoju buduću diplomu na pladnju... čini s njom što ti je volja, a ponajprije se zaposli ako možeš.

Odgovorno tvrdim da razina pripreme za posao učitelja ili profesora na fakultetu ne samo da nije dobra nego je zastarjela i nedovoljna, a pogotovo s obzirom na pomake u društvenom poimanju dječje psihologije te psihologije obitelji, da ne idemo dalje u loše programe, prebacivanje administrativnog pakla na ionako prebukirane učitelje, atmosferu neprijateljstva prema toj službi u društvu koje misli da parazitiraju na sistemu...

Ima se mogućnosti samo i jedino u vidu vrhunske talentiranosti za posao, a budimo pošteni... ni u jednoj branši nisu svi vrhunski pa tako ni u školstvu, a to da je netko ostao psihički oštećen školovanjem jer mu je profesor bio mlitav ne bih ni komentirala previše... isto je tako svijet kolektivno psihički oštećen postojanjem mnogih pojedinaca koji se non-sop izjašnjavaju o problemima ove struke, a ne znaju izaći na kraj s jednim, vlastitim, djetetom na 3 sata koliko ih doma vide.

Kao osoba koja posjeduje taj talent (i ne mislim da je to nešto po čemu sam neprikosnoveno bolja, jednostavno mi je dano od rođenja) i nemam problema s učenicima, grupama djece, ljudi ili starijih ljudi, moram reći da mi je žao svih mojih kolega koji nisu takav karatker iako su prekrasni ljudi puni znanja koje prenose na maštovite i inovativne načine, ali ih zbog manjka pošovanja i jer nemaju taj obrambeni mehanizam na j... majke od desetogodišnjaka ili prijetnje tzv. ADHD-ovca nitko ne čuje... a najčešće su ti prenositelji mržnje upravo roditelji.

I da, uvođenje novčanih kazna za roditelje djece koja se pokažu kao bahata i bezobrazna (a malo bih pročešljala i po dijagnozama raznoraznih ADHD karaktera i općenito svrstavanja normalne djece u bolesnike) bilo bi jedno od rješenja za svekoliku bahatost prema struci od koje svi živimo jer su nas ti ljudi školovali.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 07:48   #135
Vec me pomalo zamara vjecito kukanje zbog ovog ili onog. Gle, situacija u ovoj drzavi nije,sjajna ni u kojoj bransi, pocevsi od nedostatnog (blago receno) obrazovanja kadrova, pa do besmislenih pravila, birokratizacije itd. Zao mi je, ali mi smo to trazili i sad imamo. Pa kako se sve druge struke moraju nositi s tim, naucite i vi. U realnom sektoru radnik koji nije dobar u nekom poslu, bez obzira na to sto se je za to obrazovao, dobija suz u guz i priliku da se nadje u necemu sto je primjerenije njegovim sposobnostima.

Ja ne ocekujem da prosvjetni radnici rjesavaju problem moje struke, nego im kao i svima drugima stojim na usluzi i radim ono sto se od mene trazi, a probleme rjesavam tako da moja stranka ne smije ni znati da postoje. Pa tako me boli kuki za tvoju diplomu, tvoje probleme itd. Ono sto ja vidim je da postoje prosvjetari koji sasvim dobro plivaju u svojoj struci i cijenim ih. A vidim i da postoje oni kojima je krivo bas sve, od sistema obrazovanja, preko djece, roditelja, odgojnih metoda, pravila struke, cijene janjecih kotleta u Bugarskoj... I da se ne znam sto promijeni i popravi, i dalje bi bilo onih kojima ne bi bilo dobro, a svi i sve drugo bi bilo krivo za to.

Ne kazem da je situacjja u skolstvu sjajna, ali izvolite se za boljitak boriti u okviru svoje struke, a oni koji koriste vase usluge, djeca i roditelji koji se pravila drze, to ne smiju i ne trebaju osjetiti. Ili si trazite prekvalifikaciju.

I btw, mozda je offt., ali ne vidim prikladniju temu: ne odnosi se ni na sto konkretno, nego samo na neka moja dosadasnja zapazanja u odgojno-obrazovnom sistemu: sto sa uciteljima, profesorima, tetama u vrticu, koji npr.otvoreno favoriziraju odredjene ucenike zato sto su djeca tajkuna, ljudi na polozajima i sl.? Nije li to indirektno kaznjavanje ostale djece za to sto su im roditelji "obican puk"? Mislite li da djeca to ne primjecuju? Kako se to uklapa u pravila struke, obrazovne norme i najobicniju primjenjenu pedagogiju?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".

Zadnje uređivanje Tashi : 21.04.2013. at 09:15.
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 09:09   #136
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Dajte učiteljici šansu. Ovo sve što si napisala je iz kuta gledanja tvog djeteta prvi dan. Pričekati malo. Ne znam točno što bi to bilo "ljutito gurala klupe" - na djecu? Na prvu loptu teško je suditi bilo kome. Ja sam se iznenadila na primjeru vlastitog djeteta da stvari nekada se prikaže i gore nego što su bile. No, uvijek postoje informacije pa možete razgovarati s novom učiteljicom.
Sretno.
evo prošlo je 15 dana, bilo je više od pola roditelja na primanjima da kaže učiteljici kakve je loše reakcija izazvala kod djece. za jednu sitnu nijansu se promjenilo njeno ponašanje ( i dalje dijeli minuse ako neko samo upita za u WC), ali nažalost problem je što sad već počinjemo primječivati da djeci treba pomoć oko matematike što do sada nije bio slučaj jer im je sve bilo super objašnjeno na satu. stara učiteljica je uvijek govorila da su izuzetan razred i samom činjenicom da ih ima tako malo u razredu je bilo lako svakom djetetu posvetit pažnju ako igdje zapinje....
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 10:38   #137
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja sam vidjela problem i to veeelikiii!!
Pa ne može ona meni uz ocjene 5,5,5,5,4 ,4 vrtiti glavom pred cijelim razredom i reći da je popustila u učenju. Ne dam da mi netko ponižava dijete. Ma da su i lošije ocjene neka mene pozove kao roditelja i odraslu osobu na razgovor.
Ako mene kao roditelja ne zabrinjava četvorka nema što nju zabrinjavati. I
Možda je ona "zlatni" potencijal. Možda. . Ali da nam se stvara psihoza zbog toga a posebice ditetu - aa, ne bi išlo..

meni to spada u psihičko maltetiranje djeteta( moraš imati sve pet, pet,pet...) plus ponižavanje pred cijelim razredom. Ma da je dobila jedan, k vrapcu - sigurno je zaslužen.
I bude ga ispravila. Zabrinula bih se da je u pitanju niz jedinica.
Sigurno ćemo doći i do toga jednom. Što bi bilo da i ja tako reagiram? Dijete bi se bojalo doći kući, pobjeglo..??
Upravo tako. Ne mislim uopce da su dvije cetvorke nekakvo popustanje, ali ako je uciteljica mozda i po necemu drugome (zalaganju na satu/koncentraciji/nemiru....) eventualno primjetila neku promjenu, jedino pametno bi bilo to da je pozvala roditelje na razgovor, ukazala im na primjeceno, pitala ima li kavih promjena/dogadjaja doma, jesu li oni primjetil sto....a sve u cilju, da ako dijete mozda stvarno je na neki nacin popustilo, da se pronadje uzrok tome...radi za dobrobit djeteta tj. potakne ga se na ucenje na adekvatan nacin.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 16:40   #138
Quote:
mandolina2013 kaže: Pogledaj post
evo prošlo je 15 dana, bilo je više od pola roditelja na primanjima da kaže učiteljici kakve je loše reakcija izazvala kod djece. za jednu sitnu nijansu se promjenilo njeno ponašanje ( i dalje dijeli minuse ako neko samo upita za u WC), ali nažalost problem je što sad već počinjemo primječivati da djeci treba pomoć oko matematike što do sada nije bio slučaj jer im je sve bilo super objašnjeno na satu. stara učiteljica je uvijek govorila da su izuzetan razred i samom činjenicom da ih ima tako malo u razredu je bilo lako svakom djetetu posvetit pažnju ako igdje zapinje....
Evo, mene baš zanima je li moguće da netko dijeli minus samo zato što je dijete pitalo za wc... Jeste li bili svjedokom toga? To je informacija koju ti je dijete reklo? Zbog čega bi ta učiteljica to radila? Lijepo je što bezrezervno vjerujete svom djetetu-ali razmotrite mogućnost da je možda došlo do loše komunikacije, da dijete čak zna zašto je dobilo minus (pričalo na satu, šetalo, prekidalo nastavu...) ali ne želi reći cijelu istinu (namjerno ili nenamjerno).
Druga stvar, to što je govorila stara učiteljica vama kao roditeljima laska, laskalo bi i meni da mi se govori kako su mi djeca izuzetna, kako je gušt s njima radit, no zadatak učitelja nije samo čuvanje djece i odnos s roditeljima. Jeste li vi, primjerice, usporedili razinu zadataka prije i poslije? Svaki učitelj može-sniziti kritererije i dijeliti odlične ocjene, to, nažalost, mnogu rade i tako kupuju mir, takvi su obožavani kod roditelja i kod uprave škole. Moja prijateljica je radila po zamjenama i u jednom, valjda izuzetnom razredu s 85 posto odlikaša, je došlo do prave bune zbog nje. Roditelji (ni krivi ni dužni) su tražili staru učiteljicu i žena se vratila s nogom u gipsu na posao-a u biti, vratila se kad je shvatila koliko će sebe usositi dublje u problem.
Ne govorim da je tako u vašem slučaju-ali, evo kako sustav, zbog nepoštovanja profesije, promiče lošije nastavnike i učitelje.
Roditelji mogu anonimno zvati inspekciju koja će gledati formalnosti, a ne kvalitetu rada, to je općepoznata stvar (inspektori nisu uopće ljudi iz struke) i kraj svake godine je obilježen pritiscima s te strane. Svaka struka treba provjeru, ali kvalitete rada, a ne formalnosti koje ionako nemaju puno smisla (kolegica upiše krivo redni broj sata-jedinice se ponište itd).
Nema roditelja koji će se buniti na poklonjenu ocjenu-zato nisu mjerodavni. Učenici i roditelji mogu biti potpuno oduševljeni najgorim nastavnikom, često to i biva tako-čim se letvica digne, nastaju problemi, djeca se bune, roditelji se bune, smeta i ravnatelju...
Iako čitajući forume svi ispadaju divni roditelji, vjerujte mi, da živim u nekoj kvalitetnijoj zemlji u kojimna dječja prava stvarno funkcioniraju-svake godine bih prijavila neke roditelje zbog pritisaka koje vrše nad svojom djecom i zbog nemara.

Ovaj slučaj u kojemu mami smeta pritisak je također posljedica istog problema, svaka čast roditelju koji tako razmišlja. Pedagozi i stručne službe često naglašavaju djetetovo samopouzdanje i forsiraju motivacijske petice, nagrađivanje, a zapravo stvaraju užasan pritisak (to im redovito govorim) i demotiviraju te izuzetno bistre učenike (a takvi su rijetki, ne može ih biti više od 5-10 posto, nikako ) koji više nemaju izazova, a uz te puste, napuhane petice-četvorka ispada tragedija jer se neće uspjeti upisati na željeni fakultet itd.
__________________
ne spavamo

Zadnje uređivanje lala : 01.03.2013. at 16:46.
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 09:07   #139
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Evo, mene baš zanima je li moguće da netko dijeli minus samo zato što je dijete pitalo za wc... Jeste li bili svjedokom toga? To je informacija koju ti je dijete reklo? Zbog čega bi ta učiteljica to radila? Lijepo je što bezrezervno vjerujete svom djetetu-ali razmotrite mogućnost da je možda došlo do loše komunikacije, da dijete čak zna zašto je dobilo minus (pričalo na satu, šetalo, prekidalo nastavu...) ali ne želi reći cijelu istinu (namjerno ili nenamjerno).
.
ajoj, krivo, krivo...
nije moje dijete dobilo minus ali je potvrdilo ono što je ostalih 10-tak djece reklo. inace viđamo tu djecu (i vecinu roditelja) na dnevnoj bazi u parkicu pokraj skole....tako da sam cula ono sto govori vecina djece....a i razgovarla sam sa tom novom uciteljicom koja nema vise od 23,24 godine. znam da je i njoj prpa jer nema iskustva al uci prvi put u novi razred i ne predstavit se niti pitat iti jedno dijete da se predstavi mi je nikakav pedagoški pristup. rekla sam joj da je dobro prestrašila djecu a ona je slegla ramenima i rekla je da je morala tako nastupit jer su se djeca poprilicno "opustila" taj prvi dan.....i da istina je da ih je nekoliko poslala u kut (to se kao i nesmije vise radit, koliko sam upoznata sa tim) i da dijeli minuse ako dijete pita u wc i ako krivo sjedi-doduse te minuse pise u neku svoju teku a ne u imenik...
uglavnom po mom misljenju umjesto da im olaksa tu prilagodbu na nove okolnosti, djeci je sve to poprilicno zagorcala....toliko da su neka od djece (njihovi roditelji su mi to potvrdili) povracala prije odlaska u skolu i plakala...
mandolina2013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2013., 13:04   #140
Moja klinka se zalila sto ih teacherica ne pusta na wc pod satom (prvasici), iako se to ne dogadja stalno, nego samo kad je nekome stvarno jako sila. (Inace moja mrzi ici u skoli na wc jer se zali da strasno smrdi i ide samo kad je bas krajnja frka.)

Prosvjetari, dajte se vise pomirite da ste struka kao i sve druge: medju vama ima divnih, predanih, sposobnih... a ima i kretena koji nisu ni za kuhinjske zohare dresirati, a kamoli za raditi sa djecom (ili ljudima opcenito).

Neselektivno drzanje strane struci steti samo onima kvalitetnima medju vama. Stoji da klinci pretjeruju, preuvelicavaju, pa cak i lazu i iskrivljavaju cinjenice sebi u korist. Ali onaj tko s tim ne zna izaci na kraj i apriori smatra da su svi klinci muljatori, lazovi, da pretjeruju i sl., i nije za rad sa djecom.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.