Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2013., 10:46   #281
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
U starom pravilniku je pisalo u čl. 133:
2) Osim uvjeta iz stavka 1. ovoga članka pri oporezivanju prema naplaćenim naknadama (Članak 17. stavak 3. Zakona) mora biti ispunjen i uvjet da je račun na temelju kojeg se odbija pretporez plaćen.

ďok u novom pravilniku te odredbe više nema nego, između ostalog, piše:
"(1) Porezni obveznik ima pravo na odbitak pretporeza u obračunskom razdoblju u kojem je primljeno dobro ili izvršena usluga i primljen račun sa svim podacima iz članka 79. Zakona."
A zna li se što sa pretporezom prema R2 ulaznim računima (neplaćenim ili dijelom plaćenima) iz razdoblja prije 1.7.? Da li se primjenjuju retroaktivno odredbe starog Pravilnika, jer ako je po novom, trebali bi se odmah osloboditi sveg prethodno neobračunatog pretporeza? Nije li to Liniću na štetu?
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 11:04   #282
R2 računi primljeni prije 01.07.idu po starom, dakle pretporez se prizna onda kad se račun i plati.
Samo po R2 izdanim poslije 01.07. obveznici poreza na dobit mogu odmah priznati pretporez.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 14:59   #283
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
na seminaru nam je rečeno da dohodaši kada se radi o primljenim ino uslugama (B2B) istovremeno iskazuju obvezu za pdv i priznaju si pretporez (sve u istom obr.razdoblju na istom pdv obrascu).

a sada pak čitam RRIF 7 i kažu: ...to znači da će za "dohodaše", a jednako tako i za društva i obrtnike "dobitaše", porezna obveza nastati neovisno o plaćanju računa. Međutim, prema čl.139.st.2. Zakona o PDV-u, "dohodaši" imaju pravo na odbitak pretporeza u trenutku kada su isporučitelju platili račun za obavljene isporuke..

i šta sad, kod dohodaša će znati dolaziti do novčanog tijeka (po načelu ti meni plati pa ti vratim kasnije); pdv neće biti samo obračunska kategorija kao kod društva i "dobitaša" pa da se u istom pdv obrascu iskaže obveza i prizna pretporez (kada se radi o onim situacijama da se načelo blagajne ne primjenjuje vezano za EU)?!?
zna li netko nešto više o ovome?! šta je na kraju točno?!?

Zadnje uređivanje vejanka : 15.07.2013. at 16:04.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 16:18   #284
PDV ID / OIB

Imam slijedeću dilemu;
-da li mi se na računima za tuzemstvo smije viditi samo OIB
-da li mi se na računima za inozemstvo (prijenos por.obv. B2B) smije viditi samo PDV ID

ili se na oba računa smiju viditi istovremeno oba broja?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 18:47   #285
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
Imam slijedeću dilemu;
-da li mi se na računima za tuzemstvo smije viditi samo OIB
-da li mi se na računima za inozemstvo (prijenos por.obv. B2B) smije viditi samo PDV ID

ili se na oba računa smiju viditi istovremeno oba broja?
Na inozemnim računima mora biti pdv id, a na tuzemnim oib, ali nije krivo ako oba broja staviš na sve račune.
Zakon propisuje minimum elemenata računa, al smije biti i više od toga.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 18:58   #286
Quote:
Voyageur kaže: Pogledaj post
Prošli tjedan je naša lokalna porezna organizirala prezentaciju vezano uz PDV. Nekoliko nas je pitalo za reverse charge i evo odgovora: kod isporuke DOBARA reverese charge se piše samo u trostranom poslu ne u običnom B2B.
To i meni "zuji u ušima" pa se nisam htjela miješati u temu dosad, iako sam nešto tako već par puta napisala ovdje (prošlo je dosta nezapaženo).
Osobno, to mi uopće još nije jasno.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:22   #287
Eto mene jos malo sa izvozom u BiH. Uglavnom,napraviila ja fakturu u kunama ali ostavila i Eure,napisala clanak oslobodjenja i sve ostale elemente racuna bez reverse charge. I u razgovoru sa iskusnim knjigovodjom spomenem taj racun jer vec par dana petljam oko njega i kaze on meni da kakvi racuni u kunama. Uglavnom,on ino fakture uglavnom radi za Italiju ili Austriju (tu i tamo za Bih ) i nikakve kune on ne stavlja ..Heeeeeeelo....tko je tu lud. Ja mu kazem kako obavezno kune moraju bit (naucila to ovdje ) ali on ne odustaje od "samo eura " bez kuna. Hm....i da...da reverse charge stavim na racun ...e pa sad...ako grijesi sa kunama na racunu mozda grijesi i u ovom.
Neytiri11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:36   #288
Obavezno idu kune i u valuti ako želiš.
Pročitaj si čl.81 Zakona o PDV-u, pa ćeš sama vidjeti što treba biti.

Negooooooooooo.... Ako ona radi račun za Italiju u eurima, onda bi i talijani trebali nama u kunama, zar ne?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 20:51   #289
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Obavezno idu kune i u valuti ako želiš.
Pročitaj si čl.81 Zakona o PDV-u, pa ćeš sama vidjeti što treba biti.

Negooooooooooo.... Ako ona radi račun za Italiju u eurima, onda bi i talijani trebali nama u kunama, zar ne?
Hihi....stavila sam kune jer sam procitala cl.81 i jos sam ga isprintala za slucaj ako bude pitanja sa strane...Inace,ja nisam knjigovodja ,ucim i informiram se sa svih mogucih strana pa mi je cudno da netko iskusan pobija moj isprintan clanak Zakona iako bi ga i on trebao znat zar ne...volim ja cuti vise misljenja pogotovo od onih koji znaju vise od mene al eto dokaza da iskustvo ne znaci uvijek i vise znanja :-). Vezano za "reverse charge"...to nisam stavila na racun iako on kaze da stavim bez obzira trebalo to ili ne. Malo neozbiljan odgovor...ili ide ili ne ...hm...da se covjek zapita.
Neytiri11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 23:06   #290
Zakon je potpuno nov (mislim na dio sa EU i šire) da smo se morali potruditi naučiti sve od početka, ne vezujući se za iskustvo. I još "zanemariti" sve krive prevode Direktive, budući da naš zakon u tom slučaju ima veću snagu.

Priča oko deviza i kuna na računu je isto čudna priča, ali takva je, kakva je i treba je provesti na način da kune iskažemo, a ostalo, ako ...

Uopće me ne čudi da su iskusni knjigovođe u stanju izreći i nešto što više ne drži vodu ...
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 09:02   #291
Malo smo na jednom skupu diskutirali o nesretnom "reverse charge" ali samo za isporuke dobara. Pa prenosim što smo razgovarali, zaključili nismo ništa, čekamo službeni odgovor MF PU.
Ovako kažu: Taj izraz je vezan uz pojednostavljenje prijave i naplate poreza samo na jedinstvenom tržište EU i koristi se samo unutar članica. Vezan je uz PDV ID broj.
Znači ne možemo prenijeti poreznu obvezu nekome kome izvozimo robu i koristimo carinske procedure i EORI broj (znači, svejedno jel je BIH ili Amerika, ne ide PDV ID već EORI jer je izvoz-iako isto izgledaju). Isto tako kod uvoza iz trećih zemalja oni nama ne mogu prenijeti poreznu obvezu jer mi imamo svoj PDV po uvozu (nitko ti ga ne prenosi, moraš ga platiti).
Treba li se reverse charge pisati za isporuke dobara unutar EU ???? ostaje tajna, jer je stjecatelj unutar EU obavio određeno stjecanje što dokazuje otpremnicama, računima.... i mora napraviti prijavu stjecanja kao što isporučitelj mora napraviti zbirnu prijavu isporuka. I tamo negdje u dalekom Briselu bi to sve moralo svaki mjesec biti usklađeno bez obzira ko je kome šta napisao na račun (moš mislit).
Gdje je tu trostrani posao (svi primjeri su unutar DČ) ako se radi sa državom van EU? Onda definitivno radimo uvoz u bilo koju DČ i jednom kad robu ocarinimo unutar EU opet smo na istom - pisati ili ne reverse charge za drugu DČ? Zaključka nema.
Voyageur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 10:01   #292
Pozdrav!

Možda moje pitanje ne ide na ovu temu, ali nisam našla prikladniju

Naime, od vas koji ste detaljno proučili novi pdv obrazac- III.odjeljak (OBRAČUNANI PRETPOREZ), jasno mi je da u III.1. idu sve zajedno (5,10, i 25%) porezne stope,tj. ukupni iznosi, ali zanima me otkud bi se trebala vući polja od III.2-III.5? Iz PDV-S obrasca- ako sam dobro shvatila?
__________________
ELEMENTARKA :D
Ribaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 12:09   #293
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
R2 računi primljeni prije 01.07.idu po starom, dakle pretporez se prizna onda kad se račun i plati.
Samo po R2 izdanim poslije 01.07. obveznici poreza na dobit mogu odmah priznati pretporez.
Uzeo sam samo zadnji od niza postova na ovu temu. Mene muči jedan članak Zakona 57.1. koji glasi:
Pravo na odbitak PDV-a (pretporeza) nastaje u trenutku kada nastaje obveza obračuna PDV-a koji se može odbiti.
Da li to znači da se pretporez može odbiti tek u trenutku kada za poreznog obveznika koji je ispostavio račun nastane obaveza obračuna pdv-a; tj. u trenutku kada mu je račun plaćen
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 12:54   #294
Quote:
Voyageur kaže: Pogledaj post
Malo smo na jednom skupu diskutirali o nesretnom "reverse charge" ali samo za isporuke dobara. Pa prenosim što smo razgovarali, zaključili nismo ništa, čekamo službeni odgovor MF PU.
Ovako kažu: Taj izraz je vezan uz pojednostavljenje prijave i naplate poreza samo na jedinstvenom tržište EU i koristi se samo unutar članica. Vezan je uz PDV ID broj.
Znači ne možemo prenijeti poreznu obvezu nekome kome izvozimo robu i koristimo carinske procedure i EORI broj (znači, svejedno jel je BIH ili Amerika, ne ide PDV ID već EORI jer je izvoz-iako isto izgledaju). Isto tako kod uvoza iz trećih zemalja oni nama ne mogu prenijeti poreznu obvezu jer mi imamo svoj PDV po uvozu (nitko ti ga ne prenosi, moraš ga platiti).
Treba li se reverse charge pisati za isporuke dobara unutar EU ???? ostaje tajna, jer je stjecatelj unutar EU obavio određeno stjecanje što dokazuje otpremnicama, računima.... i mora napraviti prijavu stjecanja kao što isporučitelj mora napraviti zbirnu prijavu isporuka. I tamo negdje u dalekom Briselu bi to sve moralo svaki mjesec biti usklađeno bez obzira ko je kome šta napisao na račun (moš mislit).
Gdje je tu trostrani posao (svi primjeri su unutar DČ) ako se radi sa državom van EU? Onda definitivno radimo uvoz u bilo koju DČ i jednom kad robu ocarinimo unutar EU opet smo na istom - pisati ili ne reverse charge za drugu DČ? Zaključka nema.
Prijenos porezne obveze, smatram da napomena ide kod Isporuke dobara unutar Eu, Isporuka dobra u drugu DČ.
Isporuke u RH za koje PDV obračunava primatelj(tuzemni prijenos porezne obveze) ista klauzula "prijenos porezne obveze". Sastavljanje i postavljanje dobara u Dč EU-a, Stjecanje dobara unutar EU-a, na takvom računu PO iz DČ mora biti naznačena klauzula ali sa njihove strane...jer smo mi obveznici PDV-a ali po novom bez stvarne novčane transakcije.....

Sažetak, sva stjecanja i isporuke na području EU ili dr područja, izvoz ...itdide klauzula, naravno zakonom je određeno kome ide sama porezna obveza.... Kod stjecanja dobra ide nama u HR, strani PO nama mora naznačiti...kod isporeuke mi moramo nauznačiti... kod Izvoza također...

Zakon kaže kada je kupac obveznik platiti PDV na računu je obvezno navesti "prijenos porezne obveze"...i to bi nam trebala biti misao vodilja i baj!!!

Ali

Zadnje uređivanje nili30 : 16.07.2013. at 13:23.
nili30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:12   #295
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Uzeo sam samo zadnji od niza postova na ovu temu. Mene muči jedan članak Zakona 57.1. koji glasi:
Pravo na odbitak PDV-a (pretporeza) nastaje u trenutku kada nastaje obveza obračuna PDV-a koji se može odbiti.
Da li to znači da se pretporez može odbiti tek u trenutku kada za poreznog obveznika koji je ispostavio račun nastane obaveza obračuna pdv-a; tj. u trenutku kada mu je račun plaćen
Ne piše da pravo na pretporez nastaje onda kad nastaje obveza plaćanja pdv-a koji se može odbiti, nego onda kad nastaje obveza obračuna, tj. na dan izdavanja računa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:18   #296
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne piše da pravo na pretporez nastaje onda kad nastaje obveza plaćanja pdv-a koji se može odbiti, nego onda kad nastaje obveza obračuna, tj. na dan izdavanja računa.
Htio bih i ja da je tako, ali ne znam da li je zakonodavac baš mislio da se odrekne poreza kojeg ću ja kao pravna osoba obračunati kao pretporez odmah, a dohodašu će obaveza plaćanja nastati kada mu račun bude plaćen.
Nadnaslov iznad tog članka glasi:
Nastanak prava na odbitak pretporeza
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:32   #297
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Htio bih i ja da je tako, ali ne znam da li je zakonodavac baš mislio da se odrekne poreza kojeg ću ja kao pravna osoba obračunati kao pretporez odmah, a dohodašu će obaveza plaćanja nastati kada mu račun bude plaćen.
Nadnaslov iznad tog članka glasi:
Nastanak prava na odbitak pretporeza
da ali čl 57 st.2 kaže kada PO može odbiti pretporez i u skladu sa kojim zakonima.

Iskreno malo mi je nejasno tvoje pitanje!!
nili30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:39   #298
Ako se ne varam dohodaši od 01.01.2015 prelaze na isti način obračuna pdv-a kao i dobitaši, tako da neće država previše patiti zbog te odredbe.
Ne boj se ti za državu, snaći će se ona već
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 13:59   #299
Quote:
nili30 kaže: Pogledaj post
da ali čl 57 st.2 kaže kada PO može odbiti pretporez i u skladu sa kojim zakonima.

Iskreno malo mi je nejasno tvoje pitanje!!
Nije pitanje da li je moguće odbiti taj pretporez o čemu se govori u čl.58.-62., a na koje upućuje čl.57.2., nego u kom momentu ga je moguće odbiti. Da li je to u momentu zaprimanja računa, ili u momentu plaćanja računa (kao što je bilo do sada).
Težinu u mojoj pretpostavci, ali i nedoumici ima ona rečenica iz čl.57.1.:
Pravo na odbitak PDV-a (pretporeza) nastaje u trenutku kada nastaje obveza obračuna PDV-a koji se može odbiti.

Stvarno ne znam kako to protumačiti, zato sam i postao
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 14:08   #300
Na seminaru su pojasnili da je ovo prijelazni period za dohodaše, te je malo nezgodno stavljeno u Zakon. Oni plaćaju PDV po sistemu blagajne, ali drugi ne moraju čekati plaćanje da priznaju predporez već ga priznaju po datumu fakture.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.