Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2014., 11:14   #61
Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Hola Sunshine State Cerekam se jer mi se cereka. Italijani su bili treca inostrana etnicka grupa u Bcn jedno vreme (posle Pakistanaca i ne znam koga jos), cesto dolaze ovde da zive neko vreme, dok su mladi i slicno, tako da mislim da mogu makar da izrazim svoje misljenje. Poznajem 5 Hrvata (bolje receno Hrvatica) ovde, i niko nikad mi nije rekao da su ga Italijani gledali na taj nacin koji se opisuje. Fakat, te drugarice Hrvatice su sve fine devojke, lepo vaspitane, vredne i obrazovane.

Druga stvar je ako postoje delovi Spanije (jug - konkretno Marbelja, zatim Valensija) gde odlaze ljudi iz ex-yu koji imaju neke druge namere i niti su obrazovani i pristojni, niti sluze na cast kao ambasadori svoje zemlje. A plus su Spanci u tim delovima mnogo manje kosmopoliti, a mnogo vise "kolonizatorskog" mentaliteta.

Meni je stvarno smesno da od svih, bas Italijani imaju negativno misljenje o Hrvatima, sta da ti kazem. Imam firmu koja se bavi turizmom i nagledala sam se ljudi iz celog sveta, i mogu ti reci da je svaki turista iz Hrvatske bar dvaput pristojniji od turiste istog socijalnog nivoa iz Italije (osim mozda sa strogog Severa, gde su negde slicni). Italijani su mnogo glasni, svi pricaju u istom trenutku, prilicno su neuredni sa prostorom oko sebe - osim kad se radi o glancanju licnog izgleda, itd. Znam da tema nisu Italijani, ali kako neko takav moze da ima lose misljenje o Hrvatima, to mi nije jasno...
Ja ti isto mogu potvrditi da nas Talijani ne vole . U ovom dijelu Meksika ih zivi oko 10 000 i neki od njih su mi susjedi . Isto tako moj bivsi susjed iz Zagreba koji da ode u Spanjolsku zene bi ga doslovce silovale , u Italiji je radio nekoliko godina i kad je cuo kako sam bio ozenjen sa Spanjolkom, komentirao mi je da nema sanse da bi neka Talijanka izasla sa njim na kavu , a kamoli da se uda . Ta moja bivsa Spanjolka je imala najbolju frendicu koja je udana za super bogatog Talijana , koji nije prestajao srati kako o Hrvatima , tako i o Hrvaticama .
antemarineitor is offline  
Old 23.01.2014., 12:19   #62
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
nisi uvrijedila, bez brige, ali postoji puuuuno razloga zbog kojih mnogi od nas zele "pobjeci" odavde, i zelim zaboraviti sto prije. muku, strah, neizvjesnost, nesigurnost, osjecaj manje vrijednosti jer si politicki nepodobdan..
jedino, al JEDINO sto ce mi faliti su obitelj i bliski prijatelji...
sve ostalo.. onog trena kad sletim (a pogotovo sletim li na PR za sto cak i imam sanse kroz jedan program) - dovidjenja. mozda nekad skicnem nase rukometase, nase nogometase... al to ce biti vrh.
odavde bjezim s debelim razlozima. aplolutno i rezolutno odbijam da me prate -.-
Vi ste izdajnici svog naroda i želim vam sve najgore u životu.

Što se tiče teme.....kao da mi Hrvati volimo sve oko sebe i nemamo predrasude.

Baš me briga za mišljenje nekog malog nauljenog Talijana....iako sa Talijankama imam dobra iskustva....bar sa ovima koje dođu na more u Hrvatsku.
insomnia23 is offline  
Old 23.01.2014., 13:19   #63
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Kad smo 1998 bili 3.na svjetskom nogometnom prvenstvu , ljudi su mi masovno prilazili i cestitali vidjevsi me u Hr dresu , ali na telki nas ni tad nisu hvalili , cak je bilo i komentara da smo losom igrom dosli do tog 3.mjesta
Tipicno za Spance da ne znaju da prihvate poraz! Ne bih sad da zvucim kao tipicni katalonski separatista , ali Real Madridu su stalno krive sudije kad izgube od Barselone.. nikad ne gledaju u svoje dvoriste, nego uvek zvire da u tudjem nadju problem.
columna is offline  
Old 23.01.2014., 13:23   #64
Quote:
insomnia23 kaže: Pogledaj post
Baš me briga za mišljenje nekog malog nauljenog Talijana....
columna is offline  
Old 23.01.2014., 19:04   #65
Quote:
insomnia23 kaže: Pogledaj post
Vi ste izdajnici svog naroda i želim vam sve najgore u životu.


Baš me briga za mišljenje nekog malog nauljenog Talijana...

Wow! I kako sad zamjeriti La Luni sto hoce otici na sjeverni pol, daleko od ovih poruka ljubavi i mira i uvazavanja drughih naroda?
Nicki is offline  
Old 24.01.2014., 05:54   #66
Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Hola Sunshine State Cerekam se jer mi se cereka. Italijani su bili treca inostrana etnicka grupa u Bcn jedno vreme (posle Pakistanaca i ne znam koga jos), cesto dolaze ovde da zive neko vreme, dok su mladi i slicno, tako da mislim da mogu makar da izrazim svoje misljenje. Poznajem 5 Hrvata (bolje receno Hrvatica) ovde, i niko nikad mi nije rekao da su ga Italijani gledali na taj nacin koji se opisuje. Fakat, te drugarice Hrvatice su sve fine devojke, lepo vaspitane, vredne i obrazovane.
I pored svega toga tvoj komentar je i dalje promašen i irelevantan. Jer ti ni ne možeš shvatiti a još manje negirati to što mi neki ovdje mislimo i tvrdimo. Jesi ti bila samnom i ovim drugima s ove teme u Italiji i drugim zemljama i doživjela i čula ono što mi jesmo? Naravno nisi. Moje mišljenje jest subjektivno ali kao što vidiš nije jedino takvo. Na kraju krajeva i po izlozima u Italiji sam viđao mape Italije koji sadržavaju dobar dio Hrvatske "okupiran od njih" a i dosta mi je samih Talijana reklo da Dalmacija, Istra i Zadar pripadaju njima i da će ih kad tad vratiti. Dok prema vama Srbima nemaju teritorijalnih pretenzija ili barem ja o tome ja nisam čuo. Eto bar jednog od konkretnih razloga zašto bar neki od Talijana nas ne vole. I tu su tvojih par iz Barcelone sasvim nebitna stavka.
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 24.01.2014. at 06:03.
InterMezzo is offline  
Old 26.01.2014., 11:36   #67
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva i po izlozima u Italiji sam viđao mape Italije koji sadržavaju dobar dio Hrvatske "okupiran od njih" a i dosta mi je samih Talijana reklo da Dalmacija, Istra i Zadar pripadaju njima i da će ih kad tad vratiti.
Eh??? Izvini stvarno za to nisam znala. Mislila sam da se oni prosto drze neke visine u licnom kontaktu i da smo pricali o tome... Te pretenzije na delove vase zemlje su naravno druga stvar (tu kao Srpkinja stvarno moram da se "pokrijem usima" koliko god da sam uvek pripadala grupi onih koji su bili apsolutno protiv rata i misljenja da Milosevic i drugi zlotvori nisu imali sta da traze po drugim republikama. Al opet me sramota politickih poteza koje su neki kriminalci donosili u ime celog mog naroda. Itd, offtopic totalno).
Ozbiljnost na stranu, ko vam je kriv kad imate more i lepu zemlju haha pa svi hoce parce...

Al pravo da ti kazem bas me iznenadjuje skupina ljudi koja po subjektivnim iskustvima forumasa ima nesto protiv Hrvata. Mislila sam da ce biti slicna kao skupina onih koji ne vole bas Srbe zbog losih iskustava (Svajcarci, Nemci, Austrijci, neki Skandinavci...), ali vidim da se i ne podudara bas u svemu...
columna is offline  
Old 26.01.2014., 16:24   #68
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
sto se tice spanjolskog,puno puno bolji i ugodniji za uho (te naravno ljepše zvuči) je španjolski iz južne amerike..španjolci samo frfljaju
također mi je i portugalski bolji iz brazila nego iz portugala...
Potpisujem! Ovi "originalni" govornici kao da svi odreda imaju govornu manu
__________________
treachery and treason - there's always an excuse for it
simon3 is offline  
Old 28.01.2014., 01:27   #69
Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Eh??? Izvini stvarno za to nisam znala...

...

Al pravo da ti kazem bas me iznenadjuje skupina ljudi koja po subjektivnim iskustvima forumasa ima nesto protiv Hrvata. Mislila sam da ce biti slicna kao skupina onih koji ne vole bas Srbe zbog losih iskustava (Svajcarci, Nemci, Austrijci, neki Skandinavci...), ali vidim da se i ne podudara bas u svemu...
Ma nema problema, sve je u redu.

...

To da mnogi stranci ne prave mnogo razlike između ex-Yu nacija stoji, mi smo njima svi isti. Europljanima smo Balkanci, Američanima, Azijatima i drugima tamo neki istočno-europljani.

Ali u slučaju Talijana je ipak drugačije. Mnogi Talijani itekako dobro znaju razlike između naroda ex-Yu. Rekao bih ne samo Talijani nego i ljudi iz drugih država oko bivše SFRJ. Mađari, Rumunji, Bugari itd... uglavnom dobro znaju razlike.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 29.01.2014., 13:27   #70
Idemo kratko izvan teme.

Quote:
Perestrojka kaže: Pogledaj post
Ja sam, do prije nekoliko godina, uspoređivao sebe sa svima u Hrvatskoj. Smatrao sam da svatko zna glavni grad Argentine, da zna navesti barem 20-ak afričkih država, da može pronaći Mongoliju na karti, da zna barem glavne gradove u Europi, da može nabrojiti neke osnovne kulturnopovijesne spomenike u zemljama Europe, da zna kojim se jezicima govori u kojim zemljama (npr. Švicarska, Brazil, Moldova)... Završio sam solidnu osnovnu, malo jaču gimnaziju, ali sam smatrao da su i drugi kapirali informacije kao i ja... i onda mi je splasnuo zanos kad sam uletio u jednu mješovitu ekipu u kojoj se raspravljalo o ovim temama - zaključio sam da smo strašno neobrazovana nacija i da se u vremenu i prostoru snalazimo kao da nam je povez na očima. To me jako ljuti; dotad sam smatrao da svaki Hrvat razumije neki kulturni, geografski i povijesni presjek svijeta i da se nigdje u svijetu ne možemo obrukati.
Iz mog iskustva mogu ti reći da generacije koje su pošle u peti razred do oko 2000. znaju to. Ne krivite vaše djedove i bake ako ne znaju, u njihovo vrijeme još je postojao SSSR, Engleska i Francuska držale su većinu Afrike.

Nakon 2000. - (ne)vezano od političkih promjena u RH, jer kontinuitet gluposti traje - neka skupina pametnjakovića sa zamislima o potrebnim promjenama u hrvatskom školstvu uspjela je progurati svoje eksperimente u školstvu. Naši ugledni profesori bunili su se jer su znali da je hrvatski školski sustav izvrstan i da nema potrebe mijenjati nešto što je izvrsno. Hrvatski srednjoškolci do tih promjena u školskom sustavu bez problema upisivali su američka sveučilišta.
Pametnjakovići su napravili promjene i napravili užas. Sad još uvode nekakve zdravstvene odgoje gdje djeca pipaju jedni drugima .... Grozno.
Sokolić is offline  
Old 29.01.2014., 13:36   #71
Quote:
Čehinja kaže: Pogledaj post
Kada idem u Hrvatsku, svaki put je u autobusu druga škvadra. I ljudi su raznorazni. ali ima Hrvata koji jednostavno su otišli iz Hrvatske u Češku i misle kako ih više ništa s njihovom Domovinom ništa ne veže.
Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedila. Nije mi to bila namjera.
Nisi nikog uvrijedila. Dio ljudi je ljutit, ali u sebi uvijek imaju hrvatsku domovinu. Teško je to istjerati iz sebe. Zato tako govore "da nemaju ništa s Hrvatskom".

Neki su ljudi zbilja takvi da zaborave domovinu.
Razlozi ljutnje, jeda, bijesa, kivnosti, nalaze se u političko-gospodarskim strukturama svih političkih boja, koje su imune na sve političke promjene, a koje paraliziraju i eliminiraju sve pametno.

Postoje i oni koji nisu nikad ni željeli hrvatsku državu. A lažno se predstavljaju po svijetu za Hrvate. To je čest slučaj sa Srbima, govorim bez šale. Jer im je njihova nacionalnost došla na loš glas. Što preko medija izvješća o njihovim ratnim zločinima, što preko hollywoodskih filmova.
Sokolić is offline  
Old 29.01.2014., 13:42   #72
Ispravak netočnog navoda

Quote:
columna kaže: Pogledaj post

Tako da stvarno ne znam kako moze neki Spanac imati predrasude prema nama.. da ne navodim da su svi nasi (Hrvati, Bosanci, Srbi) koje sam ikad upoznala u Barseloni bili jako vredni, govorili jezike, lako nalazili poslove i bili cenjeni kao dobri radnici na njima...
Nismo mi "naši".
Sokolić is offline  
Old 29.01.2014., 19:09   #73
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
sto se tice spanjolskog,puno puno bolji i ugodniji za uho (te naravno ljepše zvuči) je španjolski iz južne amerike..španjolci samo frfljaju
Ovako nesto http://www.youtube.com/watch?v=WXiDWy-Ud3U

centralni is offline  
Old 30.01.2014., 19:45   #74
Quote:
Sokolić kaže: Pogledaj post
Nismo mi "naši".
E pa meni i mojim hrvatskim prijateljima jesmo, to što tebi nismo baš me briga, ja pričam u svoje ime. Hvala bogu ja takve Hrvate kao što si ti izgleda nisam nigde ni srela a živela sam u Njujorku i živim u Barseloni.. Al valjda je razlika u tome što ja i nemam problema ni sa kim pa samo normalne ljude i "privlačim" u svoje okruženje.

Da ne trošim više reči...
columna is offline  
Old 03.02.2014., 12:33   #75
Quote:
Perestrojka kaže: Pogledaj post
Ja sam, do prije nekoliko godina, uspoređivao sebe sa svima u Hrvatskoj. Smatrao sam da svatko zna glavni grad Argentine, da zna navesti barem 20-ak afričkih država, da može pronaći Mongoliju na karti, da zna barem glavne gradove u Europi, da može nabrojiti neke osnovne kulturnopovijesne spomenike u zemljama Europe, da zna kojim se jezicima govori u kojim zemljama (npr. Švicarska, Brazil, Moldova)... Završio sam solidnu osnovnu, malo jaču gimnaziju, ali sam smatrao da su i drugi kapirali informacije kao i ja... i onda mi je splasnuo zanos kad sam uletio u jednu mješovitu ekipu u kojoj se raspravljalo o ovim temama - zaključio sam da smo strašno neobrazovana nacija i da se u vremenu i prostoru snalazimo kao da nam je povez na očima. To me jako ljuti; dotad sam smatrao da svaki Hrvat razumije neki kulturni, geografski i povijesni presjek svijeta i da se nigdje u svijetu ne možemo obrukati. Kad nekoga upoznam, evo npr. iz Estonije nedavno jedne drage ljude, najbolja mi je taktika da im dam do znanja da nešto znam o njima; da im je Tallinn glavni grad, da su nizinska zemlje, da imaju puno Rusa jer su bivši SSSR, da im je Tartu jako sveučilište, da im je vodka zakon i da Finci dolaze vikendom oblit se njome... I tako osvojiš ljude, oni razbijaju predrasude o tebi kao nekom brđaninu s Balkana (jer zapravo, mnogi su u svijetu i dalje neuki kao i mi po ovim pitanjima)... Mislim da puno moramo raditi na sebi kako bi se naša slika u svijetu poboljšala. Mislim, nije stvar u tome je li nas to zanima ili ne zanima, neki geopovijesnokulturni minimum mora postojati.
Naši imaju slabo znanje o tome, ali isto je u bilo kojoj zemlji. Misliš da ovi sa zapada znaju sve to bolje? Boli ih kita za takve stvari. Ponekad se i glupo osjećam kada znam puno o nekim zemljama pa pričam s ljudima od tamo i onda uvijek skužim da oni ne znaju ništa o Hrvatskoj, ali ni o mnogim drugim zemljama. Još je Europa mila majka što se tiče područja znanja. Znam kada sam bio na nekom tulumu gdje je bio jedan Afrikanac, nitko živ nije znao ništa ni o Kamerunu ni o ijednoj zemlji u Africi osim mene (a nije ni moje znanje nešto veliko). I ovaj nije mogao vjerovati da ja čak nešto i znam.
Grupa Queen is online now  
Old 03.02.2014., 17:04   #76
E koliku simpatiju I osmjeh na lice mozes izazvati kod osoba iz raznih dijelova svijeta ukoliko znas nesto o njihovoj drzavi

Jednom dvojici Etiopljanja spomenuh Adis Abebu I Hajlea Selasiju Umalo me nisu izgrlili I izljubili sto nesto znam o njima. Ili spomenut Afrikancu par africkih drzava, ili reci Latinu da razumijes nesto spanskog itd.


Ili kad Arapu kazes da si iz Bosne, on odma pita jesil musliman
centralni is offline  
Old 04.02.2014., 22:17   #77
Quote:
columna kaže: Pogledaj post
E pa meni i mojim hrvatskim prijateljima jesmo, to što tebi nismo baš me briga, ja pričam u svoje ime. Hvala bogu ja takve Hrvate kao što si ti izgleda nisam nigde ni srela a živela sam u Njujorku i živim u Barseloni.. Al valjda je razlika u tome što ja i nemam problema ni sa kim pa samo normalne ljude i "privlačim" u svoje okruženje.

Da ne trošim više reči...
Kako možemo biti "naši", ako nismo? Ako si Hrvatica ili ako si iz Hrvatske, onda možemo biti "naši". U suprotnom, nismo.

Nama ne može netko iz Zaječara, Leskovca, Beograda biti "naš", osim ako nije Hrvat.

Živio sam nekoliko godina u inozemstvu u nekoliko zemalja. Na mjestima gdje su se okupljali "naši" dolazili su Hrvati iz svih zemalja ili osobe iz Hrvatske, od kojih nisu svi bili Hrvati. Hrvatska im je domovina i jedini svemir koji poznaju.
Sokolić is offline  
Old 04.02.2014., 23:25   #78
Quote:
Sokolić kaže: Pogledaj post
Kako možemo biti "naši", ako nismo? Ako si Hrvatica ili ako si iz Hrvatske, onda možemo biti "naši". U suprotnom, nismo.

Nama ne može netko iz Zaječara, Leskovca, Beograda biti "naš", osim ako nije Hrvat.

Živio sam nekoliko godina u inozemstvu u nekoliko zemalja. Na mjestima gdje su se okupljali "naši" dolazili su Hrvati iz svih zemalja ili osobe iz Hrvatske, od kojih nisu svi bili Hrvati. Hrvatska im je domovina i jedini svemir koji poznaju.

Ja eto nemam niti nasih niti vasih. Nasih i vasih se uglavnom grozim. Ne volim biti niti njihov niti vas. Tko god oni bili.

Ja ratujem sam.
kradljivac is offline  
Old 04.02.2014., 23:57   #79
Quote:
Sokolić kaže: Pogledaj post
Kako možemo biti "naši", ako nismo? Ako si Hrvatica ili ako si iz Hrvatske, onda možemo biti "naši". U suprotnom, nismo.

Nama ne može netko iz Zaječara, Leskovca, Beograda biti "naš", osim ako nije Hrvat.

Živio sam nekoliko godina u inozemstvu u nekoliko zemalja. Na mjestima gdje su se okupljali "naši" dolazili su Hrvati iz svih zemalja ili osobe iz Hrvatske, od kojih nisu svi bili Hrvati. Hrvatska im je domovina i jedini svemir koji poznaju.
ja seljaka

ali khhmmm khm nema vze, samo se vi drzite skupa, kad bi vas covjek nekako mogo strpat negdje u neki tor.....
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 05.02.2014., 01:26   #80
Ekipa, vratimo se na temu, a tema nije koji su, čiji su "naši" i "vaši" (sve je to stvar perspektive, ionako). Sasvim nebitno za ovaj topik.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.