Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2014., 12:36   #81
Evo proveo sam super vecer u drustvu sa Brazilcima i Brazilkama , bilo je takodjer Francuskinja , Kolumbijac , i Meksikanci i Meksikance . Hvala bogu nije bilo ni nasih ni vasih i super smo se proveli , nas 30tak .
Bacim spiku sa dva Brazilca - jedan ima 32 , a drugi 23 godine . Ovaj od 32 zna o HR i Hrvatima gotovo sve ( zatucani katolici koji mrze i diskriminiraju homoseksualce i opcenito jako konzervativni u shvacanjima) zna da u Bosni mrze Hrvate , i jos puno toga . Bio je u HR , BIH i proputovao svijet , cura mu je Francuskinja . Pitam ja njega zasto je isao u Bosnu , a on veli da se zainteresirao jer su ucili u skoli puno toga o Bosni i Kosovu .Pitam ga u kakvoj to skoli , nekom faksu za povijest ili zemljopis ? On tvrdi da u obicnoj srednjoj skoli .
Pitam ovog drugog od 23 godine jer i on ucio nesto od toga u skoli , i on veli da ne i da nema pojma , cak je mislio da je engleski sluzbeni jezik u Hr .
antemarineitor is offline  
Old 05.02.2014., 16:56   #82
mislim da u Brazilu sve ovisi o tome u koju školu ideš. Prije par godina sam na jednom seminaru u Italiji upoznala Brazilku iz Rija i ostale smo u kontaktu do danas...cura je dosta znala o Europi, pa i Hrvatskoj, ali ona je išla u privatnu osnovnu i srednju školu, kasnije na privatni faks tako da......rekla mi je da su kod njih razlike između bogatog i siromašnog sloja stanovništva baš ogromne, tko god može šalje djecu u privatne škole tako da ne znam za ove tvoje prijatelje kako kvalitetno školovanje su imali.
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Old 05.02.2014., 19:30   #83
Trebo si mu rec da primitivni I zatucani Hrvati jedu ljude I vrse rezanje klitorisa I cune I od toga prave paprika I gulas.
I pitu ponekad, a od preostalih zivucih etnickih manjina prave kobasice, u narodu poznate ko kulen.
 
Old 05.02.2014., 19:54   #84
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Evo proveo sam super vecer u drustvu sa Brazilcima i Brazilkama , bilo je takodjer Francuskinja , Kolumbijac , i Meksikanci i Meksikance . Hvala bogu nije bilo ni nasih ni vasih i super smo se proveli , nas 30tak .
Bacim spiku sa dva Brazilca - jedan ima 32 , a drugi 23 godine . Ovaj od 32 zna o HR i Hrvatima gotovo sve ( zatucani katolici koji mrze i diskriminiraju homoseksualce i opcenito jako konzervativni u shvacanjima) zna da u Bosni mrze Hrvate , i jos puno toga . Bio je u HR , BIH i proputovao svijet , cura mu je Francuskinja . Pitam ja njega zasto je isao u Bosnu , a on veli da se zainteresirao jer su ucili u skoli puno toga o Bosni i Kosovu .Pitam ga u kakvoj to skoli , nekom faksu za povijest ili zemljopis ? On tvrdi da u obicnoj srednjoj skoli .
Pitam ovog drugog od 23 godine jer i on ucio nesto od toga u skoli , i on veli da ne i da nema pojma , cak je mislio da je engleski sluzbeni jezik u Hr .
Quote:
centralni2 kaže: Pogledaj post
Trebo si mu rec da primitivni I zatucani Hrvati jedu ljude I vrse rezanje klitorisa I cune I od toga prave paprika I gulas.
I pitu ponekad, a od preostalih zivucih etnickih manjina prave kobasice, u narodu poznate ko kulen.
Pitanje je hoće li ovaj gore skužiti sarkazam.
Honey 1 is offline  
Old 06.02.2014., 05:58   #85
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Ekipa, vratimo se na temu, a tema nije koji su, čiji su "naši" i "vaši" (sve je to stvar perspektive, ionako). Sasvim nebitno za ovaj topik.
Ma da, ali ipak mislim da @columni treba komplimentirati za njen post #67.
Divno je da ima Srba koji tako misle, da nije Sonja Biserko jedina.

Pogotovo zato jer nam sada upravo od Talijana prijete velike opasnosti.
Cesto nam nisu prijatelji.
Ja sam imao neka slicna iskustva kao ona o kojima si ti govorio - naime ima mnogo Talijana koji bi htjeli da se opet dokopaju dijelova Hrvatske na ovaj ili onaj nacin ... i to barem Istre i kvarnerskih otoka, ako ne i nesto vise ...
Istina, nitko mi nije otvoreno govorio da bi to napravili nasilnim, ratnim putem, ali mnogi misle da ce to nekako postici mirnim putem, da to na dugi rok mogu. Pogotovo sada kada je i Hrvatska u EU.
Hlebyn is online now  
Old 06.02.2014., 06:52   #86
Interesi su vjecni, prijatelji I neprijatelji su prolazni
centralni1 is offline  
Old 06.02.2014., 11:21   #87
ima komentara gdje se stvarno fino nasmija
radio sam u Bavarskoj u jednom autosalonu i naravno kad prodajes auto uvijek s ljudima vodis i duge razgovore. Kada cuju da sam iz Hrvatske vise manje prva asocijacija im je turizam. S obzirom da je HR blizu Bavarske mnogi su i bili u HR i jako su odusevljeni ljepotom i gostoljubljivoscu. Jednom sam imao jako neugodnu situaciju. Naime, kolega ciji je stol bio 3 metra od moga je bio iz Srbije. Imao sam kupce i tako pocne prica odakle si bla bla...Odmah oni meni kako vole HR, kada je bio rat kod nas da su oni bilo cijelo vrijeme na strani hrvata itd. a ja sam samo sutio i cekao da prestanu pricat Takodjer dosla mi je jedna baba Talijanka iz Istre koja je bila ogorcena na Istru, navodno joj oduzeta tamo zemlja i tako svakako nekakve gluposti...nije kupila auto kod mene, naprotiv dala mi je cak krivi broj mobitela . Sve u svemu, ipak ima i mnogo onih koji Ex-Yu stavljaju u isti prostor, nije rijetkost i u negativnom kontekstu...ali svi smo pomalo takvi. Kad mi netko kaze da je iz Litve ili Latvije, meni dodje na isto ...to je tako, ali netreba se previse time opterecivati, pa necu ja opterecivati se i trosit vrijeme da promijenim necije misljenje

Kao sta je ova cura iz Ceske vec spomenula, najgori su oni koji se srame onoga sta jesu...imam i u svojoj rodbini takvih, npr. sramota ih pricati hr kad idemo gradom i sl.

Zadnje uređivanje redchilli : 06.02.2014. at 11:28.
redchilli is offline  
Old 06.02.2014., 12:04   #88
Na dalekom istoku slabo ce znati ista reci o Hrvatskoj.Iako se kroz nase medije furala prica o Cro Copu kao velikom celebritiju tamo.
Svi oni nas trpaju u Europu.
Kinezi nemaju veze gdje smo, japanci malo bolje, dok tajlandjani vele:"Kroejsija gud futbon". Starije generacije se sjecaju Tita i Yuge.
Jedino su koreanci drugi par opanaka. Bili mladi ili stari spomenut ce Plitvice i Dubrovnik a jos mi nije jasno kako par mojih korejskih prijatelja znaju za Bana Jelacica.
Od ljudi s kojim se najbolje slazem to su nasi susjedi i ameri.Od svih zapadnjaka oni su ljudi s kojima je najlakse uspostaviti dijalog. Imam prijatelja finca koji cijeni hrvatski nogomet ali nevoli Ivicu i Gipsa jer su kmecavci kako on veli.
Hapa is offline  
Old 06.02.2014., 13:02   #89
[QUOTE=Hlebyn;48676439]Ma da, ali ipak mislim da @columni treba komplimentirati za njen post #67.
Divno je da ima Srba koji tako misle, da nije Sonja Biserko jedina.

Ja sam isto zapanjen tim razmisljanjem , jer je jedino , unikatno ,nikad cuo ni procitao nista slicno (evo ja nisam cuo sta kaze ta Biserka ,ali vjerujem da su onda cak dvije), a iako sam rodjeni Zagrebcan i zivio nekih 30tak godina u Hrvatskoj , onako osobno poznam puno vise Srba negó Hrvata , ali niti jedan jedini od njih nema korektan , normalan ,ispravan pogled na te ruzne dane ne tako daleke proslosti .
antemarineitor is offline  
Old 07.02.2014., 17:46   #90
[QUOTE=antemarineitor;48680543]
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
...a iako sam rodjeni Zagrebcan i zivio nekih 30tak godina u Hrvatskoj , onako osobno poznam puno vise Srba negó Hrvata , ali niti jedan jedini od njih nema korektan , normalan ,ispravan pogled na te ruzne dane ne tako daleke proslosti .
Previse offtopic, nadam se da ce mi admin istolerisati..

Mozda je stvar u tome sto ne poznajes one Srbe cija je porodica vekovima zivela u Srbiji i koji smo/su uvek smatrali da je Hrvatska - Hrvatska, Bosna - Bosna i da Srbi tamo nemaju sta da traze u smislu neke svoje "drzave" (ili sta je milosevic uopste hteo tacno (?)).

Tu naravno mislim na normalne ljude koji su razmisljali i razmisljaju svojom glavom, a nisu dopustili da im neka jeftina manipulaciona politika TV dnevnika za mase ispije mozak.

S druge strane, i ja znam par Srba koji su izbegli iz Hr ili Bosne za vreme rata. Ti ljudi obicno (mada ne svi) imaju stav dijametralno suprotan mome. Par puta sam pokusala da im objasnim da oni kao nacionalna manjina nisu imali nikakva prava da traze neku svoju "drzavu u drzavi" i kad su vec tako arogantno poceli da prave sranja, nije ni cudo sto su morali da izbegnu, ali kasnije sam gledala i da ne razgovaram s njima na tu temu, tesko je iracionalan stav opovrgnuti argumentima.

Ovaj termin koji sam upotrebila ("nasi") ako nekom nije po volji, zao mi je, jednostavno nekad ne znam koju rec ni da upotrebim. Znam da su ovde stranci (Spanci ali i drugi) uvek u cudu kad se nadjemo na nekoj sedeljci, pa je tu poneki Slovenac, Hrvat, Bosanka, Srpkinja.. i nije im jasno kako to da se mi dobro slazemo i sl. Ja se uopste ne druzim iskljucivo s ljudima koji govore moj maternji jezik, govorim jos tri jezika pored svog i druzim se s ljudima na osnovu zajednickih pogleda na svet i nekih interesovanja, kao i sav normalan svet, medju mojim prijateljima najmanje je ljudi s kojima mogu da govorim svoj jezik.

Evo znam jednu izuzetnu devojku, muslimanku iz Sarajeva, koja je ovde dosla kao tinejdzerka, koja je izgubila roditelje u ratu (a od strane koga? ne smem ni da je pitam, ali svi znamo da joj nisu marsovci ubili roditelje..), eto ako ta devojka ima snage da na mene ne gleda s mrznjom, naprotiv - iz kog bih razloga onda ja, koja sam rat gledala na televiziji, bilo sta osecala i mislila, osim strasne, strasne i ponizne sramote sto se to ikad desilo...

A eto, desilo mi se da me neki valjda Marokanac pita jel "ostalo" muslimana u Srbiji i slicno... to me fakat iznervira, jer ja se stidim i, ako treba, posipam pepelom za ono za sta su Srbi stvarno krivi, ali da mi neki tamo arapin iz Afrike drzi predavanja o rasnoj i etnickoj toleranciji, a da nikad nije bio na primer na Sandzaku, e pa to stvarno...

A sad ON topic, Brazilac koji zna gotovo sve o Hrvatima, a misli da su "zatucani katolici koji mrze i diskriminiraju homoseksualce", izvini ali Brazilac koji misli da su Hrvati zatucani katolici???? Mnogo su mi drcni ti Brazilci, mogli bi prvo one chabole malo da dovedu u red.
columna is offline  
Old 07.02.2014., 19:37   #91
Samo kazes da nema, da su svi pojedeni, a ostatak fasirani I od toga se pravi Karadjordjeva snicla
centralni3 is offline  
Old 07.02.2014., 21:23   #92
[QUOTE=columna;48698318]
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post

Previse offtopic, nadam se da ce mi admin istolerisati..

Mozda je stvar u tome sto ne poznajes one Srbe cija je porodica vekovima zivela u Srbiji i koji smo/su uvek smatrali da je Hrvatska - Hrvatska, Bosna - Bosna i da Srbi tamo nemaju sta da traze u smislu neke svoje "drzave" (ili sta je milosevic uopste hteo tacno (?)).

Tu naravno mislim na normalne ljude koji su razmisljali i razmisljaju svojom glavom, a nisu dopustili da im neka jeftina manipulaciona politika TV dnevnika za mase ispije mozak.

S druge strane, i ja znam par Srba koji su izbegli iz Hr ili Bosne za vreme rata. Ti ljudi obicno (mada ne svi) imaju stav dijametralno suprotan mome. Par puta sam pokusala da im objasnim da oni kao nacionalna manjina nisu imali nikakva prava da traze neku svoju "drzavu u drzavi" i kad su vec tako arogantno poceli da prave sranja, nije ni cudo sto su morali da izbegnu, ali kasnije sam gledala i da ne razgovaram s njima na tu temu, tesko je iracionalan stav opovrgnuti argumentima.

Ovaj termin koji sam upotrebila ("nasi") ako nekom nije po volji, zao mi je, jednostavno nekad ne znam koju rec ni da upotrebim. Znam da su ovde stranci (Spanci ali i drugi) uvek u cudu kad se nadjemo na nekoj sedeljci, pa je tu poneki Slovenac, Hrvat, Bosanka, Srpkinja.. i nije im jasno kako to da se mi dobro slazemo i sl. Ja se uopste ne druzim iskljucivo s ljudima koji govore moj maternji jezik, govorim jos tri jezika pored svog i druzim se s ljudima na osnovu zajednickih pogleda na svet i nekih interesovanja, kao i sav normalan svet, medju mojim prijateljima najmanje je ljudi s kojima mogu da govorim svoj jezik.

Evo znam jednu izuzetnu devojku, muslimanku iz Sarajeva, koja je ovde dosla kao tinejdzerka, koja je izgubila roditelje u ratu (a od strane koga? ne smem ni da je pitam, ali svi znamo da joj nisu marsovci ubili roditelje..), eto ako ta devojka ima snage da na mene ne gleda s mrznjom, naprotiv - iz kog bih razloga onda ja, koja sam rat gledala na televiziji, bilo sta osecala i mislila, osim strasne, strasne i ponizne sramote sto se to ikad desilo...

A eto, desilo mi se da me neki valjda Marokanac pita jel "ostalo" muslimana u Srbiji i slicno... to me fakat iznervira, jer ja se stidim i, ako treba, posipam pepelom za ono za sta su Srbi stvarno krivi, ali da mi neki tamo arapin iz Afrike drzi predavanja o rasnoj i etnickoj toleranciji, a da nikad nije bio na primer na Sandzaku, e pa to stvarno...

A sad ON topic, Brazilac koji zna gotovo sve o Hrvatima, a misli da su "zatucani katolici koji mrze i diskriminiraju homoseksualce", izvini ali Brazilac koji misli da su Hrvati zatucani katolici???? Mnogo su mi drcni ti Brazilci, mogli bi prvo one chabole malo da dovedu u red.


Jedna digresija, nadam se da se moderator neće naljutiti.

Davno, dok je otac bio u bivšoj JNA, služio vojni rok, imao je kolegu u vodu iz Beograda, baletan, kasnije je otišao u Rusiju.

Jednu večer su bili izašli vani i nešto su se porječkali sa domicilnim pravoslavcima ( dakle, hrvatskim srbima ) i on je branio svoj vod. Na upit mog oca kako to da nije branio "svoje" ( iz šale, naravno ) ovaj mu je mrtav - hladan odgovorio: " Šta pričaš bre, to nisu Srbi nego obični četnici, ovi će vam jednog dana da rade probleme ovde. Ja imam svoj Beograd i svoju domovinu, ne treba mi tuđa. "

Htio sam ovim off topicom reći da je eto tvoje stajalište jako slično od tog čovjeka.

Iskreno, upoznao sam dosta hrvatskih srba i nije ni njima bilo jednostavno sve ono gledati 90 -ih. Ako nisi na strani paravojske onda si izdajica i oni te mrze a ako pak nisi na strani HV-a onda te oni smatraju četnikom. Vjerujem da je puno više bilo normalnih i poštenih ljudi koji nisu htjeli rat a morali su se opredijeliti zbog svoje sigurnosti.

Uglavnom, dok da zaključimo ovaj ružan off topic - Rat pripada prošlosti i ajmo se okrenuti budućnosti, da citiram jednog našeg ratnika, s tim da bih dodao - dok država Srbija ne prizna otvorenu agresiju i izmišlja gluposti nikad među nama neće biti nekog velikog mira, nažalost.


ON TOPIC

Vidio svijeta, jako puno putovao. Novi svijet nas gleda kao bilo kog drugog, dakle ako si pošten i vrijedan onda možeš uspiti bez obzira na porijeklo. Naglašavam da su mi Ameri bili jedni od najdražih i otvorenijih stranaca, zajedno sa Australcima.

U EU sam doživio da nas gledaju kako općenito i zaslužujemo, nažalost.

Spomenuli ste Talijane, da - oni zbilja smatraju pola Dalmacije i Istre njihovom, moji vršnjaci i stariji, mlađi nemaju tih problema, njima je samo do zabave.
Galaktik is online now  
Old 07.02.2014., 23:54   #93
Quote:
columna kaže: Pogledaj post

Mozda je stvar u tome sto ne poznajes one Srbe cija je porodica vekovima zivela u Srbiji i koji smo/su uvek smatrali da je Hrvatska - Hrvatska, Bosna - Bosna i da Srbi tamo nemaju sta da traze u smislu neke svoje "drzave" (ili sta je milosevic uopste hteo tacno (?)).

S druge strane, i ja znam par Srba koji su izbegli iz Hr ili Bosne za vreme rata. Ti ljudi obicno (mada ne svi) imaju stav dijametralno suprotan mome. Par puta sam pokusala da im objasnim da oni kao nacionalna manjina nisu imali nikakva prava da traze neku svoju "drzavu u drzavi" i kad su vec tako arogantno poceli da prave sranja, nije ni cudo sto su morali da izbegnu,
Moji rođaci su mi imali drukčija svjedočanstva iz JNA. Srbi iz Hrvatske imali su veliko razumijevanje za Hrvate i nisu imali nikad problema s tim Srbima. Možda se radilo o prijetvornosti, ali dugo je trajala i nisu imali razloga ulizivati se Hrvatima.

Možda su u dubini sebe znali da iako je Hrvatska znatno slabija i da je Srbija jače vojno opremljena, kao da su znali da po pravici granice se ne mijenja i da će ako se zamjere Hrvatima kad-tad ispasti gadovi. Uvjeren sam da su generacije njihovih očeva i djedova još se i zanosile nekom nadom da će kao nacionalna manjina moći gospodariti Hrvatima, njihova generacija ipak je vidjela hrvatske velike gradove, osjetila urbani, rockerski duh i vidila da u Hrvatskoj imaju svoju budućnost, da ih tretiraju ljudima.

Srbi iz BiH i osobito iz Srbije arogantno su se držali, napuhano, omalovažavajuće prema Hrvatima, spremni za okupirati Hrvatsku. Ljubitelji narodnjaka najgori. Razumijevanje je imao onaj pravi urbani krug, rockerski, iako je i taj krug ljudi bio pod djelovanjem propagande. Ali barem nije bio arogantan. Pod urbani krug nije to bio svaki grad, samo oni pravi "gradski" veliki gradovi, Beograd, Novi Sad, Subotica, a od BiH Sarajevo.

Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Znam da su ovde stranci (Spanci ali i drugi) uvek u cudu kad se nadjemo na nekoj sedeljci, pa je tu poneki Slovenac, Hrvat, Bosanka, Srpkinja.. i nije im jasno kako to da se mi dobro slazemo i sl. ...druzim se s ljudima na osnovu zajednickih pogleda na svet i nekih interesovanja, kao i sav normalan svet,
Eto si dala odgovor. Ljudi si prijatelje nalaze po karakterima s kojima se slažu.

Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Evo znam jednu izuzetnu devojku, muslimanku iz Sarajeva, koja je ovde dosla kao tinejdzerka, koja je izgubila roditelje u ratu (a od strane koga? ne smem ni da je pitam, ...), eto ako ta devojka ima snage da na mene ne gleda s mrznjom,
Mržnja i bijes se može pojaviti u početku. Poslije prevlada razum.

Quote:
columna kaže: Pogledaj post
A eto, desilo mi se da me neki valjda Marokanac pita jel "ostalo" muslimana u Srbiji i slicno... ali da mi neki tamo arapin iz Afrike drzi predavanja o rasnoj i etnickoj toleranciji,
Što ne pita kako je katolicima u zemljama Magreba? Nisu se ti Marokanci oglasili kad su pobili one hrvatske radnike u Alžiru 1993. Iako je, koliko čitam po forumima, Ejup Ganić nadrkavao muslimane diljem svijeta protiv Hrvatske, pa je taj pokolj došao možda tim putem, moramo odati priznanje muslimanu iz BiH koji je uspio izvući par Hrvata s tog gradilišta da ih ekstremisti ne ubiju.
Premda mislim da u okretanju muslimana protiv Hrvata u BiH prste imaju Velika Britanija i Francuska.

Quote:
columna kaže: Pogledaj post
A sad ON topic, Brazilac koji zna gotovo sve o Hrvatima, a misli da su "zatucani katolici koji mrze i diskriminiraju homoseksualce", izvini ali Brazilac koji misli da su Hrvati zatucani katolici???? Mnogo su mi drcni ti Brazilci, mogli bi prvo one chabole malo da dovedu u red.
Tko o čemu, kurbe o poštenju, Englezi o rasizmu kod drugih i tako dalje.
Bit će to bio maricon koji je mržnju na koju je nailazio u svom Brazilu projicirao na Hrvatsku.
Sokolić is offline  
Old 08.02.2014., 00:02   #94
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
Spomenuli ste Talijane, da - oni zbilja smatraju pola Dalmacije i Istre njihovom, moji vršnjaci i stariji, mlađi nemaju tih problema, njima je samo do zabave.
Iredentizam su držali na životu hrvatski konvertiti, talijanaši, pokondirene tikve, snobovi koji su htjeli biti nešto više nego što jesu pa su si izmišljali neke talijanske korijene. Nisu se mogli pomiriti s time da su ono što jesu i da su dijelom većinskog naroda.

Stariji imaju jaču iredentističku školu, mlađi Hrvatsku gledaju kao zemlju zabave.

Pa i ta stara generacija već je načeta realnošću.
Već su za djedovske generacije koji su ovdje bili kao okupatori vidjeli da ovdje Talijani se prirodno pohrvate i izgrađuju zemlju te su ugledni građani. Zatim su vidjeli da ovo nije tako talijanska zemlja jer su vidjeli da ovdje zbilja postoji neki drugi narod koji ima toponime za krajeve koje je talijanska vojska okupirala.

Njihova djeca, generacija naših očeva su još pušila te priče, ali to su već priče o nekoj drugoj zemlji. Unuci tih talijanaša još znaju za te priče, ali to im je već daleko kao da zazivaju obnovu rimskog carstva.

Kod običnih Talijana, stariji su još bili indoktrinirani, ali to je već pomalo daleko: zar bi se oni sad trebali odreći topline svog doma radi maglovite vizije nekog imperijalista kojem se prohtjelo osvajati svijet?

Unucima je iredentistička ideja još dalja. Toliko su se udaljili da sve manje nazivaju hrvatske i slovenske gradove talijanskim imenima, nego ih sve zovu kako ih se zove na hrvatskom, zbog čega iredentisti kukaju.
Sokolić is offline  
Old 08.02.2014., 10:54   #95
Evo da ispricam neka od mojih iskustava sa Srbima u Spanjolskoj . Tamo davno dok smo jos bili svi u Yugi , opljackali nas Spanjolci , ukrali nam iz auta apsolutno sve - putovnice , robu i novce . U Benidormu su u to vrijeme zivjeli samo jedan Srbin i jedan Hrvat . Srbin kad je vidio tablice na autu odusevljeno nam prilazi i nakon sto cuje da smo gologuzi , da nemamo ni za jesti odvede nas u restoran ciji je vlasnik Hrvat( desnicar , tzv. ustasa ) Covjek nam preko volje da nesto za jesti , popljuje nas da kako smo dopustili da nam se to dogodi i doslovce nas od_ebe . Srbin nas prima u svoj stan i hrani nas 15dana .Kad mi je bilo full neugodno , navratimo kod Hrvata , a njemu sad krivo sto nam je Srbin pomogao , a on nas od_ebao , pa sad on onako velikodusno nudi besplatnu klopu dok god mi ne stignu novci koje su mi hitno poslani a stigli su tocno 30dana nakon sto su nas opeljesili . U medjuvremenu upoznamo jednu staru Njemicu koja kad je cula sto nam se dogodilo , pozove nas na veceru u svoju vilu i pokloni nam 10 000 peseta sto je u ono vrijeme bilo za jedno 7 dana hrane za mene i djevojku . Njen muz je potrosio jedno pola sata na ispricavanje za Njemacke zlocine ucinjene za vrijeme 2.svjetskog rata na nasim prostorima .( Isto bi volio cuti od nekog Srbina ili Srpkinje osim columna , za ucinjeno u ratu 91-95 i da su spremni platiti ratnu stetu)
Drugo iskustvo sa Srbima u Spanjolskoj je bilo 1997g ,kad sam 6 mjeseci zivio u LLoret de Maru , i kad su mi Srpski maturanti ukrali ZG tablicu sa auta , a da ga nisu i razbili zasluzni su Srbi koji tamo zive i koji su im rekli da sam njihov prijatelj i da to ne cine . Ipak tablicu nisu mogli spasiti pa je kao suvenir otisla u Srbiju . Takodjer sam tamo te godine vidio kako su Srbi iz LLoreta skupili novac za povratak pokrdenih Hrvata , i kad su doticni pitali kako da se zahvale ,ovi su im rekli da samo kad stignu u Hr vele svima ko im je pomogao .
antemarineitor is offline  
Old 08.02.2014., 13:30   #96
Ma, ja imam isto puno pozitivnih i negativnih iskustava sa svojih putovanja ali zbilja ne dijelim ljude odakle je tko nego kako se odnosi prema meni. Generalno samo mogu reći da su mi jedni od najotvorenijih ( na prvu, ne znam kakvi su kao prijatelji ) ljudi ( nacija ) bili Ameri i Australci.

Zbilja, glupo je generalizirati ali da ima nekakvih poveznica između nacija - to da.

Ono što je Columna rekla je totalna istina - onaj tko misli svojom glavom i tko se ne obazire na novinske natpise taj će prvo čovjeka gledati kao osobu a ne odakle je.
Galaktik is online now  
Old 09.02.2014., 14:56   #97
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
odvede nas u restoran ciji je vlasnik Hrvat( desnicar , tzv. ustasa ) Covjek nam preko volje da nesto za jesti , popljuje nas da kako smo dopustili da nam se to dogodi i doslovce nas od_ebe .

navratimo kod Hrvata , a njemu sad krivo sto nam je Srbin pomogao , a on nas od_ebao , pa sad on onako velikodusno nudi besplatnu klopu dok god mi ne stignu novci koje su mi hitno poslani a stigli su tocno 30dana nakon sto su nas opeljesili .
Evo još jedne teme za forum - odnos hrvatskih iseljenika prema drugim Hrvatima.

Mislim da je ovo bilo zbog gorkih iskustava koje su Hrvati imali s "našima". U početku su bili i darežljivi, ali ako ih je itko nasamario, bili su to naši koji su zlouporabili povjerenje naših iseljenika. Kukaju da nemaju, "jadni, gladni", a onamo poslije ni hvala. Za neke od jadikovala pokazalo se da su poslije ušli u veliki novac, a starim dobročiniteljima šipak.
Iseljenici su pričali da bi lakše prihvatili da su im jadikovala rekli "treba mi novac, neću ti moći vratiti, ne znam hoću li ti ikad moći vratiti", nego što su se naslušali lažne srceparajuće priče.

Zato je i promjena ponašanja onog vlasnika restorana. Isprve je vjerojatno mislio da se radilo o našim muktašima koji kukaju kod zemljaka da bi se besplatno dobro najeli. Nije mu ono bilo prvo takvo iskustvo. Poslije, kad je vidio da se zbilja radilo o nesreći, a k tome je Srbin pomogao Hrvatu, proradio je pogođeni ponos.

Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Srbin kad je vidio tablice na autu odusevljeno nam prilazi i nakon sto cuje da smo gologuzi ,
Srbin nas prima u svoj stan i hrani nas 15dana
Ako izuzmemo mogućnosti ulizivanja Hrvatima i interesnog stvaranja prijateljstva, ovdje se vidi jedna bolja, duševna strana Srba i Balkana.

Srbi to imaju u sebi. Zato imaju dobru diplomaciju i znaju privući ljude k sebi. Srećom za srpske protivnike, Srbi imaju u velikom broju one sasvim suprotne koji uspješno ponište učinak koji su postigli oni duševni Srbi.

Ovdje je još jedan moment: hrvatski iseljenici nisu doživljavali sve državljane SFRJ kao "naše". Kod Srba je ta ljubav prema SFRJ i državljanima SFRJ veća.

Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Srbi iz LLoreta skupili novac za povratak pokrdenih Hrvata ,
Godina je 1997. pa tu možemo i sumnjati na dokazivanje. Srbi tih godina nikako više ne uživaju ugled kod Hrvata, veliko je nepovjerenje. Doživljavaju odbijanja. Hrvati odbijaju svaku komunikaciju s njima. Srbima to teško pada. Ovo im je bila prigoda za se iskupiti u očima Hrvata.

Dosta je i kriminalaca Srba u inozemstvu. Pa te znaju okrasti, a onda ti ti isti vraćaju novce i sad ispadaju heroji. Ovo je česta praksa koju su prakticirali "zemljaci" u inozemstvu, ne samo Srbi, nego i Hrvati i drugi. Gdje te zemljak orobi, izdžepari a onda taj isti te časti tvojim novcima. Šaljivo prikazano u jednom filmu gdje je glumio Ivo Gregurević (orobio ga Gumbek).

Ako se nije radilo o gornjem slučaju, onda možemo reći:
interesno ili ne, ljudi su posegnuli u džep za isprati govno koje je netko drugi napravio. Za pomoći neznancima. Zbilja pohvalno.

Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
kad su mi Srpski maturanti ukrali ZG tablicu sa auta , a da ga nisu i razbili zasluzni su Srbi koji tamo zive i koji su im rekli da sam njihov prijatelj i da to ne cine .
Progovorio zdrav razum. Prekinuli su lanac nasilja. Da su razbili auto, priča bi krenula dalje, "Srbi su to napravili", onda ide osveta i vraćanje istom mjerom uz još malo preko, radi dokazivanja muževnosti. I tako spirala nasilja ide, sve dok se ne prolije krv i prvog sprovoda. Kome to sve treba?

Ako stvar ne pođe ovako crnim scenarijem, sve će se svoditi na razbijanje. Moguće bi u sljedećoj hrvatskoj ekskurziji bili razbiveni automobili tamošnjih Srba, ili bi tamošnji Srbi naišli na odbijanje kod tamošnjih Hrvata, odbijanje svake suradnje. A šta im to treba? Zbog izljeva bijesa šačice nadrkanih nedozrelih pubertetlija koji ne zarađuju novac i ne znaju što znači kad ti netko napravi štetu pa o svom trošku moraš sve ponovo?

Zadnje uređivanje Sokolić : 09.02.2014. at 15:04.
Sokolić is offline  
Old 28.02.2014., 04:35   #98
Evo upoznao sam Baskijca koji je radio u Spanjolskoj ambasadi u Zagrebu jedno godinu i pol . Odusevljen je Hrvatskom , Hrvatima, pjevao mi je Hrvatske navijacke pjesme , bio je super prihvacen od BBB , jedina zamjerka je sto su cure koje je bario u subotu u diskacima morale rano u nedjelju na misu , pa nisu bile spremne na cijelonocnu akciju . Po tom pitanju vise su mu se svidjele Bosanke.
antemarineitor is offline  
Old 01.03.2014., 15:55   #99
Bila jučer na papa testu. I pita mene babica od kuda sam? I ja kažem: Hrvatska. A ona se nasmiješi i kaže: vackra Kroatien (lijepa Hrvatska)
Razveselilo me to, i rastužilo u isto vrijeme...
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Old 01.03.2014., 16:35   #100
Zašto te rastužilo?
Galaktik is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:00.