Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2017., 11:52   #481
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
SSSR država s drugim najvećim BDPom u svijetu?
Oprosti, ali na čemu si ti?
Pocetkom 80ih je Japan imao skoro duplo veci BDP nego cijeli Sovjetski savez sa
manje od pola stanovnika.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 13:56   #482
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Pocetkom 80ih je Japan imao skoro duplo veci BDP nego cijeli Sovjetski savez sa
manje od pola stanovnika.
Upravo tako

Možda je mislio "druga država na svijetu po izdavanjima iz BDPa za vojsku" ?
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 14:38   #483
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Bolesno je da neko uživa u nečijoj smrti, pogotovo ako je ona rezultat nepružanja medicinske pomoći i trovanja. .
Jes, doista me bolesno veseli, dapače, mislim da bi bilo još bolje da je usput pao u kamin i polako cvrčao.
A tek veselje nad činjenicom da je Berija toliko vrištao i otimao se da su mu prvo morali ugurati krpu u usta a onda su ga četvorica doslovno odnijela na stratište.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 16:24   #484
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Čitajte ruske autore kao Jurij Žukov ili Aleksandar Jelisejev, koji ne pišu "romane" o ludom Staljinu, već mukotrpno kopaju po arhivima i proučavaju materijale s raznih plenuma i kongresa.
Arhiva je krcata cenzuriranim dokumentima i probranom dokumentacijom, zar ne ?
Zar već nije određeno što će biti zapisano, a što neće ?
U tom moru papira treba pronaći detalje zločina i povezati ih u širu sliku..

Narod kao narodni neprijatelj
je također materija vezana uz naslov ove teme..

Pavle Bastajić ima štošta za reći..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 17:40   #485
Nisam rekao po stanovniku. SAD je bio prvi, a SSSR drugi. Ali po glavi stanovnika ni SAD nisu bile prve. Prije nekoliko godina pročitao sa da je s obzirom na broj stanovnika najbogatija državica Brunej. Druga je stvar što 99 % blaga države u rukama ima jedan sultan.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 17:45   #486
Nije istina

Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Pocetkom 80ih je Japan imao skoro duplo veci BDP nego cijeli Sovjetski savez sa
manje od pola stanovnika.
SSSR je imao drugi najveći BNP iliti kako sada zovu GDP. U tome se možeš ubjeriti na Wikipediji. Japan je imao viši lični standard gledano po pojedincu ali bruto nacionalni proizvod daleko je zaostajao za SSSR-om.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 18:00   #487
S koje strane gledaš.....

[Qcenzuriraveć nije odrenimUOTE=E-Absynthe;64796081]Arhiva je krcata dokumentima i probranom dokumentacijom, zar ne ?
Zar đeno što će biti zapisano, a što neće ?
U tom moru papira treba pronaći detalje zločina i povezati ih u širu sliku..

Narod kao narodni neprijatelj
je također materija vezana uz naslov ove teme..

Pavle Bastajić ima štošta za reći..[/QUOTE]

Zar aludirate da su ti povjesničari pristrani? Pristrani su oni koji lažu o Katynu, o gladu u SSSR-u, napose Ukrajini i slične gluparije.
Pa upitajte se onda pitanje; "Kako je to gladan narod, pobijedio siti Wermacht, za koga su radile sve tvornice Europe i imao punu vojnu podršku nekoliko država".
Pristrani su oni koji izmišljavaju milione mrtvih koje je ubio "manijak" Staljin, koji Ruse opisuju kao silovatelje, da bi prikrili svoja silovanja. Crvena Armija je bila najdisciplinarija vojska svih vremena a koliko je samo crne djece rođene u Njemačkoj 1946. Koliko znam u SSSR-u nisu živjeli crnci.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 09:54   #488
Quote:
marder kaže: Pogledaj post

Zar aludirate da su ti povjesničari pristrani? Pristrani su oni koji lažu o Katynu, o gladu u SSSR-u, napose Ukrajini i slične gluparije.
Pa upitajte se onda pitanje; "Kako je to gladan narod, pobijedio siti Wermacht, za koga su radile sve tvornice Europe i imao punu vojnu podršku nekoliko država".
Pristrani su oni koji izmišljavaju milione mrtvih koje je ubio "manijak" Staljin, koji Ruse opisuju kao silovatelje, da bi prikrili svoja silovanja. Crvena Armija je bila najdisciplinarija vojska svih vremena a koliko je samo crne djece rođene u Njemačkoj 1946. Koliko znam u SSSR-u nisu živjeli crnci.
Nazalost jedan si od mnogih koji su toliko zatucani prema ekstremnim Ideologijama
da tu nema nikakve pametne a kamoli objektivne diskusije. Slicno kao i kad netko pocne hvalit Hitlera.

Ali kao sto sam napisao, Stalin je bio nista drugo nego "Imperator" kao i Hitler, ili Mao Tse Tung ili Napoleon ili ili ili....(Vladao je po svojoj volji bez obzira na Narod)
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 17:54   #489
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Nazalost jedan si od mnogih koji su toliko zatucani prema ekstremnim Ideologijama
da tu nema nikakve pametne a kamoli objektivne diskusije. Slicno kao i kad netko pocne hvalit Hitlera.

Ali kao sto sam napisao, Stalin je bio nista drugo nego "Imperator" kao i Hitler, ili Mao Tse Tung ili Napoleon ili ili ili....(Vladao je po svojoj volji bez obzira na Narod)
Vrlo je upitno koliko je "vladao", teško je, tj nemoguće je dokazati da je išta samostalno odlučiva i provodio
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 05:33   #490
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
SSSR država s drugim najvećim BDPom u svijetu?
Oprosti, ali na čemu si ti?
Verovatno na statistikama.

Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Pocetkom 80ih je Japan imao skoro duplo veci BDP nego cijeli Sovjetski savez sa
manje od pola stanovnika.
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Upravo tako

Možda je mislio "druga država na svijetu po izdavanjima iz BDPa za vojsku" ?
Površni članak List of countries by largest historical GDP kaže da je SSSR od 1980 do raspada bio drugi. Iza SAD-a. Tek od 1990-te Japan preuzima dominaciju. Doduše, postoje još neka merila o ekonomiji, znam da su mnoge cene u SSSR-u bile jako niske, kupovna moć je stoga bila mnogo dobra. Za 1 500 dolara si mogao više da pazariš u SSSR-u nego bilo gde na zapadu, čak i ako je BDP bio znatno manji. Kupovna moć je bila veća. Znam to jer sam pričao sa mnogim ljudima iz bivšeg SSSR-a koji su jako dobro zarađivali za vreme SSSR-a. BDP po glavi stanovnika i nije morao biti najveći kada su za ono što su imali, mogli daleko više da kupuju nego mnogi drugi stanovnici.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:29   #491
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Verovatno na statistikama.
Površni članak List of countries by largest historical GDP kaže da je SSSR od 1980 do raspada bio drugi. Iza SAD-a. Tek od 1990-te Japan preuzima dominaciju. Doduše, postoje još neka merila o ekonomiji, znam da su mnoge cene u SSSR-u bile jako niske, kupovna moć je stoga bila mnogo dobra. Za 1 500 dolara si mogao više da pazariš u SSSR-u nego bilo gde na zapadu, čak i ako je BDP bio znatno manji. Kupovna moć je bila veća. Znam to jer sam pričao sa mnogim ljudima iz bivšeg SSSR-a koji su jako dobro zarađivali za vreme SSSR-a. BDP po glavi stanovnika i nije morao biti najveći kada su za ono što su imali, mogli daleko više da kupuju nego mnogi drugi stanovnici.
Je, zato su sušili wc papir da bi ga mogli opet upotrijebiti ?
Imaš kakvu e-poveznicu na gore rečene tvrdnje?
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 09:33   #492
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Vrlo je upitno koliko je "vladao", teško je, tj nemoguće je dokazati da je išta samostalno odlučiva i provodio
Za rat se zna, za razliku od Hitlera koji nije mnogo uzimao u obzir misljenja svojih visokih oficira, pogotovo u drugoj polovini rata, Staljin je veoma vodio racuna o stavovima STAVKe
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:21   #493
Kod Crvene Armije navedeno vrijedi samo u kasnijem razdoblju rata. Na samome početku su najbolje tretirani podobni časnici nauštrb sposobnih.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 14:09   #494
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Kod Crvene Armije navedeno vrijedi samo u kasnijem razdoblju rata. Na samome početku su najbolje tretirani podobni časnici nauštrb sposobnih.
Što hoćeš reći? Koliko ja znam nema nikakvih dokaza da se Staljin uplitao u vojna pitanja, e što za to nije ima znanja, e što mu zakonske ovlasti nisu davale mogućnosti da se miješa u vojna pitanja. Mislim da čak Staljin i nije bio vrhovni zapovjednik armije?

Mrzitelji i neznalice ističu primjer Kijeva kao Staljinovo miješanje u vojsku, naravno da to nije istina!!! Staljin je preklinja generale da se dogovore da li će braniti Kijev ili se povući da izbjegnu opkoljovanje. Obruč se gotovo zatvorio a generali se još nisu mogli dogovoriti, i tada u tom očajničkom trenutku na scenu stupa Staljin, staje na stranu generala koji se zalažu a obranu, zapravo povlačenje u tom trenu je bilo nemoguće. Koliko me sjećanje služi, snage C.A u kijevu i okolici su imale 50-60 tenkova, zračnu podršku nisu imali. Njemci su s druge strane imali nekoliko tisuća tenkova i to boljih i golemu zračnu podršku, jasno je kako bi to izvlačenje prošlo

Drugi primjer je Lenjigrad, Staljin je jedino tražio da se grad brani, ništa drugo se nije miješa, barem u vojna pitanja. Čelništvo Lenjigrada je planiralo evakuirati civile iz grada, Staljin se suprostavio tome, pa ga zlonamjerni i neznalice optužuju za glad koja je nastupila, opet nikakve veze s ičim to nema. Da mi je znati kako bi evakuirali milijune civila preko jezera bez ikakvih ozbiljnijih plovila, i uz golemu njemačku zračnu premoć

Što se tiče gladi, Staljin je nudio u ranoj fazi rata da će u Lenjigrad poslati zalihe hrane ali čelništvo Lenjigrada je to odbilo. Oni su zaista imali zaliha ali nisu ih dobro zaštitili pa im je sve izgorilo u zračnom napadu.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 08:09   #495
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Je, zato su sušili wc papir da bi ga mogli opet upotrijebiti ?
Koliko si puta bio u bivšem SSSR-u?

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Imaš kakvu e-poveznicu na gore rečene tvrdnje?
Naravno da imam, možeš to i sam pronaći na webu. BDP nije uvek najbolji pokazatelj kupovne moći ili standarda, to jest, nije jedini. Važno je šta sa tim novcem možeš da kupiš. Koliko košta prosečan stan u Zagrebu, i koliko iznosi prosečna plata u Zagrebu? Znaš li možda?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 09:08   #496
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Što hoćeš reći? Koliko ja znam nema nikakvih dokaza da se Staljin uplitao u vojna pitanja, e što za to nije ima znanja, e što mu zakonske ovlasti nisu davale mogućnosti da se miješa u vojna pitanja. Mislim da čak Staljin i nije bio vrhovni zapovjednik armije?
LOL Ti si druže ozbiljan?

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Mrzitelji i neznalice ističu primjer Kijeva kao Staljinovo miješanje u vojsku, naravno da to nije istina!!! Staljin je preklinja generale da se dogovore da li će braniti Kijev ili se povući da izbjegnu opkoljovanje. Obruč se gotovo zatvorio a generali se još nisu mogli dogovoriti, i tada u tom očajničkom trenutku na scenu stupa Staljin, staje na stranu generala koji se zalažu a obranu, zapravo povlačenje u tom trenu je bilo nemoguće. Koliko me sjećanje služi, snage C.A u kijevu i okolici su imale 50-60 tenkova, zračnu podršku nisu imali. Njemci su s druge strane imali nekoliko tisuća tenkova i to boljih i golemu zračnu podršku, jasno je kako bi to izvlačenje prošlo
Za Kijevsku katastrofu je kriv Buđavi, to jes...Buđoni, koji je uveravao Staljina da Kijev neće pasti. Generali su, sa Žukovom na čelu, molili Staljina da se povuku iz Kijevske oblasti i da naprave sačekušu Švabama, što je Staljin, razume se, odbio. Tek kada je bilo kasno za većinu vojske, on je izdao direktivu o povlačenju. Buđavi se jedva izvukao, ali je odmah i razrešen dužnosti. :klap:
Indeed the scale of the German victory in the Ukraine was highly dependent on the obstinacy of the Soviet dictator who steadfastly refused to countenance any withdrawal even after the prospects for holding Kiev had become utterly hopeless. Starting with Marshal Georgi Zhukov in late July, a string of Soviet generals had tried to warn Stalin about this, but to no avail. (David Stahel: Kiev 1941: Hitler's Battle for Supremacy in the East)
Žukov je jula 29-og predložio ovo Staljinu, ali je istog dana razrešen dužnosti načelnika Generalnog štaba Crvene Armije (postao komandant rezervnog fronta), a na njegovo mesto je postavljen Šapošnjikov. O ovome imaš u ruskim izvorima, npr., iz 2008 1941. Битва за Киев. 7 июля - 26 сентября. Zatim Великая Отечественная война - победители и побежденные, iz 2005. Maršal Žukov to isto spominje u svojim memoarima. Šapošnjikov je takođe video opasnost, i on je takođe ukazao Staljinu na ovo, ali čini se ne tako jasno i direktno kao Žukov. Šapošnjikov je, prema Vasilevskom, imao filosofiju koju je učio i svoje podređene: načelnik Generalštaba raspolaže detaljnim informacijama, ali vrhovni komandant procenjuje situaciju sa više pozicije vlasti. Zato i jeste Šapošnjikov popustio Staljinu. Respektabilan stav, stoji, ali vojnički promašaj, kasnije se ispostavilo.

No sad nagradno pitanje za tebe: Zašto Staljin nije bio voljan da preda Kijev Švabama u leto 1941? :klap:
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 09:14   #497
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Drugi primjer je Lenjigrad, Staljin je jedino tražio da se grad brani, ništa drugo se nije miješa, barem u vojna pitanja. Čelništvo Lenjigrada je planiralo evakuirati civile iz grada, Staljin se suprostavio tome, pa ga zlonamjerni i neznalice optužuju za glad koja je nastupila, opet nikakve veze s ičim to nema. Da mi je znati kako bi evakuirali milijune civila preko jezera bez ikakvih ozbiljnijih plovila, i uz golemu njemačku zračnu premoć

Što se tiče gladi, Staljin je nudio u ranoj fazi rata da će u Lenjigrad poslati zalihe hrane ali čelništvo Lenjigrada je to odbilo. Oni su zaista imali zaliha ali nisu ih dobro zaštitili pa im je sve izgorilo u zračnom napadu.
Ne bi bilo loše da malo izučiš povijest, ruski jezik kako bi čitao i ruske/sovjetske vojne izvore, i onda dođeš da piskaraš po forumu. :klap: Jel kapiraš sad zbog čega ne pišem o ovakvim i sličnim temama na ovom forumu, samo povremeno virnem, smatram čistim gubljenjem vremena ovde blejati? :klap:
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 08:47   #498
U vezi Lenjingrada pripreme za obranu su bile dobre i Staljin je poslao ogromnu količinu hrane za slučaj opkoljavanja. A to što su neke budale hranu izložile bombardiranju umjesto da ju pohrane pod zemlju, zar je i za to Staljin kriv.
Što se tiče "iznenadnog napada" Hitlera on nije bio za Staljina iznenadan budući da je četiri dana prije napada dao nalog za hitnu opću mobilizaciju. Zar je on krivac što je nalog stajao u ladicama Žukova i Timošenka puna dva dana, namjerno ili nenamjerno a generali na granicama gledali filmove tog kobnog 22. 6. 1941. umjesto da barem prikriju avione. Zar je Staljin
trebao hodati po granici i ići po svim selima i gradićima.
Neki misle da je četiri dana prekasno. Ali da je nalog dan ranije danas bi učili da je Staljin imao namjeru da bude agresor.
Staljin je bio čovjek knjige i izrazito miroljubiv (pa zar ljudi zaboravljate da je bio apsolvent bogoslovije) ali je kao izuzetno inteligentan političar pokazao svoju umješnost i u vojnim pitanjima. Opkoljavanje Njemaca kod Staljingrada je isključivo njegova zasluga. Kako je samo tajno mogao pripremiti veliku vojsku iza Volge, a da Hitlerova vojna obavještajna služba ništa o tome nije znala je zbilja podvig.A kakav je podvig bio prebacivanje industrije na Ural u tijeku brzog napredovanja Njemaca. I on je učio ali se je pokazao daleko sposobniji od Žukova i od Timošenka. Zapravo najbolji njegov saradnik bio je general Šapošnjikov a kasnije su se istakli Poljaci Vasiljevski i Rokosovski, Rusi Konjev i Čujkov. Od Žukova je Zapad napravio neku vrstu ikone iako je bio smeće od čovjeka. Od političara najviše se je u vojne stvari miješao Hruščov i što je god radio radio je loše i amaterski. Najbolji primjer je pad Harkova, nakon što su ga Rusi povratili.
I sad ta seljačina s tri razreda osnovne, koji je ušao u politiku ulizivajući se Staljinovoj ženi ima hrabrosti da na 20. kongresu pljuje po mrtvom Staljinu. Da je bio pravi komunista rekao bi mu sve u lice.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 09:09   #499
Boljsevici pod vodjstvom Trockog i kompanije su razrusili Rusiju i planirali da na tom podrucju naprave bazu za izvoz revolucije.

Ko zna kaok bi svet izgledao da Staljin nije, umesto suludih planova jevrejske internacionale, obnovio drzavu, i napravio od nje super silu. To je kostalo skupo, ali eto, zivot je borba.

Ovi lupezi posle njega su prokockali sve sto je on postigao, srusili sistem zbog farmerica i sarenih laza.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 07:48   #500
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Što se tiče "iznenadnog napada" Hitlera on nije bio za Staljina iznenadan budući da je četiri dana prije napada dao nalog za hitnu opću mobilizaciju. Zar je on krivac što je nalog stajao u ladicama Žukova i Timošenka puna dva dana, namjerno ili nenamjerno a generali na granicama gledali filmove tog kobnog 22. 6. 1941. umjesto da barem prikriju avione. Zar je Staljin trebao hodati po granici i ići po svim selima i gradićima.
Pa, nije trebao hodati po granici, ali nije trebao davati izričitu zapovest da se ne provocira nemačka vojska i slično. Staljin je imao desetine dojava o nemačkom napadu, no pošto je bilo oprečnih mišljenja i dojava, nije znao kome da veruje. Čak je februara 1941 iz Beograda stigla vest o nemačkom napadu na SSSSR juna 1941. Da će doći do rata sa Švabama, to je Sovjetima bilo izvesno godinu il dve pre Barbarose, ako ne i ranije. Uprkos kojekakvim dezinformacijama i oprečnim dojavama, SSSR je mogao spremnije dočekati napad. Zašto nije? Zbog Staljina lično, eventualno par ljudi kojima je on verovao, ali tu ne spada Žukov, recimo.

Što se tiče Žukova, pa upravo zbog njega je Staljin noć pred napad naredio da vojska bude pripremljena, bukvalno noć pre napada, 21 juna 1941, jedan nemački podoficir i jedan vojnik zbrisali su na sovjetsku stranu i javili o napadu. 20 juna 1941, samo 2 dana pred napad, u obaveštajnu agenciju SSSR-a je spremljen dokument О признаках неизбежности нападения Германии на СССР в ближайшие дни. Kriterijumi za neizbežnost napada Nemačke u narednim danima. Ovaj dokument je lično dostavljen Staljinu, Molotovu, Timošenku i Žukovu. Jutra 21-og juna, sovjetski špijuni su znali da neće proći više od 48h do napada. Imaš brdo izvora informacija o ovome. Leontiev i Kegel (u to vreme radio u nemačkoj ambasadi, ali je bio sovjetski špijun, kasnije nagrađen ordenom) su se sastajali nekoliko puta pred sam početak Barbarose i bili su sigurni da će Nemačka uskoro napasti SSSR. Samo 8 sati pre napada, načelnik vojne obaveštajne službe, Golikov, je po jednom agentu dostavio Staljinu lično, Molotovu i Timošenku informacije o nemačkom napadu na SSSR. Čak je na koverti napisao da samo adresanti mogu otvoriti ovaj koverat. U kojoj iluziji neko treba da bude pa da pomisli "Ma Staljin ništa nije znao" - ja to ne mogu da pojmim. Staljin je itekako imao desetine dojava o početku napada. Desetine, ne jednu. Susloparov, u to vreme vojni ataše u Francuskoj, je 21 juna javio u obaveštajni centar kako će nemački napad početi 22-og juna. Staljin je znao za ovu dojavu. Njegova reakcija:
Эта информация является английской провокацией. Разузнайте, кто автор этой провокации, и накажите его.
U prevodu, Staljin je verovao da je ova informacija engleska provokacija. Naredio je da se sazna ko je autor provokacije i da se kazni. Staljin je čvrsto verovao da Englezi žele da nahuškaju Švabe na SSSR, što je donekle bilo tačno, zato je bio slep pored svih mogućih informacija, o planiranom napadu na SSSR. All in all, kako kažu top ruski istoričari:
Таким образом, несмотря на активные дезинформационные мероприятия и оперативно-стратегическую маскировку, проводившиеся германским политическим руководством и командованием вооруженных сил, разведчики РУ ГШ КА смогли добыть достоверные сведения, свидетельствовавшие о целенаправленной подготовке Гитлера к войне против СССР.
Sad na google po prevod. :klap: Inače, ni dan danas ne postoji potpun odgovor kako je Hitler uspeo da iznenadi SSSR sa tako masovnim napadom. Jednostavno NE postoji. Postoje neke činjenice koje su poznate ali izgleda one nisu dovoljne.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.