Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2009., 02:22   #21
Netko je pisao da modulatorom pretvarao DVB-S u analogne VHF/UHF signale UHF što ne valja jer pada kvaliteta, a osim toga 2015 se definitivno neće više proizvoditi televizori sa analognim prijemnikom već isključivo digitalnim prijemnikom (tjunerom) DVB-T2 koji podržava današnji DVB-T MPEG2, MPEG4 SD/HD sustav.

Najbolje je instalirati satelitski sustav i spojiti ga na multiswitch u koji se miješaju satelitski i zemaljski TV/RADIO signali i puštaju po kablu s tavana za svaki stan, a zatim utičnica u stanu iz jednog kabla ima tri izlaza: a)satelit, b)TV, c)RADIO na koji si priključujete uređaje; satelitski prijemnik na SAT F-konektor, televizor na TV konektor ili ako vaš stari televizor nema ugrađen DVB-T tjuner onda kupiti STB (Set Top Box) DVB-T tjuner pa iz njega signal dovoditi preko HDMI kabla ili analognog scarta u televizor ili ako je televizor prastar i nema HDMI i scart ulaz onda preko koaksijalnog kabla u antenski ulaz. I na onaj treći konektor zidne utičnice se spaja radio linija.

Što se tiče zemaljskog antenskog sustava vjerojatno će biti više antena koje će biti usmjerene u različitim smjerovima. Neki kanali će biti slabiji, a neki jači i treba ih sve iznivelirati da jači ne guše slabije. Najbolje je uzeti digitalno programabilno Hirschman pojačalo sa nekoliko antenskih ulaza ovisno o broju antena na krovu na kojem se kada se pojavi neka nova tv stanica ili promijeni kanal emitiranja lako isprogramira Hirschman pojačalo dok se kod ovih starih pojačala ili morao mijenjati kanalni modul/pojačalo ili su kanalni moduli bili kompaktni pa si ga morao kompletnoga skinuti i nositi na prepravku.

Zadnje uređivanje PREDSJEDNIK : 01.12.2009. at 02:32.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:10   #22
Upravo tako, sve si lijepo opisao šinjor Prezidente... jedino kaj bi ti to u mom slučaju značilo i dodavanje još po jednog kabla za satelit u sustav zajedničkih vertikala, a to je poprilična pizdarija i zajebancija kod nas s obzirom na trenutno stanje stvari, manjak prostora u kanalima za gurnut još jedan koax kabl, mijenjat 82 utičnice po stanovima e a da bi se dobio i priključak za SAT, a sve zakaj? Zato da bi riješili pitanje gledanja ovih najobičnijih 4 vulgaris domesticus programa raji koja sad ima problema s tim, nema spoj na B.net, IPTV ili svoj vlastiti antenski sustav, a takvih je cca. 25 (od 82) i oni (a radi se ofskroz o staroj populaciji) budu i do daljnjega, vjeruj mi, imali stare telkače i ne bu ih opće pral SAT signal ko i ovaj falšni dosad...
Al eto, ZAS se mora, navodno i po Zakonu (kojem?) održavat pa bumo riješili tak da bumo za 3,5 k kn popravili analogni prijem sveg sadašnjeg (zemlja+sat.) i još "oslobodili frekve" za pojedinačni prijem SLO i HR DVB-T MUX-ova u svakom stanu na svačijem individualnom rec-u i mirna Bosna. A kad, analog SAT i zemlja crknu jednog dana (u idućih godinu-2-3), bude ostala zemaljska digitalija pa bumo onda razmišljali što i kako i stavljati li opće DVB-S u bilo kojoj varijanti...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:12   #23
aha, jedino ak nisi mislio kroz postojeće kablovinje dodat i SAT varijantu pa mijenjat samo utičnice po stanovima bez dodavanja novog kabla u sustav..hmmm...da, to bi valda isto išlo..
ne znam, vidit ćemo što i kako, al zato i nećemo ništa mijenjat do nagodinu kad budu utrnuli analogiju zemaljsku pa smo bar s tim na čisto i ne moram se dalje s anlognim prijemom petljat..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 08:27   #24
Naravno to ti ovisi o samoj instalacijo koju imas. Ako ide direktno od antenskog ormara do same uticnice neprekinuto, ali ako ide serijski ili imas vertikale po stubistu koje se dijele ond ace biti malo teze, tj. morat ces vuci nove kablove
:-(

Za manje korisnike je bolja ova varijanta sa Multiswichom i sa uredenim zemaljskim dijelom. Za vece korisnike najbolja varijanta je ipak kvalitetan antenski sustav.

Moj savjet je da ipak zoves firme. Ako ti treba savjet slobodno se javi ;-)
Senco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 12:05   #25
OK, dogovoreno, čujamo se..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 15:58   #26
Evo napokon stigla prva ponuda :



Stvarno ne znam što bih rekao, tu je svašta natrpano. Ako tko zna jel ovo realno.

Danas sam bio u jednoj firmi (Ellabo) i čovjek sa kojim sam razgovarao je sasvim O.K. bio i isto mi je tamo pričao kako bi trebalo promjeniti baznu stanicu, pojačala, RF module............

U toj svojoj recimo ponudi nudi 22 programa (6 domaćih + 16 satelitska nekodirana po želji sa HotBirda i Astre). Ako želimo kodirane na stanici postoji utor za modul za kartice ali oni to ne nude nego moramo od nekog drugog i oni ne odgovaraju za to (ali će ga umetnuti). Cifra oko 90 000 - 100 000 kn.

Mislim razlika između ove prve (42 000 kn) i ove ponude (100 000 kn) je drastična. Ako tko ima kakvu pametnu neka slobodno kaže......
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 13:20   #27
ova ponuda u privitku ti je OK, to bi ti fakat otprilike bilo to za ta 22 programa (10 zemlja, 16 FTA satelit), a vidim da i ona već sadrži CI slot (bez kartica) pa ne vidim kaj bi to u toj drugoj, skupljoj koštalo čak 2,5 x više...?
inače, karticu možeš i sam umetnuti, za to ti ne treba nitko, al treba onda vjerojatno za uprogramiravanje tih novih, dotad lokanih kanala koje bi gledao prek te kartice..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 19:42   #28
Da to je tip i rekao da si možemo umetnuti karticu pa onda netko od njih samo dođe izfiltrirati. A iskreno ni ja ne znam po čemu je ova 2,5 puta skuplja. Tip je rekao da ta bazna stanica (Grunding) i antena dođu nekih 70 000 kn, da po ulazu ide pojačalo od 1100-1200 kn (znači X 10 = 12000 kn) i ruke (montaža) i da onda to ispadne nekih 90000 - 100 000 kn.
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 11:22   #29
Evo malo savjeta, empirije i razmišljanja nekih od ljudi iz struke, vezano za predstojeće rekonstrukcije i dogradnje ZAS-ova zbog prelaska na DVB-T u narednom kratkoročnom razdoblju i konkretno moj slučaj zgrade od 80 stanova i 8 vertikala (po 10 stanova), čisto za pomoć ljudima da znaju otprilike u što se upuštaju i što ih sve može očekivati, ako se radi o starijem razgranatom sustavu s puno stanova po vertikalama (u novijim i zgradama s manje katova i/ili stanova po vertikali ili sa samo jednom vertikalom situacija je donekle ipak jednostavnija i lakša i jeftinija za preinake) :

"Obzirom na 8 vertikala i želju za distribucijom DVB-T paketa u UHF-u morali bi razmisliti o instalaciji i postojećoj distribuciji.

Činjenice:
1. Osam vertikala veliko je opterećenje za jedno distribucijsko pojačalo, obzirom da od početne ditribucijske razine u jednu vertikalu dospije tek 80% snage od one koju proizvede pojačalo, što je za UHF znatan gubitak (u odnosu na početnu snagu VHF-a)
2. koiko sam primjetio.....jedna vertikala je niz od 10 utičnica, prema tome sa takvom kofiguracijom i razinom koja se ostvaruje na UHF-u prijam DVB-T kao paketa može biti na granici funkcionalnosti kod niže pozicioniranih korisnika.

Uz sve ovo moram naglasiti i istaknuti da Vi i ja (kao što bi se reklo "napredni korisnici" ) nebi trebali konfigurairati sustav prema svojim tehničkim i tehnološkim apetitima nego ga moramo prilagoditi prosječnom korisniku. Prosječnog korisnika uopće ne zanima tehnološka karakteristika signala nego želi jednostavno gledati TV i želi u najmanju ruku zadržati konfor gledanja koji do sada ima....mislim na nadolazeći prijelaz na DTV. Ova tehnološka promjena koja korisnika tjera da mjenja svoje korisničke uređaje ili da dodaje neke uređaje uz svoje TV apart njega jednostavno živcira. Stoga treba sustav oformiti na taj način da se maksimalno ne poremeti konfor i već naučeni način baratanja TV aparatom.
Ne mogu se složiti s Vama da će za koju godinu postojati samo TV uređaji sa DVB-T tunerima jer i da tako bude, pretvorba DTV signala u PAL će se radi još najmanje 10 godina s obzirom da postojeće tv aparate, tako da s tog aspekta PAL će biti i dalje standard koji predvodi. (primjer toga je da se u Europi prima DVB-S, opet se pretvara u PAL i dalje distribuira do krajnjeg korisnika). 90% kućanstava..... evo npr Savice......to su informacije iz prve ruke koje sam saam prikupio u akcijama izmjene utičnica po stanovima......., ima CRT TV aparate sa klasičnim prijamnicima. To je (nažalost) realnost po kojoj trebamo formirati sustav. Daleko od toga da ne treba distribuirati sve digitalno uhvatljivo na Zagrebom, ja sam za to...novitet i izazovi......ali ipak mislim da jedna "56-ica u HD-u" nema prednost nad otv-om ili Z1 da bi se primarno distribuirala u sustavu zato jer je digitalna, a ova dva nisu....na primjer.......ili nisu dovoljno zanimljivi."

"Staru analogiju bi ja ostavio još neko vrijeme dok DTV ne počne biti primarni prijam, jer se još tu i tamo zna desiti da odašiljač servisiraju, podešavanju, umjeravaju ili na kratko gase (kolege iz OiV-a) pa bi to onda bilo kontraproduktivno za vas.
Paralelnim radom analogija-digitalija bi svaki korisnik podesio svoj TV kad stigne, tako da nemamo grubi prijelaz sa jedne tehnike na drugu i nove distribucijske kanale i stanare koji misle da je nestala slika itd. Na kraju analogiju je jednostavno demontirat kad tad....to nije problem."

"Iz iskustva mogu reći da si malo podcijenio priču oko vertikala i utičnica obzirom da one u cijeloj priči predstavljaju jedan veliki problem, ali opet sam za sebe. Većina ljudi...predstavnika stanara, stanara itd. misle da kada narineš sliku u vertikalu da to ide do svakog stana i da tu nema nikakvih problema i da su sve utičnice iste, odnosno da postoje neke koje se zovu prolazne i završne....i da to je to, ali nažalost tu se krije puno problema (tehnoloških ponajviše).
Kada već pričamo o vertikalama i utičnicama.....
Ukoliko se netko (jedan ili dva stanara) javi da ima problem možemo ga obić u okviru rekonstrukcije ZAS-a, no izmjena utičnica bi trebala ići na teret suvlasnika ili zgrade......bar za materijal.
Obzirom da u ovakve sustave idu utičnice kojih nema u slobodnoj prodaji.......tj. za svaku poziciju u nizu propisana je odgovarajuća utičnica, to znači da na svaki kat ili svaka dva kata ide posebna utičnica sa posebnim koeficijentom korisničkog gušenja i posebnim koeficijentom prolaznog gušenja i to je posebno za vhf i posebno za uhf izvedeno u svakoj od tih utičnica. Trebalo bi biti da se izmjene utičnica financiraju iz sredstava pričuve obzirom da su sastavni dio infrastrukture zgrade i ne spadaju u vlasnički dio stana u kojem se nalaze jer bez nje ostali dio sustava ne može funkcionirati......tako nastojim to i objasniti predstavnicima suvlasnika.
Ono što je stvarno stanje u vašoj zgradi je da zasigurno imate velik broj utičnica koje su iz doba izgradnje zgrade (Imp) koje danas ne odgovaraju prijamnim i distribucijskim potrebama (pogotovo za uhf). IMP utičnice jako guše uhf same po sebi pa zbog toga također dolazi do problema u distribuciji, odnosno cjelogodišnjem zimskom periodu u vertikali - snijeg! Po mojim računicama i spoznajama, iz iskustva, za niz od 10 imp ili elrad starih utičnica gubitak na zadanjoj utičnici je bio 70% od polazne razine, što je potpuni snijeg u slici na uhf-u, s tim da je sve korektno spojeno. Ako se uzme realni gubitak zbog kabela, ostatakk je na utičnicama koji je poražavajući za UHF (sada zamisli šta to znači za distribuciju DVB-T-a i pouzadno funkcioniranje???). ha....tada kada su projektirane i instalirane, "nije se znalo" što je UHF, a kamoli da bi bio neki program u distribucijama u UHF-u (sada zamisli kakvu starudiju imaš u zgradi i koliko ti problema zadaje, samo zato što se ta priča podcjenjuje.). Kad smo izvršili izmjene utičnica (cijeli niz) dobili smo gubitak na zadnjoj utičnici svega 20% što je od distribucijske razine matematički gledano korisnička razina i stvar rješena zauvjek....UHF radi kooooo puška. Na taj način smo postigli apsolutnu ravnotežu između prvog i zadnjeg korisnika i, jasno, ostalih u nizu i dobili ono što i trebamo dobiti, potpuno funcionalan niz od 10 korisnika, baš kako je projektirano i kako se očekuje od takvog jednog niza da bude u funkciji. Nakon takvih rekonstrukcija utvrđeno je da se više od 80% suvlasnika kroz dva-tri mjeseca odjavilo od kabelske i prešlo na ZAS, e to je uspjeh. i to je kompletno očiščena zgrada.....jest da me kabelari ne preferiraju jer im indirektno oduzimam korisnike, ali šta se može, ljudi žele jednostavno i kvalitetno (financijski opravdano...jer je najkvalitetnije rješenje ujedno i najjeftinije) rješenje.....a poznato je da je velika većina njih uzela kabelsku zbog neurednog ZAS-a, jer ne mogu normalno gledat dnevnik, a ne zato jer želi imati 1258438459785245 programa.
Trebalo bi malo razmislit o izmjeni utičnica....možda sada nije pravi trenutak, al već nadolazeča zima bi mogla biti ta......al kad si ti već načeo temu, onda da imaš pravu predodžbu o tome.....kada se uredi ZAS i kad bi se uredile utičnice , tvoj najjači individualni sustav nebi bio ni do koljena ZAS-u i slici u ZAS-u...mala šala ali istinita.....
Sve ovo pišem u cilju boljeg pojašnjenja problematike, i pošto vidim da želite ZAS i distribuciju dovesti u kvalitetno operativno stanje, predlažem kvalitetnije rješenje pitanja oko vertikala i utičnica. Naime, stanari se baš neće pobuniti oko slike jer uvijek misle da je antena takva kakva je i da ne može bolje i da je to to....no oni, što je normalno, ne znaju gdje leži problem da bi ga riješili i sve zapne na tome. Malo se u krugu predstavnika stanara i zna o tavkim vertikalama i utičnicama pa se nikada i ne upuštaju u izmjenu utičnica jer smatraju da tu se nema šta raditi, da je to.....a ustavri su tehnološki zastarjele i od tuda počinju svi problemi u velikim zgradama......nije li to karakteristično........"problem s antenom u velikim zgradama.....". Čisti primjer tome je da je, u prosjeku, u jednoj stambenoj zgradi koncentracija korisnika koji koriste ZAS najveća na vrhu zgrade, a korisnika koji koriste kabelsku ili nešto drugo na dnu zgrade......i to sve zbog tehnološki zastajele utičnice...da da."
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 18:38   #30
Pa evo da se i ja javim.
Prenio ja svom predstavniku stanara što sam saznao i koliko bi to moglo koštati, tip skoro da mi nije zabio tehničku olovku u vrat i pustio da iskrvarim.... :-)

Sad je došao na ideju da je za to sve zadužen B.Net i neka se oni time zaje..... (imamo njihovu kablesku u zgradi), da su oni zaduženi za to. Ja mu lijepo kažem da B.Net stime nema apsolutno ništa jer su oni proveli svoje instalacije i boli ih neka stvar za ZAS.

Sad sam odlučio da se ne zaje....sa ZAS-om više, da se proverem na krov i puknem satelitsku ali mi ni to nije baš jasno pa ću za koji trenutak otvoriti novu temu glede toga jer ne želim ovu "zagađivati" stime. nikad ne znaš možda se tu javi netko sa nekom pametnom idejom.......
shaggy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 10:43   #31
Evo da se i ja ukljucim u raspravu ali kao potpuni laik!

Nama su u zgradu prije par dana uveli DVB-T i to tako da se konvertira u analogni signal ali i cisti DVB-T signal se pusta.
Zgrada je iz kraja '80 i mislim da od tada nije nista mijenjano pogotovo uticnice u stanovima. Zgrada ima 12 katova i cca. 90 stanova.
Ja sam na 4. katu i moram priznati da sam nakon citanja posta od DeeJay77ZG iznenadnjen da ja uopce mogu gledati ista (s obzirom na sve one sline uticnice, vertikale,... )
Uglavnom HTV1 i 2 su bolji u odnosu na analogni signal a RTL i Nova su jednako losi kao i analogni. Odmah da objasnim ovo je daleko od prave DVB-T slike koju hvatam na malu portable antenu od 10cm magnetom zakacenu za radijator (koji u ovom slucaju takodjer dodje kao antena )
Sto je interesantno cak su i neki bosanski kanali bolji od RTL/Nove (u Osijeku je zgrada)
Ali i ja sam cuo od pojedinaca, konkretno u prizemlju da ne hvata odredjeni kanal, ali sada mi je nakon info od DeeJay77ZG potpuno jasno zasto je to tako. Inace cijena prepravljanja ZASa na DVB-T, mislim, bila oko 15.000 kn (nemoj te me drzati za rijec).
10aLEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 12:18   #32
Quote:
10aLEX kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja ukljucim u raspravu ali kao potpuni laik!

Nama su u zgradu prije par dana uveli DVB-T i to tako da se konvertira u analogni signal ali i cisti DVB-T signal se pusta.
Zgrada je iz kraja '80 i mislim da od tada nije nista mijenjano pogotovo uticnice u stanovima. Zgrada ima 12 katova i cca. 90 stanova.
Ja sam na 4. katu i moram priznati da sam nakon citanja posta od DeeJay77ZG iznenadnjen da ja uopce mogu gledati ista (s obzirom na sve one sline uticnice, vertikale,... )
Uglavnom HTV1 i 2 su bolji u odnosu na analogni signal a RTL i Nova su jednako losi kao i analogni. Odmah da objasnim ovo je daleko od prave DVB-T slike koju hvatam na malu portable antenu od 10cm magnetom zakacenu za radijator (koji u ovom slucaju takodjer dodje kao antena )
Sto je interesantno cak su i neki bosanski kanali bolji od RTL/Nove (u Osijeku je zgrada)
Ali i ja sam cuo od pojedinaca, konkretno u prizemlju da ne hvata odredjeni kanal, ali sada mi je nakon info od DeeJay77ZG potpuno jasno zasto je to tako. Inace cijena prepravljanja ZASa na DVB-T, mislim, bila oko 15.000 kn (nemoj te me drzati za rijec).
ček malo platili ste 15000 kn ,a ti i dalje imaš antenu na radijatoru,susjedi u prizemlju ne love kanale,RTL i Nova su loši pa ako su DVB-T ne mogu bit loši, nema teorije na DVB-Tu su Nova i RTL bolji od HRT-a nikako ne lošiji,jer im je oprema valjda novija,meni je slika na RTL-u i Novoj putem DVB-Ta samo bolja od HRT-a nikako ne lošija
sve u svemu ovo izgleda kao neki hibrid u kojem ste dali lovu a dobili niste ništa
a bogme izgleda da nema niti DVB-T signala uopće ,jer kak objasnit da ti je slika na sobnoj anteni bolja,pa to nemre bit !
DVB-T ili imaš ili nemaš ,nema stanja u kojem je slika lošija
eventualno je moguće kockanje slike kod slabijeg signala,ali ništa drugo ne dolazi u obzir
kaj misliš pod lošija slika ?
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 22:39   #33
Formulica, daj malo polakše i pažljivije ponovo pročitaj onu moju "školicu", a onda i post 10aLEX-a pa polovi sve konce, čini mi se da nisi baš razmel - DAKLE, čovjek kaže da su im pustili i DVB-T za individualan prijem na receiveru svakog od korisnika po stanovima, ALI I isti taj DVB-T s 4 nacionalna programa konvertiran u analogni (vjerojatno VHF) PAL signal tj. kanale za sve one koji nemaju i/ili iz nekog razloga (još) ne žele reciever (a još im je najvjerojatnije ostala i stara analogija, kao treća opcija de facto) pa iz toga izvlačim zaključak, bar sam ja to tako shvatio, da mu je prijem na RTL i novoj loš, a na HRT-ovima dobar upravo na ta 4 analogna konvertirana iz digitalnih i direktno puštena u sustav za direktan prijem na TV-u spajanjem koax kabla iz zidne utičnice na TV i bez posredstva receivera/tunera između.
ako je ipak loš sam DVB-T prijem ta 2 programa, a 2 dobar putem tj. iz digitalnog MUX-a, onda je to fakat krajnje čudno...
a da je iz DVB-T-a konvertirani analogni signal nešto lošiji od "real" DVB-T-a to isto stoji, no na kvalitetno izvedenoj instalaciji (i naročito vertikalnom kablovinju i utičnicama) ta pojava ne bi trebala biti toliko vidljiva, tako da-kako već pisah-očito je i njima problem u starom razvodu po stanovima (utičnice + ev. "skureni", krivo pospajani ili hrđavi provodni koax kablovi i sl.), a to je problem za sebe jer ispada da kod ZAS-a opstoji "sveto trojstvo":
1.) Antenska instalacija na krovu
2.) Distribucija u smislu stanice, pojačala, modula, splittera i sl. "ormarića", znači samog "pogona" obično na krovu i
3.) Razvod tj. vertikale koaxijalnih kabela s utičnicama po stanovima.
Pa, ne napraviš tj. ne obnoviš li svo troje u neko dogledno vrijeme, problemi ostaju ili tek dolaze-rješenje=pregledati i po potrebi zamijeniti i obnoviti SVO TROJE. Jbga, to su veliki sustavi, iako je teorija i temelj donekle isti, to je malo drukčija spika i praksa od tvog ili mog "vulgaris" sustava, šta ćeš... ;-)
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 11:13   #34
@ The Best F1 Driver & DeeJay77ZG
Da radi se o losoj slici konvertiranog signala (DVB-T -> analogni), ali cijeli tekst je trebao samo potvrditi tvrdnje DeeJay-a da ZAS ima puno parametara na koje treba obratiti pozornost a ovdje u mojoj zgradi se nikada nisu mijenjale uticnice u stanovima a mozda je i koja vertikala probijena kad su ljudi uredjivali stanove ili cak maknuta cijela uticnica (a kako sam cuo time se prekida ili jako gusi signal prema donjim stanovima?!?!?).
10aLEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 12:18   #35
da, dobro si čuo...
i same stare IMP-ove utičnice guše UHF jer su bile predviđene i konstruirane samo za tad korišteni VHF spektar, tako da im je UHF praktično nepozananica.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 18:23   #36
Pozdrav svima!
Evo imam jedan upit,manje više sam upoznat sa ovom problematikom ali evo danas sam dobio upit za jedan poslić pa treba i još koje pametno mišljenje.
Ovako ,radi se o obiteljskoj kuci,tocnije o kuci sa 15 apartmana gdje je svaki apartman ima svoj satelitski receiver za prijem sat signala a zemaljski signal se prima iz kombinirane utičnice direkt u tv.
Montiran je multiswitch 9/16 i to sve uredno radi.Međutim sada nastaje problem jer su televizori stariji,nemaju ugrađen dvb-t tuner i moram rješiti taj problem.
Znam da je najjednostavnije kupiti 15 dvb-t receivera,poštekati ih i to ce raditi ali je jako nezgodno i komplicirano imati 2 prijemnika(sat i dvb-t) jer su u pitanju apartmani i gostima je to komplicirano.
Pala mi je na pamet i mogućnost da se postojeći receiveri zamjene combo receiverima ali ni ta varijanta mi nije bas najsretnija(15X 500 kn)
E sad me zanima da li neko ima kakvu ideju kako da na postojeći multiswitch zakačim nekakav sistem koji ce mi na izlazima dati signal ova 4 HR programa.
Imam par solucija koje su mi pale na pamet ali moram paziti i na financije i na pouzdanost.
Molim ako neko ima još kakvu ideju da mi napiše svoja iskustva.
Veliki pozdrav i hvala!
kumbrija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 13:06   #37
to 15x500 bu ti ispalo IMHO mnogo jeftinije ili bar isto ko da ideš raditi stanicu s pojačalom, modulatorom i spliterrima gore na krovu..
trebaš u biti isto što i veće zgrade, samo za manji broj stanova - traži ponude nekoliko firmi za ugradnju i održavanje ZAS-ova.

a ima i ona varijanta koju su neki ovuda više puta spominjali, a to je da gore zakačiš 4 "obična" komercijalna DVB-T prijemnika s RF modulatorom (ugrađenim u njega il vanjski, nebitno) i da ti onda takav modulirani analogni signal ova 4 državna digitalna (na svakom receiveru gore ostaviš po jedan te isti program u radu, na prvom HTV1, na četvrtom novu) ulazi direkt u sustav za prijem na svakoj telki posebno...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 23:35   #38
Pomoć

Pozdrav...ako mi možete pomoć,bio bih zahvalan...naime,imam vikendicu na moru,novogradnja,zanima me koji mi satelitski sustav preporučujete da ugradim: imam 6 TV u kući (4 u sobama i 2 u dn.boravku) i na svaki bi išao satelitski prijemnik.mastoru od struje sam unaprijed kazao da bi htio tako pa je on sve žice podesio za to.laik sam u tome pa mi treba pomoć..kuća je za iznamljivanje i htio bih da ima mogućnost gledanjaAstre,Hotbird i Eutelsat.
Unaprijed hvala na pomoći.
rovinjez is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 12:55   #39
Po meni je najjednostavnije staviti Gibertini tanjur 105 cm, na njega 3 kom Octo lnb-a i 6 kom 4/1 diseqc sklopke za 6 receivera.

Posto na tim lnb-ima imas direktne izlaze za po 8 receivera, imas rezervu za jos 2 receivera ako ti bude potrebno.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 19:44   #40
Nedavno sam se doselio u jednu zgradu za desetak stanara koji u zgradi provode samo nekoliko mjeseci (ljetni odmor), i pred kraj ovog ljeta su na sastanku stanara vecina donijeli odluku da potraze ponudu operatera za zajednicki antenski sustav. Kada sam uselio u stan, imao sam samo vanjsku antenu koja je bila na stupu na mom balkonu, nakon nekog vremena ja sam na taj stup dodao dvije satelitske, jedna je od Total TV-a s kojim sam i pod ugovorom, a druga za FTA i EMU kanale na ostalim satelitima, tako da meni sada taj zajednicki sustav stvarno nije potreban. E sada, imam par pitanja, s obzirom da ja taj sustav ne zelim, a vecina da, jesam li ja primoran prihvatiti odluku vecine stanara? Takodjer,zanima me imam li ja pravo zadrzati antene na stupu koji je na mom balkonu, a ne na krovu (njima smeta sam izgled tih antena na balkonu), ili oni vecinskom odlukom mogu "narediti" da ih maknem sa tog stupa?
Baga91 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.