Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2015., 09:51   #1581
Molio bih pomoć u sastavljanju HT sustava. Nisam neki audiofil niti kužim sve razlike u zvuku, a znanja o svemu ovome imam premalo.
Soba ima oko 12-13 kvadrata.
Budget maks 6000 kn, pretpostavljam da je to dovoljno za neki entry level AV i zvučnike.
Za sada imam TV koji je preko optičkog kabla spojen na neki stari kompjuterski 5.1 set (Teac). Tako bi i ostalo, dakle u AV reciever ne bi spajao ništa osim TV.
TV ima Plex klijenta pa preko njega gledam i filmove i slušam muziku itd... sve se streama sa Plex Media Servera.
Još je tu i MaxTV koji je spojen na TV, pa opet preko optike na postojeći sustav.
AV reciever NE treba imati Wifi, Bluetooth, mogućnost spajanja zvučnika i TV u drugim sobama i slične stvari jer neće biti iskorištene. (LAN bi bio ok da ima.)
Prostora je malo pa bi i zvučnici trebali biti manji, a i AV reciever bi bilo super da zauzima što manje mjesta . Stvarno sam ograničen prostorom.

Mijenjam postojeće jer ovaj 5.1 sustav radi samo sa DD, pa non stop DTS(HD) i DD(HD) filmove moram konvertirati u AC3, a i sam zvuk nije baš nešto .
Bitnija mi je kvaliteta zvuka nego jačina. Ne trebam skidat žbuku sa zvučnim valovima .
Od postojećg seta zvučnika bi ostavio satelite jer su mali, a i nisu toliko bitni.
Znači što bi preporučili za AV reciever, prednjih 3 zvučnika i sub.
Bez obzira ako je 6000 malo, napišite pa ću prvo uzeti dio pa kasnije dodam što fali.
Sve "nažalost" mora biti novo jer uzimam preko računa odnosno nemam opcije kupnje rabljenog.
Hvala unaprijed.

Zadnje uređivanje Law : 20.04.2015. at 10:09. Reason: .
Law is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 12:37   #1582
Izbor AV receivera sam suzio na 4 modela:
Onkyo 535 ili 635 te Yamaha V477 ili V577. Ima li iskustva netko s njima?
Za zvučnike stvarno trebam pomoć.

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 22.04.2015. at 13:52. Reason: Q
Law is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 18:15   #1583
Obzirom da znam kako je to tražit odgovore i gledat kako me ne šljive pola posto , ja ču ti pokušat pomoč.


Što kažeš na sib&cub?
Na spomen malo/kompaktno to mi prvo padne na pamet.
Kompletič je zaista ok i upada u buđet.
A pošto ne izgleda ko komad fino profiliranog panja , lagan je za ženske oči.
Drugo što mi pada na pamet su oni Q Akustik 2010 te centar pripadajuče serije.
Doduše , 5.1 komplet ne upada u buđet ali bez suba bi išlo.
Njega kupiš naknadno kad se odvoje novci.

Znam da to nije ono što si htio ali je ono što bi ti bilo pametno.
Naravno , nitko ti ne brani skombinirati neki bolji prednji panel s zvučnicima iz tog starog kompjuterskog seta no u tom slučaju se pozdravi s koherencijom i timbralnom usklađenosti.

Jednostavnije rečeno , svi zvučnici te pojačala ne zvuče isto - zvuče različito.
Može se reči da je sami kamen temeljac audiofilije to što sve ima neki svoj utjecaj na zvuk.
Uglavnom , identične stvari na različitim zvučnicima zvuče drugačije.

Pošto kod višekanalne reprodukcije često imaš identičnu stvar na različitim pozicijama zvučnog polja , različiti zvučnici ili pojačalo zna poprilično smetati.
E sad , hoče li to više smetati/ biti više čujno nekom s puno iskustva ili nekom tko po prvi put čuje saraund , obzirom na predhodnu stranicu , ne znam što bi više rekao osim "sam bog zna". Ipak , to je jedan od osnovnih faktora koje čine razliku između hrpe zvukova i zvučničke cijeline tj. lošeg saraunda i dobrog pa ja to osobno nebi zanemario....Osim naravno u slučaju kad čovjek zna što radi.

Što se tiče resivera , nažalost ne znam što bih ti rekao.
Jedino što mogu reči je da ako ne patiš na mogučnosti več zvuk, bolje zvučnike češ prije čuti od boljeg resivera.
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 09:32   #1584
Hvala na odgovoru

gledam sada kako da iskombiniram te zvučnike....
Law is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 10:46   #1585
"iskombiniraš" kao 'ubaciš u buđet uz resiver' ?

Upravo sam ubacio Q akustiks zvučnike u nabavu i izgleda da ih drži AVmax.
Par je nekih 1200kn a centar skoro isto.
Sve skupa bi bilo oko 3600 što ostavlja nekih 2400 za nekakav resiver.
Nažalost, vidim da ti resiveri na koje si bacio oko probijaju buđet ali , uz nekakv popustič bi se sve dalo nagurati pa pitaj ljude. Ako ne ide , u najgorem slučaju možeš kupiti nešto malo jeftinije...ionako je malo vjerovatno da bilo koji proizvođač u tom rangu daje puno više od konkurencije.
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 17:06   #1586
Da razmišljam kako da ih nekako pokrijem, možda dio sada, a dio kasnije.
Uzmem 1 par + 1 centralni. Pa naknadno još 1 par i sub.
Law is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 08:43   #1587
Kako sam počeo intenzivnije biciklirati, nisam baš pratio temu, pa se se tek sada javljam sa nekim razmišljanjima.

Soba od 12-13 kvadrata je dosta mala i u obzir dolaze samo Bookshelf zvučnici i sl. kombinacije kompaktnih sustava.
Dobro bi bilo da soba nije istostraničnih (kvadratnih) dimenzija, jer će onda biti manje problema zbog modalnih refleksija i sl.
Npr, 3,5 x 3,5 m je manje prikladno od 3 x 4m , ali će mislim biti ok. jer je to sve uvijek bolje od "one" kombinacije 3x3x3 m (i visina je ista).

Tako da je zanimljiv prijedlog kolege za Focalovu Sib&Cub kombinaciju, a meni osobno je još prikladnija kombicaija od Q Acoustic zvučnika (izbor svakog para ili zvučnika u setu po želji).

Slažem se da je vrlo bitna sinergija i uparenost parametara zvučnika, pa se u tom rangu iskustva ne preporučuje previše odmicati od već "tvornički" usklađenih i preporučljivih zvučnika u setu.
Tim više , ako se nema mogučnosti probavanja i nekog iskustva.

To u praksi znači da se odaberu što kvalitetniji Front zvučnici, a onda srednji zvučnik , pa i sub (iste firme), a surround Teac (ako su pasivni), mogu za početak ostati.
Bolje kupovati postepeno, pa kvalitetno, kako bude love..

Kako se navodi da je prostor skučen, bilo bi dobro razmisliti i o manjem receiveru. Ovaj Marantz NR1504 je zanimljiva opcija, a tamo bi ga svakako trebalo isprobati na nekim od Bookshelf zvučnika (Boston A. npr. i sl.)
Sušao sam na sajmu prije godinu/dvije mislim da, većeg brata tog Marantz receivera na B&W CM1 zvučnicima i bilo je ok.

Naravno, da neće biti isto, da li će front zvučnici biti smješteni na neku vitrinu/regal ili na vlastite stalke, ali to prema mogučnostima.

Zaključno, ako je bitna kvaliteta zvuka (valjda se tu misli i na glazbu !??), onda prvenstveno kvalitetni Bookshelf Front zvučnici i upareni (isprobani) AV receiver, pa onda ostalo (srednji, sub, surround, kabeli...)
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 11:44   #1588
@Olif: hvala na odgovoru.

Nije loš ni taj marantz, možda su V577 i NR636 previše za mene, vjerojatno da jesu. Svakako još prije zadnje odluke probat ću otići na par mjesta poslušati neke opcije. Idući tjedan dolazim u Zg pa onda idem u Boje zvuka i u SonusArt. Postoje li neki receiveri koji nemaju Video komponentu pošto meni ona zapravo i ne treba. Ja ću ovako i onako spojiti TV optičkim kablom, a u HDMI ulaze neću spajati ništa. Razmišljajući došao sam do zaključka da bi meni trebao audio receiver koji može pogoniti i 5.1 set zvučnika .
Law is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 16:06   #1589
Evo čisto ako netko traži sličan info:

Na kraju sam se isprsio 3000 kn više od planiranog i uzeo slijedeće:
1. Yamaha V477
2. Centralni - Q Acoustics 2000C
3. Front - Q Acoustics 3020i
4. Surround - Q Acoustica 3010i
5. Sub - Q Acoustics 2070s
Law is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 01:56   #1590
Pozdrav svima, postavio sam isto pitanje na slicnoj temi ali cini mi se da je ova primjerenija... uglavnom

več mjesecima tražim AV receiver i u tom odgađanju propustio sam kupiti Denon AVR-X1100, kojih sada više nema u prodaji kod nas.
Kako vremena više nemam, trebao bih uskoro kupiti neki a dvoumim se između Yamahe RX-V477 i jačeg Denona X2100W.
Pošto je razlika u cijeni skoro pa 1000kn, ne znam da li mi se isplati uzimati skuplji Denon, odnosno da li je ta razlika u cijeni osjetna u smislu kvalitete i dobivenog?
Od zvučnika imam Boston Acoustics Soundware XS SE 5.1 sustav a prostor je veličine oko 18m2.

Molim vas za savjet ili za preporuku nekog drugog receivera
Boss90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 07:05   #1591
Teško je nešto direktno preporučiti, ako i sam nisi to direktno usporedio ili barem poslušao točno navedeni model.
Yamaha RX-V477 ima npr dobre ocjene (shvatiti uvjetno), ali je opet za kategoriju ispod od Denona X2100W (barem po cijeni, snazi, spec. i sl.).

Kad bi se radilo o većoj sobi i (ili) mogućoj nadogradnji s večim i kvalitetnijim zvučnicima, onda bi se tu Denon bolje uklopio.
Ovako je odluka na korisniku......
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 07:37   #1592
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Teško je nešto direktno preporučiti, ako i sam nisi to direktno usporedio ili barem poslušao točno navedeni model.
Yamaha RX-V477 ima npr dobre ocjene (shvatiti uvjetno), ali je opet za kategoriju ispod od Denona X2100W (barem po cijeni, snazi, spec. i sl.).

Kad bi se radilo o većoj sobi i (ili) mogućoj nadogradnji s večim i kvalitetnijim zvučnicima, onda bi se tu Denon bolje uklopio.
Ovako je odluka na korisniku......
Pogledaj malo trziste rabljenih, mozda cak da uzmes bolji model i marku za istu cijenu koju ces platiti za novo?
...uostalom iz EU nema carine, pa se svasta moze iskombinirati?!
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:54   #1593
Pozdrav svima.

Planiram složiti entry level HT koji će osim filmova i serija služiti i za chillanje uz muziku ( mp3, flac, CD ).
Što se receivera tiče, vidim da je Yamaha Rx-V377 sasvim solidan izbor pa nekako i prema tome naginjem.

Sa strane zvučnika, za početak je u pitanju samo stereo i trenutno gledam slijedeće:
WHARFEDALE CR2-30
BA cs-260 mkii
Jamo S-506
Wharfedale Vardus VR-300
JBL Studio 270

Ako netko ima na raspolaganju koju minutu za prijedlog i mišljenje bio bih jako zahvalan !
starglow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 21:17   #1594
Sve o "kućnom kinu" - chat, pitanja, odgovori, komentari

Preporuka...

Acoustic Energy Neo 3 V2

http://www.zvucne-novosti.hr/index.php/ae/neo-v2/

http://www.provox.hr/audio/proizvod....a=151&Source=1



neznatno su skuplji od predloženih a osjetno bolji...

ukoliko razmišljaš o kompletnom kućnom kinu...

http://www.provox.hr/audio/proizvod....a=151&Source=1



pozdrav

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 20.06.2015. at 00:59.
Bigsound is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 18:24   #1595
Nadogradnja K. Kina u 11.2 sustavu sa DALI zvučnicima. :

Već sam na 74 stranici ove teme, a i u nekima iza, opisao razvoj HT ( Hifi) sustava mojeg kolege, pri čijem sam sklapanju aktivno sudjelovao.

Osnovu toga sustava činili su Magnatovi zvučnici starije serije (surround prrednji, stražnji i centar), Mourdant Short za stražnje gornje i moji oveći DIY Bookshelfi kao frontovi.
Drugi Sub je ( uz novi Rel T9 koji naravno, ostaje) bio stari, tweakani JBL.
Kao amplifikacija za HT, je osnov Onkyo TX-NR3030.
Izvor je. Popcorn C-300 i Panasonic BDT 330.

Hifi ima svoju zasebnu amplifikaciju ( Musical Fidelity predpojačalo i izlazno pojačalo). To je sve ukomponirano tako da nema nikakvog prespajanja frontova (M.F. izlaz tjera u HT-u iFront kanal!) za HT ili Hifi.

Dakle, Magnatovi zvučnici idu na bubanj i njih zamjenjuju Dali.
Frontovi su Dali Ikon 7.
Centar je Dali Ikon Vokal2
Surround su Dali Ikon 1
Stražnji surround su Dali Concept 1.
Sub je Dali Ikon, 250 W

I sada, da li ti Dali zvučnici bolje zvuče od prijašnje kombinacije !!??

Dakako; i cijena im je mnogostruko veča, a o zvuku da i ne govorimo!

Biti će frontovi prikladnija nadopuna i od mojih DIY Bookshelfa (za Front HT), jer su Ikon 7 samostojeći trositemci u rasponu cijelog spektra.
Imao je jedan kolega Ikon 6, koji su malo manji od Ikon 7.
Slušao sam to nekoliko puta. Nije bilo loše, ali su bili zamijenjeni sa Dali Suite 2.8 , jer su prikladniji za manju sobu.
Ovdje se radi o viš od 40 m2 i tu sve sjeda onako kako treba.
Njihova je prezentacija puna detalja, otvorenog i dinamičkog zvuka.
Pozornica je velika, folkus vokala odličan bas kontroliran i primjeren.

Kao što se vidi na slikama, zvučnici sadrže dva visokotonca (klasični i ribobski), pa to još više pridonosi rezolutnosti visokih tonova.
To je primjetno i na frontovima, a posebno je povečana kvaliteta glasova i zvukova koju mora iznositi centralni zvučnik.
To sveukupno daje drugu dimenziju zvuka koji dolazi s prednje strane pozornice.

Međutim i surround Ikon 1 je pridnio boljoj prezentaciji zvuka, a posebno je bolji odziv nižih tonova, kojih tamo zna biti. sada je sve to bolje iskontrolirano.

Sub se u svom kutu dobro nadopunjuje sa Relom T9 u drugom kutu.
Nije baš na njegovom nivou, ali to nismo ni očekivali, jer smo već proje opisali da su Rel subovi posebna priča; i u HT-, a napose u Hifiu !!

Zaključno, prezentacija zvukovlja je sada ukupno podignuta na čujno mnogo viši nivo. I kod gledanja filmova i kod slušanja glazbe.

Sada još preostaje da se (za Dolby Atmos) sprijeda (gore), postave još i neki manji Bookshelfi i to bi bilo to....hmm......moš mislit...a bolji kabeli...

Najvažnije u svemu tome je da je moj susjed i prijatelj prezadovoljan zvukom, jer je u proteklih, malo više od godinu dana, rapidno nadogradio sustav HT-a i Hife.
Sad nek malo uživa.....









olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 18:49   #1596
Znači ovi diy bokshelf bi mogli brzo na Njuškalo, treba pratiti sad oglase :klap:
dredder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 07:14   #1597
Da, vjerojatno će na bubanj !

Vrlo su dobro služili i mene i kolegu (posudba), koji je čekao priliku da kompletira K. kino novim, istovjetnim zvučnicima, provjerene firme.

Kolega sada može uživati u glazbi.
Sljedeće na redu su novi kabeli i DAC......hebiga.....to je takav hobi.....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 09:06   #1598
I popcorn u smeće prije nego se samozapali
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 09:14   #1599
@olif: koji su to bili magnati? Koje boje? Idu samo u kompletu ili može pojedinačno?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 09:53   #1600
@dontkard,
Popcorn za sada radi ok.
Mada je gazdi na pameti već dulje OPPo jer je slušao/gledao sve najajče njegove verzije, pa i referentnu.
Naravno, dopalo mu se....

@MytByte,

Dat ću ti na PM kontakt, pa se možda dogovorite....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.