Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2006., 22:19   #21
ajde da se i ja javim konačno.mene osobno jako često muči to crvenilo.naprimjer,kada svi zajedno sjedimo na ručku i počne neka spika o bilo čemu i ja si samo u glavi mislim "ajde da mene ne prozovu,ajde da mene ne prozovu da moram nešto govoriti" i kada nekak tema dođe na moj red kada trebam o nečemu raspravljati jednostavno se počnem crveniti i glava mi je vruća užasno i počnem mucati.i što je najgore,svi me tada gledaju onak ispod oka "s njom nešto nije u redu".s tim se mučim jedno 4 godine i stvarno ne znam kak to rješiti.
no dobro,zadnjih godinu dana stanje je recimo bolje.
kada trebam nešto govoriti u nekoj skupini,pokušavam se što dublje udubiti u priču tak da ne mislim na to kak ču se početi crveniti.
nekad uspijeva a nekada ne.

ne znam što da drugo kažem i ne znam kako si pomoći.
eennter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 23:41   #22
................

I ja sam imala slican problem za vrijeme ruckova. I jos ga imam ali ne uvijek. Nekad ne,a nekada da....kako koji dan.
Ne razmisljam o tome samo da me ne prozovu kao ti......dosta sam komunikativna. Pricam dosta.......ali sve to prati to crvenilo. Pogotovo ako me netko pohvaljuje.
Kao da se unutar sebe bojim tih pohvala. Sama sebi kazem da ne smijem tako razmisljati i da se trebam jednostavno opustiti........jer jaka sam i vrijedna sam i pametna. Ma sve sam........ali opet neki strah da necu ispuniti ocekivanja. A uvijek ih ispunim.

Ima li tu koji profesionalni psiholog da rijesi nase probleme......ajde, javite se ljudima u nevolji.....a ne znam bas da je nevolja biti crven u licu no ukoliko nemas nekih drugih problema u zivotu crvenilo ti se cini smakom svijeta.......a bilo bi nam teze, vjerujte ljudi da smo crveni i gladni i neuspjesni........zar ne ? :-)


Eto toliko od mene za veceras...i cujemo se opet sutra
Mozemo bodriti jedni druge.....bit ce nam lakse....i svakoga dana ili svakoga tjedna ispricati neku nelagodu koju smo imali zbog crvene boje
sara3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2006., 09:01   #23
Quote:
boy4u kaže:
brijem ono, gledam tv, neke intervjue sa mladima i ono pred kamerom su i nest pricaju i onda se nest obrukaju, a fora sto i meni odmah bude bed da moram prebacit program.
Između ostalog "Najslabija karika", Misija u "Životu uživo", Neven Ciganović u "Piramidi" i "Story Super Nova Music Talents".

Ne mogu, ne mogu to podnijeti.
dhr° is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 22:06   #24
Isto tako problem s crvenjenjem, što zapravo i nije problem s obzirom da se vecinu vremena zapravo bojim da cu se zacrveniti, pa se na kraju nekad baš zbog toga i dogodi. To vam se zove Eritrofobija, do prije nekih 3 mj. nisam ni znao kako da tu glupost nazovem. Također volim ljude, društvo komunikaciju, vidim neke ljude koji su za razliku od mene skroz sramežljivi pa im se to ne događa...
 
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 22:44   #25
Quote:
Droof1 kaže:
Isto tako problem s crvenjenjem, što zapravo i nije problem s obzirom da se vecinu vremena zapravo bojim da cu se zacrveniti, pa se na kraju nekad baš zbog toga i dogodi. To vam se zove Eritrofobija, do prije nekih 3 mj. nisam ni znao kako da tu glupost nazovem. Također volim ljude, društvo komunikaciju, vidim neke ljude koji su za razliku od mene skroz sramežljivi pa im se to ne događa...
Droof1, iako su neki ljudi pokusali pomoci na ovom forumu izgleda da ce nam pomoci samo psihoterapeut(mislim, ako ti eritrofobija jest tako veliki problem)!
Ja sam probao i sa soucavanjem sa problemom i analiziranjem ali nije mi pomoglo!
Iako su mi cak preporucili psihoterapeuta i dali tel. broj nazalost nemam trenutno casha za to pa cekam malo!a i bed mi je!
mogli bi osnovat klub,mi,koji takve probleme imamo, vesela bi to skupina bila(najozbiljnije mislim da bi bila vesela)!!

e,da,kod mene apsolutno ista stvar,BOJIM se da cu se zacrvenit,u tome je stvar,previse razmisljam o tome...
Javi se...da se imam jadat kome(slobodno i ti meni)
dough! is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 19:41   #26
istina. mozda je bas problem u tome sto o tome previse razmisljamo. trebali bi se opustiti....
probajmo..... mozete mi oboje ostaviti poruke ovdje.........kad god pozelite. biti ce nam lakse svima da olaksamo dusu
;-)
drzim vam fige....i sebi i vama da nam sto manje crvenila bude na licu narednog tjedna....
mozemo jedni drugima pomoci...lako za psihoterapeute koji samo pune svoje dzepove.
mislim da je rjesenje u nama samima
sara3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 20:09   #27
Uzrok??

E zanima me jeste li imali kakvih stresnih situacija u životu, kao npr. da vam se netko ruga ili slićno pa se zbog toga nikako ne možete riješiti osjećaja da nećete ispuniti nekakva očekivanja ili da ste manje vrijedni?! Zapravo neka svatko od vas pogleda duboko u sebe i proba naći mogući uzrok, znam da ne možemo točno znati ali bubnite nešto
 
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 23:29   #28
Quote:
Droof1 kaže:
E zanima me jeste li imali kakvih stresnih situacija u životu, kao npr. da vam se netko ruga ili slićno pa se zbog toga nikako ne možete riješiti osjećaja da nećete ispuniti nekakva očekivanja ili da ste manje vrijedni?! Zapravo neka svatko od vas pogleda duboko u sebe i proba naći mogući uzrok, znam da ne možemo točno znati ali bubnite nešto
Pa sto se mene tice, u pravilu ne!
a ako ti jesi, mislim da mozes prestati sa trazenjem uzroka jer si ga nasla!
da li te jos uvijek takve situacije prate(ruganje i sl.)?od roditelje ili sl.?

e,da,primjetio sam da dosta pricam sam sa sobom u glavi!
kao,objasnjavam sam sebi nesto!i drugima u zamisljenoj situaciji crvenila!
i onda si pomislim wtf-koji ja kurac to kome objasnjavam i to jos u glavi...
sad mi je to ful ali kad cekam da udjem u situaciju kojoj mislim da cu se zacrvenit onda mi je
dough! is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2006., 12:49   #29
fizicki

reakcija crvenjenja i manji ili veci osjecaj neugode se javlja kod apsolutno svih ljudi. al samo neki imaju takvu kozu da se to jako vidi. imate/mo osjetljiva lica/kozu. to prolazi oko 30 godine zivota. haugh
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2006., 01:46   #30
unutarnje stanje

to kod mene ful utječe na neugodno crvenilo
ak sam si jak, nema tog sranja koje će mene zbedirat
sad (zadnjih pol godine) sam na auxillary poweru, tak da se crvenim u najbanalnijim situacijama

kaj ja znam, čini mi da to dolazi od potrebe da istrpaš sranja iz sebe, pa ti je bed kad misliš (neosnovano) da ćeš to fakat trebat i napravit i to još pred nekim za koga nisi baš siguran da oćeš to napravit

a misliš da će doć do toga jer ti to fakat treba, ventil već cvili ko lud
ono, podsjetiš se da te nekaj muči, a tak si si ljepo mislil o nečem bezveze
Pica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 20:39   #31
Thumbs up Eritrofobija I Strahovi, Stop!!


Eritrofobija uništava vaše najbolje godine jednoga jedinoga života, a vi znate da su vaši strahovi iracionalni. Postoji način da se riješite svoje Eritrofobije ili sličnih socijalnih poremećaja, za koji vjerujem da je sakriven u svima nama, čak i u onima koji misle da nemaju niti malo samopouzdanja. - Uzmimo eritrofobiju za primjer: Sada ću navesti nekoliko osnovnih stvari koje trebate imati na umu:

1. MOŽETE se riješiti Eritrofobije!
2. Vaš strah je iracionalan, on ne valja, ne treba vam, ali je u vama, u vašoj glavi pa ga vi možete i mijenjati, izbaciti.
3. Vaš slućaj eritrofobije ne može biti puno različit od ostalih slučajeva. Prema onome što sam ja primijetio većina ljudi se jednako osjeća, pa kada slušam ili čitam njihove doživljaje, strahove i nemire, kao da sebe gledam u zrcalo. Zato znam kako se osjećate, vaš slučaj nije poseban, za sve vrijede ista pravila.
4. Ne mogu vam pomoći nikakve kreme, operacija je skupa i nije rješenje, lijekovi ne dolaze u obzir, barem kod mene nisu, žao mi je što se ljude zasipa glupim proizvodima koji služe za smanjivanje krvnog tlaka i kojekakvih drugih gluposti koje mogu dovesti do raznih nuspojava. Varate se ako mislite da je to fizički problem, nije i vi to znate. Lijekovi su obična blaža droga. Problem je PSIHIČKI, Psihijatar može pomoći ali puno vas ne želi otići na psihoterapiju, znam da neki misle kako možda i nemaju baš toliko veliki problem, da to prolazi sa vremenom. Da, kod nekih možda. Ali mene je zaprepastilo to kako se neki ljudi muče preko 10, 20 godina. Niti im je bolje, niti su se navikli.
5. Vjerojatno većina ljudi oko vas ne zna za vaš strah od crvenila (niti za Eritrofobiju općenito), oni mogu vidjeti samo crvenilo i to je to za njih, njima ostaje na tome, briga ih, ali vama ne. Vama ostaje strah koji je gori od crvenila, živcira vas, sputava, osjećate ga u prsima. Ono što je jako važno za znati je to da svi ljudi imaju neki svoj problem koji drže za sebe, neku patnju možda, grijehe koje su napravili, komplekse nekakve. Mi to ne vidimo naravno zato što to dobro sakrivaju, izgleda kao da ih ništa ne muči, kao da su samopouzdani 100%, ali nisu, to treba znati. Govorim vam to zato što imam prijatelje za koje sam mislio da su bezbrižni, sretni itd... za neke sam saznao da imaju problema, duševnih, kompleksa, strahova, socijalnih strahova, dvoje ih je posjećivalo psihijatra kraće vrijeme. Ma kako bi ja to ikada pomislio za njih!!. Eto imamo još jednu činjenicu na koje se treba sjetiti kada se bojimo ljudi, onih što misle da su bolji od vas, pogledajte ih u oći, nikada neće priznati svoju sramotu, problem. Oni ne mogu nikako vama suditi. Jednako vrijedi i za vašu obitelj, možda živite sa njima ali ste vi različite osobe. Kao što svi ljudi ne vide vaš problem ne vidite ni vi njihov, svaka osoba vodi dva života, onaj iznutra i onaj izvana.
6. Zanimljivo je da se Eritrofobija pojavi samo od jednom, mogli ste biti a i niste morali biti sramežljiva osoba do pojave, pa se nakon dvije, tri godine pitate: " Kakav sam bio prije pojave, koliko drugačiji?, Ma kada se uopće pojavilo? Sve je to s razlogom a vi znate svoj. To je onaj na koji prvi pomislite kada pokušavate razjasniti sebi stvari. Jeste li vi krivi za taj razlog,? vjerojatno ne, vi ste samo preozbiljno shvatili ovaj život. Zaboravite prošlost.
7. Vrijedite kao i svaka druga osoba na ovome svijetu, nema iznimke.
8. Ako ste dobra osoba, poštena, ne radite drugima ono što nebi voljeli da se vama radi, onda se nemate se čega bojati niti sramiti, dokle god govorite istinu i znate da ste u pravu nemojte niti pomisliti na sram, ne smije ga biti.
9. Nitko se ne treba bojati izraziti svoje mišljenje, to je ljudski, a hoće li ga itko prihvatiti ili neće njihova stvar, vi ste svoje rekli.
10. Vi se bojite svojih pogrešaka, svega što odskače od nekakve pravilnosti, ali pazite, nitko to ne može postići. Ljudi oko vas stalno griješe, pa i pogreška je nekakva ljudska osobina. Ako vam se netko nasmije na pogrešku nemojte se ljutiti a pogotovo se nemojte sramiti, sjetite se samo koliko ste se puta vi nekome smijali, zabavili se i zaboravili, sve je OK nitko nije stradao! Svi tako funkcioniramo, pa i oni što se vama nasmiju, zar ne? Ako netko preozbiljno shvaća vaše pogreške, a to je rijetko, vjerojatno misli da je svet! bezgrješan!, ma taj ima problema!, smrdi, glup je i nije vrijedan vaše pažnje.
11. Ovo je zanimljivo. Mnogi od vas se više boje ljudi suprotnoga spola, ali i tu postoji nekakva relativnost: Žene imaju više kompleksa ali su naizgled mnogo sigurnije u sebe, muškarci manje kompleksa ali su stvarno nesigurni. To je možda 1:1, izjednačenje. Ljudi moji, pa ne razlikujemo se mi ispod naših maski ništa, svaki muškarac ima svoju žensku verziju negdje i obrnuto.
*12. Uzmite ovih 11 stvari kao nekakvih 11 pravila, koja ću poslije opet spomenuti.
------------
- Prvo što tražim od vas je da napišete na papir sve svoje godine, ako npr. imate 18 godina onda od 1 do 18. Ok, sada za svaku godinu napišite po nešto za što smatrate da je bilo stresno, vama važno, dobro, loše... Mislite, prođite još jednom kroz život. Zabilježite sve što je moglo dovesti do Eritrofobije, na kraju napišite dvije tri rečenice koje će opisati generalno vaš život. Naravno da nećete moći napisati ništa za par godina nakon rođenja, ostavite prazno sve što se ne uspijete sjetiti, ako vas sjećanje ne ide baš, probajte se prisjetiti nekih uobičajenih važnijih događaja kao pričesti, prvog dana škole možda, rođendana, tako čete se lakše prisjetiti i ostatka događaja u to vrijeme. Pronađite uzrok. (prav. br. 6)

- Štit -Sada napišite ono što mislite o sebi, zbog čega ste ponosni na sebe, vaše vrline, znam da ih imate dosta, svatko ima svoj "set". Neki od ovih primjera možda nisu u vašem slučaju, ali nemaju niti drugi ljudi neke vaše. Napišite i neke ajmo reći činjenice kao u mojih 11 "pravila".
Evo primjera "Štita": -znam da sam pametan.
-sportaš sam
-znam kako zabaviti ljude
-dobar sam i vjeran prijatelj
-zdrav sam
-imam dobru obitelj
-Imam pravo glasa, pa 21. st. je za boga miloga. haha
-volim pjevati
-imam dobre ocjene
-riječi mi ne mogu ništa.
-svi imaju neke probleme, stvar je samo u dobroj glumi. (pr.5)
-Griješiti je potpuno normalno. (pr.10)
-Imam samo jedan život, ne smije mi eritrofobija smetati.
-Imam dobre prijatelje.
-znam da je moj strah nepotreban. (pr.2)
-i drugi se ljudi boje.
-dobar sam u svome poslu.
-...
-...
Nabrojite ih još puno, koliko god vam padne na pamet, sve što znate da vas ohrabruje.
Sada svemu tome što ste nabrojali dajte neki naziv, neku riječ koja će vam u buduče puno značiti, koju možete izgovoriti kada vam treba ohrabrenje za bilo što. Ta riječ je vaš "štit", štit koji je realan, istinit i o njemu se ne treba razmišljati. U bilo kojoj situaciji vaš štit je prisutan, nepromjenjiv, jači od eritrofobije. U štitu je sadržano vaše samopouzdanje, on pokriva sve situacije u kojima vam smeta eritrofobija. Jednom kada ste ga imenovali, to ime zamjenjuje sve rečenice sadržane u njemu tako da ih se ne morate u određenim situacijama posebno prisjećati, znati ćete da je svaka tu. Vaš "štit" će najbolje djelovati ako budete čitali njegove rečenice sa vremena na vrijeme, na kraju ćete ih zapamtiti napamet možda.

- Nije to lako objasniti, ali na temelju ovoga svatko će uspjeti na svoj način, vježbajte, nemojte se obeshrabriti. Znam da vam za sreću malo fali, a možda je to malo baš ovdje negdje. Trebate uživati u životu, radite što vas volja i pokušajte ne povrijediti druge ljude, ako vam netko smeta ignorirajte ga, ima još milijarde ljudi na planetu.
counterlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 21:32   #32
Slučajno sam pogledala na ovaj podforum i vidjela topic o eritrofobiji, a još kad sam počela čitati vaše postove..... Nisam mogla vjerovati!
Ko da čitam svoj dnevnik od prije nekoliko godina. Da, ''bolovala'' sam od te užasne bolesti, i bila uvjerena da sam jedina koja ima takav problem. Ja sam vječito bila purpurno crvena kad god sam stupila s nekim u interakciju. Došlo je do te mjere da sam se bojala izaći u dućan, bojeći se da ću se zacrveniti kad me prodavačica pita ''Što želite?''. A nisam imala s kime o tome razgovarati. Samu sebe sam mrzila, i razmišljala da skupim novce za psihologa, jer ovako ne mogu dalje.
Osobo koja to nije proživjela ne može ni slutiti kako se sada osjećate.... Neko je od vas rekao da je problem u tome da previše razmišljate o tome da ćete se zacrveniti. To je istina. Gotovo ni o čemu drugome ne razmišljate, oko toga vam se počinje vrtjeti život.
Mučila sam se sigurno 6-7godina, pročitala milijune knjiga iz psihologije o samopouzdanju, koristila kremem, pudere (koji su još pogoršali stvar, jer sam si kao srednjoškolka mogla priuštiti samo jeftinije)...
I onda se problem SAM OD SEBE riješio - naravno period ozdravljenja trajao je godinu - dvije. Odabrala sam fakultete(zbog roditelja), koji me gurnuo u najveće moguće interakcije s ljudima i javne nastupe - prve tri godine sam sve to proživljavala s purpurnom bojom, a onda sam se nekako NAVIKLA na te situacije razgovora s ljudima, na javne nastupe, i crvenilo je bilo sve manje i manje.
Problem se rješavao sam od sebe, a da toga nisam ni bila svjesna.
Kako sam počela zarađivati, kupujem samo kvalitetne proizvode za kožu - iako to crvenilo - od reakcije na kemiju nema nikakva veze s eritrofobijom. To je jednostavno strah od ljudi.
To je osjećaj ''želim biti nevidljiv da me nitko ne gleda i ništa ne pita.''
Vjerujte mi, problem će se sam od sebe riješiti, samo treba biti strpljiv!
Treba sebe uvjeriti da želiš postojati i biti viđen, da si važan, prekrasan takav kakav jesi i NE RAZMIŠLJATI O CRVENILU kao o centru svog života.
Pusa svima
__________________
a rolling stone gathers no moss
Ziki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2006., 21:44   #33
:klap: :klap:
Svaka ti čast na ovom topicu. I ja sam baš maloprije čitala postove ovih ljudi, i potpuno ih razumijem, jer sam i sam proživljavala tu ''bolest'' 6-7 godina.
Puno sam i knjiga pročitala na tu temu, jer sam bila sama. Sama na ovom svijetu s crvenim licem, koje je drugima uvijek bilo čudno.
Hvala Bogu na internetu i forumu, da ovi ljudi to ne moraju proživljavati sami, i što postoje takvi kao ti (i ja), da im žele pomoći.
__________________
a rolling stone gathers no moss
Ziki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 00:23   #34
Pusa i tebi!
dough! is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 04:11   #35
COUNTERLIFE, puno hvala na ovom postu.
Maloprije sam skuzio tvoj recept i vec citam,pisem i upijam.
Rijesiti se toga bi mi mnogo znacilo.
Nije ta eritrofobija za zajebanciju.
Zato jos jednom puno,puno,puno hvala!!!
dough! is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 14:51   #36
Drago mi je da mogu pomoći, staviti ću isti post i na neke druge forume da ljudi lakše pronađu.
counterlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 15:28   #37
Nemamo mi hrvati baš nešto foruma , izgleda da ipak neću staviti na druge forume...
counterlife is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 17:38   #38
Quote:
Droof1 kaže:
E zanima me jeste li imali kakvih stresnih situacija u životu, kao npr. da vam se netko ruga ili slićno pa se zbog toga nikako ne možete riješiti osjećaja da nećete ispuniti nekakva očekivanja ili da ste manje vrijedni?! Zapravo neka svatko od vas pogleda duboko u sebe i proba naći mogući uzrok, znam da ne možemo točno znati ali bubnite nešto
To je samo manifestacija srama. Sram je zeznuta stvar jer se razvija jako rano (2. god-trening toalete...). npr, roditelj posrami dijete i ono zaključi "nešto sa mnom šteka". To uvjerenje kod nekoga je manje kod drugoga više izraženo i treba ga razlikovati od krivnje (koja se javlja jer nešto nismo dobro učinili a ne jer mi nismo dobri).
Uglavnom, sram je neizlječiv, ali se smanjuje izlaganjem situacijama u kojima se sramimo, ali ne naglo. To se može vježbati postupno u sigurnom okruženju ili s bliskim ljudima.
Znam da nije ugodno, ali je učinkovito
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2006., 22:56   #39
Ima to moj stari, sad ima 57 godina i još se toga nije riješio. Moj savjet bi ti bio da ti bude svejedno što se crveniš. U stilu: ok, crvenim se pa što?
Sad mi je pao na pamet jedan doživljaj iz vrtića. Bio je nekakav liječnički pregled i teta u vrtiću mi je skinula štrample i gaćice, a onda je došao nekakav limač i rekao: ti si gola, a ja nisam. Bio mi je bed, ali sam mu rekla: pa što?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 16:07   #40
Isuse nisam znala da to ima i ime!!! Eritrofobija - koji uzas!

Inace pozdrav svima! Malo sam sokirana, utipkala sam na google crvenilo i naletim na ovaj forum. I na definiciju onoga sto mene zadnjih godinu - dvije muci. I ne prolazi. Problem je u tome da je sve gore i gore. Kad sam bila mlađa crvenila sam se kad mi je bilo neugodno, sto je ok, netko ti nesto kaze tebe bude malo sram pa se zacrvenis, a sta ima veze! Ali ovo sto mi se danas dogada je cisti uzas! Crvenim se u situacijama kad mi i nije neugodno, ispred ljudi s kojima sam bliska i maximalno otvorena. Zasto??? I sta vise to analiziram sve je gore. Inace nisam ni zatvorena osoba, nisam ni presramezljiva, nemam ni neke vece komplekse...znam ljude masu sramezljivije i povucenije a opet se ne crvene! Mene to izluduje i ne znam vise sta cinit. To sto ste spominjali psihologe i psihijatre - pa ne ide mi se bas, iako kad vidim da to ima i ime (eritrofobija) mozda bi i trebala...
Eto morala sam se malo olaksat
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.