Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2014., 11:55   #8321
Sa web stranice jedne psihijatrice:


Kada je opravdano ordinirati Velafax?

Ovaj lijek se može dati i kao prvi izbor u liječenju pojedinih psihičkih poremećaja koje ću uskoro navesti. Isto tako može se ordinirati ukoliko se ispostavila bezuspješna terapija s dva lijeka iz SSRI skupine (npr. Seroxat i Zoloft /Asentra/Luxeta), ukoliko atipični antidepresiv poput npr. Calixte (Mirtazapin) nije pomogao, itd. Vaš psihijatar će znati odlučiti kada, koji i zbog čega. Dovoljno je što se informirate putem interneta. Konačne praktične odluke prepustite osobi specijaliziranoj za određene djelatnosti.

Više o tome:http://www.drsandic.net/archives/284
Monoke is offline  
Old 30.08.2014., 10:52   #8322
Skupila sam nekako hrabrosti i popila jucer i danas po cetvrtinu Flusetina (dali mi umjesto Flunisana, drugi proizvodjac).. I jos ja strahujem od nuspojava. Da sam npr. alergicna, bi li se do sad nekako pokazalo?
Jucer je sve ok bilo, malo mucnine nakon 5h, ne znam jel od toga, i par minuta vrtoglavice navecer..
Lenaaaa is offline  
Old 30.08.2014., 11:04   #8323
Pozdrav!

Prije četiri dana sam započela s uzimanjem Fevarina (zbog OKP-a, 50 mg uvečer). Apetit praktički nemam, zbunjena sam, umorna, intezitet i učestalost opsesivnih misli se povećao, a osjećam da sam i depresivnija.
Ukratko, stanje se znatno pogoršalo.

Ima li tko iskustva s Fevarinom, je li ovo normalno u prvim tjednima uzimanja i jeste li vi nastavili neovisno o nuspojavama?


Zadnje uređivanje loachen89 : 30.08.2014. at 11:16.
loachen89 is offline  
Old 30.08.2014., 13:36   #8324
Sve ti piše u uputama.

''Tijekom prvih tjedana liječenja, dok lijek ne počne djelovati, ponekad može doći do pojave ili
pogoršanja nemira radi kojeg, na primjer, ne možete mirno sjediti ili stajati (akatizija).
Odmah o tome obavijestite svog liječnika. Od pomoći može biti prilagodba doze. ''

Eto, to piše.

Ali piše i ovo...
-misli o suicidu
-samoozljeđivanju

Te misli mogu biti pojačane ( !!! ) kada se prvi puta uzima Fevarin..

50 mg je uobičajena doza i nakon 4-5 tjedana će se vidjeti pomaže ili ne.
Ti uzimaš 4 dana, prerano je za bilo što..izdrži ovaj početni period i čitaj upute o lijekovima.
Bluzara stari is offline  
Old 30.08.2014., 14:12   #8325
Quote:
loachen89 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Prije četiri dana sam započela s uzimanjem Fevarina (zbog OKP-a, 50 mg uvečer). Apetit praktički nemam, zbunjena sam, umorna, intezitet i učestalost opsesivnih misli se povećao, a osjećam da sam i depresivnija.
Ukratko, stanje se znatno pogoršalo.

Ima li tko iskustva s Fevarinom, je li ovo normalno u prvim tjednima uzimanja i jeste li vi nastavili neovisno o nuspojavama?

Bluzara ti je sve dobro napisao, a ja bih još samo dodala da je možda doza
od 50 mg problem. Možda bi bilo bolje da si krenula s pola tablete, ili još bolje jednom četvrtinom pa postupno povećavala dok ne dođeš do 50 mg. Na taj način su i nuspojave manje i podnošljivije.
Dvojba is offline  
Old 30.08.2014., 15:03   #8326
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Sve ti piše u uputama.

''Tijekom prvih tjedana liječenja, dok lijek ne počne djelovati, ponekad može doći do pojave ili
pogoršanja nemira radi kojeg, na primjer, ne možete mirno sjediti ili stajati (akatizija).
Odmah o tome obavijestite svog liječnika. Od pomoći može biti prilagodba doze. ''

Eto, to piše.

Ali piše i ovo...
-misli o suicidu
-samoozljeđivanju

Te misli mogu biti pojačane ( !!! ) kada se prvi puta uzima Fevarin..

50 mg je uobičajena doza i nakon 4-5 tjedana će se vidjeti pomaže ili ne.
Ti uzimaš 4 dana, prerano je za bilo što..izdrži ovaj početni period i čitaj upute o lijekovima.
Hvala Pročitala sam upute kada sam prvi put trebala uzeti antidepresiv, ali sam se sve nekako nadala da će me zaobići suicidalne misli. Ništa, biti ću strpljiva i vidjeti hoće li i kako će djelovati nadalje

Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Bluzara ti je sve dobro napisao, a ja bih još samo dodala da je možda doza
od 50 mg problem. Možda bi bilo bolje da si krenula s pola tablete, ili još bolje jednom četvrtinom pa postupno povećavala dok ne dođeš do 50 mg. Na taj način su i nuspojave manje i podnošljivije.
Ne znam, tako mi je psihijatrica pripisala i rekla mi je kontrolu za 4 tjedna da vidimo kako ću reagirati. Jasno mi je da, ruku na srce, psihofarmakoterapija nije ništa drugo nego individualan proces pokušaja i pogreške dok se ne nađe što kome odgovara, ali se sjećam da kada sam bila na Zoloftu (zbog anksiozno-depresivnog, prije 5 godina) nisam imala ovakve vrste simptoma.
__________________
I walk the line
loachen89 is offline  
Old 30.08.2014., 15:23   #8327
Quote:
loachen89 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Prije četiri dana sam započela s uzimanjem Fevarina (zbog OKP-a, 50 mg uvečer). Apetit praktički nemam, zbunjena sam, umorna, intezitet i učestalost opsesivnih misli se povećao, a osjećam da sam i depresivnija.
Ukratko, stanje se znatno pogoršalo.

Ima li tko iskustva s Fevarinom, je li ovo normalno u prvim tjednima uzimanja i jeste li vi nastavili neovisno o nuspojavama?

i meni su nuspojave bile identične, također sam počela s 50 mg..pa podigla mi dr na 100, pila sam ga mjesec i nesto , ali nisam mogla vise izdrzati pa je iskljucen , kile sam gubila rapidno , a umor je bio nepodnošljiv i koliko god da sam htjela snagom volje se dici i ic nesto radit nije islo ,i depresija mi se od njega pojavila , inace nisam s njom imala problema, i na pocetku uzimanja imala sam neko vrijeme osjecaj kao da mi pluca gore , neko žarenje u prsima i pištanje u glavi , uglavnom navecer prije spavanja tako da ako ti se to pojavi nemoj se uplasiti ...meni je bio prepisan za anksioznost , sad to početno razdoblje moraš izdržat da se vidi jel če ti sjest ili ne , valjda si dobila i neki benzic da ti pomogne izdrzat nuspojave , ja sam dobila Normabel 5 mg i pila sam ga prije spavanja jel nisam mogla zaspat ali tablete za spavanje nisam pila , vidjet češ kako će ti biti s vremenom..drži se
Blueflower is offline  
Old 30.08.2014., 15:31   #8328
Quote:
Blueflower kaže: Pogledaj post
i meni su nuspojave bile identične, također sam počela s 50 mg..pa podigla mi dr na 100, pila sam ga mjesec i nesto , ali nisam mogla vise izdrzati pa je iskljucen , kile sam gubila rapidno , a umor je bio nepodnošljiv i koliko god da sam htjela snagom volje se dici i ic nesto radit nije islo ,i depresija mi se od njega pojavila , inace nisam s njom imala problema, i na pocetku uzimanja imala sam neko vrijeme osjecaj kao da mi pluca gore , neko žarenje u prsima i pištanje u glavi , uglavnom navecer prije spavanja tako da ako ti se to pojavi nemoj se uplasiti ...meni je bio prepisan za anksioznost , sad to početno razdoblje moraš izdržat da se vidi jel če ti sjest ili ne , valjda si dobila i neki benzic da ti pomogne izdrzat nuspojave , ja sam dobila Normabel 5 mg i pila sam ga prije spavanja jel nisam mogla zaspat ali tablete za spavanje nisam pila , vidjet češ kako će ti biti s vremenom..drži se
Ista stvar. Ležim na krevetu s laptopom od jutra i ne mogu se ustati da bih se otuširala, jela, prošetala. To nimalo ne liči na mene.
Al' dobro, izdržat će se nekako...
Hvala na podršci i nadam se da si u međuvremenu našla terapiju koja ti odgovara.
__________________
I walk the line
loachen89 is offline  
Old 30.08.2014., 17:04   #8329
Quote:
loachen89 kaže: Pogledaj post
Ista stvar. Ležim na krevetu s laptopom od jutra i ne mogu se ustati da bih se otuširala, jela, prošetala. To nimalo ne liči na mene.
Al' dobro, izdržat će se nekako...
Hvala na podršci i nadam se da si u međuvremenu našla terapiju koja ti odgovara.
dobro da mozes pisati...he ja se na nista nisam mogla koncentrirat onda..jesam presla sam na velafax i on me dignuo odma nakon par dana i energija mi se povratila jer Fevarin me je gadno spuštao..ali svi smo različiti...sretno
Blueflower is offline  
Old 30.08.2014., 21:10   #8330
Quote:
Blueflower kaže: Pogledaj post
dobro da mozes pisati...he ja se na nista nisam mogla koncentrirat onda..jesam presla sam na velafax i on me dignuo odma nakon par dana i energija mi se povratila jer Fevarin me je gadno spuštao..ali svi smo različiti...sretno
Da li još nešto koristiš, osim velafaxa, na kojoj si dozi i kako spavaš?
Monoke is offline  
Old 31.08.2014., 14:27   #8331
[QUOTE=Monoke;51348997]Da li još nešto koristiš, osim velafaxa, na kojoj si dozi i kako spavaš?[/Q
ne koristim ništa drugo, samo pijem b kompleks od natural wealtha i šumeći magnezij i spavam jako dobro , idem leći uvijek manje više u isto vrijeme i više se ne budim po noći a prije jesam, nisam za spavanje pila nista makar sam dobila, htjela sam probat bez tih tableta i uspjela sam , necu se navlacit i na to , doza je samo ujutro 2x37.5 mg velafaxa, e da jedino ako pijem malo vise kave onda točno osjetim kako me anksioza počne lovit, velafax i kofein nisu baš dobra kombinacija, barem meni i zna me aritmija ulovit i pojačano se znojim od kad ga pijem
Blueflower is offline  
Old 31.08.2014., 15:24   #8332
Quote:
Blueflower kaže: Pogledaj post
i meni su nuspojave bile identične, također sam počela s 50 mg..pa podigla mi dr na 100, pila sam ga mjesec i nesto , ali nisam mogla vise izdrzati pa je iskljucen , kile sam gubila rapidno , a umor je bio nepodnošljiv i koliko god da sam htjela snagom volje se dici i ic nesto radit nije islo ,i depresija mi se od njega pojavila , inace nisam s njom imala problema, i na pocetku uzimanja imala sam neko vrijeme osjecaj kao da mi pluca gore , neko žarenje u prsima i pištanje u glavi , uglavnom navecer prije spavanja tako da ako ti se to pojavi nemoj se uplasiti ...meni je bio prepisan za anksioznost , sad to početno razdoblje moraš izdržat da se vidi jel če ti sjest ili ne , valjda si dobila i neki benzic da ti pomogne izdrzat nuspojave , ja sam dobila Normabel 5 mg i pila sam ga prije spavanja jel nisam mogla zaspat ali tablete za spavanje nisam pila , vidjet češ kako će ti biti s vremenom..drži se
U duhu razmjene iskustava budem potvrdio boldano. Mene trenutno ubija depra, koja se prije uzimanja fevarina nija pojavila. Također nakon cca 2 mjeseca izlazi van iz upotrebe. Fakat nuspojave nisu za zdravu ososbu, a kamoli za psihički oboljelu.
Tox is offline  
Old 31.08.2014., 15:38   #8333
Quote:
Blueflower kaže:
ne koristim ništa drugo, samo pijem b kompleks od natural wealtha i šumeći magnezij i spavam jako dobro , idem leći uvijek manje više u isto vrijeme i više se ne budim po noći a prije jesam, nisam za spavanje pila nista makar sam dobila, htjela sam probat bez tih tableta i uspjela sam , necu se navlacit i na to , doza je samo ujutro 2x37.5 mg velafaxa, e da jedino ako pijem malo vise kave onda točno osjetim kako me anksioza počne lovit, velafax i kofein nisu baš dobra kombinacija, barem meni i zna me aritmija ulovit i pojačano se znojim od kad ga pijem
Sorry, ako gnjavim, meni je 10-ti dan, bolje mi je psiha, al me muči tremor još uvvijek (da li si ga imala) i standardno loše usnivam i noću se budim (kao i prije velafaxa). Pijem ga ujutro i navečer po 37,5mg i imam dojam da me prvo malo uspava. pa nakon 1h digne s tremorom. Nakon koliko vremena s imala osjeećaj da su se nuspojave povukle i da je to sad to?

Hvala na odgovoru...
Monoke is offline  
Old 31.08.2014., 19:12   #8334
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
U duhu razmjene iskustava budem potvrdio boldano. Mene trenutno ubija depra, koja se prije uzimanja fevarina nija pojavila. Također nakon cca 2 mjeseca izlazi van iz upotrebe. Fakat nuspojave nisu za zdravu ososbu, a kamoli za psihički oboljelu.
Kada ideš šrinku? Kako si danas?
Monoke is offline  
Old 31.08.2014., 19:18   #8335
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
U duhu razmjene iskustava budem potvrdio boldano. Mene trenutno ubija depra, koja se prije uzimanja fevarina nija pojavila. Također nakon cca 2 mjeseca izlazi van iz upotrebe. Fakat nuspojave nisu za zdravu ososbu, a kamoli za psihički oboljelu.
slažem se s tobom...nuspojave su odvratne , nekome mozda sjedne ali eto mi nemamo dobra iskustva s njim, ja sam na netu gledala kako se puno ljudi žali na nedostatak energije od fevarina a i jedna dr mi je rekla da je to jako jak lijek za mene mladu osobu ...kad se sjetim da prakticki mjesec dana nisam iz kreveta se mogla dici , ono trpjela sam , mucila se...i kad me je depra jedan dan lupila i pocela sam tupo gledat u jednu tocku a volja nestala za apsolutno sve a anksioza naravno odletjela u nebesa od takvog stanja nazvala sam dr i ubrzo sam bila na kontroli pa joj ispricala sve a ona mi rekla da zasto nisam dozu digla jos...helouuu, pa da nemogu ni koraka napravit i da mi misici atrofiraju..reko hvala ali mjenjaj, to je neizdrzivo , pogotova ta depra to me je uplasilo .. ono brrrrr i smusena sam bila da nisam znala za sebe
Blueflower is offline  
Old 31.08.2014., 19:35   #8336
Quote:
Monoke kaže: Pogledaj post
Sorry, ako gnjavim, meni je 10-ti dan, bolje mi je psiha, al me muči tremor još uvvijek (da li si ga imala) i standardno loše usnivam i noću se budim (kao i prije velafaxa). Pijem ga ujutro i navečer po 37,5mg i imam dojam da me prvo malo uspava. pa nakon 1h digne s tremorom. Nakon koliko vremena s imala osjeećaj da su se nuspojave povukle i da je to sad to?

Hvala na odgovoru...
nisam imala tremor koliko se sjecam...i jako lose sam spavala negdje pa skoro 3 mjeseca, stalno sam se budila a ujutro me anksioza drmala i to gadna i to sam rekla srinku i izbacen mi je navecer velafax,pocele su se nuspojave povlacit nakon 4 mj uzimanja , sad ga pijem 9 mjesec i ok mi je , depresiji ni traga , anksioza je jos malo prisutna i problemi s pamcenjem , ja sam imala najizraženiju nuspojavu knedlu u grlu i to mi je jako smetalo na pocetku uzimanja, isto se povuklo nakon 3 mjeseca, imas ti jos kakve nuspojave ?
Blueflower is offline  
Old 31.08.2014., 19:45   #8337
Quote:
Blueflower kaže: Pogledaj post
nisam imala tremor koliko se sjecam...i jako lose sam spavala negdje pa skoro 3 mjeseca, stalno sam se budila a ujutro me anksioza drmala i to gadna i to sam rekla srinku i izbacen mi je navecer velafax,pocele su se nuspojave povlacit nakon 4 mj uzimanja , sad ga pijem 9 mjesec i ok mi je , depresiji ni traga , anksioza je jos malo prisutna i problemi s pamcenjem , ja sam imala najizraženiju nuspojavu knedlu u grlu i to mi je jako smetalo na pocetku uzimanja, isto se povuklo nakon 3 mjeseca, imas ti jos kakve nuspojave ?
Danas me muči glavobolja, prvi put od pijenja velafaxa. Možda je od promjene vremene. Ali tremor je stalno prisutan. Smanji se pred pijenje doze uvečer u 20h. Hvala ti na javljanju

A zašto je ukinut uvečer? Zbog toga što si se budila po noći illi anxioznosti ujutro?
Monoke is offline  
Old 31.08.2014., 20:03   #8338
Quote:
Monoke kaže: Pogledaj post
Danas me muči glavobolja, prvi put od pijenja velafaxa. Možda je od promjene vremene. Ali tremor je stalno prisutan. Smanji se pred pijenje doze uvečer u 20h. Hvala ti na javljanju

A zašto je ukinut uvečer? Zbog toga što si se budila po noći illi anxioznosti ujutro?
i mene je često znala boljet glava na početku uzimanja , jel pijes jos sta osim velafaxa?a ukinut je navecer zbog te anksioznosti ujutro , neki čudan osjecaj je bio i sad je jos prisutan ali slabo , toga nije bilo kad nisam pila psihofarmak
Blueflower is offline  
Old 31.08.2014., 23:50   #8339
Jel moguće da AP poremeti menstr.ciklus?
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati
Free like a wind is offline  
Old 01.09.2014., 00:00   #8340
Quote:
Free like a wind kaže: Pogledaj post
Jel moguće da AP poremeti menstr.ciklus?
da

Neki lijekovi

Svaki lijek koji uključuje hormone, kao što su hormoni štitnjače ili antipsihotici, može utjecati na menstrualni ciklus. Trebate znati da niti jedan hormon ne radi samostalno. Svi oni djeluju sinkronizirano i putuju krvotokom. Svi su oni povezani, bez obzira na to što se proizvode u drugačijim žlijezdama.
http://www.centar-zdravlja.net/clanc...rualni-ciklus/

Povišene koncentracije prolaktina Hormon prolaktin proizvodi hipofiza koja stimulira proizvodnju majčinog mlijeka. Visoke koncentracije prolaktina kod žena koje nisu trudne ili ne doje mogu međutim inhibirati ovulaciju te tako prouzročiti amenoreju. Povišene koncentracije prolaktina mogu ukazivati na tumor hipofize. Pojava mlijeka kod žena koje nisu trudne niti ne doje (pod nazivom galaktoreja) je simptom koji ukazuje na visoke koncentracije prolaktina i treba ga ispitati. Neki lijekovi, uključujući oralna kontracepcijska sredstva (tablete) i neki antipsihotici, također mogu povećati koncentraciju prolaktina.
http://www.plivazdravlje.hr/bolest-c...oremecaji.html


3. Lijekovi

Određeni lijekovi mogu izazvati prestanak menstruacije, uključujući i neke vrste:

Antipsihotika
Kemoterapijskih lijekova
Antidepresiva
Lijekova za krvni tlak

http://www.krenizdravo.com/zdravlje/...za-i-lijecenje
ray of light is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.