Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2009., 14:05   #921
Smile knjiženje ENC-a, cestarina

molim hitnu pomoć, očajna sam.naime, kupljen je ENC uređaj, izdan je r-1 račun, uređaj košta 100 kn, pretplata 900, iskazan je PDV kojeg sam preračunatom stopom raspodijelila na uređaj i samu cestarinu.cestarinu sam knjižila na odgođene troškove. e sad,sa službene stranice Hrvatskih autocesta dobila sam ispis ENC-a za razdoblje i ustanovila da su oni cijeli iznos uplate, dakle vrijednost uređaja i pdv-a prikazali kao iznos koji mi je na raspolaganju za buduće troškove cestarine. tako ispada da kod njih imam kredita, a kad proknjižim troškove cestarine prema ispisu oni su veći od odgođenih troškova, dakle, knjigovodstveno sam sve to potrošila. gdje sam pogriješila?
i još nešto. taj ENC uređaj sam evidentirala kao sitni inventar i odmah ga amortizirala.da li sam i trošak sitnog inventara trebala podijeliti u omjeru 30: 70?
hvala puno unaprijed.
Melina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:22   #922
ENC je elektronički medij za plaćanje cestarine i cijena mu je za sve kategorije vozila ista.
Ti si uzela paket od 1000,00 kn na koji si dobila popust od 10% pa ti je 100,00 kn uređaj a 900,00 kn cestarina koju ćeš moći iskoristiti.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 15:28   #923
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
ENC je elektronički medij za plaćanje cestarine i cijena mu je za sve kategorije vozila ista.
Ti si uzela paket od 1000,00 kn na koji si dobila popust od 10% pa ti je 100,00 kn uređaj a 900,00 kn cestarina koju ćeš moći iskoristiti.
Cijena ENC-a ovisi o paketu koji se uzme na startu:
420,00 kn = 120,00 kn uređaj + 300,00 kn punjenje

610,00 kn = 110,00 kn uređaj + 500,00 kn punjenje

1000,00 kn = 100,00 kn uređaj + 900,00 kn punjenje

Na ispisu (preko interneta) se prikazuje pun iznos cestarine, a stvarno se skine sa računa uz 10% popusta. Zbog toga i postoji razlika izmedju ispisa i stvarnog stanja
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 22:24   #924
hvala na odgovoru, ali kako to proknjižiti?? jesam li smjela koristiti pretporez po izdanom računu r1??
Melina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 08:05   #925
Pa ako ima sva obilježja R-1 računa,naravno da si smjela.
Ja ću ti napisati kako sam ja proknjižila da ne bude nije tako..
Na ctu 4609 su mi ostali troškovi na službenom putu pa sam smatrala da to tu pripada(nisam ga vodila kao sitni inventar ali ti možeš).
Meni je to isto kao kad kod neke banke po ugovoru za internet bankarstvo npr u njihovom računu npr platiš paket taj i taj i dobiješ uređaj-token sa kojim vršiš to plaćanje-i to sam po njihovom računu sve knjižila na bankarske usluge.
Znači token mi služi za obavljanje plaćanja,pa tako ja gledam i na ENC uređaj-uređaj kao i neka kartica za plaćanje.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 12:31   #926
poštovani, molim vas za informaciju dali je poduzeće dužno prilikom isplate dodataka na plaću (minuli rad) držati se odredbi iz Ugovora o radu ili kolektivnog ugovora objavljenog u NN? Riječ je o tome da poduzeće ne isplaćuje minuli rad djelatnicima jer u Ugovoru o radu ne postoji klauzula o istom dok u kolektivnom ugovoru objavljenom u NN a koji je proširen na sva poduzeća koja obavljaju djelatnost u grani na koju se odnosi postoji klauzula da se mora isplaćivati minuli rad.
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 13:00   #927
Da trebalo bi pogotovo ako je potpisnik Kolektivnog ugovora,sve je u redu dok netko ne tuži.
Ja ću ti reći da se u praksi privatnici slabo drže jer oni odrede plaću neto toliko i toliko svakom djelatniku a sad ,knjigovođa ako želi poštovati zakonske odredbe ide unatrag pa tako prikaže minuli rad da je vidljiv na isplatnoj listi,nažalost.
Inače koliko mi je poznato u državnim službama se obračunava po Zakonu.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 13:08   #928
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Da trebalo bi pogotovo ako je potpisnik Kolektivnog ugovora,sve je u redu dok netko ne tuži.
Ja ću ti reći da se u praksi privatnici slabo drže jer oni odrede plaću neto toliko i toliko svakom djelatniku a sad ,knjigovođa ako želi poštovati zakonske odredbe ide unatrag pa tako prikaže minuli rad da je vidljiv na isplatnoj listi,nažalost.
Inače koliko mi je poznato u državnim službama se obračunava po Zakonu.
Ovo poduzeće nije potpisnik Kolektivnog ugovora ali kako sam već navela djelatnost obavlja u grani na koju isti odnosi. U objavljenom Kolektivnom piše "Ovaj Ugovor važeći je na cijelom teritoriju RH i primjenjuje se na sve pravne osobe koji obavljaju ovu XXX djelatnost" Kaže mi kolegica da se mi nismo dužni držati kolektivnog vec samo Ugovora o radu...dubravka, kakve su sankcije ukoliko dođe inspekcija?
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 17:39   #929
hm, što sad...

Situacija: imate ugovor o najmu (polovne) opreme u sklopu kojeg na kraju tu opremu kupujete za 1% njene procijenjene vrijednosti.

nešto slično financijskom leasingu samo što na početku ne dobivate račun nego cijelo vrijeme plaćate račune za najam.

po isteku roka, dakle, nakon par godina, dobijate račun za cjelokupnu opremu na iznos koji je, zapravo, 1% od procjene nabavne vrijednosti iz ugovora.

kako knjižiti tu opremu u OS kada je račun koji dobivate, zapravo, smiješno malen, ali on jest za vas NV, imajući u vidu da ste, ionako, cijelo vrijeme do tada teretili rashode za najam opreme..

ima li tko, s tim u vezi, takvog iskustva?
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 09:36   #930
Kako se knjizi placanje karticama? Mislim na racun mjesecni za uzimanje provizija s pdv-om.
Kao ulazni racun? i sto jos treba proknjizit?

Bas sam laik za ovo. Dubravka pomozi!
Medo_74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 13:20   #931
faktura u inozemstvo

molim pomoć, imam firmu registriranu u HR koja se bavi pružanjem sportskih usluga (tenis trening) i dogovorio sam posao sa jednom firmom (teniski klub) iz austrije i tamo bi pružao svoje usluge. S obzirom da prvi puta radim sa "strancima" zanima me na koji način fakturirati, da li se za tu uslugu plača PDV,... Ukoliko netko ima slična iskustva ili saznanja bio bih vrlo zahvalan.
Pozdrav
morhun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 15:23   #932
poštovani,
dali se za djelatnike koji su bili zaposleni u BIH prilikom isplate minulog rada na plaću (ukupnog) uzima i godine staža ostvarene i u BIH ili samo u RH?? Dubravka, pomozi...
kleya36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 18:53   #933
Da li je na računima (R1),uz naziv prodavatelja, obavezno navesti i trgovački sud kod kojeg je upisan, MBS, iznos temeljnog kapitala i članove uprave (sve ili je dovoljno jedan)?


Ne znam da li ovo spada pod ovu temu, ali da ne otvaram novu...
Nikolajevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 19:40   #934
Quote:
Nikolajevna kaže: Pogledaj post
Da li je na računima (R1),uz naziv prodavatelja, obavezno navesti i trgovački sud kod kojeg je upisan, MBS, iznos temeljnog kapitala i članove uprave (sve ili je dovoljno jedan)?


Ne znam da li ovo spada pod ovu temu, ali da ne otvaram novu...
Evo detaljni i zakonom potkrepljeni postovi

https://www.forum.hr/showthread.php?t=357837

Da se ne mučim pisati
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 19:46   #935
Quote:
morhun kaže: Pogledaj post
... austrije i tamo bi pružao svoje usluge...
To bi trebalo fakturirati u Eurima bez PDV-a jer je usluga učinjena van RH.

Ne bi bilo na odmet uz fakture u tvojim dokumentima imati kopiju Ugovora da je vidljivo u slučaju kontrole.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 20:00   #936
Hvala lili p.

Quote:
Na poslovnom papiru trgovca...moraju se otisnuti njegova tvrtka, sjedište, sud kod kojega je upisan u sudski registar i broj pod kojim je to učinjeno,tvrtka i sjedište pravnih osoba kod kojih se vode njegovi računi i brojevi tih računa. Isto vrijedi i za sadržaj internetske stranice društva.

...moraju se uz podatke iz stavka 4. ovoga članka navesti:
1. iznos temeljnoga kapitala društva s naznakom je li u cijelosti uplaćen, a ako nije, s naznakom koji dio toga kapitala nije uplaćen
2. prezimena i najmanje jedno ime članova uprave društva
Moram priznati da od svih računa koji su mi trenutno na raspolaganju niti jedan nema kompletne podatke.
Ili nedostaje naznaka da li je ili nije kapital uplaćen u cijelosti, ili imena članova uprave ili mbs...a niti jedan nema navedeno sjedište pravne osobe kod koje vodi poslovne račune.
Nikolajevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 23:00   #937
Quote:
Medo_74 kaže: Pogledaj post
Kako se knjizi placanje karticama? Mislim na racun mjesecni za uzimanje provizija s pdv-om.
Kao ulazni racun? i sto jos treba proknjizit?

Bas sam laik za ovo. Dubravka pomozi!
Nisam Dubravka, ali možda mogu pomoći do ujutro, dok naš Guru ne dodje. Pretpostavljam da te interesira kako knjižiti troškove kada ti plaćaš poslovnom karticom. Račun koji je plaćen karticom unosi se u knjigu URA (knjizenja su ista kao kod bilo kojeg ulaznog racuna), a dobavljač je onaj kod kojeg je stvarno kupljena roba ili izvršena usluga. Istodobno se zatvara obaveza prema dobavljacu, a stvara obaveza prema izdavatelju kreditne kartice. Ako je pitanje bilo vezano uz knjizenja kada kao poduzetnik naplatiš putem kreditne kartice odgovor slijedi...
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 07:52   #938
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ako je pitanje bilo vezano uz knjizenja kada kao poduzetnik naplatiš putem kreditne kartice odgovor slijedi...
To je bilo pitanje.

Svakako, hvala na odgovoru. Za nas pocetnike svaki savjet je dobro dosao.
Medo_74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 08:44   #939
Quote:
Medo_74 kaže: Pogledaj post
To je bilo pitanje.
E sada nisam shvatio da li si dobio odgovor ili treba odgovor na ovaj drugi dio, ali evo i slučaja kada ti naplatiš robu/uslugu kreditnom karticom.
Prvo knjiženje je potraživanje od kartičara / prihod os pružene usluge.
Drugo žiro / potraživanja od kartičara (iznos umanjen za proviziju)
Treće URA od kartičara provizija + PDV / potraživanja od kartičara
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 08:57   #940
Quote:
Medo_74 kaže: Pogledaj post
Kako se knjizi placanje karticama? Mislim na racun mjesecni za uzimanje provizija s pdv-om.
Kao ulazni racun? i sto jos treba proknjizit?

Bas sam laik za ovo. Dubravka pomozi!
Evo da ti se javim i da Vladu nadopunim,ma nešto mi se dododilo sa internetom..
1.URA kartičara(ako je banka onda nemaš PDV) 12,30 kn
2150-obveze prema kartičaru P 12,30
4653-provizija kartičara D 10,00
1400-pretporez D 2,30

2.Ukupni promet maloprodaje 369,00 kn od toga
gotovina-123,00 kn+ kartice 246,00 kn

pa knjižiš
1022-blag.prodavaonice D 123,00
1202-potraž.od kartičara D 246,00
7603-prihod P 300,00
2401-PDV obveza P 69,00

3. Kartičar platio na ŽR umjesto 246,00./233,70 jer je umanjio za svoju proviziju pod re.br.1. 246,00 minus 12,30=233,70
pa knjižiš

1202 P 233,70
1000 D 233,70
Pa da ti ne ostane otvoreno cto 2150 i 1202 za onih 12,30 kn napraviš kompenzaciju na temeljnicu i
knjižiš
2150 D 12,30
1202 P 12,30
Tako si zatvorila i obveze prema kartičaru za URU za proviziju i potraživanja od kartičara koje je umanjio prilikom plaćanja na žr.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:40.