Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2016., 13:29   #881
I još nešto,što se tiće razlika od centra do centra,bio to hofer,aldi,lidl itd razlika u cijenama je oko 5 centi po artiklu
bedlam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 13:54   #882
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
Problem je samo sto time Njemacku drzavu vara za porez. A to moze biti nezgodno. U najmanju ruku ako ga ulove platit ce porez sa zateznim kamatama.

Naime, Njemacka sama oporezuje mirovine. Ako zivis u DE, onda imas znacajnu neoporezivu osnovicu. Ako zivis u inozemstvu, a primas Njemacku mirovinu, onda nema te neoporezive osnovice vec placa porez od prvog eura. A s poreznog stajalista zivis tamo gdje boravis vecinu godine.
Kao i kod place, porez je progresivan.

Bas me zanima kako pak mulja sa zdravstvom (a mora muljat jer sigurno ne putuje svaki put kad treba doktoru u Njemacku). Koristi DE ili HR, ili oboje ?

Bas ste Crnoje. Ili ste vec od EU napravili SAD ?
Placas porez gdje si prijavljen, a ne tamo di zivis. Njemacku nije briga di zivis nego jesil platio porez ako si tamo prijavljen, znaci njih bas briga poslje gdje ces zivit. Znaci sve legalno.

Ak su u nekoj zemlji bolji porezni uvijeti za umirovljenike, tamo ce i ic, barem oni sa vise love koji su fleksibilniji. Ak ih pocnes gulit, njih radni ugovor ne veze, da bi morali biti tamo gdje jesu.

Neznam kakve veze ima osiguranje sa porezom?
Moje osiguranje pokriva sve troskove po cijelom svijetu gdje god se nalazo, sve kakvo osiguranje sklopis. Znaci ides doktoru gdje se razbolis. Njima je tek svejedno kome placaju, vise vole da si zdrav i da neides uopce kod doktora.

Kad budem u penziji ni ne mislim bit na jednom mjestu duze od tri mjeseca.
A ja bas mislio da Hrvatska ima sanse da privuce kojeg Njemca ili Austrijanca da trosi penziju u HR, al kako stvari stoje izgleda da nam se ni gastarbeiteri nece vise vracat

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Sa njemačkom imamo potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i nema problema, penzija se oporezuje u njemačkoj, a u hrvatskoj dobiješ što dobiješ
Znaci i tu su se Njemci osigurali . Morat ce Njemacki penzioneri i dalje selit u Tajland
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 14:09   #883
Quote:
bedlam kaže: Pogledaj post
I još nešto,što se tiće razlika od centra do centra,bio to hofer,aldi,lidl itd razlika u cijenama je oko 5 centi po artiklu
Hofer je aldi samo evo austrijski. Cjene svih discountera u no name markama su ti blizu.
Voda 1,5l. 19 centi itd.
Imaš i jeftine marke veliki lanaca koji nisu ništa skuplji rewe ima JA! Bijelo pakovanje sa plavim natpisom a edeka gut&günstig, to su skoro iste cjene kao kod Lidl, Aldi, norma, Penny i netto (mislim da su to svi njemacki discounteri) samo evo imaš više poznati i skuplji marki. Do prija par godina u aldiu nisi imao nikakve poznate marke, ali imaš robu koji ti poznati proizvodači za njih prave. Ono isti proizvod malo drugačiji zastojci, sličan ukus.

Aldi ima sa svim svojim proizvodačima ugovor koji kaže da u slučaju testa ako dobiju ocjenu koja nije dobra ili vrlo dobra da proizvodač mora odstraniti sve te proizvode SA polica na svoj račun. Znači svejedno dali stiftung warentest ili ökötest, mislim da ima još i treći. Firma tada ima 3 tjedna da ponudi drugi bolji proizvod za istu cijenu. Pakovanje i ime se mijenja. Inače se ugovor raskida. Ima već proizvodača koji su tako zbog lošeg testa propali.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 14:17   #884
@amadeus
U njemačkoj je zdravstveno obavezno, tek možeš izaći iz njega od veće zarade ili ako si samostalan. Inače plaćaš za sva obavezna ca.15% od svote koji ti iznosi porez na plaću. Odnosno ti skoro pola (malo više od pola) i poslodavac skoro pola (malo manje od pola)
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 14:50   #885
Kolika je plata medicinske sestre(ili brata)u USA?Hvala.

Zadnje uređivanje Clandestine : 30.01.2016. at 15:52.
Clandestine is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 15:27   #886
Netto lova mi je dvostruka u odnosu na isto radno mjesto u RH. U apsolutnom iznosu plaćam veći porez na dohodak nego u RH ali postotno manji.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 18:48   #887
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
@amadeus
U njemačkoj je zdravstveno obavezno, tek možeš izaći iz njega od veće zarade ili ako si samostalan. Inače plaćaš za sva obavezna ca.15% od svote koji ti iznosi porez na plaću. Odnosno ti skoro pola (malo više od pola) i poslodavac skoro pola (malo manje od pola)
a da li se može mirovinsko izbaciti?
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 18:53   #888
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Netto lova mi je dvostruka u odnosu na isto radno mjesto u RH. U apsolutnom iznosu plaćam veći porez na dohodak nego u RH ali postotno manji.
A koje radno mjesto i koja drzava je u pitanju?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 19:19   #889
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
a da li se može mirovinsko izbaciti?
Samo ako si samostalan.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 23:05   #890
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Samo ako si samostalan.
ako imaš firmu? kakva je to logika?
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 00:00   #891
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
ako imaš firmu? kakva je to logika?
Pa obavezno je jedno i drugo (znaci i zdravstveno) za sve zaposlene.
Privatna zdravstvena osiguranja su moguca i za ove Koje bolje zaradivaju.
Granica 2016. je 4867.60€ mjesecne place. Te mogu svi koji ne primaju redovne place ici u privatna osiguranja, znaci Freelanceri, Samostalni, Studenti i (zanimljivo) Drzavni Sluzbenici koji imaju Status Beamte (to su svi oni koji s tim statusom imaju garantiran posao, imas i drugi Status obicnih zaposlenih kod drzave ili grada)
U penzijski fond uplacivaju svi koji imaju zaradu iznimka su samostalni. Cak Studenti i Freelanceri placaju po prihodu ako ga imaju.
Ako imas Firmu a u njoj si "zaposlen" sta je naprimjer uobicajno ako je d.o.o. i vise od jedan jamac radi u toj firmi ili evo imas vise vlasnika placas isto penziju, jer evo ipak primas placu. Ako ti je placa samo "zarada" znaci nemas neku "Garant" placu mjesecnu ne placas kao samostalni.

Ima li tu ili nema logika, pa to pitaj ove koji su radili te zakone.
Maximalna Placa koju mozes upisati i za nju platiti Penziju je 74.400 €.
Moze privatnik znaci dobrovoljno uplacivati u penzijski Fond ali evo maksimalno toliko koliko bi uplacivao neko sa godisnjoj Bruttoplaci od 74.400€ .
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 04:10   #892
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
@amadeus
U njemačkoj je zdravstveno obavezno, tek možeš izaći iz njega od veće zarade ili ako si samostalan. Inače plaćaš za sva obavezna ca.15% od svote koji ti iznosi porez na plaću. Odnosno ti skoro pola (malo više od pola) i poslodavac skoro pola (malo manje od pola)
Tu i ja ne mogu pomoc
Sad jel zdravstveno obavezno ili zagarantirano?
Nedavno gledo kad covijek prica da nema zdravstveno, jel je bio samostalan i bio privatno osiguran. Propao, a da u obligatorisch sad nemre tak lako uc
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 06:43   #893
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Tu i ja ne mogu pomoc
Sad jel zdravstveno obavezno ili zagarantirano?
Nedavno gledo kad covijek prica da nema zdravstveno, jel je bio samostalan i bio privatno osiguran. Propao, a da u obligatorisch sad nemre tak lako uc
Može ako se zaposli, čim ne zaraduje preko te granice ga moraju primiti. Ako zarađuje više od gore navedene svote, neće ga primiti. Ali tada može i platiti privatno. Ako ostaje samostalan ga neće primiti.
Privatno osiguranja naplacivaju po godinama, državno po zaradi. Ako si sam i mlad je uvijek privatno bolje, što stariji i više članova obitelj ima, to se manje izplati. Jer u državnom osiguranju su žena i djeca ako ne rade preko oca/muža osigurani. Kod privatnog se sve ekstra plaća.

Gesendet von meinem DMC-CM1 mit Tapatalk
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 07:40   #894
ok hvala, onda je u DE logika ko i u HR - od bruto plaće ti uzmu cca 33% htio ti to ili ne što znači da praktički ne raspolažeš sa bruto plaćom
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 08:36   #895
A od čega bi država živjela , ako bi tebi išla sva plaća ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 08:45   #896
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
ok hvala, onda je u DE logika ko i u HR - od bruto plaće ti uzmu cca 33% htio ti to ili ne što znači da praktički ne raspolažeš sa bruto plaćom
Kako kome, može i više ako računaš osobe koje plaćaju 45% poreza + penzijsko + crkveni + zdravstveno + socialnom. Ali evo to je tek od 250.000 € godišnje plaće, tko kod tog uvjeta nebi pristao na znači ukupno ca. 50% ili malo više ide državi.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 09:06   #897
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
A koje radno mjesto i koja drzava je u pitanju?
Turska, kapetan srednjeprugaškog aviona (medium range jet transport) u niskotarifnom prijevozniku (LCC).
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 12:37   #898
Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
ok hvala, onda je u DE logika ko i u HR - od bruto plaće ti uzmu cca 33% htio ti to ili ne što znači da praktički ne raspolažeš sa bruto plaćom
Pa nigdje u Evropi ne raspolazes bruto placom, i sva sreca da je tako jer smo se izborili za socijalnu drzavu. Inace bi imao USA ovdje, bez socijalnog, zdravstvenog, mirovinskog, pa krepaj kad budes star i bolestan

Jedina drzava za koju znam da je iznimka je Svicarska, gdje dobijes bruto na ruke, pa si sam duzan uplatiti porez i davanja, pa ti opet dodje skoro na isto.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 12:47   #899
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Pa nigdje u Evropi ne raspolazes bruto placom, i sva sreca da je tako jer smo se izborili za socijalnu drzavu. Inace bi imao USA ovdje, bez socijalnog, zdravstvenog, mirovinskog, pa krepaj kad budes star i bolestan

Jedina drzava za koju znam da je iznimka je Svicarska, gdje dobijes bruto na ruke, pa si sam duzan uplatiti porez i davanja, pa ti opet dodje skoro na isto.
Mala korekcija, porez i zdrastveno placas sam, ostala davanja su vec uplacena od gazde, ako imas B vizu samo zdrastveno sam palcas, ostalo sve odbija gazda
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 13:06   #900
U njemačkoj su samo nadoplate za noć brutto=netto
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:55.