Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2017., 19:53   #121
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Ako imas ispod 100.000$ onda placas neaktivnost 10$/mjesečno kod IB brokera.

Ako ćeš imati manje svote, a ulagati jednom godisnje onda pogledaj optimtrader.
Njima je 30€ godisnja neaktivnost, ali je zato provizija malo skuplja, ali ako ćeš kupiti par puta godišnje ispada jeftinije.

Optimtrader radi preko IB platforme, oni su posrednici, a prednost je ured u zagrebu i što imaš potporu na hrvatskom jeziku.

Ja sam kod njih i mogu ti ih preporučiti, ali najbolje ti je otiđi i pogledaj njihov cjenik i usporedi sa IB.
Onda otiđi do njih ako si u zagrebu, ili telefonski popričaj pa odluči.
Po meni nemaš ništa bolje od ove dvije pocije
Kako to da Optimtrader nije na HANFA-inom registru "društava ovlaštenih pružati investicijske usluge i obavljati investicijske aktivnosti"?

Također, hrvatski ured im vodi izvjesni Ivan Stojanović koji nije ni u registru brokera ni investicijskih savjetnika (ne kažem da bi nužno morao biti).
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 21:16   #122
Quote:
rakanichu kaže: Pogledaj post
Kako to da Optimtrader nije na HANFA-inom registru "društava ovlaštenih pružati investicijske usluge i obavljati investicijske aktivnosti"?

Također, hrvatski ured im vodi izvjesni Ivan Stojanović koji nije ni u registru brokera ni investicijskih savjetnika (ne kažem da bi nužno morao biti).
Nije fino javno iznositi neistine, pogotovo kad je danas sve lako provjeriti.

http://www.hanfa.hr/trziste-kapitala...va-clanica-eu/

Optimtrader je jedini broker u Hrvatskoj koji ima sjedište u Njemačkoj.
Sve ti je objašnjeno na hanfinim stranicama na gore navedenom linku.
Pogledaj šta piše pod rednim brojem 308.



Ovdje pročitaj detaljnije o optimtraderu i pospi se pepelom.

https://www.optimtrader.com/hr/o-nama

p.s. meni sigurnije zvuči broker koji je registriran u Njemačkoj već u lijepoj našoj
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 21:46   #123
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Nije fino javno iznositi neistine, pogotovo kad je danas sve lako provjeriti.

http://www.hanfa.hr/trziste-kapitala...va-clanica-eu/

Optimtrader je jedini broker u Hrvatskoj koji ima sjedište u Njemačkoj.
Sve ti je objašnjeno na hanfinim stranicama na gore navedenom linku.
Pogledaj šta piše pod rednim brojem 308.



Ovdje pročitaj detaljnije o optimtraderu i pospi se pepelom.

https://www.optimtrader.com/hr/o-nama

p.s. meni sigurnije zvuči broker koji je registriran u Njemačkoj već u lijepoj našoj
Nisam napisao da Optimtrader nije ovlašten poslovati u Hrvatskoj nego da nisu u Registru - što i nisu. OK, dakle možeš poslovati kao EU firma bez obzira na Registar. Nisam znao i nije najbolje objašjeno na stranicama HANFA-e. Mogao si to objasniti i bez doze bahaćenja.
rakanichu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 22:43   #124
Mogao sam, ali mogao si ti malo i detaljnije pročitati pa onda ne bi ni došlo do ovoga.

Kad netko pročita tvoj post dobije dojam da je nešto sumnjivo, nelegalno, bez obzira jesi li ti tako mislio i to htio postići.

Zato sam morao malo jače uzvratiti da poništim taj negativan efekt.

Zaboravimo sve i idemo dalje.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 22:53   #125
Planiram ulagati u index fondove i to u ovakvom omjeru:
  • 50% u S&P 500
  • 20% u neki europski index (jos ne znam koji)
  • 20% u neki azijski index (jos ne znam koji)
  • 10% u neki index koji prati emerging markets, dakle malo vise rizicni

Svaki mjesec bi ulozio dodatnih 800 dollara, dakle ulaganje bi bilo nesto kao "Dollar Cost Average".

Pitanja (ispricavam se ako su neka vec odgovorena u temi):
1. Da li mi InteractiveBrokers omogucuje kupovanje index fondova na ova 3 kontinenta + emerging markets tipa Juzna Amerika?
2. Kolika bi mi bila provizija na InteractiveBrokers s tim da nebih kupovao/prodavao vec svaki mjesec kupio i drzao?
3. S obzirom da mi je plan ulagati za mirovinu, da li mislite da je InteractiveBrokers siguran s obzirom na tu cinjenicu?

Hvala
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 10:57   #126
Takodjer me zanima sto se dogadja s novcem ako npr. umrem? ...
Ako sam dobro shvatio samo korisnici iz USA mogu imati Transfer on Death: https://www.interactivebrokers.com/e...ferondeath.htm

Takodjer me zanima na koji nacin ide povlacenje novca? Da li stvaraju probleme oko toga, ako odlucis povratit sav novac pa makar bilo 100 000 dollara?
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 15:04   #127
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Takodjer me zanima sto se dogadja s novcem ako npr. umrem? ...
Ako sam dobro shvatio samo korisnici iz USA mogu imati Transfer on Death: https://www.interactivebrokers.com/e...ferondeath.htm

Takodjer me zanima na koji nacin ide povlacenje novca? Da li stvaraju probleme oko toga, ako odlucis povratit sav novac pa makar bilo 100 000 dollara?
Kad otvaraš račun možeš odmah otvoriti za još nekog da ima pravo korištenja.Ja sam propustio to učiniti,ako crknem supruga ima uputu da sve rasproda i odmah zatraži isplatu na moj račun.Mislim da je to najjednostavnije.Ne prave nikakve probleme ako želiš povući lovu,iako sav novac nisam nikad pokušao povući,brzo sjedne na račun.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 15:08   #128
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Planiram ulagati u index fondove i to u ovakvom omjeru:
  • 50% u S&P 500
  • 20% u neki europski index (jos ne znam koji)
  • 20% u neki azijski index (jos ne znam koji)
  • 10% u neki index koji prati emerging markets, dakle malo vise rizicni

Svaki mjesec bi ulozio dodatnih 800 dollara, dakle ulaganje bi bilo nesto kao "Dollar Cost Average".

Pitanja (ispricavam se ako su neka vec odgovorena u temi):
1. Da li mi InteractiveBrokers omogucuje kupovanje index fondova na ova 3 kontinenta + emerging markets tipa Juzna Amerika?
2. Kolika bi mi bila provizija na InteractiveBrokers s tim da nebih kupovao/prodavao vec svaki mjesec kupio i drzao?
3. S obzirom da mi je plan ulagati za mirovinu, da li mislite da je InteractiveBrokers siguran s obzirom na tu cinjenicu?

Hvala
1.Kupiš par ETF koji pokrivaju sve željeno i neželjeno,nema čega nema.
2.E ovo sam zaboravio,ima neki fee za neaktivnost,mislim da je bilo oko stotinjak kuna preračunato,tako nešto,mene to ne kači pa ni ne pratim,proguglaj na njihovim stranicama.
3.Mislim da jest,IB je odličan broker,ima i neko osiguranje ako sve ode kvragu.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 21:30   #129
Jel koristi netko IB API?

Malo sam se pogubio u onim raznim gateway-ima i troskovima pa vise nista ne kuzim. Zelim moc pisati svoju skriptu za trejdanje, trazim neki najjednostavniji nacin za to postici. Samo programiranje nije problem. Govorim o trejdanju mozda par puta mjesecno.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 04:59   #130
Koja je fora s optimtraderom?
Ovo njihovo demo sucelje opet vodi na platformu interactive brokersa.

Cemu onda uopce se obracati njima? Zasto ne ici direktno na IB?

Thnx.
__________________
Carbonmade
elf_dalmatae is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 19:32   #131
Quote:
elf_dalmatae kaže: Pogledaj post
Koja je fora s optimtraderom?
Ovo njihovo demo sucelje opet vodi na platformu interactive brokersa.

Cemu onda uopce se obracati njima? Zasto ne ici direktno na IB?
Koliko sam shvatio, Optimtrader (a vjerojatno i drugi reselleri) izmedju ostalog ima Osnovni paket, za $5K mozes trgovat. Ostalo je vjeroajtno psihologija.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 19:37   #132
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Planiram ulagati u index fondove i to u ovakvom omjeru:
  • 50% u S&P 500
    ...
Ja sam se nekidan poceo povlaciti iz S&P. Gledam P/E, izgleda mi prilicno napuhano, vjerujem da ce ubrzo impichnuti Trumpa pa malo apokalipticarski promatram sve to skupa. Rekao bih da trenutno nije optimalan trenutak za uletjeti u S&P i slicna ulaganja. Cudio bih se da u sljedece 2 godine S&P 500 ne padne ispod 2.000. Znam, 100 ljudi 100 cudi, samo budi siguran da si uzeo riziko faktore u obzir.
Sretno
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 00:09   #133
Quote:
elf_dalmatae kaže: Pogledaj post
Koja je fora s optimtraderom?
Ovo njihovo demo sucelje opet vodi na platformu interactive brokersa.

Cemu onda uopce se obracati njima? Zasto ne ici direktno na IB?

Thnx.
Već sam napisao na ovoj stranici, ali evo trebam opet.
Koriste IB platformu, a oni su posrednici.
Naknada za neaktivnost je niza, a trgovanje skuplje.
Nekome se isplati, pogotovo ako si buy and hold i kupujes 1-4godisnje.
Imaju potporu na hrvatskom, mozes otici do njih malo vidit kako sta, pitat sto te zanima.

Ako netko ne vidi prednost u tome onda nek ode direktno na IB i gotova priča.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 00:12   #134
Sto se tice pada S&P500 moguće je, ali to govore ima 5g pa stalno novi rekord.
Ako ces ulagat u indekse onda moras gledat dugorocno, a na 20+ godina ces morat nekad pasti.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 01:41   #135
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Sto se tice pada S&P500 moguće je, ali to govore ima 5g pa stalno novi rekord.
Ako ces ulagat u indekse onda moras gledat dugorocno, a na 20+ godina ces morat nekad pasti.
Mislio sam vise na to da mi S&P trenutno ne izgleda kao dobra kupovina, barem ne na nacin da netko uleti sa 100%. Koliko sam shvatio kolegu forumasa, on namjerava uci sa svime sto ima. Dakle bez rezerve. A onda iz cash flowa namjerava dokuljivati. Mozda sam pogresno shvatio, ali ako je tako onda to po meni ba si nije dobra strategija za high-markets. Ja polako pretvaram pozicije (do odredjene granice) u cash pa u slucaju da ne dodje do zesceg pada - izvrsno, zaradit cu. A ako dodje do pada - super, moci cu dokupit jeftino.

U svakom slucaju smatram da u okolnostima kakve danas imamo, treba imati dovoljno casha da se kompenzira eventualni crash. Ostalo je po meni hazaderstvo (time ne mislim nista lose).
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 07:32   #136
Razumijem tebe, ali sta ako ti prodaš dio i cekas u kesu da padne, a desi se daljnji rast.
Nije lako pogodit kad ce pasti, to se moze desit samo slucajno.
Ako si 2008 prije pada sve stavio na s&p500 danas si opet u plusu.
Ako si pored toga jos svaki mjesec dokupljivao, onda si zaradio veliku lovu.
Za psihu je ruzno, a cesto i nepodnosljivo da dozivi pad neposredno nakon sto je stavio veliku lovu.
Međutim na kraju se mrtvi broje i bitan je rezultat na kraju.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 09:20   #137
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Razumijem tebe, ali sta ako ti prodaš dio i cekas u kesu da padne, a desi se daljnji rast.
Nije lako pogodit kad ce pasti, to se moze desit samo slucajno.
Ako si 2008 prije pada sve stavio na s&p500 danas si opet u plusu.
Ako si pored toga jos svaki mjesec dokupljivao, onda si zaradio veliku lovu.
Za psihu je ruzno, a cesto i nepodnosljivo da dozivi pad neposredno nakon sto je stavio veliku lovu.
Međutim na kraju se mrtvi broje i bitan je rezultat na kraju.
Govorim o trenutnim okolnostima: o kamatnim stopama, o Donaldu Trumpu, o P/E, o intrinsic value... puno toga govori u prilog tome da trenutno S&P bas i nije dobar deal, odnosno da treba sa oprezom uletit.
Promatrati povijesne podatke i na temelju njih pokusati predvidjeti buducnost - mozemo naravno i to, tu onda ne trebas nista ni razmisljati. Ali aj svejednos matram da je u okolnostima kakvim danas imamo izuzetno bitno kvalitetno diverzificirati a ne biti vodjen pohlepom ili osjecajem inferiornosti jer u svi oko tebe zaradili da ti jos nisi nista. Kao i kod svakog ulaganja, treba se otarasiti emocija i koncentrirat se na ono sto znamo.
Ne kazem ja nikome da ne ulaze u americke dionice. Bio bih licemjeran kad bih to ucinio jer ja sam imam ulozeno u iste. Postoje razlicite strategije ulaganja za razlicita stanja trzista ali najbitnije od svega je da covjek ima miran san, i tu je svako od nas drugaciji. Ja sam prije 5 godina imao mozda 5% likvidnosti u cashu, danas imam kojih 25%. S jedne strane oportunitetni trosak, ali isto tako instrument s kojim mogu kompenzirati strah kojeg bih imao kada bih se osvrnuo da okolnosti. Recimo roditeljima ili prijateljima trenutno nispoto ne bih preporucio da u dionicama imaju preko 80% likvidnosti (pa cak ni onim manje volatilnim). Mozda sam malo preoprezan, kako je kod tebe?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 11:38   #138
Gledam jedno pet grafova,raznih pokazatelja USA ekonomije,i kako rama6 piše zaista izgleda kao da smo na vrhu slično kao u 2007 g.
I šta onda?Znam ih nekoliko koji su digli sidro još 2014g,pa već 2011 je market izgledao skupo.
Po meni,ono što ja radim,i dalje biti u dionicama,ništa previše long,spreman napustiti zabavu već danas ako osjetim opasnost,povećati cash,zaštiti se kupovinom nečeg zlatnog ili srebrnog u portfelju ili opcijama.
To će sve ublažiti onaj prvi udar na portfelj.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:23   #139
Ja imam svoj dio u fiksnim prihodima, dio u dionicama.
Pratim msci world i emerging markets, a USA cini cca 60% msci world indeksa.
Ja drzim i ulazem, pucam na period 20+, pare koje ulazem mi ne trebaju.
Ako padne onda cu uci jos agresivnije, tj. napravit cu rebalans portfolija.
Ja sam uvjeren ako ne bude svjetskih ratova da ce indeksi za 20+ vise vrijedit vec sada.
Da li sam u pravu vidit cemo za 20+ godina.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 14:24   #140
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Gledam jedno pet grafova,raznih pokazatelja USA ekonomije,i kako rama6 piše zaista izgleda kao da smo na vrhu slično kao u 2007 g.
I šta onda?Znam ih nekoliko koji su digli sidro još 2014g,pa već 2011 je market izgledao skupo.
Po meni,ono što ja radim,i dalje biti u dionicama,ništa previše long,spreman napustiti zabavu već danas ako osjetim opasnost,povećati cash,zaštiti se kupovinom nečeg zlatnog ili srebrnog u portfelju ili opcijama.
To će sve ublažiti onaj prvi udar na portfelj.
Lagao bih kad bih rekao da nisam ni prije 2 godine mislio kako ce se sve urusiti, pa se nije urusilo. Cinjenica je da nitko ne moze dobro predvidjeti kad ce se urusiti, odnosno barecm doci do znacajne "korekcije". Mnogi su se sto direktno (recimo Soros) sto indirektno (recimo Buffet cuvajuci cash) kladili na potop i "popusili". Grafovi iz proslosti ne govore puno jer svijet i okolnosti prebro mijenjaju i danas vaze sasvim drugacija pravila nego 2007-me. Ali ono oko cega se manje vise svi slazu da ovo sto imamo danas ne samo da nije odrzivo nego i da jednsotavno nema kvalitetnu potporu. Market capovi se uglavnom baziraju ne na market value nego na intrinsic value, dakle na pretpostavci da ne samo da je odrzivo nego da ce i rasti jednakim tempom. Toliko je varijabli u igri da povod za pucanje balona moze biti neki mala vojna intervencija, impeachment Trumpa, pa vjerojatno cak i autokrediti u SADu. Zato se slazem da je izuzetno bitno imati nesto s cime ce se udarac moci barem malo kompenzirati.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.