Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2017., 18:13   #1
Upotreba sile

Žene, zanima me vaše mišljenje oko upotrebe sile ili ozbiljne prijetnje silom u slučajevima kad vas zakoni ne štite od trpljenja sile s druge strane. Mislim podjednako na slučajeve obiteljskog nasilja, kao i na oblike sustavnog nasilja poput dokazanog kriminala koji ne biva kažnjen.
Gdje bi bila vaša osobna granica? Je li, recimo, legitimno objaviti kućnu adresu, registraciju nekog neosuđenog ubojice? Je li, nadalje, ako ti je taj netko ubio dijete pa je oslobođen zbog "pripadnosti dobroj obitelji", legitimno objaviti imena njegove djece i gdje idu u školu?
Biste li sačekušu, bez ikakvog mlaćenja, samo doček nekog govna pred kućom, možda s transparentom, kvalificirali kao nasilje nad tom osobom, ako ta osoba nije pravomoćno osuđena zbog, ne znam, proceduralne greške?
Itd, primjeri dobrodošli

Edit:
Ili, netko vam provali u gradski stan koji imate na korištenje. Vlasnik, grad, ne želi intervenirati. Što vam je na raspolaganju?

https://www.youtube.com/watch?v=0WxDrVUrSvI
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:46   #2
Meni se cini da pricas o dvije stvari.

Jesam za upotrebu sile kada me zakon ne stiti. Npr. netko me obori na pod i krene mi skidati hlace - mislim da zakon kaze da ne smijem upotrijebiti prekomjernu silu - zveknut cu ga koliko god je potrebno dok se ne oslobodim.
Netko mi upadne u prazan stan i ne smijem ga izbacit jer je socijala - provalit cu i ja se uselit pa nek netko mene izbacuje iz mog vlasnistva.

Nisam za objavu imena i trazenje osoba koje su nekom mom ili meni naudile - to mi spada u osvetnicko ponasanje, kao kod nekih juznih naroda.
Vec sam pisala na forumu da su mi ljudi koji bi raznim zlocincima rezali pimpeke, vadili oci i sl. zastrasujuci.
Ono, mislis da je netko normalan gradanin, a u njemu cuci rezac pimpeka :/
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:48   #3
u svima nama čuči rezač pimpeka.
samo je pitanje u kome taj rezač koliko čvrsto spava.
__________________
Sin valor.
moment is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 18:53   #4
Da, imas pravo.
Onda se ispravljam - zacudi me kako u nekima plitko spava.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 20:05   #5
Ako me neko napadne normalno da ću se obraniti.
Ako ne mogu sama. Neko će drugi sutra u moje ime.


Meni se to prekoračenje nužne samoobrane čini bolesnim. Ono neko te davi i ti ga ubiješ i ti si kriv jer si ga ubio prije nego je on ubio tebe.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 21:20   #6
ovisi o situaciji i okolnostima. ne mislim da je svako oko za zub.
načelno postoji hrpa situacija u kojima ne vidim problem da se silom vrati jer drugog rješenja nema. stvar je situacije, konteksta, okolnosti i nijansi u kakvom točno obliku.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:01   #7
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Meni se to prekoračenje nužne samoobrane čini bolesnim. Ono neko te davi i ti ga ubiješ i ti si kriv jer si ga ubio prije nego je on ubio tebe.
Muž te mlati, zoveš policiju, ili susjedi zovu policiju da ti pomognu, a onda i ti i najdraži dobijete prijavu za kršenje javnog reda i mira. Jer, jebiga, ti se dereš dok te tuče. Možda mu i jebeš milu majku, njemu i danu kad si ga upoznala. Narušavaš javni red i mir.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 22:09   #8
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Muž te mlati, zoveš policiju, ili susjedi zovu policiju da ti pomognu, a onda i ti i najdraži dobijete prijavu za kršenje javnog reda i mira. Jer, jebiga, ti se dereš dok te tuče. Možda mu i jebeš milu majku, njemu i danu kad si ga upoznala. Narušavaš javni red i mir.
Ostavis ga. Ako znas da ce ostavljanje zavrsiti tako da puca u tebe i djecu djelujes unaprijed. U samoobrani. Odvedes ga na planinarenje. Ili mu skuhas gulas . Ako ti vjera to ne dozvoljava izaberes si grobno mjesto .
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 00:13   #9
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Odvedes ga na planinarenje. Ili mu skuhas gulas .
Mislim da bih mogla fatalno reagirati pod adrenalinom, ali sumnjam da bih ikad bila u stanju planirati i izvršiti ubojstvo, bez obzira na kontekst. Čak ni manje stvari, sumnjam da bih bila u stanju nekom i auto razbiti iz osvete. I sad se pitam - zašto? Zašto ja ne mogu, a nekom je upropastit život pičkin dim? A uopće ne mislim da je nemoralno, ne osjećam da je nemoralno, u određenom kontekstu.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 00:24   #10
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Muž te mlati, zoveš policiju, ili susjedi zovu policiju da ti pomognu, a onda i ti i najdraži dobijete prijavu za kršenje javnog reda i mira. Jer, jebiga, ti se dereš dok te tuče. Možda mu i jebeš milu majku, njemu i danu kad si ga upoznala. Narušavaš javni red i mir.
Ako nisi u stanju ili prilici zvat ili da neko pozove?
Tvoj prijedlog je pustiti da te ubije.

Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Ostavis ga. Ako znas da ce ostavljanje zavrsiti tako da puca u tebe i djecu djelujes unaprijed. U samoobrani. Odvedes ga na planinarenje. Ili mu skuhas gulas . Ako ti vjera to ne dozvoljava izaberes si grobno mjesto .
Slažem se. Ostaviš ga.
Ako znaš da će pucati u tebe imaš sigurnu kucu. Imaš mogućnost da si nabavila i ti oružje. Makar na crno.

Mene je bivši udaro, prvi i zadnji put. Nakon tog me nije vidio, ako ne računamo brakorazvodnu.

Što da s takvom osobom razgovaram? O čemu?
Epilog tog je da sam otišla automatski na hitnu, prijavila polici, kako je bio policajac nije se ništa desilo.


Nakon 2-3 dana dvije osobe kojima sam očito jako draga i bitna su ga susrele u gradu. Malo oštrije porazgovarale s njim. Ja sam neko vrijeme radi predostrožnosti bila uz stalnu pratnju braće ili prijatelja i eto ga.


Nisam osvetoljubiva, samo sam učinila nadam se uslugu svojoj nasljednici da ga je sad vjerovatno strah ponoviti to.


Da, sreli smo se još jednom, napisao mi je lažnu prometnu kaznu. Pobila sam je na sudu i degradiran je na niže radno mjesto. Poslje je redovito izbjegavao mjesta na kojima me može sresti.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 00:31   #11
Ma nije to moj prijedlog, argh

Danas mi je opisano jedno sustavno psihičko zlostavljanje od strane člana obitelji i stvarno jedina stvar koja meni pada na pamet je da se tog čovjeka psihički ili fizički sjebe. Onda sam se pitala koliko je energije potrebno u to uložiti, koje su pravne posljedice i - sranje je za osobu koja se brani.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 10:14   #12
Silajn, presiroko si postavila temu.
Nemam problem s fizickim sukobom ukoliko je nuzan, pa i pod cijenu pritvora.

Muza ubijala ne bih, ali bih napravila sve da se od takvoga maknem. Ne bi se libila platiti nekome da mu objasni da se vise necemo vidjat.

O sustavnom psihickom maltretiranju ne znam sto bi rekla.
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 10:56   #13
Jeste se kad našle u situaciji nužne samoobrane?

Ja nisam.
Ali znam za sebe da sam spremna na sve, zamrači me u ljutnji.
pipi21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 10:58   #14
Ja bih baš voljela da sam agresivna, drčna osoba. Ali nisam. U takvim situacijama se maknem i pokušavam na civiliziran, pravno legitiman način riješiti problem. I pojedem govna.
Kad sam i pokušala igrati takvu igru, izvukla bih deblji kraj jer je to njihov teritorij. Ne znam igrati po tim pravilima jer nisu racionalna i sjebu me uvijek. Luđi su od mene
Uglavnom, maknem se na kilometre i progutam gubitke.
BumbleB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 11:05   #15
Ma to ti je pametnije.
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 11:29   #16
Jest, dugoročno. Ali kratkoročno je jako teško. Osjećaj nepravde i bespomoćnosti je baš teško progutati. Kad znaš da si moralno/pravno u pravu, ali su svi tvoji potezi uzalud.
Postoje osobe koje ne trpe sranja i dižu se na zadnje noge na prvi trag zlostavljanja. Dosta ljudi prvoloptaški odgovori da su oni takvi i da ne bi bili u stanju trpiti zlostavljanje. Često to govore ljudi koji se nisu susreli sa pravim zlostavljačima, već samo bezobraznim, neotesanim ljudima. Takve je lako otpiliti.
Psihičko zlostavljanje je vrlo perfidno. Polagano, sustavno, ni ne znaš što te snašlo. Nije u korelaciji s obrazovanjem. Teško ga je i osvijestiti.
Ja pobjegnem. Svi moji pokušaji nadjebavanja, istjerivanja pravde.. bili su uzalud. Važna je životna lekcija da nije najvažnije dokazati da si u pravu.
BumbleB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 11:31   #17
Mislim da silom ne ide protiv psihickog zlostavljanja. Ili udaljavanjem ili prijavljivanjem.
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 11:32   #18
Podrzavam. Upotrebu sile kad institucije ne funkcioniraju.
Jucer mi je kolegica pricala za jedan slucaj, neznam dali je citala ili je to cak netko njen poznat. Prica ide ovako, razvedeni roditelji, kcer od 15-16 godina, roditelji u nebajnim idnosuma, mama ima novog frajera. Novi frajer pocne kcer nesto pipkat i komentirat, kcer ili cak njene frendice a ne ona to prenesu tati. Tata se ionako lose slaze sa mamom, nemoze se nista dokazat jer je kcer ovaj "samo" pipkao, i ne zeli uopce kcer povlaciti po sudivima socijalama i svastanesto. Sjedne u auto, nadje lika, pregazi ga par put. Nazive i prijavi se sam policiju. Cak je ovaj ostao i ziv. Zavrsi u cuzi na par godina, izadje zbog dobrog ponasanja. Ono sto me se dojmilo kad je ova moja to ispricala, kao njegov komentar na "zasto tako, i jelu moglo drugim putem?"..... on je samo odgovorio - " Moje djete je sad sigurno."
I to je to. On je problem rijesio, ovaj lik se naravno makao, i nikome vise nikad u zivotu nece pasti napamet da mu takne kcer protiv njene volje. E sad, sta, ta obitelj je ionako bila u raspadu, mama i tata se ionako nisu podnosili, da se to islo tuziti, te bi bilo "tata olajava novog maminog", te bi se malu maltretiralo po svjedicenjima, te bi taj lik sve i da zavrsi u cuzi ili negdje opet ua par godina izasao i maltretirao neku drugu curicu. Ovako, polomljene su mu noge i ćao đaci.
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 11:55   #19
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
Silajn, presiroko si postavila temu.
Možda je jednostavno nisam dobro postavila. Naime, nisam sigurna kako da oblikujem pod jedan nazivnik sve situacije u kojima je zapravo čovjek u situacijama ugrožavanja života prepušten sam sebi, u 21. stoljeću, u nekoj Evropi. A takvih je situacija zaista širok spektar. Mogli bismo možda to sve svesti pod pravnu nesigurnost, jer svi ti slučajevi koji se meni motaju po glavi jesu nekako pravno definirani, ali štekaju s primjenom.

Donedavno nisam znala za institut samopomoći uopće

samopomoć, u pravu, zaštita odn. ostvarenje subjektivnih prava vlastitim snagama i sredstvima. Iznimno prav. sredstvo, dopušteno zakonom u situacijama kada pojedinac, čije je pravo dovedeno u opasnost, ima pravo na zaštitu, ali zbog specifične okolnosti ne može ostvariti svoje pravo, zbog bliske opasnosti, sporosti sudske zaštite itd. Dopuštena samopomoć, pravo osobe da otkloni povredu prava u slučaju neposredne prijetnje opasnosti. U međunar. pravu, s. je uporaba ograničene sile od strane neke države radi obrane svojih interesa, najčešće retorzijom i represalijama.

Pa iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

Članak 21.
(4) Pravo na zaštitu posjeda ostvaruje se u posebnom postupku pred sudom (postupak zbog smetanja posjeda) ili putem samopomoći.

Članak 27.

(1) Tko ima pravo na zaštitu posjeda, smije svoj posjed zaštititi za vrijeme trajanja rokova iz članka 21. stavak 3. ovoga Zakona i silom od onoga tko mu posjed samovlasno oduzme ili ga u posjedovanju uznemirava, ako je to nužno jer bi sudska pomoć stigla prekasno, a opasnost je neposredna, ali samo ako za zaštitu svoga posjeda ne primjeni silu veće jakosti nego li je primjerena okolnostima (dopuštena samopomoć).

(2) Dopuštenom samopomoći smije se umjesto posjednika poslužiti posjednikov pomoćnik u posjedovanju.

(3) Ostvari li posjednik svoje pravo na zaštitu posjeda putem samopomoći kad nisu ispunjene pretpostavke iz stavka 1. ovoga članka, zaštitio je svoj posjed, ali odgovara za štetu koju je pritom nanio.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:01   #20
Sustavno psihičko zlostavljanje od strane partnera?

Dobro, meni nije jasno kako si možeš dozvoliti da te neko sustavno maltretira? Evo živo me zanima?

Stavit ću se u poziciju da me muž psihički maltretira, Neda mi van iz kuće, nemam pravo glasa, ima kontrolu nad mojim privatnim stvarima kao što su laptop ili mobitel. Zabranjuje mi susrete s prijateljima i bliskim ljudima iz obitelji, naziva me pogledom imenima, verbalno omalovazava i vrijeđa?
Ja to trpim tjedan dana jer mislim da je u lošoj fazi, stres, posao bla bla, mjesec jer eto ako imaš djecu nije jednostavno ni pokupiti se ali duže od tog?
Pa otišla bi, nema potrebe za upotrebom se tu. Doviđenja druže. Djeci isto nije najbolji odrastati uz takve roditelje.
Meni prvojje bilo lakše kad su se moji rastavili jer eto, u kući je bilo bolje nego kad su bili skupa.

Kako si možeš dozvoliti dugogodišnje maltretiranje?
Zašto bi si to dozvolio neko?


Što se tiče fizičkog zlostavljanja.
Mene samo zanima, što ljudi nakon prvog šamara imaju uopće kontaktirati s tom osobom?
Pa na prvom samaru će stat samo ako odeš od te osobe.
Neće ako to misliš da hoće.
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.