Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2017., 12:05   #21
Podržavam upotrebu sile jer protiv glupih i zlih ljudi riječi ne djeluju, dokazano bezbroj puta. Klin se klilnom izbija.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:13   #22
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Možda je jednostavno nisam dobro postavila. Naime, nisam sigurna kako da oblikujem pod jedan nazivnik sve situacije u kojima je zapravo čovjek u situacijama ugrožavanja života prepušten sam sebi, u 21. stoljeću, u nekoj Evropi.
Meni je baš zanimljiva širina ove teme
Baš jučer sam sa partnerom razgovarala o tome. U svjetlu Horvatinčićeve presude. Gdje vidiš da je temelj ove države krivo postavljen. Ustavno i pravosudno, moralno.. krivo je, korumpirano, izazva frustraciju, daje pogrešan primjer djeci, you name it. Kako ćemo, što ćemo, kuda ćemo..
Imali smo i sličan razgovor kada smo bili na prekretnici hoćemo li ostati ovdje ili ćemo van.
Bottom line naše diskusije bio je da se pobrinemo za sebe i nikog drugog. Nećemo spašavati društvo, potrudit ćemo se da nama i našoj djeci bude dobro. Maknut ćemo se od svih primitivnih, agresivnih zlostavljača, istodobno radeći na tome da imamo dovoljno novaca da.. da nam sve što ti je otvoreno kad imaš dovoljno novaca bude otvoreno. Užasno je, znam. Ali imamo dovoljno samosvijesti i pretrpljenih udaraca od toga da se sistem ne podržava da ne znamo drugačije.
BumbleB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:23   #23
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Kako si možeš dozvoliti dugogodišnje maltretiranje?
Zašto bi si to dozvolio neko?.
Sigurna sam da ti ne bi dozvolila da te netko maltretira. Dosta žena ne bi. Ali nije to nikada tako crno-bijelo postavljeno. Ne omalovažava te na prvom spoju. Ni na petom. Centar si njegova svemira. Voli te više od života i nitko te nikad neće voljeti kao što te on voli. Ali polagano te vuče u sivu zonu. U kojoj te on pozna bolje nego te itko ikad poznavao, i voli te više nego te itko ikad volio. I zna najbolje za tebe. I jako polako, ti si kriva jer stvari ne štimaju. Ne on, on ti samo pokušava pomoći i pokazati ti. Uvlači te u logičke silogizme. Kuha kao žabu.
BumbleB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:30   #24
Quote:
lee anabell kaže: Pogledaj post
Sustavno psihičko zlostavljanje od strane partnera?
Brata, nebitno.
Objektivno zajebana situacija iz koje maltretirana osoba jednostavno može izaći samo ako mu pokloni vlastiti izvor egzistencije i makne se ili, jebiga, njega makne iz priče, da se tako izrazim

Komentari na mlaćene žene su isto vječno iz pozicije obrazovane srednje klase i svedu se na "što nije otišla, sama si je kriva". Meni je nejasno zašto većina nas podrazumijeva da ne trebamo bit solidarni s ljudima koji su manje pametni, manje obrazovani, manje snalažljivi, manje hrabri, što već. Ajmo sad, bez guglanja, koliko ima ukupno mjesta u sigurnim kućama u Hrvatskoj? Kako biste ih kontaktirali? Lako je meni, recimo, ispalit da bih otišla od nasilnika na prvi znak, prvi šamar, dok imam debelu, lijepu, sigurnu mrežu u koju ću se maknut. Neki ljudi nemaju. Mnogi ljudi nemaju. I onda još nemaju ni pravnu zaštitu.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:31   #25
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Brata, nebitno.
Objektivno zajebana situacija iz koje maltretirana osoba jednostavno može izaći samo ako mu pokloni vlastiti izvor egzistencije i makne se ili, jebiga, njega makne iz priče, da se tako izrazim

Komentari na mlaćene žene su isto vječno iz pozicije obrazovane srednje klase i svedu se na "što nije otišla, sama si je kriva". Meni je nejasno zašto većina nas podrazumijeva da ne trebamo bit solidarni s ljudima koji su manje pametni, manje obrazovani, manje snalažljivi, manje hrabri, što već. Ajmo sad, bez guglanja, koliko ima ukupno mjesta u sigurnim kućama u Hrvatskoj? Kako biste ih kontaktirali? Lako je meni, recimo, ispalit da bih otišla od nasilnika na prvi znak, prvi šamar, dok imam debelu, lijepu, sigurnu mrežu u koju ću se maknut. Neki ljudi nemaju. Mnogi ljudi nemaju. I onda još nemaju ni pravnu zaštitu.
da. a tako je obrazovana, a lišena svake empatije i razumijevanja problema, tehničkih i ostalih prepreka.

što se zlostavljanja i nejednakosti koje proizlaze iz toga, baš sam nedavno pričala s osobom koja radi kao psiholog s mladima. kaže da joj redovito dolaze žrtve, nasilnici ne.
to nešto govori i takav odnos se prenosi dalje kroz godine.
također sam slušala o vrtićkoj situaciji u kojoj jedno dijete mlati drugo, ni krivo ni dužno. taj mali nasilnik ima 'bitno' prezime, teta ne reagira, njena logika je 'pa neka mu vrati'.
i onda ti, koji svoje dijete ne želiš učiti da stvar rješava na takav način, jednostavno shvatiš da ga tako moraš instruirati jer se ne možeš pouzdati u 'instituciju'. to mi je neki plastičan primjer svega što se događa kasnije kroz život, a mislim da je sad već svima jasno da povjerenja u institucije ovdje- nema. niti bi ga trebalo biti.

pokušaš lijepim putem, ako ne ide- uzdaj se u se i svoje kljuse.
jasno, rekla sam već da ovisi o situaciji.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 12:38   #26
Quote:
isadora w. kaže: Pogledaj post
da. a tako je obrazovana, a lišena svake empatije i razumijevanja problema, tehničkih i ostalih prepreka.
Ma znam i za slučajeve OBRAZOVANIH i BOGATIH žena koje su se mučile s izlaskom iz nasilne veze jer im je, na primjer, to značilo i da se moraju maknut i iz poslovne okoline. Promijenit život, ambicije, želje - skroz. Jedna je otišla van, druga u drugu profesiju, odjebale karijere u kojima su bile sjajne.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:11   #27
Ne znam više za koju je ovo temu trenutno na žk, ali jako me čudi, frustrira i misterija mi je nedostatak opće empatije. "Ja bi, kako ti ne možeš i tko ti je onda kriv" stavovi potječu iz tvrdih glava koje bi branile svima sve što se njima ne sviđa. Pobačaj, npr. I plaši me to.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:17   #28
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Ma znam i za slučajeve OBRAZOVANIH i BOGATIH žena koje su se mučile s izlaskom iz nasilne veze jer im je, na primjer, to značilo i da se moraju maknut i iz poslovne okoline. Promijenit život, ambicije, želje - skroz. Jedna je otišla van, druga u drugu profesiju, odjebale karijere u kojima su bile sjajne.
jednostavno smo neobrazovani i neosviješteni po tom pitanju.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:30   #29
Quote:
BumbleB kaže: Pogledaj post
Sigurna sam da ti ne bi dozvolila da te netko maltretira. Dosta žena ne bi. Ali nije to nikada tako crno-bijelo postavljeno. Ne omalovažava te na prvom spoju. Ni na petom. Centar si njegova svemira. Voli te više od života i nitko te nikad neće voljeti kao što te on voli. Ali polagano te vuče u sivu zonu. U kojoj te on pozna bolje nego te itko ikad poznavao, i voli te više nego te itko ikad volio. I zna najbolje za tebe. I jako polako, ti si kriva jer stvari ne štimaju. Ne on, on ti samo pokušava pomoći i pokazati ti. Uvlači te u logičke silogizme. Kuha kao žabu.
Ali valjda prije ulaska u zajednicu moraš na sebi poraditi da ti se ne desi tako nešto.
Ljudima pukne kliker i nakon 20 godina braka i postanu debili.
Treba imati snagu i dovoljno voljet sebe da shvatiš da dozvoliti da se osjećaj loše ili manje vrijedno. Pogotovo si ti nesmjes dozvoljavati u braku.

Ja ti imam primjer, muž ženu maltretira nekih 5-7 godina, nekoliko puta je završila na hitnoj. On bi završio 24h na psihijatriju jer ga tamo ne mogu dulje zadržati. A ne mogu ni u zatvoru jer ga ne želi tužit. I prvi put ti je te žene žao. I drugi put jer misliš da ipak želi da joj se pomogne.

Jednom sam bila s njom u čekaonici na hitnoj, počelo mi je srce pucat kad sam vidila i razmišljam ja tako zašto si to dopušta.
Mislila sam možda je prvi put, možda je nešto. Uvjerena sam bila da ga je tužila.


I izlazi mladi dokotr. Pozove mene i ja mu kažem "gospođa vam krvari tu ispred?"
On joj se obrati po imenu. Kaže znam da te opet prenio, jesi ga tužila kaže on nisam doktore, to je moj čovik, di ću ga ja tužit"

I doktor je samo odmahnula rukom. Vjerovatno mu nije prvi put da je vidi.

Poslje sam saznala da je tu skoro svaki tjedan. Pretucena. Polomljena ali ipak ga ne tuži.

Pitala sam doktora, jel joj pokuša dat neki savjet, kaže jesam, iza tog mu je došao na radno mjesto prijetiti jer mu se mjesa u brak.


I zapamtila sam još jednu rečenicu "gosopđice, neki ljudi vole živjeti ovako, i neke ljude nije potrebno žalit. Zašto da je žalim? Žao mi je ljudih koje boli a nemaju ljeka za bolest, za njenu bolest ima ljeka, efikasnog, ali ona ga neće. Većina zlostavljanih nažalost neće ljek, i jako rijetko neko dođe na hitnu a da je prvi put zlostavljan, i još rjeđe neko dođe pretučen samo jednom na hitnu."
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:38   #30
lee anabel, lako je pricati iz svoje perspektive. Ima ljudi koji su u startu nesigurniji, labaviji, u sjebanijem zivotnom periodu pa skuze kad je prekasno, itd.

Nedavno mi je jedna mlada zena u srednjim 30-ima pricala o tipu s kojim je taman dan prije prekinula. Bili su skupa mjesec dana.
Frajer ju je nazivao kurvom, slagao scenarije po kojima ga ona vara, dolazio joj do stana i lupao na vrata pola sata, itd.
Osobu poznam godinama i svejedno me iznenadilo sto je to toliko tolerirala.
Stovise, ona je pozvala neke prijateljice na veceru da s njima prodje kroz to i da ih pita je li ona pretjeruje ako misli da je to malo too much i da to ne bi trebala tolerirati.
Jest, malo je nesigurnija u sebe opcenito, izasla je iz (puno bolje) dugogodisnje veze u kojoj je i zivjela s tim tipom, u kaosu je, previse pije (ako mene pitas), i citava ta kombinacija ju je valjda dodatno pomutila. Naravno, da mene pitas u ovom trenu, ne znam kakvo bi to bozanstvo trebalo stajati ispred mene da ga pozelim opet vidjeti nakon sto me jednom nazove kurvom. U neku ruku smo i sretni da ne mozemo do kraja razumjeti u kakvom su psihickom stanju oni upadnu u taj zacarani vrtlog.

EDIT: Ova moja je dr.sc. i dolazi iz dobre obitelji.

OT: Tema je dosta siroka, ali da, u samoobrani sam za upotrebu sile. Cista borba za prezivljavanje - i ako necu ja napadaca, on ce mene svakako. Kasnije je prekasno za ikakve pravde.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 13:56   #31
Quote:
Ay Carmela kaže: Pogledaj post
Ne znam više za koju je ovo temu trenutno na žk, ali jako me čudi, frustrira i misterija mi je nedostatak opće empatije. "Ja bi, kako ti ne možeš i tko ti je onda kriv" stavovi potječu iz tvrdih glava koje bi branile svima sve što se njima ne sviđa. Pobačaj, npr. I plaši me to.
I mene. Zalosno. Pogotovo kad zene to govore za druge zene jer nisu u mogucnpsti prihvatoti tudju slabost.
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 14:16   #32
Da ne ispadne da generaliziram, neću reći da svatko može ubiti, mada to zbilja mislim, samo razlog mora biti dovoljno bitan.
Da mi netko napade moje ili mene, vraćam do smrti, ako treba.
To ne znači da uzimam palicu i mlatim ako se pokačim.
To znači, ako razgovor i micanje i službe nisu pomogli, naći ću način.
Meni je moj život bitan.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 14:22   #33
Jedini fizički napad sam doživjela usred dana, usred Zagreba, i uopće nisam reagirala. Prevelik šok mi je bio, lik je nastavio dalje nakon što me bez ikakvog razloga u prolazu udario šakom u glavu, a od dvadesetak ljudi oko mene, nitko nije ni trepnuo. Malo sam se rasplakala i otišla dalje kamo sam i krenula.
Uzmimo da sam se "snašla" i uzvratila udarac, vjerojatno bih najebala još žešće, jer sam fizički slabija, nespremna za tučnjavu i općenito smotana. Što bi bilo da me nastavio tući - pojma nemam.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 14:28   #34
Jasno mi je da bas nemam sanse u borbi s muskarcem, a vjerojatno ni s mnogo zena.
No, onaj instinkt ili koristenje instrumenata koji mi dodju pod ruku...
Ne znam... Iako se nastojim izvuci iz konfliktnih situacija, ne mogu garantirati da bi uvijek stala na tome.
U proslosti sam se recimo nekako odbacila i zaletjela izmedju 2 tipa da pozvonim na vrata (koja je onda netko otvorio i tako nas spasio), a mogla sam na taj nacin pokupiti noz u trbuh ako cemo iskreno. Naravno, u tom trenu mi to nije bilo na pameti.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 14:30   #35
A jel moguće da su i ti ljudi bilo nespremni i u šoku?
Malo me smeta kad se uvijek odgovornost prebacuje na ljude okolo, kao da oni isto ne mogu biti uplašeni, traumatizirani otprije, nespremni reagirati iz raznih razloga. Tko kaže da pola njih nije se smrzlo jer su doživjeli slično?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 14:35   #36
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
A jel moguće da su i ti ljudi bilo nespremni i u šoku?
Malo me smeta kad se uvijek odgovornost prebacuje na ljude okolo, kao da oni isto ne mogu biti uplašeni, traumatizirani otprije, nespremni reagirati iz raznih razloga? Tko kaže da pola njih nije se smrzlo jer su doživjeli slično?
Ma ne, nisam mislila da su ti ljudi okolo bili odgovorni išta, naročito što se sve dogodilo u sekundi, samo sam htjela naglasiti da se nije radilo o mračnoj, praznoj uličici. Pretpostavljam da bi netko barem vikao da se to nastavilo. I pretpostavljam da bi me netko i branio, jer centar grada, dan, žensko, bla. Do trenutka kad bi taj xy mudro viknuo "odjebite, ja sam joj muž" :crnihumor:
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 15:55   #37
Sad sam neki dan vidjela temu "Nepopularno mišljenje" ovdje pa sam baš htjela napisati da je moje (barem među pacifistički nastrojenim ljudima s kojima provodim vrijeme) to da nasilje nekad stvarno rješava stvar, s tim da baš govorim o tome kad te sustav ne štiti.

Što više vremena prolazi, što više iskustava imam i saznajem, to mi se čini da neki ljudi nikad nisu nadišli svoj primitivni nagon da reagiraju isključivo na strah, te da im naprosto nema pomoći, nego je jedino što se može poduzeti - zaštititi ostale od njih. Bila u pitanju psihopatija, sadizam ili općenita kronična sjebanost.
U primjerima u kojima žena mora bježat iz svog vlastitog života maltene (mijenjat adresu stanovanja, broj telefona, posao...) se ovo dobro očituje, jer na kraju ona ispašta radi nasilnika, ili osobe koja eto, "nije ju baš udarala", ali ju maltretira jer joj je dovoljno blizu, plaši ju, prijeti... Znam za nekoliko slučajeva u kojima se takvu osobu nije adekvatno sankcioniralo da žena može nastaviti normalno s vlastitim životom.
Ranije se nisam slagala sa tezom da takvi nasilnici razumiju samo jezik nasilja, smatrala sam da se tako ulazi u krug osvete, bla bla sranje, ali ispostavilo se, da na njih djeluje jedino to da im utjeraš strah u kosti, bilo novčano, bilo da ih nalupaš. Teško da žena od 50 kila može nalupati nekog težeg od sebe za 40 kila, ali one prepričavane situacije o par bliskih muških koji odlaze "objasniti" kretenu kako stvari stoje su urodile plodom. Zar je bitno tim bolesnicima uopće pazimo da ne povrijedimo njihovo delikatno pravo na sigurnost i život. Ma jebi se, moraš biti kažnjen, a ako to neće sustav učiniti, trebao bi netko.

Sad sam se sjetila i ove "Levijatan" grupe. Ta grupa je većinom pozitivno pozdravljena jer štiti one koje naši sustavi ne štite, a ja stvarno vjerujem da netko tko voli cuckima lomit kosti će dobro razmislit nakon što netko njemu polomi te iste kosti. Ono, buraz, izabrao si biti zlostavljač i štetočina, pa zaslužuješ i da se mi odnosimo tako i prema tebi, ne mreš imat jednaka prava kao normalan čovjek.

Ne znam koliko ovo moje ima direktno veze s ovom temom, vjerujem da se mnogi ne slažu, ne bih ni ja da sam samo koju godinu mlađa, i zapravo mi je žao što se ovakvo mišljenje uopće razvilo u mojoj glavi. Nisam fizički tip, vjerujem da se gotovo svi konflikti mogu i moraju rješavati verbalno, ali nisu svi ljudi takvi da im to išta znači.
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 16:04   #38
Htjela sm dodati još jedan primjer; čitala sam nedavno članak koji ej napisao samohrani otac koji ima kćer predpubertetliju. Njih dvoje su imali stvarno okej odnos, mala je koristila snapchat (ako se dobro sjećam) i upoznala starijeg lika koji je nju i njenu frendicu obradio tako da su se njih dvije našle s njim. Roditelji te druge su skužili na vrijeme i reagirali te, hvala bogu, nije došlo do silovanja i sl. Međutim, taj lik nije dobio nikakvu kaznu osim da se ne smije približiti nijednoj od njih dvije na tipa 500 metara, nastavlja kružiti oko škole, navraća na posao di ovaj samohrani radi (btw nije sam, ima nekoliko tih likova s kojima "ordinira"), i njen stari ne mre niš poduzeti. Najgora stvar je ta što njegova kćer i frendica su dovoljno "obrađene" da pronalaze načina da ostanu u kontaktu sa bolesnikom.

Evo, ta situacija jako dobro opisuje potrebu da se određenu osobu naprosto "makne" s lica zemlje. On će kad-tad uspjeti neko dijete silovati, i čemu ispaštanje nevinih bića radi jedne štetočine koja hoda zemljom?
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 17:11   #39
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Ma ne, nisam mislila da su ti ljudi okolo bili odgovorni išta, naročito što se sve dogodilo u sekundi, samo sam htjela naglasiti da se nije radilo o mračnoj, praznoj uličici. Pretpostavljam da bi netko barem vikao da se to nastavilo. I pretpostavljam da bi me netko i branio, jer centar grada, dan, žensko, bla. Do trenutka kad bi taj xy mudro viknuo "odjebite, ja sam joj muž" :crnihumor:
Ovo je situacija gdje se ni ja ne bi snasla. Ono, u soku bi ostala.
I sigurno ne bi trcala za njim.


Vjerojatno bi bila ljuta ko ris nakon sto bi dosla k sebi.
Gzena is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 17:15   #40
Hvala što si se sjetila Levijatana! To mi je baš primjer koji pokriva i osobno i sustavno nasilje + odgovor silom.
Ono što me zanima je bi li neki levijatan koji bi, na primjer, isto radio Horvatinčiću ili pedofilima koje štiti Crkva, bio jednako podržan. I koliko bi trebalo da to uzimanje pravde u svoje ruke izmakne kontroli, preraste u linč...
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:50.