Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 09:48   #21
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Kad ti starci budu stari i nemoćni, pretpostavljam da ces svoj sadasnji zivot otpisati i vratit se u RH mjenjat im pelene?


Ili ces uplatit dom i posvetit se svojoj djeci?
Bas me to zanima.
edit: aha, pises da neces imat djecu, svakako moje pitanje i dalje stoji.
Nisam toliko bahata prema zivotu pa da to znam. Ali mogu pricati o nekim opcijama koje ce mozda postojati, a njih sam vec izlozila.

Ja ne tvrdim ni da ljudi prave djecu da bi netko brinuo o njima, niti da je duznost djece da se brinu o starcima. Samo tvrdim da su oni koji djecu imaju uglavnom u drugacijoj poziciji od onih koji nemaju. Suludo mi je ignorirati taj oslonac koji mnogi imaju u svojoj djeci i mislim da je najnormalnija stvar na svijetu u zdravom roditelj-dijete odnosu. Postoji citava lepeza opcija izmedju toga da mijenjas pelene starcima i toga da s njima ne komuniciras uopce.

Pa evo, i ti mene pitas hocu li starcima uplatiti dom. Ja. Njihovo dijete.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Old 18.10.2017., 09:55   #22
Biti u domu kad si nepokretan, dementan ili na bilo koji način onemogućen brinuti se o sebi i netko ti mora mijenjati pelene su uistinu ružno, degradirajuće mjesto. Lako je salonski polemizirati ŠBBKBB i što bi trebalo napraviti, ali u toj situaciji je očajno.
On topic - sad sam vidjela da je ovo u stvari skroz neka deseta tema
Ovo treba biti podtopic šovinizma, gdje je tema "muškarci koji ne žele djecu"?
pipi21 is offline  
Old 18.10.2017., 10:01   #23
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Pa evo, i ti mene pitas hocu li starcima uplatiti dom. Ja. Njihovo dijete.
Oces ili neces?
Splićankaa is offline  
Old 18.10.2017., 10:02   #24
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Pa evo, i ti mene pitas hocu li starcima uplatiti dom. Ja. Njihovo dijete.
Ljudi bez djece a s imovinom mogu prodati imovinu da plate dom.

I ljudi s djecom i imovinom, ali je sramota i djedovina i joj, a i nije tolik bed par godina plaćati dom u zamjenu za stan vrijedan troznamenkasto tisuća eura.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 10:07   #25
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
A ja cu opet iskoristiti priliku da kazem da mislim da nije isto, makar s logisticke strane, imao djecu ili ne imao.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Old 18.10.2017., 10:11   #26
Žene koje ne žele djecu - vol. 2

Pa gledaj kao netko tko je par godina imao baku s Alzheimerom u kuci, maminu mamu a mama je tada radila u drugom gradu dakle bola je doma samo vikendima, a ja kao jedino zensko sam baki sa svojih 15 godina mjenjala pelene (ne jer sak zensko pa moram radit jer sam zensko nego jer sam zensko i dovoljno nam je svima bilo tesko pa da jos moj tata ili brat moraju golu babu presvlacit) da bi na kraju uspjeli napokon srediti mjeston za baku u domu blizu nase kuce, gdje se ona preporodila, sa stalnom medicinskom skrbi, sa stalnim drustvom svoje generacije, u divnom domu. Gdje smo mi i dalje dolazili skoro svakodnevno kod nje, ali vise ne toliko umorni i isfrustrirani jer smo ju noc prije npr trazli po cijelom naselju jer je pobjegla u gluvo doba noci u pidzami a vani 5 stupnjeva. Dobar dom zlata vrijedi, i to be samo za dementne predsmrtne starcice, nego opcenito, tamo imas stalnu njegu, imas zanimaciju, steknes drustvo....druga stvar sto su takvi domovi kod nas rijetki ali pravovremeno upisati se u dibar dom i miran si...nije to uopce toliki bauk. Offtopicarim ali ponavljam, taj argument za obitelj opcenito "da se tko ima brinit za mene kad ostarim" je jednostavno jadan i debilan, pa da zavrsimo s tom temom.
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Old 18.10.2017., 10:18   #27
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Nadam se da će legalizirati eutanaziju prije nego ostarim dovoljno da postanem kandidat za demenciju, stvarno ne bih bližnjima htjela brigu o sebi dementnoj, i nekako mi je grozno da se to spominje kao relevantan element odluke o razmnožavanju. Valjda voliš dijete i ne želiš mu mamu koja ga ne prepoznaje ili misli da mu je kćer zapravo mama.
Ti si isto klasa optimist sama za sebe? Jesi sigurna da će buduća ti htjeti eutanaziju? U posljednje vrijeme sam čula ovu ideju od nekoliko ljudi a opet ogromna većina staraca se grčevito drži života, bili dementni ili ne, bili u domu ili kod kuće.



Xiang, ja te kužim.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 18.10.2017., 10:19   #28
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post


Inace, glede skrbi o starim roditeljima - postoje specijalizirane sluzbe i obrti koji se bave njegom starijih.
To je tezak, zahtjevan i vrijedan posao.
Nitko to ne bi trebao raditi ukoliko nije adekvatno placen. Pa ni tvoja vlastita djeca.
Sa starim roditeljem, ako ste si bili ok, dodjes, podruzis se, popricas, nasmijete se, isplacete, izgrlite, a medicinsku skrb bi trebalo prepustiti strucnijima.
Naravno, nazalost, u nasoj bajnoj financijskoj situaciji to je nemoguca misija, ali to je druga tema.
Ovo. Medicinska skrb je jedno. Potrebe čovjeka za bliskošću i ljubavi je sasvim nešto drugo.
Neki se postavljaju ko da su stariji ljudi strojevi kojima treba samo logistika u vidu rješavanja problema sfinktera koji ode k vragu ili dodavanja lijekova. Uostalom ima starih ljudi koji do smrti sasvim dobro funkcioniraju.
I niti su strojevi, niti su podebilili, niti su izgubili potrebu za ljubavlju i bliskošću.
Zamislite da vas sad tijelo izda iz nekog razloga i lijepo vas svi spraše u neku ustanovu i od sad nadalje vidite samo neke za to plaćene osobe. Super jelda?
Još danas mi zvone u glavi riječi jedne osobe koja je vlasnik staračkog doma u jednom većem zapadnoeuropskom gradu. Kaže zamisli ti oni bi wi-fi. Danas! U današnje doba kad svaki penzić ima smartfon.
BMK tko će imat djecu, a tko ne. Ali slažem se sa Šanći, imati i nemati djecu su sasvim dvije različite priče. Razlog imanja djece uopće nije bitan za kasnije odnose i kako će sve završiti.
Za svaki primjer kako je sve otišlo k vragu kad je netko odlučio zadržati neplanirano dijete imaš jedan kako je sve otišlo k vragu, a planiralo se dijete.
To uopće nije bitno.
I dalje ostaje činjenica da su ti djeca najbliže osobe koje mogu postojati.
I zaista stoji da su domovi jedno prilično degradirajuće mjesto koliko god ih vi idealizirali i racionalizirali.
Je, neminovnost su. Ali prilično različita neminovnost kad se netko založi za tebe i stalo mu je, od onog kad nikog u biti nije briga.
Hilda is offline  
Old 18.10.2017., 10:39   #29
Referiram na Sonjin post

Ja imam drugačije iskustvo s domom i to najelitnijim, najboljim, najskupljim, nisam mijenjala pelene jer mi je bilo jasno da ne mogu pružiti adekvatnu medicinsku skrb i na duži period bi se svi satrali ali nisam ga mogla ni ostaviti kad sam vidjela na što će to ličiti iako smo imali svoju sobu. Bila sam tamo vikendima od 0-24, ostale dane je bila mama a ja sam dolazila svaki dan poslije posla. Već je i mama bila otišla kvragu boraveći tamo. Uglavnom te starčeke srede prije posjeta vikendom a ostatak vremena skoro pa horror. Slušala sam i priče korisnika doma, npr. žena 80 godina ali lucidna, pametna, normalna žena, strgala koljeno i završila u kolicima nakon čega više nije bila u mogućnosti brinuti se za sebe pa je pristala na dom. Rasplakala mi se koliko joj je loše bilo, cimerica s alzheimerom ih gađa drekom, druga urla, sestre prezauzete ne možeš ih dozvati, ponavljam, radi se o navodno najboljem privatnom domu. Evo, ja uistinu nemam pozitivno iskustvo a boravila sam tamo stoga ne znam što je dobar dom. Kakvo druženje, kakvi bakrači
S druge strane... moram biti fer... dobili smo pomoć od njih kad nam nitko nije mogao pomoći, u jednoj užasno teškoj i hitnoj situaciji, nazvala sam ih usred noći, takvu pak uslugu drugi domovi nemaju kao ni mogućnost da se bude s nekim 0-24 što mi je bilo najbitnije u toj priči.
pipi21 is offline  
Old 18.10.2017., 10:40   #30
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ljudi bez djece a s imovinom mogu prodati imovinu da plate dom.

I ljudi s djecom i imovinom, ali je sramota i djedovina i joj, a i nije tolik bed par godina plaćati dom u zamjenu za stan vrijedan troznamenkasto tisuća eura.
This.

Sjetim se jedne grozne price.
Moji susjedi.

Starci dobi moje bake i kci dobi moje mame.
Kci se nikad nije udala, jer su joj roditelji pizdili na decke. Nisu je pustali nigdje. Zena radila, zaradjivala, nosila placu starcima i s njima gledala tv.
Starci se dotepli do pozne dobi. Zadnjih deset godina su bili ozbiljno bolesni i ocekivali od kcerke da se brine za njih i radi SVE. A znate kaj to znaci.
Zena ih oboje pokopala. Negdje usput pocela ozbiljno piti i lose se hraniti da utopi tugu i jad.

Godinu dana nakon smrti oca, netom prije zasluzene penzije sustigla ju dijagnoza raka, povezana vjerojatno s tim bolesnim unosom alkohola.
Umrla je doslovce preko noci... samo godinu i nesto nakon oca. S jedno 25 godina manje nego on.

Stan sad zjapi prazan, kao neka kuca duhova, izgreban gelender, stare zavjese, zahrdjali prozori.
Navodno su imali novaca, stedjeli, cuvali, nikamo nisu isli, niti dozvoljavali kcerki da zivi, a ona nije imala snage otrgnuti se.
Pa se covjek zapita - cemu, cemu sve to ako ni pod stare dane nisu imali toliko racia da si makar priuste njegu i ne upropaste si djetetu zivot?

Ne znam.. ta prica mi je tolika tuga da nemrem.
Malo me tjesilo sto sam na sporovodu cula razgovore njenih kolega s posla.. toliko si divno pricali o njoj, barem je na tom polju izgleda nasla neko samoostvarenje.
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 10:42   #31
Quote:
Malo Derište kaže: Pogledaj post
Ti si isto klasa optimist sama za sebe? Jesi sigurna da će buduća ti htjeti eutanaziju? U posljednje vrijeme sam čula ovu ideju od nekoliko ljudi a opet ogromna većina staraca se grčevito drži života, bili dementni ili ne, bili u domu ili kod kuće.
Nisi je čula od ogromne većine ljudi, većina ljudi uopće ne podržava eutanaziju niti bi je dopustili drugima, ogromnoj većini unatoč ljudi idu umrijeti u Dignitas, kad je Kalifornija legalizirala asistirani suicid ljudi su ga počeli tražiti od liječnika, i naravno da ne mogu biti sigurna.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 10:43   #32
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
....

Ja ne tvrdim ni da ljudi prave djecu da bi netko brinuo o njima, niti da je duznost djece da se brinu o starcima. Samo tvrdim da su oni koji djecu imaju uglavnom u drugacijoj poziciji od onih koji nemaju. Suludo mi je ignorirati taj oslonac koji mnogi imaju u svojoj djeci i mislim da je najnormalnija stvar na svijetu u zdravom roditelj-dijete odnosu. Postoji citava lepeza opcija izmedju toga da mijenjas pelene starcima i toga da s njima ne komuniciras uopce.
....
slažem se
tehnički i logistički, skrb se može organizirati na razne načine ali stvarna briga dolazi iz bliskih odnosa
baja is offline  
Old 18.10.2017., 10:46   #33
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
slažem se
tehnički i logistički, skrb se može organizirati na razne načine ali stvarna briga dolazi iz bliskih odnosa
True.
Ali ako su odnosi usrani, nema tog truda koji ce to kompenzirati.
No vecina staraca je za to sama kriva (ukoliko im djeca nemaju zbilja ozbiljnih problema, ne pricam o tome).
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 10:50   #34
Mislite da bi većina ljudi bez djece koji nemaju bliske ljude s kojima se vole i pomažu si imala dobre odnose s djecom?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 10:51   #35
Quote:
asdfgh kaže: Pogledaj post
Meni je nevjerojatna činjenica koliko u RL ima ekipe koja se uznemiri na žene koje ne žele imati djecu, kao da se ta odluka tiče njih samih. Pogotovo argumentiranje zašto bi trebali imati djecu. Moj brat je nedavno izjavio da su ljudi koji nemaju djecu sebični, pa sam ga pitala zašto on ima dijete i kad je već toliko nesebičan, zašto nije posvojio.

Što se ove teme tiče, vidim puno upisa ekipe u 20ima 'ne želim djecu dok ne nađem partnera na duge staze i sl.' To je razmišljanje većine žena koje poznajem, a ne odluka o neimanju djece ikada.
Baš, nikad nisam shvaćala zašto se toliko ljudi uznemiruju zbog nečijih odluka koje nemaju veze s njima. Želiš djecu, ok, onda nađeš curu ili dečka koji želi isto kao i ti i imaš, ne pilaš druge s time niti se petljaš u tuđe živote. I dok sam bila klinka uvijek su mi bili smiješni ljudi koji pričaju tj. čitaj tračaju o nekome tko je sam i/ ili nema djecu, pa zašto bi svi morali živjeti isto, uvijek sam takve smatrala zatucanima koji mjere svijet po sebi...

A što se tiče brige o roditeljima u starim danima dajte please, domovi su puni ljudi koji imaju djecu, a ovi ih ni za blagdane ne dođu posjetiti, većina ih jako brzo umre čim stigne tamo, valjda je to i psihološki....Svojoj pokojni susjedi sam više ja uskakala s pomoći nego vlastita djeca, ovi i kad bi došli samo bi je nervirali i došli po pare, naravno kad je umrla guzicu dopeljali u njezinu kuću, fuj.
kosjenka- is offline  
Old 18.10.2017., 10:58   #36
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mislite da bi većina ljudi bez djece koji nemaju bliske ljude s kojima se vole i pomažu si imala dobre odnose s djecom?
Nope.
Zato (ako ipak jesu roditelji) parazitiraju u djecjim zivotima jer racunaju da im je to 'siguran ulog' i tiket za sigurnu starost. Jer tko bi drugi bio uz njih takve?
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 10:58   #37
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
True.
Ali ako su odnosi usrani, nema tog truda koji ce to kompenzirati.
No vecina staraca je za to sama kriva (ukoliko im djeca nemaju zbilja ozbiljnih problema, ne pricam o tome).
razne su varijacije na temu obiteljskih odnosa, zastrašujuće razne
ali ako govorimo o nekom prosjeku, bez patologija, roditelj će ipak naći osonac u djetetu
manje ili više čvrst
baja is offline  
Old 18.10.2017., 10:59   #38
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
A što se tiče brige o roditeljima u starim danima dajte please, domovi su puni ljudi koji imaju djecu, a ovi ih ni za blagdane ne dođu posjetiti
Zanimljivo, a nigdje ne možeš vidjeti malo dijete koje ne voli roditelje. Tko zna što se dogodi. Fejsbuk uništi ljude, valjda.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 11:02   #39
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
razne su varijacije na temu obiteljskih odnosa, zastrašujuće razne
ali ako govorimo o nekom prosjeku, bez patologija, roditelj će ipak naći osonac u djetetu
manje ili više čvrst
Tocno.
Jer je to bioloski.
Znam hrpu slucajeva u kojima roditelji nisu previse vezani uz djecu ili im se ista previse ne svidjaju, pa su lijepo odjezdili zivjeti svoje zivote i boli ih k.

S druge strane, dijete koje nema bas najbolji odnos s roditeljem ili trpi bilo sto od istog puno ce se cesce povijati i nastojati udovoljiti istom, jer je odvajanje vrlo tesko.

Moja mater nije se odvojila od svoje majke koliko je bila ziva, iako ju je ona tretirala uzasno.

Kad vidim jadne i napustene starce po domovima koji kukaju u medijima, u 99% slucajeva su se, sigurna sam, sami do toga doveli.
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 11:10   #40
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Nisam toliko bahata prema zivotu pa da to znam. Ali mogu pricati o nekim opcijama koje ce mozda postojati, a njih sam vec izlozila.

Ja ne tvrdim ni da ljudi prave djecu da bi netko brinuo o njima, niti da je duznost djece da se brinu o starcima. Samo tvrdim da su oni koji djecu imaju uglavnom u drugacijoj poziciji od onih koji nemaju. Suludo mi je ignorirati taj oslonac koji mnogi imaju u svojoj djeci i mislim da je najnormalnija stvar na svijetu u zdravom roditelj-dijete odnosu.

.
ja te kuzim sta hoces reci. i da, briga spada u najnormalniji, zdrav roditelj-dijete odnos. brinula se moja mama i mi o njenim roditeljima, i mi o mami i tatinoj mami i sve je to normalno.
biti star i nemocan je jedna od najruznijih i najtezih stvari kojoj sam svjedocila. pelene, infuzija, demencija i sve to zajedno sto moze trajati godinama. nema tu niceg lijepog nit romanticnog i zelis uz sebe svoje ljude.
__________________
..generally an egocentric introvert with masses of self love and self loathing in equal measure..trying to stay sane is like a full time hobby.
electric_barbarella is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:05.