Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 11:16   #41
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Briga o starijim osobama koji nemaju sredstava za život i odlazak u dom i zakonski je tobože prepuštena kao obveza djeci. Što ako ni djeca sama ne mogu brinuti o sebu, što ako starijim treba plaćati liječenje. I odlazak u dom je mnogim starijim osobama nemoguća misija. Mnogi sa svojim plaćama ne mogu štedjeti za starost.. I to je onaj veliki demografski problem o kojem govorim, država ne može uskočiti jer nema od koga ubirati poreze pa su starci prepušteni sami sebi, da kopaju po kontejnerima dok ne crknu kao psi u sobicama od 10 kvadrata. Ili se sada zimi smrznu na klupama.
Čovjek koji je čitav život radio i dao sve za državu i društvo nije zaslužio da crkne kao pas. No u ekonomskoj računici nema pravde, ona je brutalna, imaš para ili nemaš pa crkni i tu priča staje..

Djeca ne garantiraju da će se netko brinuti o nama pod starost, ali garantiraju da će društvo demografski biti zdravije i sposobnije brinuti se o starijima i nemoćnima koji trebaju pomoć..
Ovo tek sad vidim. Da.
U svim argumentima kako danas nije potrebno imati djecu, postoji ovaj bug.
Netko ipak mora imati djecu da bi se i taj scenarij "dom, stručno osoblje" odigrao.
Hilda is offline  
Old 18.10.2017., 11:19   #42
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Ovo tek sad vidim. Da.
U svim argumentima kako danas nije potrebno imati djecu, postoji ovaj bug.
Netko ipak mora imati djecu da bi se i taj scenarij "dom, stručno osoblje" odigrao.
Ili steknes za zivota nekretninu, u starosti ju prodas i financiras si skrb, ako vec nemas nikoga kome ces ju ostaviti?

Jer ima dosta ljudi bez djece, cak i ne njihovom voljom. Nekima su se jednostavno karte tako slozile.
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 11:27   #43
Da, samo lakše je kad je ta nekretnina negdje na obali ili bliže većem gradu pa ju uspiješ prodati za dobre novce. Što kad ti je jedina nekretnina stan u Belom Manastiru kojeg u današnje vrijeme možeš prodat za 30 tisuća eura i s tim možeš živjet ajde 5 godina. I onda?
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 18.10.2017., 11:36   #44
A ono.. a sta ako ti svo troje djece radi za 4000 i ne mogu ni lipe izdvojiti za tvoju skrb jer imaju svoju djecu?

Hocu rec, zivot u CRO je lutrija imao potomke ili ne.
I ne znaci da si bez djece osudjen na siromastvo i jad po defaultu.
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 11:39   #45
Znam da je lutrija. Ova situacija sa stanom u Belom Manastiru je stvarna. Žena ima djecu ali joj ni oni ne mogu pomagat jer rade za sitne novce. Ona bi se htjela preselit bliže djeci da im barem s čuvanjem njihove djece pomaže ali ne može jer ne može prodat stan i dobit novce. Na kraju je sama i bez novaca, na suprotnom kraju države u stanu za kojeg je radila cijeli život i sad ga ne može prodat.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Old 18.10.2017., 11:44   #46
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
Znam da je lutrija. Ova situacija sa stanom u Belom Manastiru je stvarna. Žena ima djecu ali joj ni oni ne mogu pomagat jer rade za sitne novce. Ona bi se htjela preselit bliže djeci da im barem s čuvanjem njihove djece pomaže ali ne može jer ne može prodat stan i dobit novce. Na kraju je sama i bez novaca, na suprotnom kraju države u stanu za kojeg je radila cijeli život i sad ga ne može prodat.
Da, slazem se.
Grozno je kod nas to s centralizacijom i nekretninama. I u jednom ZG se nemusto i pretjerano gradi a hrpa vec gotovih stanova zjapi prazna i van pogona.

A kamoli tek u manjim mjestima po Slavoniji.
Slojevit je to problem, puno veci od toga jesi li se naprosto razmnozio ili ne.
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 12:28   #47
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ili steknes za zivota nekretninu, u starosti ju prodas i financiras si skrb, ako vec nemas nikoga kome ces ju ostaviti?

Jer ima dosta ljudi bez djece, cak i ne njihovom voljom. Nekima su se jednostavno karte tako slozile.
Nisi skužila...govorim o tome da mora biti mladih ljudi da bi postojala ta skrb, kužiš. Kao reakciju na općenitu tvrdnju "kaj, prodaš nekretnine i platiš si skrb".
Neće starci jedni o drugima brinut
Hilda is offline  
Old 18.10.2017., 12:59   #48
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Nisi skužila...govorim o tome da mora biti mladih ljudi da bi postojala ta skrb, kužiš. Kao reakciju na općenitu tvrdnju "kaj, prodaš nekretnine i platiš si skrb".
Neće starci jedni o drugima brinut
A pa jasno

Al jbg nemos sprijecit ljude da odlaze.
Ili treba uvesti mlade istocnjake da rade, nezz sto drugo.
Ali ni njima nismo interesantni kao Njemacka
TincH is offline  
Old 18.10.2017., 13:05   #49
Ma naći će se, kaj. Ima ih dosta. Samo nek olabave posvajanje i da vidiš...odmah si jednog klinca od 18 posvojiš i em odmah dela, em su skromni, em im instalirali tu skrb o roditeljima, kod njih nema mirovina
Hilda is offline  
Old 18.10.2017., 13:13   #50
Uvijek se priča o starčekima kao o nekim drugim ljudima, kao da to nismo budući mi. Nadajmo se da ćemo svi biti aktivni starčeki koji će mirno krepat u snu.
pipi21 is offline  
Old 18.10.2017., 13:28   #51
bez uvrede ikome ali ja ne mogu razumjeti sve koji nemate problema da kad postanete dementni, u pelenama, nepokretni i želite da vaša djeca brinu o vama...
ja to ne bi nikad htjela... radije bi našla način da odem u dom
__________________
... bez crne bijela ne bi vrijedila....
-farfalla- is offline  
Old 18.10.2017., 13:51   #52
Ja sam to prosla s bakom i be bi pozeljela nikome pa ni buducoj djeci kojunecu imat al ajde. Moja mama je to prosla sa svojom mamom i rekla je sama da ce se cim bude migla stavit na popis za neki dom radje nwgo sa se uvali meni ili bratu na skrb.
Ja osobno se nadam da ce me strefot srcani sa 70 i aj bok.
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Old 18.10.2017., 14:05   #53
Quote:
sonja:) kaže: Pogledaj post
Ja sam to prosla s bakom i be bi pozeljela nikome pa ni buducoj djeci kojunecu imat al ajde.
Ja osobno se nadam da ce me strefot srcani sa 70 i aj bok.
Potpisujem!
__________________
... bez crne bijela ne bi vrijedila....
-farfalla- is offline  
Old 18.10.2017., 14:35   #54
Quote:
-farfalla- kaže: Pogledaj post
bez uvrede ikome ali ja ne mogu razumjeti sve koji nemate problema da kad postanete dementni, u pelenama, nepokretni i želite da vaša djeca brinu o vama...
ja to ne bi nikad htjela... radije bi našla način da odem u dom
Potpisujem ovo.

Previse ih volim da im upropastim zivot. Nadam se da ce biti dovoljno razumni da me stave u dom ako postanem dementna i ne pobrinem se sama prije toga.

Isto tako se osiguravam financijski za starost. Da pomoc mogu i financirati.
Penika is offline  
Old 18.10.2017., 18:13   #55
Oprostite što upadam kao padobranac. Em sam muško em ne želim djecu.
Samo jedan komentar.
Ovdje se raspravlja o socijalnom pritisku na ljude koji ne žele djecu. Ima nešto mnogo gore - socijalni pritisak na ljude koji ne mogu imati djecu,a žele ih više nego bilo što na svijetu.
Na poslu sam okružen ženama (školstvo). Uglavnom se družim sa kolegicama 28-35 godina starosti.
Zašto?
Starije (moja generacija) samo pričaju o unucima, djeci koja završavaju fakultete i tračaju.

Često mi se jadaju, a jedan od najčešćih povoda su izjave starijih kolegica mladim, naročito friškim suprugama, kojima ih "nutkaju" na djecu.
Te djevojke, njih 3 na broju svu žele djecu. Zašto ih nemaju?
1) Ne mogu imati djecu (35); U braku je već nekoliko godina i sve su probali, ali ne ide
2) 31 godina. U braku 2,5 godine. Ne može dobiti posao na stalno. Samo radi zamjene po raznim školama. Suprugov posao također nije siguran. Luda za djecom. Često mi govori da ako bi dobila samo dva sata tjedno za stalno da bi odmah zatrudnijela. Zašto? Ako imate nešto za stalno županija vas puni po školama koje imaju slobodnih sati. Radite na nekoliko škola, ali imate posao. Ako zatrudni ona ispada iz sustava i tko zna da li će ikada opet raditi u školstvu.
3) Najmlađa. Luda za djecom, ali nikada nije imala vezu dulju od nekoliko mjeseci. Ne želi da joj dijete odrasta u jednoroditeljskoj obitelji. Mi koji radimo u školstvu jako dobro znamo koliko djeci trebaju oba roditelja (makar to ovih dana bilo "politički nekorektno" reći) i ona želi da joj dijete odrasta u obitelji.

I što sad reći?
Nas četvero se svaki tjedan bar jednom nađemo na kavi sat ili dva.
I jako često tješimo onu koju neke od starijih kolegica povrijede. One to možda učine u najboljoj namjeri misleći kako one ne žele djecu, a znajući kakva su sreća djeca bila za njih.
Jedini je problem što moje mlade prijateljice žele djecu, ali ih ne mogu imati.
Kada im netko nabije na nos nebivanje majkama one to stoički otrpe, prijeđu preko tih nepristojnosti sa osmjehom, ali kada se nađemo u četvero tada si olakšaju dušu i izventiliraju svoju bol.
miggyd1967 is offline  
Old 18.10.2017., 18:17   #56
Trebaju ih poslat u tri pičke materine
jopko_bopko is offline  
Old 18.10.2017., 18:24   #57
Quote:
jopko_bopko kaže: Pogledaj post
Trebaju ih poslat u tri pičke materine
E tak.
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Old 18.10.2017., 19:45   #58
Meni je trajno fascinantno što ljudima uopće ne padne na pamet da zapravo nemaju pojma razgovaraju li s osobom koja djecu ne želi, "prekomotna je", imala je sedam spontanih pobačaja, imala je jedan prošli vikend, zadnje dvije godine pokušava ostati trudna, na rubu prekida je, odustala je nakon x-tog IVF-a ili bezuspješno nastoji posvojiti dijete.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 21:29   #59
Neki ljudi više od svega vole slušati vlastiti glas. Al da vidiš gušta kad im začepiš pogana usta nekom takvom informacijom.
Ay Carmela is offline  
Old 18.10.2017., 21:44   #60
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Nisi skužila...govorim o tome da mora biti mladih ljudi da bi postojala ta skrb, kužiš. Kao reakciju na općenitu tvrdnju "kaj, prodaš nekretnine i platiš si skrb".
Neće starci jedni o drugima brinut
Pa mislim da nitko ovdje ne govori o nekom imaginarnim svijetu u kojem nitko neće htjeti imati imati djecu.

Ljudi koji žele djecu će uvijek biti. Kao i onih koji ih ne žele.

A natalitet nije pao zbog toga što neki ne žele djecu, nego zbog toga što veliki broj ljudi ne može niti sanjati o tome da ima više od jednog djeteta. Jer jedva imaju uvjete i za to jedno.
A da je situacija drugačija, vrlo vjerojatno bi imali dvoje ili troje.

Kao što sam već rekla - demografska slika se ne popravlja ispiranjem mozga, nagovaranjem niti podmićivanjem.
Nametanje stava da je samo jedan izbor dobar ne vodi nikamo i nitko nema na to pravo.
Ključ je raditi na uvjetima u kojima ljudi donose izbore.
U normalnim uvjetima i izbori su normalni. Točnije - autentični, zdravi i iskreni.

Jer nama trebaju zdravi pojedinci. A ne nekakvi lažno 'funkcionalni' čopori.
A usamljenih i nezbrinutih straca, pored postojeće djece i unučadi, ima k'o u priči.
Prestrašno je reći, ali to je sad već toliko često da već polako postaje normalno. Nije to tako samo u spomenutoj Švedskoj.
Prošeći malo po domovima pa pitaj te ljude koliko često ih posjećuju djeca i unuci. Kojima su sve ostavili i priskrbili. A tek da nisu...
listen21 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.