Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2017., 21:53   #61
Ok ok...mi smo samo malo filozofirali
Hilda is offline  
Old 18.10.2017., 21:58   #62
Quote:
listen21 kaže: Pogledaj post
Prošeći malo po domovima pa pitaj te ljude koliko često ih posjećuju djeca i unuci. Kojima su sve ostavili i priskrbili. A tek da nisu...
Zanimljivo, a nigdje ne možeš vidjeti malo dijete koje ne voli roditelje. Tko zna što se dogodi. Fejsbuk uništi ljude, valjda.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 22:13   #63
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, a nigdje ne možeš vidjeti malo dijete koje ne voli roditelje. Tko zna što se dogodi. Fejsbuk uništi ljude, valjda.
Pa kužim što hoćeš reći. Da, vrlo vjerojatno su bili katastrofa od roditelja.
Ali nije uvijek tako.
Npr, kad su ljudi (njihova djeca) stvarno prezaposleni, što je sa unucima? Što ne može klipan baku posjetiti? Je l' i on prezaposlen?
Ali zato kad treba lovicu podijeliti, svi dotrče. I djeca i unuci i nećaci.
I odjednom im je jako bitno što su njihovi.
listen21 is offline  
Old 18.10.2017., 22:33   #64
Quote:
listen21 kaže: Pogledaj post
Npr, kad su ljudi (njihova djeca) stvarno prezaposleni, što je sa unucima? Što ne može klipan baku posjetiti? Je l' i on prezaposlen?
Želi li? Voli li baku? Kakav odnos ima s bakom? Je li se baka sjetila da joj je bitan tek kad je onemoćala?

Znam ljude koji brinu o roditeljima koji to nisu zaslužili, ali niti jednu jedinu osobu koja je imala divan odnos s roditeljima 50-60 godina i onda ih spremila u dom i zaboravila da postoje, ili izvela ikakav ekvivalent toga, pa mi nije jasno gdje svi vi viđate sve te prekrasne ljude koji su bili dobri roditelji i bake i djedovi, a onda su ostarjeli i obitelj ih je počela ignorirati.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Old 18.10.2017., 22:44   #65
Slazem se s kuki. Mada mislim i da je moguce biti dzubre iako si imao normalne roditelje.
Gzena is offline  
Old 18.10.2017., 23:30   #66
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Želi li? Voli li baku? Kakav odnos ima s bakom? Je li se baka sjetila da joj je bitan tek kad je onemoćala?

Znam ljude koji brinu o roditeljima koji to nisu zaslužili, ali niti jednu jedinu osobu koja je imala divan odnos s roditeljima 50-60 godina i onda ih spremila u dom i zaboravila da postoje, ili izvela ikakav ekvivalent toga, pa mi nije jasno gdje svi vi viđate sve te prekrasne ljude koji su bili dobri roditelji i bake i djedovi, a onda su ostarjeli i obitelj ih je počela ignorirati.
Domovi su rijetko kad ugodna mjesta, pogotovo ovi jeftileni, i vrlo je malo vjerojatno da ce se ljudi htjeti tamo zadržavati ili često dolaziti. I naravno da se posjete onda prorijede. Ni meni nije bio isti filing doći baki doma ili doći joj u posjetu u dom.
Dodaj tu nekakav općeprihvaćeni stav da si dobar dok si koristan (privređuješ, zarađuješ, čuvaš klince) a kad si nemoćan postaješ teret i briga i eto promjene stava, promjene ponašanja i svih popratnih divota.
Ovo je crno bijelo razmišljanje: ako si bio dobar - bit će ti i tvoji dobri kad ih budeš trebao.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Old 19.10.2017., 00:21   #67
Quote:
listen21 kaže: Pogledaj post
Pa mislim da nitko ovdje ne govori o nekom imaginarnim svijetu u kojem nitko neće htjeti imati imati djecu.

Ljudi koji žele djecu će uvijek biti. Kao i onih koji ih ne žele.

A natalitet nije pao zbog toga što neki ne žele djecu, nego zbog toga što veliki broj ljudi ne može niti sanjati o tome da ima više od jednog djeteta. Jer jedva imaju uvjete i za to jedno.
A da je situacija drugačija, vrlo vjerojatno bi imali dvoje ili troje.

Kao što sam već rekla - demografska slika se ne popravlja ispiranjem mozga, nagovaranjem niti podmićivanjem.
Nametanje stava da je samo jedan izbor dobar ne vodi nikamo i nitko nema na to pravo.
Ključ je raditi na uvjetima u kojima ljudi donose izbore.
U normalnim uvjetima i izbori su normalni. Točnije - autentični, zdravi i iskreni.

Jer nama trebaju zdravi pojedinci. A ne nekakvi lažno 'funkcionalni' čopori.
[B]A usamljenih i nezbrinutih straca, pored postojeće djece i unučadi, ima k'o u priči.
Prestrašno je reći, ali to je sad već toliko često da već polako postaje normalno. Nije to tako samo u spomenutoj Švedskoj.
Prošeći malo po domovima pa pitaj te ljude koliko često ih posjećuju djeca i unuci. Kojima su sve ostavili i priskrbili. A tek da nisu...
Ja između ostalog zato neću imati djecu, odavno mi je ljudski rod čisti šrot. Svoje roditelje volim do neba iz zbog njih i odgađam emigraciju, imam prijatelje koji su mi dragi, no za nikog od njih ne mogu nikad reći kakvi jesu 100% jer poznajem samo svoj unutarnji svijet, za druge mogu samo donekle znati kakvi su. S obzirom na genocid, počinjem od teških stvari, maski koje ljudi nose, kriminal teški koji se događa u našoj državi od njenog postojanja zaista ne vidim niti jedini legitimni razlog da razmišljam u smjeru razmnožavanja. Zašto i čemu, ne treba mi to za identitet kao nekim majkama.
U drugim uvjetima, druga priča...
A ovo sa zapostavljanjem starijih je dno jebenog dna. Zamišljam si neke ljude kao glavne likove u ovom filmu http://www.imdb.com/title/tt0295700/?ref_=nv_sr_1


U se, nase i podase Jebote divnih stvorenja. Ne znam kak si objašnjavaju zašto postoje uz takve istančane emocije i ve'lko srce. Zapravo, bolje da ne znam.
malin is offline  
Old 19.10.2017., 00:31   #68
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Želi li? Voli li baku? Kakav odnos ima s bakom? Je li se baka sjetila da joj je bitan tek kad je onemoćala?

Znam ljude koji brinu o roditeljima koji to nisu zaslužili, ali niti jednu jedinu osobu koja je imala divan odnos s roditeljima 50-60 godina i onda ih spremila u dom i zaboravila da postoje, ili izvela ikakav ekvivalent toga, pa mi nije jasno gdje svi vi viđate sve te prekrasne ljude koji su bili dobri roditelji i bake i djedovi, a onda su ostarjeli i obitelj ih je počela ignorirati.
Mislim da ljudi zanemaruju činjenicu da postoje dobri i "dobri" roditelji. Ovi drugi su najčešće oni koji su zaista sve činili za svoju djecu, i to puno previše, razmazili ih i odgojili u ne baš dobre ljude. Takvi se često okrenu od roditelja jednom kad prestanu od njih imati koristi. Ali i za to su opet krivi ti isti roditelji, tako da... Ako si odgajao dijete da gazi preko ljudi, uključujući i tebe, kako bi dobilo ono što želi, ne treba se previše čuditi kad ti dijete izraste u đubre i okrene se protiv tebe. U konačnici to stvarno izgleda kao "dali su mu sve, a on ih ne ferma dva posto", a zapravo je odnos bio i ostao patološki. Nisu loši roditelji samo oni koji tuku i teško zanemaruju djecu.
lyrabelacqua is offline  
Old 19.10.2017., 00:38   #69
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
Mada mislim i da je moguce biti dzubre iako si imao normalne roditelje.
Itekako, nažalost.

Moji roditelji su imali prijatelje, dobre ljude u najboljem smislu te riječi, koji su imali jednog sina, lijenčinu i - ajde, neću baš reć ništariju ali nismo daleko. Držali su ga kao malo vode na dlanu i stvarno ga nisu gnjavili, baš naprotiv. Nisu živjeli raskošno, ali ništa mu nije falilo. Gospodin je umro, gospođa je živila sama, od svoje skromne mirovine stalno financirajući potrebe tog sina i njegove obitelji. Onda se razbolila i dugo je bila u bolnici. Posjećivala ju je svaki dan moja mama; ona joj je nosila za jesti, prala joj pidžame i brinula se za nju kao za svoju sestru. Nekoliko puta je mama zvala tog sina da mu prenese poruku da ga majka moli da joj donese neku sitnicu iz njenog stana ili nešto slično; svaki put joj je grubo odbrusio da on nema vremena za takve pizdarije. Gospođa je i umrla u bolnici a da se nitko od tih koji bi joj morali biti najbliži nije potrudio da joj olakša te zadnje dane.

Čim je ona umrla pobacao je na smetlište sve stvari iz njenog stana (žena je radila predivne ručne radove, koje je znala prodati da si malo pomogne i toga je bilo puno), stan prodao i pare proćerdao. Grob njegovih roditelja je održavala moja mama, dok je mogla.

Teško mi je svaki put kad se toga sjetim.

Edit: nadovezujući se na post iznad, nisu ga učili da gazi po drugima, nego da bude dobar i pošten, kao što su bili i sami. Vjerovali su da je dobar primjer i roditeljska ljubav ono što postavi dijete na pravi put. Na žalost, nije im uspjelo.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 19.10.2017., 00:48   #70
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Ovo je crno bijelo razmišljanje: ako si bio dobar - bit će ti i tvoji dobri kad ih budeš trebao.
Kad tako u pravilu je. Valjda jedino kod sociopata nije.
Ostali funkcioniraju na razini reciprociteta.
Svi roditelji koje poznajem, a koji su po riječima svoje djece bili kvalitetni roditelji, su u starosti doživjeli lijepi tretman od svoje djece. I to ne zato jer se mora vratiti dano, nego zato jer se između roditelja i djece razvio odnos ljubavi i uvažavanja.
E sad pitanje je kako tko definira dobro roditeljstvo.
Neki roditelji misle da dobro roditeljstvo znači da se djetetu sve i svašta dozvoljava...pa kao bio sam tako dobaaaar, sve sam im pružio, a oni meni sad tako blabla. A ni ne shvaćaju da to s njihove strane nije bilo pozitivno roditeljstvo, nego apsolutni neodgoj i (paradoksalno) zanemarivanje.
Tako da se tu slažem s kuki.
Gledam staru i nemoćnu baku mog muža. Ženi mozak ispario, sa svojim umjetnim kukovima i koljenom je praktički robocop, jedva hoda, 10 min nakon što uđeš u prostoriju zaboravi da si ušao. Ali ženu sva njena unučad oduvijek drži kao kap vode na dlanu. Da ne pričam djeca. Od nje odavno nemaju “nikakve koristi”, a vidi čuda uvijek je netko posjećuje ili provodi vrijeme s njom. Dok druga baka, vitalna, na površini uljudna i fina, a posjeti ju se baš kad se mora, na jedvite jade. Isprva mi je to bilo čudno. Dok nisam malo dublje zadrla u obiteljske odnose i upoznala je. Čim sam zagrebla dublje naišla sam na neumjereni kriticizam, krutost u karakteru, emotivnu hladnoću i dobru dozu pasivne agresije.
Tako da kad mi netko koga dobro ne poznajem krene s pričom kako je on drugima oh tako dobar, a samo mu se loše vraća...ne pušim to.
Tim više što sam i na vlastitoj koži u međuljudskim odnosima iskusila to da se velikom većinom dobro dobrim vraća. Manjina koja će na dobro odgovoriti lošim je ionako zanemariva skupina s poremećajima ličnosti, praktički nevrijedna spomena.
choupette is offline  
Old 19.10.2017., 00:55   #71
kod mene je situacija sljedeća: jako volim djecu, draga su mi, radim s djecom i u stanju sam im istolerirati i razumjeti stvari koje odraslima naravno ni približno nisam. djeca me neobično vole.
ali nikad u svom životu nisam poželjela imati dijete. sama pomisao da nešto raste unutar mene što bi 9 mjeseci kasnije trebalo izaći van, opet iz mene, stvara mi takav nezamisliv užas da to jednostavno nikad nije bila opcija.
ne znam je li u pitanju neki defekt, šta li.
također, nikad nisam imala potrebu posvetiti svoj život do te mjere drugom biću koliko to majčinstvo po logici stvari zahtijeva.
krepat ću sama u staračkom domu i to je u redu.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Old 19.10.2017., 01:00   #72
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
kod mene je situacija sljedeća: jako volim djecu, draga su mi, radim s djecom i u stanju sam im istolerirati stvari koje odraslima naravno ni približno nisam. djeca me neobično vole.
ali nikad u svom životu nisam poželjela imati dijete. sama pomisao da nešto raste unutar mene što bi 9 mjeseci kasnije trebalo izaći van, opet iz mene, stvara mi takav nezamisliv užas da to jednostavno nikad nije bila opcija.
ne znam je li u pitanju neki defekt, šta li.
također, nikad nisam imala potrebu posvetiti svoj život do te mjere drugom biću koliko to majčinstvo po logici stvari zahtijeva.
krepat ću sama u staračkom domu i to je u redu.
Inače mi smo baku posjećivali svaki dan u domu, voljeli smo je do neba, i ti posjeti traju 40 minuta, tko god završi u domu, nema ništa specijalno od tih 40-minutnih posjeta. Okej, nosili smo joj hranu, pa si je popravila ako je trebalo, ali to je takav užas u tim domovima, da žao mi je svih ljudi koji jesu i koji će to proživjeti. S nekim svojim ili u vlastitoj ulozi.
Zapravo, život je fakat jedino light i easy dok ono ležiš na plaži.
malin is offline  
Old 19.10.2017., 01:08   #73
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Inače mi smo baku posjećivali svaki dan u domu, voljeli smo je do neba, i ti posjeti traju 40 minuta, tko god završi u domu, nema ništa specijalno od tih 40-minutnih posjeta. Okej, nosili smo joj hranu, pa si je popravila ako je trebalo, ali to je takav užas u tim domovima, da žao mi je svih ljudi koji jesu i koji će to proživjeti. S nekim svojim ili u vlastitoj ulozi.
Zapravo, život je fakat jedino light i easy dok ono ležiš na plaži.
a e, starost je sama po sebi grozna. ne treba me nitko posjećivati 40 minuta dnevno, to bi mi samo stvaralo presing.
a imat ću novaca jer ću prodat svoj stan na britancu i jest ću što god mi se prohtije.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Old 19.10.2017., 01:19   #74
Može li mi netko, od vas koji pišete kako je završiti u domu tragično, objasniti zašto su domovi toliko strašni? Ozbiljno pitam. Sebe u starosti vidim u domu bez obzira na to što ću odlučiti po pitanju razmnožavanja.
__________________
I’m a trainwreck of a human being, but I’d make a good cat.
Sloppy is offline  
Old 19.10.2017., 01:29   #75
Quote:
Sloppy kaže: Pogledaj post
Može li mi netko, od vas koji pišete kako je završiti u domu tragično, objasniti zašto su domovi toliko strašni? Ozbiljno pitam. Sebe u starosti vidim u domu bez obzira na to što ću odlučiti po pitanju razmnožavanja.
Zato što taj posao ne voli raditi nitko, nitko te ne kontrolira, a plaće nisu velike. Mojoj baki su skinuli zvono s kojim pozvone ako im nešto treba, ona je znala pozvoniti ako joj krevet treba spustiti/podginuti, a one krave glupe su joj skinule zvono. Znači moja mama je super pristojno reagirala, nisam sigurna da sam ja imala tu čast da govno od te sestre ne bi tešku šamarčinu popilo. Nadalje, previše je ljudi, premalo zaposlenika, "obave" te ko psa, a ne ko čovjeka... i tako, mislim ipak se presvlače stari ljudi, a ne bebe, a to nije posao koji netko obooožava raditi pa tako ga i radi. Ljudi se ne mogu dignuti iz kreveta, nepokretni su, jadni i bijedni i boli srce nekoga vidjeti u tom stanju.

ps. ja bi isto radije bila mačka. Ili živjela u društvu gdje se iživljavamo nad kriminalcima koji pokradu milijarde. Ono bacim te u kavez mamicutijebem sa gorilom i prenosim na TV-u doslovno. Ovo kak je danas, boktjebo zadnja opcija nekom "darovati" život. LOL
malin is offline  
Old 19.10.2017., 01:34   #76
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
ps. ja bi isto radije bila mačka. Ili živjela u društvu gdje se iživljavamo nad kriminalcima koji pokradu milijarde. Ono bacim te u kavez mamicutijebem sa gorilom i prenosim na TV-u doslovno. Ovo kak je danas, boktjebo zadnja opcija nekom "darovati" život. LOL

luda si ko puška.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Old 19.10.2017., 01:39   #77
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Itekako, nažalost.

Moji roditelji su imali prijatelje, dobre ljude u najboljem smislu te riječi, koji su imali jednog sina, lijenčinu i - ajde, neću baš reć ništariju ali nismo daleko. Držali su ga kao malo vode na dlanu i stvarno ga nisu gnjavili, baš naprotiv. Nisu živjeli raskošno, ali ništa mu nije falilo.
Da, ima djece koja će i uz najbolji odgoj zastraniti. Koji možda od rođenja u sebi nose neke dijagnoze. Ali to je takva rijetkost, da za nju znam samo u teoriji.
Tolika rijetkost da ni ovaj tvoj primjer ne spada u navedeno.
Jer već vidim grešku kod tvog primjera dobrih roditelja.
Zašto su ti roditelji držali ljenjivca kao kap vode na dlanu? Zašto ga nisu oko toga gnjavili? Možda su baš zato što su mu sve puštali dobili sina kojeg su naučili samo uzimati. Čemu onda čuđenje kad od takvog djeteta ne možeš dobiti ništa zauzvrat?
Meni je nepojmljivo da mi je u kući takvo dijete. Pogotovo odraslo. To je za mene primjer neodgoja.
Imam šestogodišnjaka koji se tako ne ponaša u našem domu. Npr. slaže svoje stvari iako mu nije uvijek po volji. Dakle, ponekad ga gnjavim. Da, ljubim ga, mazim, štitim, ali ga i gnjavim. To gnjavljenje zovem odgojem.
Kad krene plakati i prenemagati se, naravno da bi meni bilo najlakše sve pokupiti umjesto njega. Jer tu sam gotova za 10 minuta. A ovako se s njime po pola sata moram baviti, objašnjavati mu i boriti se da odradi ono što ga moram naučiti.
Meni je npr. puno lakše sve pokupiti sa stola sama dok dijete gleda crtić. Puno brže i urednije mi idu kućanski poslovi dok mi se šestogodišnjak ne tepe pod noge. Ali znam da to nije dobro za njega. Pa ga uključim makar da mi pokupi tanjure sa stola. Jer mi smo obitelj, volimo se i pomažemo si koliko možemo. To je ono čemu ga, među ostalim, učim. I jebiga, kupim masnu paštu s poda ili (rijetko) krhotine tanjura, iako bi mi dan bio bolji bez toga. Jer već sam mogla imati čistu kuhinju i valjati se u krevetu s mužem ili dobrom knjigom da nije bilo tog nespretnjakovića.

Quote:
Edit: nadovezujući se na post iznad, nisu ga učili da gazi po drugima, nego da bude dobar i pošten, kao što su bili i sami. Vjerovali su da je dobar primjer i roditeljska ljubav ono što postavi dijete na pravi put. Na žalost, nije im uspjelo.
Nije dovoljna ljubav i sterilni dobar primjer. Odgoj je daleko kompleksnija stvar od učenja drugoga da se bude pošten. Treba učiti dijete kroz primjer, istina. Ali pravi životni primjer u koje je dijete uključeno, a ne promatrački i verbalni primjer.
Naravno treba dijete voljeti, treba mu dobrota i nježnost njegovih roditelja, ali treba znati djetetu postaviti i granice, te ići u razumnoj mjeri kontra njegovih negativnih ponašanja, a ne biti balkanska obitelj koja sve daje, sva se podloži djetetu (obično sinu), a onda se čudi kad to isto dijete odraste i postane, kako kažeš, niškorist.

I još jedna stvar. Odnos roditelja i djeteta nije kao odnos između odraslih osoba. Isto tako treba uzeti u obzir da mi sa strane teško možemo vidjeti pravu dinamiku unutar obitelji koja nije naša. Tako da iz perspektive tvoje majke i tebe ti roditelji su napravili sve savršeno, a eto iz jedne rečenice koju si napisala ja čitam jedan propust. Tko zna koliko ih je još bilo za koje ti i tvoja majka ne znate.

Zadnje uređivanje choupette : 19.10.2017. at 01:49.
choupette is offline  
Old 19.10.2017., 01:39   #78
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post

luda si ko puška.
Da bar. Prije bi se rasplodila.
Ovako, NEVER.
malin is offline  
Old 19.10.2017., 01:48   #79
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Da bar. Prije bi se rasplodila.
Ovako, NEVER.
ajme, zbljuv.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Old 19.10.2017., 01:52   #80
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
ajme, zbljuv.
Pa baš zbljuv, blesače-ludače prve ostanu trudne. Počesto sa upitnim primjercima muškog roda.
A onda svizac...podnese rastavu. What? Nije idila? You don't say.

Sad Milica Todorić treba roditi, awwwwww. srculenca srculenca posvuda.
malin is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:52.