Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2009., 14:54   #1121
Imam jedan problem pa bi molila ako netko zna konkretan odgovor da mi pomogne.
Naime, prije mjesec i pol dana otvorila sam d.o.o. i u to vrijeme morala na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. Iz tog razloga stigla sam do faze da sam jedino temeljni kapital prebacila na svoj račun, ali firma nikako ne posluje budući da se ja ne mogu do daljnjega angažirati i pokrenuti posao. Mene sada zanima da li sam ja dužna bez obzira na moju situaciju firmu prijaviti u poreznu upravu te uz to da li ću svo to vrijeme koje ne radim morati predavati sve potrebne izvještaje i ine dokumente? :-((
Hvala vam na pomoći!
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 15:54   #1122
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
novi zakon, ne ovo kaj sad vrijedi
dodaj na njega još izmjene iz NN87/09, pročišćeni tekst nisam našao
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 21:32   #1123
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
dodaj na njega još izmjene iz NN87/09, pročišćeni tekst nisam našao
to nije to. zanima nas prijeDlog NOVOG zakona o pdv-u. ni ja ga jos nisam iskopao. znam samo da ima nekih promjena na osobnoj potrošnji.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 08:34   #1124
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
to nije to. zanima nas prijeDlog NOVOG zakona o pdv-u. ni ja ga jos nisam iskopao. znam samo da ima nekih promjena na osobnoj potrošnji.
ovo ti je 1.članak iz prije navedenih NN: "u članku 2. stavku 1. točka 1.c briše se.

Točke 2. i 3. brišu se".
Pogledaj postojeći zakon čl.2., a ovo su posljednja dva članka tih izmjena:
Članak 27.

Ovlašćuje se Odbor za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora da utvrdi i izda pročišćeni tekst Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

Članak 28.

Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2010
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 08:45   #1125
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
to nije to. zanima nas prijeDlog NOVOG zakona o pdv-u. ni ja ga jos nisam iskopao. znam samo da ima nekih promjena na osobnoj potrošnji.
A evo i još iz istih NN:
Iza stavka 10. dodaju se stavci 11., 12. i 13. koji glase:

»(11) Porezni obveznik ne može odbiti 70% pretporeza obračunanog za obavljene mu isporuke dobara, usluge ili pri uvozu dobara koja služe za reprezentaciju u vezi s ugošćivanjem i darivanjem poslovnih partnera.

(12) Porezni obveznik ne može odbiti 30% pretporeza obračunanog za obavljene mu isporuke, uvoz ili najam osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz te isporuke dobara, obavljene usluge ili uvoz dobara u vezi s njihovom nabavom, najmom ili korištenjem. Nije dopušten odbitak pretporeza za nabavu osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz koji se odnosi na iznos iznad 400.000,00 kuna nabavne vrijednosti po jednom sredstvu.

(13) Iznimno, odredba stavka 12. ovoga članka ne primjenjuje se kad se radi o osobnim automobilima i drugim sredstvima za osobni prijevoz te isporukama dobara i obavljenim uslugama u vezi s njima, što se koriste za obuku vozača, testiranje vozila, servisnu službu, taksi službu, prijevoz umrlih, iznajmljivanje te za daljnju prodaju.«
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 10:27   #1126
Imam pitanje u vezi terenskog dodatka, pa molim iskusne računovođe da mi odgovore. Prije svega, zanima me mora li se terenski dod. i na koji način dokumentirati u računovodstvu-postoji li neki obračun t.d., ili je dovoljno na platnoj listi unijeti iznos.
Unaprijed zahvaljujem ako bude odgovora!
princo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 13:33   #1127
terenski dodatak

Naravno da moraš imati obračun,to možeš napraviti tablicu:ime i prezime,rad na terenu od-do datuma ,broj dana po danu 170,00kn,ukupan iznos,potpis djelatnika.
taj dokumenat ti je prilog uz temeljnicu knjiženje:P obaveze prema radnicima za terenski dodatak na dvojci i D četvorka terenski dodatak.
A kad im platiš bilo žiro računom ili kroz blagajnu gotovinom zatvaraš dvojku-knjižiš duguje po svakom radniku.
I pazi ako ima terenski dodatak da ne bi u tom periodu imao kakav putni nalog sa dnevnicom,jer jedno isključuje drugo.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 13:45   #1128
Unhappy

Quote:
početnica kaže: Pogledaj post
Imam jedan problem pa bi molila ako netko zna konkretan odgovor da mi pomogne.
Naime, prije mjesec i pol dana otvorila sam d.o.o. i u to vrijeme morala na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. Iz tog razloga stigla sam do faze da sam jedino temeljni kapital prebacila na svoj račun, ali firma nikako ne posluje budući da se ja ne mogu do daljnjega angažirati i pokrenuti posao. Mene sada zanima da li sam ja dužna bez obzira na moju situaciju firmu prijaviti u poreznu upravu te uz to da li ću svo to vrijeme koje ne radim morati predavati sve potrebne izvještaje i ine dokumente?
Hvala vam na pomoći!
Zar mi baš nitko ne zna i ne može pomoći savjetom?
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 14:51   #1129
Prebacivanjem temeljnog kapitala je započeo rad poduzeća, te se trebaš prijaviti u poreznu i početi predavati sve zakonom propisane obrasce.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 23:17   #1130
jedno pitanjce, da li osoba sa zavrsenom ekonomskom skolom moze voditi knjigovodstvo obrta, ili mora imati završen tecaj za samostalno vodenje knjigovodstva...i ako ne moze, kakve su kazne za to?
__________________
I'm so happy....
inaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 00:18   #1131
POMOZITE dragi kolege, jadnici i ostali supatnici... Evo ovako:
prolazim ja pored Getroa i padne mi na pamet kupiti neke sitnice za auto, prvi put uđem i pokupujem stvarčica za službeni (i to teretni!) auto za nekoliko stotki kuna i na kasi uljudno zamolim R1 i dam "business card" karticu. A ona meni: NE MOŽE R1, trebate biti naš... br, frr, mrrr, čekaj malo, dajem MB, adresu, ime, karticu, kojega vraga još...?? Odem u "šefa" i on pjeva isti refren! NEMA R1, ako niste naš bla, bla... Ne da ja ne želim, evo podataka... Ma ne može, jer niste naš bla, bla?!?!?

I odem ja bijesan iz Getroa, nikad više kod njih, ali se pitam: Dali je izdavanje R1 na zahtjev kupca OBVEZNO??

Ako velepoštovano društvo zaključi da jest, onda idem s inspekcijom da im zasolim što sam gubio vrijeme, a ako nije onda sam ja "naivac" koji NIKADA i NIKOME nije odbio izdati R1!! Uz ime, adresu, MB i sve one procese prebacivanja robe iz MP u VP... S druge strane nisam BLESAV odbiti kupca, pa ako treba izdati mu i 2-3 računa, ako ga veseli, samo neka bude dobar promet!!

Usput nešto o ulasku u sustav PDV: NIJE MI JASNO. Bune se kolegice jer da netko tko zaradi 85.000 kn godišnje nikako nije iznimka, naravno da nije, ali po meni to nije baš neki kriterij za ulazak u sustav PDV-a POJEDINCA, fizičke osobe, o čemu sam ja mislio? Ali ako jest onda, sram me bilo, spadam i ja u tajkune?!?!? I što ću sada moram i ja u sustav PDV-a, pa kad kupim salatu, tražim R1?? Sa ili bez pečata?

P.S. a ulje za Diesela kod njih 65 kn, a u servisu mi rekoše da je takvo kod njih 48-49 kn... I DAJU R1!!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 05.11.2009. at 00:26.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 15:15   #1132
Dubo, pa zna se kad fizička osoba mora u sustav PDV-a, valjda ne moram objašnjavati ...

A što se tiče R1 računa, moraju ti ga izdati, mogu se potruditi i naći u zakonu, ali mi se sad ne da, a sigurna sam da će se neka dobra dušica potruditi

Ja nisam imala problema da u Getrou dobijem R1 jedino ga moraš zatražiti odmah.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 15:19   #1133
Quote:
inaya kaže: Pogledaj post
jedno pitanjce, da li osoba sa zavrsenom ekonomskom skolom moze voditi knjigovodstvo obrta, ili mora imati završen tecaj za samostalno vodenje knjigovodstva...i ako ne moze, kakve su kazne za to?
Može bez ikakvog tečaja voditi knjige. Kod nas nije važno tko ti vodi knjige, već da se vode poštujući sve zakone i pravila.

Možda će se jednog dana regulirati i to tko ima pravo biti knjigovođa, zasad može biti tko god hoće...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 16:00   #1134
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ipak mi se čini da pojma nemam kada fizička osoba mora u sustav PDV, jer evo kaže se ovdje ako zaradi preko 85.000 kn godišnje, što po meni nije točno...

Ponavljam: odmah sam tražio R1 i odmah su mi rekli da ne može ako nisam itd... Ja sam htio da jesam, nudio podatke, ali su ostali gluhi i glupi. Na svoju štetu, jer nisam loš kupac, ali posebno ako im još natovarim inspekciju, jer ako mi moraju dati R1, onda im to svakako namjeravam priuštiti... a ne da se raznorazne tajkunizirane organizacije postavljaju IZNAd zakona!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 20:58   #1135
imam ja jedno pitanje ako mi netko može pomoći

potraživanje cca 100.000,00 kn iz 2005. godine utuženo 2007. godine i još uvijek nenaplaćeno, navodno je firma u međuvremenu propala
dali postoji način da se to otpiše u ukupnom iznosu?

hvala
memika02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 12:31   #1136
prirez - pitanje

Moje pitanje je slijedeće; u 10/07 sam se prvi put zaposlio, prebivalište ostalo u splitu, boravište u 5/08 prijavio u zg.
Zbog pogrešne informiranosti da se prirez može plaćati i po prebivalištu i po boravištu, nisam obavijestio poslodavca o tome.
Sad me je ovaj članak malo, hm, u najmanju ruku zabrinuo...http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ez/458874.aspx

Baš sad računam, razlika st i zg prireza mi je mjesečno 30 kn, dakle zanemarivi iznosi, samo mi treba da me ganjaju za to.
Povrat još nisam dobio, pretpostavljam sad da čekanje ima veze s tim, pa ako ima netko da mi malo razjasni šta me čeka jer mi se ne čeka ponedjeljak, malo su mi živci sad tanki.
Pretpostavljam da šizim bezveze, ali...
hvala.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 11:39   #1137
pozdrav, zanima me dali se djelatnik moze odreci dnevnice koja mu pripada po obracunu putnog naloga, npr. treba mu isplatiti 170,00 kn a on ne zeli da mu taj novac bude isplacen, dali treba pisati izjavu ili??
latyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 00:40   #1138
Svaka firma mora izdati R1 na zahtjev, a s inspekcijom ne bus nista puno postigao u ovoj drzavi. i tocno je ak drustvo koje nije u sustavu PDV-a ima prihode vise od 85000 kuna, mora uci u sustav PDV-a.
Utuzena potrazivanja se mogu otpisati ( e sad ne znam je li mozes cjelokupni iznos ili 5000 kuna po godini, to treba jos provjeriti)
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 08:03   #1139
Quote:
latyca kaže: Pogledaj post
pozdrav, zanima me dali se djelatnik moze odreci dnevnice koja mu pripada po obracunu putnog naloga, npr. treba mu isplatiti 170,00 kn a on ne zeli da mu taj novac bude isplacen, dali treba pisati izjavu ili??
Ja još u svojoj dugogodišnjoj praksi nisam naišla da netko ne želi ono što mu pripada.No dobro,bilo koji da je razlog,jednostavno neka ne potpiše isplatnicu i putni nalog ili ako mu poslodavac uplati ipak na tekući onda neka isto tako vrati
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 15:26   #1140
@Walter: i ja mislim da R1 svatko tko ima veleprodaju mora izdati, ali ako u Getrou NEĆE, što onda nego zvati inspekciju, koja kako i ja mislim neće njih ganjati, ali bi meni kožu oderali da učinim isto?

O ulasku u sustav PDV je bilo riječi o fizičkoj osobi! A tu nije isto?

@latyca: a ZAŠTO se odriče? Ako nema love pa zato, piši to na pozajmicu privatne osobe koju daje firmi. Vidiš da nam odlično ide, pa kad se "oporavimo" onda će se to moći isplatiti. (I ja se nadam!!)
A ako je osoba (pre)dobro situirana, pa neće taj "sitniš"... bolje da ne komentiram!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.