Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2016., 12:19   #1421
kad se uopce dobije prva rata? :/ muz je predao u sredinom lipnja (mala je rodjena krajem petog).
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 13:04   #1422
Ja sam dobila prvu ratu, za drugo dijete ako je to bitno, neki dan. Pocetkom tjedna. Od Grada.
A situacija je ista. Malena rodena krajem 5og mjeseca, papire predali par dana prije napunjenih mjesec dana.
bokafalsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 14:39   #1423
Potpora novorodence Zg

Imamo boraviste ja i suprug 2 godine u Zg ali nam nedaju nikakvu novcanu potporu za novorodence, kazu da nemamo pravo (da barem jedan roditelj treba biti prijavljen duze od 5 godina u Zg).
U mjestu gdje smo prije prebivali isto kazu da treba biti prijavljen najmanje 3 godine....
Da li je netko bio u istoj situaciji i da li imamo pravo igdje na jednokratnu novcanu pomoc od neke opcine ili grada??
EvaZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 16:10   #1424
Quote:
EvaZ kaže: Pogledaj post
Imamo boraviste ja i suprug 2 godine u Zg ali nam nedaju nikakvu novcanu potporu za novorodence, kazu da nemamo pravo (da barem jedan roditelj treba biti prijavljen duze od 5 godina u Zg).
U mjestu gdje smo prije prebivali isto kazu da treba biti prijavljen najmanje 3 godine....
Da li je netko bio u istoj situaciji i da li imamo pravo igdje na jednokratnu novcanu pomoc od neke opcine ili grada??
ako sada imate boraviste znaci da u nekom drugom gradu imate prebivaliste (osobna). Koliko dugo? Jednokratna pomoc se vezuje uz prebivaliste, a ne boraviste. Daje se radi povecanja nataliteta, a ako vi stalno mijenjate boraviste gradovi nemaju motivaciju davati novce.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 01:39   #1425
Pozdrav,

Da li je netko informiran o uvjetima za jednokratnu novcanu potporu od hzzo-a ukoliko mama i dijete nisu na istoj adresi?
Ukoliko se prijavim na muzevu adresu prije poroda, gubim pravo naknade od grada, ne znam da li uvjet o 5-ogodisnjem prebivalistu vrijedi i za hzzo?
Dijete bi svakako prijavili na tatinu adresu, pa ne znam da li ostajem bez svih prava na naknade u slucaju moje promjene prebivalista.
(Zbunjujuca mi je ta administracija...)
Hvala unaprijed!
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 01:42   #1426
(Ja sam na ugovoru o radu do 12.mjeseca kada isti istice, a bebac bi bio prijavljen na tatu obzirom na radni odnos, doplatke etc..)
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 10:06   #1427
Quote:
yeli kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Da li je netko informiran o uvjetima za jednokratnu novcanu potporu od hzzo-a ukoliko mama i dijete nisu na istoj adresi?
Ukoliko se prijavim na muzevu adresu prije poroda, gubim pravo naknade od grada, ne znam da li uvjet o 5-ogodisnjem prebivalistu vrijedi i za hzzo?
Dijete bi svakako prijavili na tatinu adresu, pa ne znam da li ostajem bez svih prava na naknade u slucaju moje promjene prebivalista.
(Zbunjujuca mi je ta administracija...)
Hvala unaprijed!
Pomoc od hzzo-a nema veze s prebivalistem. Kada rodis ionako moras na hzzo odnijeti rodni list i tiskanicu 2 - nekada je bila tiskanica 3 (dobije se kod prijave dijeteta na zdravstveno osiguranje-svejedno koji roditelj prijavljuje) pa ti uz sljedecu porodiljni naknadu uplate i jednokratnu pomoc.
Ako je prebivaliste u istom gradu ne gubis prava.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 10:09   #1428
Yeli, Pogledaj si i ovdje...Ako negdje zapnes pitaj.

http://prijavadjeteta.blogspot.hr/20...ate-22015.html
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:01   #1429
Hvala na odgovoru.
Prebivaliste ce biti u drugom gradu (sad sam u zg, a idem u sv ivan zelina).
Da li otac moze podnjet zahtjev za jednokratnu ili samo mame?
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 11:07   #1430
I hvala na linku, po onom sto sam shvatila nemam pravo niti na naknadu od grada zg niti hzzo-a (grad zg uvjetuje 5 g isto prebivaliste, hzzo uvjetuje 12 mjeseci isto prebivaliste...).
Jedina opcija je da pitamo da li muz moze predati zahtjev i biti korisnik za jednokratnu i od grada zeline i od hzzoa

Koji cuspajz
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:57   #1431
Decko i ja imamo razlicita prebivalista, ali u vrijeme podnosenja zahtjeva ja sam imala boraviste u njegovom gradu i bez problema dobila od Hzzo-a naknadu.
Naknadu grada pak nismo dobili, jer njegov grad trazi da oboje moramo imati prebivaliste, a dijete je rodjeno u njegovom gradu i prijavljeno na njegovu adresu.
Yava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 15:40   #1432
Mene zanima ak sam 1 ratu za drugo dijete dobila u 6 mj kad je slijedeca? Sad u 12 il? Rjesenje je krajem 2mj doneseno
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 09:16   #1433
Cure, ako ce se dijete prijaviti preko oca, da li njemu na racun sjedaju naknade od opcine i hzzoa ili mama moze dat svoje podatke za isplatu?

Da li mama/ja mogu prijavit dijete na sebe na porodiljnom, ali postoji mogucnost da mi ne produze ugovor na poslu?
Dragi je zaposlen. Ne znam kako stvari funkcioniraju u ovom slucaju.
Sto je pametnije?
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 09:37   #1434
Quote:
snjeska kaže: Pogledaj post
Mene zanima ak sam 1 ratu za drugo dijete dobila u 6 mj kad je slijedeca? Sad u 12 il? Rjesenje je krajem 2mj doneseno
Sigurno ne. Oni imaju neku svoju logiku. Moje drugo dijete ima 2,5 godine (rjesenje dobiveno kada je imao mjesec dana) i tek je po ljeti uplacena treca rata. Druga kada je imao negdje godinu i pol. Ne sjcam se.
Uglavnom, ne nadaj se. Vec ces i zaboraviti da dobivas te novce kada ce stici druga rata. Ali na kraju sve stigne.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 09:48   #1435
Quote:
yeli kaže: Pogledaj post
Cure, ako ce se dijete prijaviti preko oca, da li njemu na racun sjedaju naknade od opcine i hzzoa ili mama moze dat svoje podatke za isplatu?

Da li mama/ja mogu prijavit dijete na sebe na porodiljnom, ali postoji mogucnost da mi ne produze ugovor na poslu?
Dragi je zaposlen. Ne znam kako stvari funkcioniraju u ovom slucaju.
Sto je pametnije?
Edit: naknadno sam skuzila Yeli da sam vec i ranije tebi pisala, pa se mozda ponavljam.
Za pocetak, kada trebas roditi? Do kada ti traje ugovor?

Ako pricamo o zagrebu roditelj koji podnosi prijavu za jednokratnu novcanu pomoc dobiva te novce iskljucivo na svoj racun (1800 kn u 2 rate), ne moze se prenositi. Uvjet je da oba roditelja imaju prebivaliste, od cega jedan najmanje 5 godina. Ako oba roditelja imaju 5 godina svejedno je tko trazi.

Hzzo je druga prica. Ti kao majka moras biti minimalno 70 dana na porodiljnom od kada se djete rodi. Dakle 28 (ili 45) prije termina + 70 nakon termina, tebi sjeda porodiljna naknada + jednokratna pomoc hzzo-a na racun - kada rodis ides prijavit dijete u maticni, pa kopiju rodnog lista nosis (moze i suprug) u hzzo-prema datumu rodjenja se regulira duzina trajanja porodiljnog, a kod sljedece uplate porodiljne sjedaju i novci jednokratne pomoci (na tvoj racun).

To pravo imaju i nezaposlene majke. Kasnije su kombinacije pa pogledaj malo link, a nekoliko postova gore sam stavila link sto sve od papirologije treba kada se dijete rodi.


http://www.hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore/
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 11:46   #1436
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Edit: naknadno sam skuzila Yeli da sam vec i ranije tebi pisala, pa se mozda ponavljam.
Za pocetak, kada trebas roditi? Do kada ti traje ugovor?

Ako pricamo o zagrebu roditelj koji podnosi prijavu za jednokratnu novcanu pomoc dobiva te novce iskljucivo na svoj racun (1800 kn u 2 rate), ne moze se prenositi. Uvjet je da oba roditelja imaju prebivaliste, od cega jedan najmanje 5 godina. Ako oba roditelja imaju 5 godina svejedno je tko trazi.

Hzzo je druga prica. Ti kao majka moras biti minimalno 70 dana na porodiljnom od kada se djete rodi. Dakle 28 (ili 45) prije termina + 70 nakon termina, tebi sjeda porodiljna naknada + jednokratna pomoc hzzo-a na racun - kada rodis ides prijavit dijete u maticni, pa kopiju rodnog lista nosis (moze i suprug) u hzzo-prema datumu rodjenja se regulira duzina trajanja porodiljnog, a kod sljedece uplate porodiljne sjedaju i novci jednokratne pomoci (na tvoj racun).

To pravo imaju i nezaposlene majke. Kasnije su kombinacije pa pogledaj malo link, a nekoliko postova gore sam stavila link sto sve od papirologije treba kada se dijete rodi.


http://www.hzzo.hr/rodiljne-i-roditeljske-potpore/
Trebam roditi 19.11., od 7.10. sam na porodiljnom, a ugovor mi istice 31.12.2017.

Ma nisam pohvatala da li tati sjedaju novci na racun pod obavezno ukoliko ce dijete biti prijavljeno na njega.
Nismo u Zg, prijavila sam se u drugom gradu i imam pravo na naknadu od tog grada nevezano za duljinu boravka.

Iz odredjenih razloga bi htjela da te naknade sjednu na moj racun.

Znaci, na hzzou sjedaju meni novci (znam da predajem zahtjev kad rodim), a isto tako mogu predat zahtjev za pomoc od grada, nevezano za oca, a na poreznu ga otac prijavljuje, jesam dobro pokopcala?
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:15   #1437
Quote:
yeli kaže: Pogledaj post
Trebam roditi 19.11., od 7.10. sam na porodiljnom, a ugovor mi istice 31.12.2017.

Ma nisam pohvatala da li tati sjedaju novci na racun pod obavezno ukoliko ce dijete biti prijavljeno na njega.
Nismo u Zg, prijavila sam se u drugom gradu i imam pravo na naknadu od tog grada nevezano za duljinu boravka.

Iz odredjenih razloga bi htjela da te naknade sjednu na moj racun.

Znaci, na hzzou sjedaju meni novci (znam da predajem zahtjev kad rodim), a isto tako mogu predat zahtjev za pomoc od grada, nevezano za oca, a na poreznu ga otac prijavljuje, jesam dobro pokopcala?
Tako je. To ti nista nije direktno povezano. Muz neka prijavi dijete na poreznu i za zdravstveno, a ti mozes za jednokratnu pomoc grada ako imas uvjete, a pomoc od hzzo-a je vezan uz porodiljni.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 12:28   #1438
Hvala puno )
yonaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 20:00   #1439
Isuse taj grad zagreb, drugi gradovi dobe i vise i to jednokratno, a mi tu na kapaljku i to nikakav pretjerano visok iznos. Kod nas se isplati samo za viserotkinje 3+. Zagreb sucks, a ja sam nek placam visoke prireze
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 13:16   #1440
Pozdrav.
Imam prebivalište u Zg (Sesvete), a suprug na Pagu.
Pretpostavljam da je dovoljno da sam ja prijavljena u zg za ostvarenje pomoći?
Hvala!
Shepica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:28.