Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2016., 15:21   #2121
Ima l ovo veze s ovom temom?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/c...vo/921439.aspx

Jasno je da će nastavnik vjeronauka, kojem Kaptol izravno mora dati dozvolu da predaje u školi i koji mu je može u svakom trenu ukinuti (bez ikakvog uplitanja bilo koga iz svjetovnih struktura u to – od ravnatelja do MZOS-a), predavati npr. povijest na malo drugačiji način nego netko tko s Crkvom nema izravne veze, niti mu ona može utjecati na posao.

No kako to postići? Vrlo jednostavno – tako da se omogući da budući nastavnici vjeronauka uza svoj studij Religijske pedagogije i katehetike na KBF-u studiraju i bilo što s Filozofskog fakulteta u Zagrebu (koji je najveći društveno-humanistički fakultet u zemlji). Što se time dobiva?
Dobivate npr. profesore engleskog i vjeronauka, hrvatskog i vjeronauka, povijesti i vjeronauka itd. Kako nastavnike vjeronauka u osnovne i srednje škole, da ponovimo, izravno postavlja i smjenjuje isključivo Kaptol (iako nastavnike u potpunosti plaća država!), dogodilo bi se to da bi Kaptol de facto u škole postavljao ne samo nastavnike vjeronauka nego i profesore svih ostalih društveno-humanističkih predmeta.
Kako je poznato da svi ravnatelji školâ iz praktičnih razloga preferiraju da imaju profesore koji pokrivaju više predmetâ odjednom, rečeni scenarij nije nikakva teorija urote nego sasvim logična posljedica iznijetoga.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:55   #2122
bome maturirala sam prije 95 pa sam isla na etiku
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 11:05   #2123
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
ja znam. samo katolički ima taj status - u običnim, državnim školama. islamski ili pravoslavni vjeronauk ne održavaju se uopće u školi, nego u vjerskim objektima, imam ili pravoslavni vjeroučitelj dođu povremeno u školu upisati ocjene u imenik.

bilo bi zanimljivo uvesti i muslimanski ili pravoslavni vjeronauk u redovnu satnicu, da 25 učenika čeka ispred učionice dok onaj jedan ima vjeronauk.

jer ovako se provodi diskriminacija po vjerskoj osnovi - samo rimokatolički vjeronauk dio je satnice, zar ne?
za.

mene taj vjeronauk u skoli ne bih toliko smetao da u tim udzbenicima ne pisu tolike gluposti. da ne kazem idiotarije.
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 17:55   #2124
Njoj nije jasno
http://narod.hr/kultura/ljilja-vokic...ni-vjeronaukom

Pa ljudi bi manje bili optereceni da se ponudi neki rjesenje osim sjedenja na hodniku usred satnice. Kao da je s Marsa pala.... jel nije moguce i u osnovnoj skoli, kao u srednjoj, uvesti predmet onda poput etike, pa da jedni slusaju jedno, drugi drugo? kad se vec ne smije neki drugi izborni predmet poput jezika ili informatike?


Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 23:33   #2125
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
bome maturirala sam prije 95 pa sam isla na etiku
provjerio: Izborni predmet »Etika« u srednjim školama u Hrvatskoj postoji od školske godine. 1995./96

ali ja nisam uzeo niti etiku niti vjeronauk u srednjoj školi
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 06:35   #2126
Ja sam isto imala etiku prije 95, kao i logiku, sociologiju, filozofiju i jos nekaj ceg se vise ne sjecam. Ali svi su, osim filozofije, trajali samo jedno polugodiste (zato sad imam apsolutnu prazninu u glavi o njima, jedino ceg se sjecam iz logike da postoje oni nekakvi modeli logickog zakljucivanja i da su svi imali nezapamtljive latinske nazive)
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 08:37   #2127
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja sam isto imala etiku prije 95, kao i logiku, sociologiju, filozofiju i jos nekaj ceg se vise ne sjecam. Ali svi su, osim filozofije, trajali samo jedno polugodiste (zato sad imam apsolutnu prazninu u glavi o njima, jedino ceg se sjecam iz logike da postoje oni nekakvi modeli logickog zakljucivanja i da su svi imali nezapamtljive latinske nazive)
Ja sam nešto mlađa od tebe, i sve je trajalo dva polugodišta.
Vidiš kako nas lijepo reformiraju čitavo vrijeme
Predmet koji ne znaš kako se zove je moguće Politika i gospodarstvo?
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 12:43   #2128
Niste mogli imati etiku u srednjoj školi prije 1995./1996. jer je uvedena baš te godine za prve razrede gimnazije. Ja sam te školske godine bila 4 razred V gimnazije i dobro se sjećam da su prvi razredi tada dobili etiku, tko nije odabrao vjeronauk, a mislim da je takvih bilo dosta. Ja nisam išla niti na vjeronauk niti etiku. Isto se sjećam da nam je u komisiji na maturi iz jednog predmeta u ljeto 1996. bila ta nova profesorica iz etike.

poslano sa mog Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:55   #2129
ne, ja sam mala etiku a upisala sam se 92 u srednju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 17:16   #2130
I ja sam se upisala u Gimnaziju 1992. i nije nam bila ponuđena etika u prvom razredu niti u višim razredima. Malo ih je išlo na vjeronauk, a mi ostali nismo imali zamjenu umjesto vjeronauka. Dvoje ili troje iz razreda. Možda ako si bila strukovna škola pa su ranije uveli? Ili možda eksperimentalni predmet pa su ranije uveli u nekoliko škola da isprobaju uvođenje novog predmeta. Inače znam sigurno da je u mojoj gimnaziji, a i u drugima uveden u prve razrede 1995./1996.

poslano sa mog Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 21:09   #2131
Etika nije bila nikakav eksperimentalni predmet. Ne kuzim sto je tu nejasno. Etika s prije najnormalnije ucila u srednjoj kao zaseban predmet a ne kao alternativa vjeronauku (i to sigurno ne po strukovnim skolama nego u gimnazijama).
Druga je tema kad je uvedena kao obavezni 4-godisnji predmet kao alternativa vjeronauku, ali tvrditi da se prije nije ucila etika jer nije bila definirana kao alternativa vjeronauku je ono... logicka greska epskih proporcija.

I ne kuzim potrebu ljudi koji nisu summer, ms daisy i ja koje kazemo da smo imale etiku da tvrde da to nije istina. Ono cmon, vi ste eksperti za sve srednjoskolske (strucne i gimnazijske) kurikulume u povijesti RH pa znate da to nije istina? ( s tim da sam ja sio srednje odradila jos u SR H)
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 22:12   #2132
Ja sam samo rekla da nisam imala etiku u Gimnaziji od 1992. do 1996. Nisu niti drugi imali etiku u to vrijeme jer je uvedena baš kao alternativa vjeronauku od 1 razreda 1995./1996., tako da ne znam kako ste vas dvije imale etiku. Znam da niti druge gimnazije nisu imale etiku u to vrijeme. Možda ste imali etiku kao nekakav izborni predmet ili u sklopu nekog drugog predmeta, ali u redovnom rasporedu vam sigurno nije bio.

Za vrijeme komunizma je bio marksizam. I to ste sigurno imali. Ja ga nisam imala jer sam mlađa i nije me zahvatilo to razdoblje kada je uveden.


poslano sa mog Samsung Galaxy S5 mini
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 23:30   #2133
http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/arch...1-pubs-zag.htm

Molim moderatora ako može ovaj link i ova dva moja posta prebaciti u temi o vjeronauku. Nisam mogla nikako drugačije staviti link nego samo kao novu temu.

U članku piše da je prof Ljilja Vokić uvela predmet etiku kao potpuno novi predmet i alternativu vjeronauku u prve razrede srednjih škola 1995./1996. Piše i da je to potpuno novi predmet za koji ne postoje udžbenici, niti priručnici za nastavnike. Navedeno je i tko predaje etiku koji profesori.

Tako da ne znam kako tvrdite da ste vi prije imali taj predmet. Valjda bi to Ljilja Vokić znala kada je dugogodišnja srednjoškolska profesorica. Recimo filozofija je uvedena 1991. u gimnazije, a znam da smo mi učili iz neke stare knjige čiji je autor bio Kalin. Tu sam knjigu čak imala prije kod kuće. Tako da je filozofija kao predmet očito prije postojala kada postoje starijo udžbenici od prije nego što je uvedena kao predmet u gimnaziji.

poslano sa mog Samsung Galaxy S5 mini

Zadnje uređivanje gargamišamel : 16.10.2016. at 23:33. Reason: stavljanje linka
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:22   #2134
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Njoj nije jasno
http://narod.hr/kultura/ljilja-vokic...ni-vjeronaukom

Pa ljudi bi manje bili optereceni da se ponudi neki rjesenje osim sjedenja na hodniku usred satnice. Kao da je s Marsa pala.... jel nije moguce i u osnovnoj skoli, kao u srednjoj, uvesti predmet onda poput etike, pa da jedni slusaju jedno, drugi drugo? kad se vec ne smije neki drugi izborni predmet poput jezika ili informatike?

ma kakva jebena etika u os? mislim, kaj bi djeca ucila 8 godina pa onda jos 4 godine i tko bi trebao financirati sve te profesore?
sto bi tocno djeca trebala uciti na tom predmetu, koji bi po broju sati bio veci od pov, zem, prirode, kemije, fizike....gotovo u rangu matematike ili stranog jezika
usput, sadrzaj vjeronauka se moze ispredavat u jednom polugodistu, a ne 8 godina razvlacenja (ne mogu nac post di perzefona lijepo razlaze razliku profesora fizike i vjeronauka)

a da ne spominjem da se sadrzaj vjeronauka (pa i etike), pogotovo u nizim os, moze savrseno ispredavati unutar prirode i drustva, rhvatskog,stranog jezika, likovnog, glazbenog, na satu razrednika....dakle, svega! osim onog bozanskog, kojem ionak nije mjesto u sekularnoj skoli.

em je nepotreban predmet, em je za devastirano i potplaceno skolstvo, debelo preskup. skupa sa etikom i cuvanjem djece po hodnicima.


ja sam mladja od summer, i nisam imala etiku, mm je stariji od summer i isto niej imao etiku (a niti vjeronauk nije bio ponudjen u skoli, uopce za njegova skolovanja)
to ne znaci da po drugim skolama nije bilo etike prije 95' ili da nije bila ponudjena i kod mene, samo ja nisam znala za to.
vjeronauk je bio nulti sat, sva 4 razreda. ntiko normalan nije dolazio u sedam ujutro na nastavu, iako je taj mlad i zgodan teolog, navodno bio super, i svi su imali pet, a ja iz obitelji prakticnih vjernika, i tada sa svim svetim sakramentima.
nit su mi roditleji zamjerili niti crkva.

meni nikakve dodatne alternative nisu prihvatljive (osim da uciteljica taj sat stavi dodatnu matematiku/hrvatski), nego nek se taj predmet stavi u suprotan turnus (ko i ostali izborni) ili nek bude prvi, nulti, zadnji sat.

vokicka je ocito na taj nacin podilazila kleru, jer cim se uvali alternativa (koja je obavezna), onda ce i vjeronauk ostati u skoli. kad alternative nema,a jos i prvi/nulti sat, idu samo oni koji fakat zele i kojima je to dio kucnog vjerovanja.

sada kada sve vise djece bira etiku, neki popovi uvjetuju da krizman/a kum/a mora u birat vjeronauk, i dodatno utvrdit gradivo osnovne skole, nedobog da cuje nesto novo/drugacije
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:25   #2135
ok prilika, ja cu danas pokusatri naci moje svjedodzbe iz srednje, mozda imam negdje kopije jer su originali jos na faxu

ako nadjem poslikam i stavim, cak cu i ocjenu ostaviti jer je bila 5
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:31   #2136
Alo nosorog, take it easy! Sta si tako skocila na moj post.
Mislim da si krivo shvatila sto sam htjela reci.
Ne mora etika u os. Nema odgovore na tvoja pitanja od kud profesori i tko bi ih placao.... samo sam hjela reci da roditelji ne bi bili toliko "optereceni" vjeronaukom da znaju da su im djeca zbrinuta, a ne da sjede na hodniku sama bez nadzora (kako je u pojedinim skolama).
Ja sam inace potpisnik izbacivanja vjeronauka iz skole. Moj mali nije krsten, mi nismo vjernici... jebi ga, moje dijete ce jednog dana biti jedno od tih kaj ce cucati vani.
I post je isao u tom smjeru kak vokicki nije jasno u cemu je problem.


Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:49   #2137
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Alo nosorog, take it easy! Sta si tako skocila na moj post.
Mislim da si krivo shvatila sto sam htjela reci.
Ne mora etika u os. Nema odgovore na tvoja pitanja od kud profesori i tko bi ih placao.... samo sam hjela reci da roditelji ne bi bili toliko "optereceni" vjeronaukom da znaju da su im djeca zbrinuta, a ne da sjede na hodniku sama bez nadzora (kako je u pojedinim skolama).
Ja sam inace potpisnik izbacivanja vjeronauka iz skole. Moj mali nije krsten, mi nismo vjernici... jebi ga, moje dijete ce jednog dana biti jedno od tih kaj ce cucati vani.
I post je isao u tom smjeru kak vokicki nije jasno u cemu je problem.
ma kvotala sam tebe, nisam trebala nikoga.
htjela sam rec, ne treba nikakva etika u skoli.
ona se ugurala (vokicka ju je ugurala) kako bi se vjeronauk zadrzao u skoli.
a nije iskljuceno da bi se profesori etike birali i medju onima koji su zavrsili bogoslovni fakas.
htjela sam rec , nemojte gurati te alternativne predmete kako bi vjeronauk dobio priliku
(koje mm zove mlacenje prazne slame )

meni je tuzno da se dejcu ubacuje an vjeronauk, jer ne zele da cuce na hodniku. al ja ne zelim da moje dijete ima jso jedan predmet vise, zato jer drugi roditelji imaju potrebu za prakticiranjem vjere u skoli
zelim da, ak vec hoce vjeronauk u skoli, nek ga imaju 7/8 sat, ko sto klinci imaju drugi strani jezik, informatiku, zbor....

bilo bi posteno i od roditelja vjeronaucne dejce da pokrenu tako neku akciju.
malo suosjecanja i milosrdja, krscanskog
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:57   #2138
Slazem se s tobom da ne treba dodatno natrpavati satnicu.
Je, bilo bi divno da se usvoje vrijednosti krscanskog milosrda i solidarno se s ostalim izbornim predmetima vjeronauk prebaci u drugi turnus, ako vec nejde prvi/zadnji sat.

(Nasmijalo me na news baru - uvode se bezglutenske hostije nema veze s temom)

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 09:59   #2139
moja mala obozava vjeronuk. na koji ne ide, jel kad je vjeronauk igraju sah u knjiznici, moja mala je streber pa si vjezba slova, idu van i igraju se ako je sunce.... sve skupa, jedan lijepi dugacki odmor usred dana
i dalje mislim da mu nema mjesta u skoli ali eto, kad je vec tu di je drago mi je da ima skola u kojima su se potrudili da ne stvara probleme nevjeronaucnoj djeci
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 10:07   #2140
Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Slazem se s tobom da ne treba dodatno natrpavati satnicu.
Je, bilo bi divno da se usvoje vrijednosti krscanskog milosrda i solidarno se s ostalim izbornim predmetima vjeronauk prebaci u drugi turnus, ako vec nejde prvi/zadnji sat.

(Nasmijalo me na news baru - uvode se bezgluteinske hostije nema veze s temom)
ne samo natrpavanje satnice, nego uvaljivanje dodatnih profesora.

naime, malo ih razmislja na taj nacin, ali s razlogom postoji jedan/jedna uciteljic/a u prvom razredu, za razrednu nastavu.
da ih uvede u skolu, vodi nastavu, da ih nauci kucnom redu, pravilima ponasanja, da imaju, za pocetak jedan autoritet kojeg uvazavaju i slijede.
eventualno dva (boravak)

za djecu je itekako konfuzno kada im se, iz glavnu uciteljicu ubaci i uciteljica iz boravka, stranog jezika, vjeronauka. onda jos tu treba upisati slobodne aktivnosti, i/ili ako je starije uciteljica (koja ima pravo na smanjenu satnicu) pa dobe jos uciteljicu likovnog i glazbenog.

puno previse ljudi, gotovo na razini predmetne nastave, odn brojke predmetnih profesora.
pogotovo ako su razlicitog karaktera i razlicitih odgojnih stavova/stilova, pa onda djeca imaju uciteljice koje su dobre, drage popustljive, i uciteljice koje su stroge. naravno, i predmeti se svojom tezinom razlikuju, pa kada se tezak predet spoji sa strogom uciteljicom, a lagan sa popustljivom, kaj dobis
dobra baza za zavolit skolu, jel da?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.