Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2007., 14:31   #321
Nedavno smo na jednoj kavi analizirali događaje iz srednje
Ekipa mi je rekla (to stvarno prije nisam znala) da je fratar koji nam je predavao vjeronauk na početku 3. raz. kad sam se prebacila na etiku izjavio nešto u stilu Nije ni čudo kad ju nema tko naučiti što valja, ciljajući, naravno, na moje roditelje. I onda njemu roditelji i učenici daju mlade mozgove na odgoj
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 01:12   #322
Quote:
kocul kaže: Pogledaj post
Ajd, u školi. Ali svaki vikend tjerati dijete na misu ili par puta mjesečno na zornicu to mi je blesavo.
od kad su zornice par puta mjesečno???

zornice su u vrijeme došašća, 4 tjedna prije Božića.
i zašto tjerati dijete na misu???
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 17:12   #323
Mislih na jutarnju misu
kocul is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:59   #324
Quote:
kocul kaže: Pogledaj post
Mislih na jutarnju misu
a zašto bi netko išao na jutarnju misu?? osim ako to osobno ne želi....

ne kužim, tko koga tjera na jutarnje mise??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 22:32   #325
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ne kužim, tko koga tjera na jutarnje mise??
Roditelji koji se ne mogu pomiriti s činjenicom da im djeca nisu vjernici, a za njih je to smrtni grijeh.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 23:06   #326
Ja išla u katoličku gimnaziju. Ne zato što je katolička nego je program bio super. Sama birala. Moja familija tuuuuuuuurbo katolička! Crkva je firma vrlo bogata koja neda da se svečenici žene da se njihova imovina ne razdjeli.

Na svoje oči vidjela da svečenik robu iz karitasa prodaje i lovu u đep. Drugi svečenik je siromašne kreditirao da si izgrade kuću i ovi bi vratili lovu bez kamata kad bi smogli.

Moje djete ću krstit itd. Ali ako hoće bit budista neka.Mm i ja smo tu ok.
Djeca će naučit pomagat u konkretnim situacijama njima bliskim a ne lovom jer puno je teže pomoći nekome sada nekoliko sati nego dati lovu i otići!

Sve treba promatrat individualno a ne globalno. Jedna od bliskih prijatelja mi je protestanska svećenica. I ateizam jednako cjenim!
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 01:47   #327
Quote:
Maisie kaže: Pogledaj post
Roditelji koji se ne mogu pomiriti s činjenicom da im djeca nisu vjernici, a za njih je to smrtni grijeh.
sumnjam da je za nekoga to smrtni grijeh..... a ako za nekoga to ipak i je smrtni grijeh onda to više nisu vjernici nego fanatici...

a njih ne valja stavljati u isti "koš" sa vjernicima...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 01:52   #328
Quote:
crvena11 kaže: Pogledaj post
Ja išla u katoličku gimnaziju. Ne zato što je katolička nego je program bio super. Sama birala. Moja familija tuuuuuuuurbo katolička! Crkva je firma vrlo bogata koja neda da se svečenici žene da se njihova imovina ne razdjeli.

Na svoje oči vidjela da svečenik robu iz karitasa prodaje i lovu u đep. Drugi svečenik je siromašne kreditirao da si izgrade kuću i ovi bi vratili lovu bez kamata kad bi smogli.

Moje djete ću krstit itd. Ali ako hoće bit budista neka.Mm i ja smo tu ok.
Djeca će naučit pomagat u konkretnim situacijama njima bliskim a ne lovom jer puno je teže pomoći nekome sada nekoliko sati nego dati lovu i otići!

Sve treba promatrat individualno a ne globalno. Jedna od bliskih prijatelja mi je protestanska svećenica. I ateizam jednako cjenim!
i ja sam išla u katoličku gimnaziju. po svom izboru. i zaista se svega nagledala. i dobroga i lošega. i jako lošega.
ali ne dam da to utječe na moju vjeru. u crkvu idem jer sam vjernik a ne zato jer preferiram/ne preferiram onoga što taj dan vodi misu.

i moja će djeca bitit krštena i ići će na vjeronauk, ne zato jer je to nekima fora, ili zato jer to svi tako rade, nego zato jer je za mene vjera jako važna i u takvom duhu želim odgajati svoju djecu.

a šta radi tamo neki svećenik, kapelan, župnik-ni najmanje me se ne tiče; on će za svoje postupke odgovarati...pa nek sam razmišlja kako će se ponašati.

ne želim da nečiji loši postupci utječu na mene i moju vjeru.
i žalosno mi je kad vidim da ljudi promatrajući kako se određeni svećenik ponaša-po tome temelje svoju vjeru.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 06:06   #329
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ne želim da nečiji loši postupci utječu na mene i moju vjeru.
i žalosno mi je kad vidim da ljudi promatrajući kako se određeni svećenik ponaša-po tome temelje svoju vjeru.
E da žalosno ,ali ja bila na takvom vjeronauku. I nije poanta ponašanja svećenika i vjere to nije uopće tema. Nego vjeronauk. Takvi ljudi misle da je to ok i poučavaju klince u školi svakakvim stvarima!!!! To je veliki problem.
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 08:15   #330
Quote:
crvena11 kaže: Pogledaj post
Takvi ljudi misle da je to ok i poučavaju klince u školi svakakvim stvarima!!!!
Kakvim stvarima, nista ne razumijem?!? Ovih par vjeroucitelja koje osobno poznajem su zaista sjajni ljudi i tesko da poducavaju klince "svakakvim stvarima". Na sto ciljas?
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:46   #331
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kakvim stvarima, nista ne razumijem?!? Ovih par vjeroucitelja koje osobno poznajem su zaista sjajni ljudi i tesko da poducavaju klince "svakakvim stvarima". Na sto ciljas?
Ma nisam mislila svi ja nikad ne generaliziram to je užas pogledaj malo gore po stranici šta sam pisala. Neki koji su svećenici a bave se šarolikim poslom tako i podučavaju preko različitih priča za vrijeme vjeronauka.

Iz iskustva pričam. Imam puno rođaka popova pa neki su bez riječi ,a neki za lovu šta god i onda pričaju djeci fora priče, djeci smješne ........koje su .......bljak
crvena11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 10:31   #332
Quote:
crvena11 kaže: Pogledaj post
Ma nisam mislila svi ja nikad ne generaliziram to je užas pogledaj malo gore po stranici šta sam pisala. Neki koji su svećenici a bave se šarolikim poslom tako i podučavaju preko različitih priča za vrijeme vjeronauka.

Iz iskustva pričam. Imam puno rođaka popova pa neki su bez riječi ,a neki za lovu šta god i onda pričaju djeci fora priče, djeci smješne ........koje su .......bljak
danas ti samo mali postotak svećenika ma vjeronauk u školi. većinom su laici...
sasvim normalni ljudi koji imaju svoje obitelji, dečke, cure, izlaze...
ne znam šta oni to mogu čudno podučavati...?

da se razumijemo, u svakom poslu i svakoj branši ima čudnih biljaka, pa tako i ovdje-al mislim da mogu reći da su takvi ipak u velikoj manjini....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 11:20   #333
Quote:
BlackStallion kaže: Pogledaj post
Mislim da pričate bez veze. Pa nije taj vjeronauk obavezan, ako nećeš da ti dijete ne ide nemoj ga slat. Po meni puno se kvalitetnije uči u školi nego kaj će mali klinac na misi naučiti. Zujat če okolo i čekat da što prije prođe. U školi se to radi sa udžbenicima i sustavno.

Kršćanstvo je takva religija, nema veze jel ti to učiš doma uz Bibliju, u Crkvi ili u školi. Ma ja mislim da je najbolje da budemo kršćani, ali da ništa ne učimo o vjeri i da ništa ne znamo o njoj
Pogrešno.
Ja sam išla na vjeronauk u crkvu, a poslije na druženja mladih koja su također bila neki oblik vjeronaka sve do kraja srednje škole. Svojevoljno. I bilo mi je baš lijepo.Dakle, nije se ni prije učilo o vjeri samo na misi.
Ali onda su na vjeronauk išli samo oni koji su htjeli ići.

Izrazito sam POTIV vjeronauka u školama. Zbog sljedećih razloga:

1. to je djeci obavezan predmet koji se ocjenjuje, samim time veći je pritisak i obaveza, a stoga je djeci automatski mrži. Dakle, crkva tu, po meni, ide sama protiv sebe.

2. u razredu moga malog troje je djece islamske vjeroispovijesti i jedno pravoslavne. Dok traje katolički vjeronauk( koji se jedini organizira), oni moraju sjediti, šutiti i crtati.Ili buljiti u zid. Sigurno se pritom baš bajno osjećaju. Djeca i inače SILNO vole bit obilježena i izdvojena. To mi je totalno FUJ!

3.Hrvatska bi trebala bit građanska sekularna republika, a ne katolička džamahirija.Vjeronauk u školama u izravnoj je suprotnosti sa istim načelima.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 14:11   #334
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
sumnjam da je za nekoga to smrtni grijeh..... a ako za nekoga to ipak i je smrtni grijeh onda to više nisu vjernici nego fanatici...

a njih ne valja stavljati u isti "koš" sa vjernicima...
Što god da jesu, znam da postoje. Ljudi tjeraju svoju 20-ogodišnju djecu na misu. Na misu se mora ići. Ne griješi dušu. Pokarat će te Bog i te šeme.
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i moja će djeca bitit krštena i ići će na vjeronauk, ne zato jer je to nekima fora, ili zato jer to svi tako rade, nego zato jer je za mene vjera jako važna i u takvom duhu želim odgajati svoju djecu.
Tako nekako će reći i roditelji o kojima pričam u gornjem dijelu posta.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2007., 21:55   #335
Vjeronauku nije mjesto u školama!
U moje vrijeme,tko je htio,išao je na vjeronauk u crkvu i to je bilo sasvim OK.
Zašto djeci stavljat breme koje im je teško za nositi? Pri tom mislim na ocjenjivanje istog i ako nije ocjena dobra,
može itekako pokvariti prosjek.
Također mi nisu jasni roditelji koji se ne slažu s vjeronaukom u školi,a ipak dijete šalju na taj isti vjeronauk.
Mislim da mi općenito imamo problem kako moramo pripadati većini i njoj se priklanjati. Jer,jao što će nam ljudi reći :da smo ateisti!?
*darcy* is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 10:46   #336
Quote:
*darcy* kaže: Pogledaj post
Također mi nisu jasni roditelji koji se ne slažu s vjeronaukom u školi,a ipak dijete šalju na taj isti vjeronauk.
Mislim da mi općenito imamo problem kako moramo pripadati većini i njoj se priklanjati. Jer,jao što će nam ljudi reći :da smo ateisti!?
priklanjas se pravilima, ne vecini.

roditelji koji zele da im djeca dobiju sakramente mozda se i ne slazu s vjeronaukom u skoli, ali je on sastavni dio pripreme za primanje sakramenata i bez pohadjanja ova vjeronauka-crkvenog i skolskog ne mogu na prvu pricest, recimo.

prije pravila nisu bila takva, sad jesu... ako si vjernik ne vidim neki izbor.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 12:36   #337
Quote:
*darcy* kaže: Pogledaj post
Vjeronauku nije mjesto u školama!
U moje vrijeme,tko je htio,išao je na vjeronauk u crkvu i to je bilo sasvim OK.
Zašto djeci stavljat breme koje im je teško za nositi? Pri tom mislim na ocjenjivanje istog i ako nije ocjena dobra,
može itekako pokvariti prosjek.
Također mi nisu jasni roditelji koji se ne slažu s vjeronaukom u školi,a ipak dijete šalju na taj isti vjeronauk.
Mislim da mi općenito imamo problem kako moramo pripadati većini i njoj se priklanjati. Jer,jao što će nam ljudi reći :da smo ateisti!?

I ja se slažem sa time da vjeronauku nije mjesto u školama već u crkvi. Djeci taj predmet kvari prosjek, a sve to iz razloga što su si vjeroučitelji, časne ... uzeli maha i doslovno muče te klince, kao da je njihov predmet najbitniji. Klince bi puno više zainteresirali da ih ne muče s ocjenama, ovako je to njima tlaka. A svako ko želi da mu dijete primi sakramente može to i samo pohađanjem u crkvi kao što je većina nas i nije nam ništa falilo. Također znam da prije same pričesti djeca moraju u crkvu i 3 puta tjedno što stvarno mislim da je previše, a i ne potrebno
__________________
Winnie the Pooh
Medo Winnie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 13:38   #338
Quote:
svako ko želi da mu dijete primi sakramente može to i samo pohađanjem u crkvi kao što je većina nas i nije nam ništa falilo.

ne moze.
bar ne kod nas u zupi, gdje je skolski vjeronauk dio pripreme za prvu pricest.

vjerujem da je takav naputak u svim zupama u hr.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 14:58   #339
Nekad davno u trulom komunizmu išli smo na vjeronauk u crkvu, zato jer smo htjeli, i bio je gušt a ne prisila.
Klinac mi danas ima vjeronauk kao obavezan predmet u školi. Sreća je to da ga voli i da im je dobar vjeroučitelj koji djecu nastoji zainteresirati za vjeru. No smatram da se vjera ne može "naučiti", vjera je nešto što čovjek nosi u sebi, bez bubbanja deset zapoijesdi ili sedam smrtnih grijeha napamet.

Ono što će me konkretno smetati ove školske godine (mali će u treći razred) je - pa kad već ima vjeronauk u školi, zakaj onda još i van škole mora ići u crkvu na vjeronauk radi prve pričesti? Jel bu bio bolji vjernik s 3 sata vjeronauka tjedno neg ja kad sam išla samo 2 puta? Djeca su (bar u njegovom razredu) i ovako na cjelodnevnom boravku u školi, pa zašto još i dodatan vjeronauk? Kaj se to ne može pokriti tijekom redovne nastave?

Osobno bih bila najsretnija da se vjeronauk u školama ukine i ostane samo u sklopu crkve, da ne bude opterećenje (radi ocjena) nego veselje. A da se u školski program uvede i neki predmet (kako god ga nazvali) koji bi djecu podučavao drugim vjerama, radi opće kulture i tolerancije koji nam kao društvu nedostaju.
__________________
Never underestimate the power of stupid people in large groups!
mama Dalton is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2007., 18:33   #340
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
ne moze.
bar ne kod nas u zupi, gdje je skolski vjeronauk dio pripreme za prvu pricest.

vjerujem da je takav naputak u svim zupama u hr.
žalosno je da u jednoj državi koja je po ustavu sekularna, crkva (katolička, jer druge nemaju pravo glasa) vedri i oblači
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:17.