Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2017., 16:09   #261
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Navodno je Krsticevic za F-16 a Krolinda za Gripena. Svedska nije u NATO-u, a i povjesno nam se nije bas pokazala kao jako naklona. Ponuda koju su dali je imala vrlo visoke cijene, tipa 140 miliona $ po avionu, a i nije bila za vlasnistvo nego za neki mutni leasing, kao i za staru verziju Gripena. S druge strane NATO zemlje CEE nekako zavrse s Gripenima. Poljska i Rumunjska su kupili F-16.

F-16 po pravilima treba drzati u klimatiziranim hangarima, sto je malko problematicno za vojsku koja tradicionalno skladisti skupe letjelice po ledinama. F-16 dostupan je u milion verzija i moze biti od novog sa solidnom elektronikom do totalno izraubane antike.
Jesi li vidio izraelski F-16 I na što liči? Dokaz koliko se taj avion može nadograđivati...iako mi tu varijantu ne ganjamo.

Hangari Hrvatskoj ne bi trebali biti najveći problem već skup sat leta. Što će nam vrhunski avioni ako piloti neće smjeti previše trenirati zbog troškova? Treba naći balans u svemu tome.
Oberon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 17:27   #262
Quote:
Amazing Pudding kaže: Pogledaj post
Ako imaš tri aviona, onda će ti svi biti van forme... imati tri je ko imati nijedan. 12 je apsolutni minimum. 16 (koliko je svojedobno tražila struka) bi bilo lijepo, ali je teško ostvarivo.
Bilo bi lijepo imati 100 stealth aviona, ali imamo pogodnost da graničimo samo s malim državama koje nisu baš neke sile.

Mada ako izbije rat s rusijom ne sumnjam da cijela naša vojska juriša na moskvu da pokažemo kako smo mi super i pouzdan saveznik. Jer nas su u povijesti svi branili, pa što ne bi i mi njih
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 22:48   #263
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Ili kupi nov sa 5 godina garancije i besplatnim održavanjem (renault ).

Ima love za sve, naći će se i za to. Najgori argument koji sam vidio do sada je da bi se trebali kupiti Canaderi (ne proizvode se više), jer da je jesen i sezona poplava, onda bi valjda trebalo kupiti više vreća za pijesak, amfibija i bagera.

Da uopće nejdemo u sferu da vojska ne bi trebala raditi civilne poslove.
Znači poplave i požari ne predstavljaju nikakvu ugrozu za stanovništvo i infrastrukturu Republike Hrvatske?
Vojska (I njeni resursi.) također ne bi trebala raditi apsolutno ništa ukoliko se Republika Hrvatska ne nalazi u ratnome stanju?
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 01:27   #264
cilj opetovanih mantri o ''ugrozama'' je ispumpavanje novca iz državnog proračuna.

eskadrilla polovnih i hrđavih f-16 će poslužiti kao ispraćaj tisućama na autobusnim kolodvorima koji napuštaju domovinu.

narod je glup a političari su na platnom spisku stranih vojnih industrija
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 02:12   #265
dok pozari haraju dalmacijom i unistavaju vegetaciju...a mi smo ipak turisticka zemlja i kurcimo se prirodnim ljepotama(mediteran kakav je nekad bio) ...kupuju se borbrni zrakoplovi...cija je jedina uloga ubijanje i smrt....uopce bi glupo i debilno bilo razmisliti
recimo o kupnji transportnih helikoptera

transportni helikopteri se mogu koristiti za
gasenje pozara
moze ih koristiti hgss
kod poplava
kod potresa
imamo dosta otoka...govorimo kako triba razvijati otoke....sa helikopterima mozemo bolesne sa otoka ako je hitno transportirati na kopno

zdrastvo nam je skupo..bilo bi bolje jedan dio bolnica zatvoriti i onda transportnim helikopterima bolesnike dovoziti do onih bolnica koje su u plusu

ali koga briga za humanost...bitno je braniti americke interese...2050 u hrvatskoj ce biti 2 milijuna stanovnika...
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 02:14   #266
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
cilj opetovanih mantri o ''ugrozama'' je ispumpavanje novca iz državnog proračuna.

eskadrilla polovnih i hrđavih f-16 će poslužiti kao ispraćaj tisućama na autobusnim kolodvorima koji napuštaju domovinu.

narod je glup a političari su na platnom spisku stranih vojnih industrija
svi oni koji sad napustaju "domovinu" jedva cekaju da budu topovsko meso...nakon sto im je ta ista "domovina" zabila noz u leda

UBI BENE,IBI PATRIA
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 08:08   #267
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
cilj opetovanih mantri o ''ugrozama'' je ispumpavanje novca iz državnog proračuna.

eskadrilla polovnih i hrđavih f-16 će poslužiti kao ispraćaj tisućama na autobusnim kolodvorima koji napuštaju domovinu.

narod je glup a političari su na platnom spisku stranih vojnih industrija
Do sada nismo kupili te hrdjave f-16, a mladi se iseljavaju. Ocito se ne iseljavaju zbog aviona.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 08:17   #268
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
dok pozari haraju dalmacijom i unistavaju vegetaciju...a mi smo ipak turisticka zemlja i kurcimo se prirodnim ljepotama(mediteran kakav je nekad bio) ...kupuju se borbrni zrakoplovi...cija je jedina uloga ubijanje i smrt....uopce bi glupo i debilno bilo razmisliti
recimo o kupnji transportnih helikoptera
Borbeni zrakoplovi imaju vise namjena. Neke cu nabrojati.
1. obrana drzave i svih njenih stanovnika. Namjena im je da strada sto manje ili nitko. Suprotno od onoga sto si napisao. Navescu primjer razoruzane drzave. 1991. razoruzana RH. Dogodila su nam se mnoga stradanja. Od Vukovara do Dubrovnika. Smrt i ubijanje na svakom koraku. Drugi primjer je Bosna i Hercegovina. Imali su Srebrenice, Zepe i mnoga druga podrucja u kojima su stradali njihovi gradjani. Zamisli nisu imali borbene zrakoplova cija jedina uloga ubijanje i smrt, a ipak su bili ubijani.
Nesto sa tvojom logikom nije u redu.
2. nadzor zracnog prostora. RH ima obvezu nadzirati svoj zracni prostor u cilju sigurnosti zracnog prometa. To opet nema veze sa onim sto si napisao. Te "mirotvorne" ideje ostavi za malo naivnije.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 11:55   #269
1: hrvatska je članica nato-a. ko bi nas to napao?!

2: ako smo odlučili potrošiti novac za odbranu, uložimo u vlastitu namjensku industriju tj otvaranje radnih mjesta koja će zadržati mlade.
primjer nam može biti srbija i njihova haubica nora.
naši budalaši kupili od njemaca a srbi razvijaju svoju i izvoze

bacanje stotina miljuna dolara za koje se moramo zadužiti, na avione stare 20 i više godina je suludo i graniči sa veleizdajom
istu glupost je napravila i grčka, naoružani do zuba njemačkim i američkim oružjem a siromašni.
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 12:05   #270
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Borbeni zrakoplovi imaju vise namjena. Neke cu nabrojati.
1. obrana drzave i svih njenih stanovnika. Namjena im je da strada sto manje ili nitko. Suprotno od onoga sto si napisao. Navescu primjer razoruzane drzave. 1991. razoruzana RH. Dogodila su nam se mnoga stradanja. Od Vukovara do Dubrovnika. Smrt i ubijanje na svakom koraku. Drugi primjer je Bosna i Hercegovina. Imali su Srebrenice, Zepe i mnoga druga podrucja u kojima su stradali njihovi gradjani. Zamisli nisu imali borbene zrakoplova cija jedina uloga ubijanje i smrt, a ipak su bili ubijani.
Nesto sa tvojom logikom nije u redu.
2. nadzor zracnog prostora. RH ima obvezu nadzirati svoj zracni prostor u cilju sigurnosti zracnog prometa. To opet nema veze sa onim sto si napisao. Te "mirotvorne" ideje ostavi za malo naivnije.
12 vjerojatno zastarjelih aviona teško da bi odvratio neku ozbiljniju državu od napada.

Samo u slučaju velikog nesrazmjera zračnih snaga može doći do prevage u ratu.

Samo ne znam kakve zračne snage treba imati protivnik da bi 12 aviona imalo nekakav ozbiljan utjecaj?

Pametnije bi bilo ulaganje u PZO...
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 13:26   #271
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
12 vjerojatno zastarjelih aviona teško da bi odvratio neku ozbiljniju državu od napada.

Samo u slučaju velikog nesrazmjera zračnih snaga može doći do prevage u ratu.

Samo ne znam kakve zračne snage treba imati protivnik da bi 12 aviona imalo nekakav ozbiljan utjecaj?

Pametnije bi bilo ulaganje u PZO...
Zašto se stalno govori o obrani od napada? Možda ćemo baš mi biti ti koji će napadati! Republika Šumska se odluči odvojiti, Bošnjaci reagiraju, dođe do općeg pičvajza u kojem mi moramo zbrinuti BiH Hrvate i odbaciti šumske što dalje od RH. 12 aviona, ma kako starih uvijek dobro dođe posebno kad protivnik nema nikakvu avijaciju.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 14:47   #272
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Zašto se stalno govori o obrani od napada? Možda ćemo baš mi biti ti koji će napadati! Republika Šumska se odluči odvojiti, Bošnjaci reagiraju, dođe do općeg pičvajza u kojem mi moramo zbrinuti BiH Hrvate i odbaciti šumske što dalje od RH. 12 aviona, ma kako starih uvijek dobro dođe posebno kad protivnik nema nikakvu avijaciju.
Pa slažem se u tom slučaju je to osjetna nadmoć.

No teško da bi ostalo na sukobu samo Bih i Rh ( bez Srbije ), ali ni ne vidim tu neki veliki interes Rh a da ne govorim da bi nam turizam otišao u 3pm.

Tu je i NATO tako da mislim da neki crni scenariji su vrlo teško izvjesni i ne treba bacati lovu na takve stvari.

No vjerojatno će se ipak ići u nabavu 12 aviona ( naprednijih od mig21 ) budući da Srbija ima neke planove oko mig29 s novijim nadogradnjama te je to nužno za nekakvu vojnu ravnotežu.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:08   #273
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Zašto se stalno govori o obrani od napada? Možda ćemo baš mi biti ti koji će napadati! Republika Šumska se odluči odvojiti, Bošnjaci reagiraju, dođe do općeg pičvajza u kojem mi moramo zbrinuti BiH Hrvate i odbaciti šumske što dalje od RH. 12 aviona, ma kako starih uvijek dobro dođe posebno kad protivnik nema nikakvu avijaciju.


nekima je izgleda malo jedna haška presuda o agresiji rh na bih.
takvi koji huškaju i u srbima vide neprijatelje će prvi zbrisati za minken.
u slučaju rata pozdravi se sa 20% bdp-a koji stvara turistički sektor.
a štata će biti višegodišnja.
reality check: hrvatska je garant dejtonskog sporazuma shodno tome i republike srpske.
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:38   #274
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
12 polovnih aviona je k od ovce
rusija i amerika sa neizmjernim resursima i zrakoplovima se natežu već dvije godine sa nepismenim čobanima i to u pustinju u kojoj se ni miš nemože sakriti.
sad zamisli konflikt na šumovitom i brdovitom balkanu.
tj imali smo ga već: nato udari po srbiji 1999. srbi su 2 i pol mjeseca bili pod zračnim udarima cijele alijanse.
njihova vojska se jednostavno raspršila i doslovno ostala netaknuta


How the Serb army escaped Nato

na kraju prevagu odnosi artiljerija, pješadija i borba prsa od prsa

Apsolutno se slažem, u vrlo rijetkim slučajevima je avijacija presudna pa čak i kad je velika razlika u tehnici.

I to uglavnom dolazi do uzmaka kada se počnu rušiti tvornice i ostali nevojni objekti kao što je to bio slučaj u Srbiji. Na samom frontu gotovo da nije bilo vojnih pomaka niti osjetnih gubitaka.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:41   #275
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
12 vjerojatno zastarjelih aviona teško da bi odvratio neku ozbiljniju državu od napada.

Samo u slučaju velikog nesrazmjera zračnih snaga može doći do prevage u ratu.

Samo ne znam kakve zračne snage treba imati protivnik da bi 12 aviona imalo nekakav ozbiljan utjecaj?

Pametnije bi bilo ulaganje u PZO...
12 polovnih aviona je k od ovce
rusija i amerika sa neizmjernim resursima i zrakoplovima se natežu već dvije godine sa nepismenim čobanima i to u pustinji u kojoj se ni miš nemože sakriti.
sad zamisli konflikt na šumovitom i brdovitom balkanu.
tj imali smo ga već: nato udari po srbiji 1999. srbi su 2 i pol mjeseca bili pod zračnim udarima cijele alijanse.
njihova vojska se jednostavno raspršila, zamaskirala i ostala netaknuta, pogotovo prištinski korpus.

How the Serb army escaped Nato

čisto u vojnom aspektu su srbi nisu izgubili a tukli su se s najmoćnijim vojnim savezom.

na kraju prevagu odnosi artiljerija, pješadija i borba prsa od prsa
milko84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:48   #276
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
1: hrvatska je članica nato-a. ko bi nas to napao?!

2: ako smo odlučili potrošiti novac za odbranu, uložimo u vlastitu namjensku industriju tj otvaranje radnih mjesta koja će zadržati mlade.
primjer nam može biti srbija i njihova haubica nora.
naši budalaši kupili od njemaca a srbi razvijaju svoju i izvoze

bacanje stotina miljuna dolara za koje se moramo zadužiti, na avione stare 20 i više godina je suludo i graniči sa veleizdajom
istu glupost je napravila i grčka, naoružani do zuba njemačkim i američkim oružjem a siromašni.
1. Grcka je clanica NATO-a, tko ju je napao.
2. Ako mislis da mozemo napraviti avion slican f-16 ili bolji, slazem se da treba razvijati namjensku industriju. Dok ne razvijemo takav avion, moramo nesto kupiti. Veleizdaja bi bila kada ne bi kupili avion presretac. Nisu Grci siromasni jer su kupili oruzje. Grci su siromasni jer ih vode nesposobni politicari slicni nasima. Kada bi smo ukinuli vojsku i policiju. Mi bi opet bili siromasni. Znaci nije problem u vojsci vec negdje drugdje. Mi smo u pojedinim periodima od 1991. do 1995. imali gotovo 200 000 vojnika pod oruzjem, stalno kupovali oruzje, streljivo avione helikoptere, a dug drzave nije previse rastao. Kada je zavrsio rat, vojsku smo sveli na jacinu papine garde, a dug je rastao i rastao. Probaj zakljuciti je li problem vojska i avioni ili nesto drugo?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:52   #277
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
12 vjerojatno zastarjelih aviona teško da bi odvratio neku ozbiljniju državu od napada.

Samo u slučaju velikog nesrazmjera zračnih snaga može doći do prevage u ratu.

Samo ne znam kakve zračne snage treba imati protivnik da bi 12 aviona imalo nekakav ozbiljan utjecaj?

Pametnije bi bilo ulaganje u PZO...

Vec sam pisao o tome. Postoji nesto sto se zove nadzor zracnog prostora. Ako ga necemo mi nadzirati, to ce raditi netko drugi, a mi cemo mu placati.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:57   #278
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
Apsolutno se slažem, u vrlo rijetkim slučajevima je avijacija presudna pa čak i kad je velika razlika u tehnici.

I to uglavnom dolazi do uzmaka kada se počnu rušiti tvornice i ostali nevojni objekti kao što je to bio slučaj u Srbiji. Na samom frontu gotovo da nije bilo vojnih pomaka niti osjetnih gubitaka.
Imas svjezi primjer u sirijskom ratu. Zrakoplovstvo je odigralo presudnu ulogu.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 15:58   #279
Quote:
milko84 kaže: Pogledaj post
12 polovnih aviona je k od ovce
rusija i amerika sa neizmjernim resursima i zrakoplovima se natežu već dvije godine sa nepismenim čobanima i to u pustinji u kojoj se ni miš nemože sakriti.
sad zamisli konflikt na šumovitom i brdovitom balkanu.
tj imali smo ga već: nato udari po srbiji 1999. srbi su 2 i pol mjeseca bili pod zračnim udarima cijele alijanse.
njihova vojska se jednostavno raspršila, zamaskirala i ostala netaknuta, pogotovo prištinski korpus.

How the Serb army escaped Nato

čisto u vojnom aspektu su srbi nisu izgubili a tukli su se s najmoćnijim vojnim savezom.

na kraju prevagu odnosi artiljerija, pješadija i borba prsa od prsa
Sa kim se Amerikanci natezu u pustinji?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2017., 17:48   #280
Pa treba imati, ne napadačku eskadrilu lovaca bombardera za neko nužno ratno djelovanje, nego eto tek par lovaca-presetrača(4,5 ili 6?), za eventualno civilne zrakoplove bez nadzora(neprijavljeni letovi), odbjegle letjelice ispratiti itd.Ostalo što je netko rekao, za sve drugo , bolje jaka PZO.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.