Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2017., 15:48   #41
Što nije ti jasno?
E pa poslat ćemo ti admirala Lošu da ti objasni zašto Zadar.
Svaki ribar s brodom iznad 12 metara objasnit će ti u glas zašto Zadar.
Da poznaješ ribolovne zone i domet bespilotnih letjelica bilo bi ti jasno zašto Zadar.
Da znaš zašto MUP ima nadzorni pomorski centar u Zadru isto ti nebi bilo nejasnoća.
Da znaš minimum potrebne infrastrukture potrebne za operiranje ovih i budućih bespilotnih, isto bi ti bilo sve jasno.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 18:10   #42
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
Doseg letjelice bi mogao biti i veći od 150 km ako postoji više kontrolnih centara. Sa 3 kontrolna centra se vrlo lijepo pokrije cijela dužina obale i ostane još dosta prostora za let i podalje od HR teritorijalnih mora. Moglo bi se i s dvije kontrolne stanice pokriti teritorijalno more, ali tu već teško da bi bilo dovoljno dosega kontrolnih signala da se pokrije i gospodarski pojas. Iskreno, ne kužim zašto je doseg kontrola samo 150 km, pa na kakvim to valnim duljinama radi? Ili je možda samoj letjelici problem generirati dovoljno snage da vrati signal preko tih udaljenosti? Al opet, realno, i 150 km je dosta.
Neznam ja kako to funkcionira, ali sve sto je "bežično" moze se u teoriji ometati. Osim ako je unaprijed sve isprogramirano i da tako ima neku autonomiju.

Zanima me koliko se efikasno to sve umrezi sa topnistvom koje ima tada u realnom vremenu situaciju na terenu?
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 18:14   #43
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Što nije ti jasno?
E pa poslat ćemo ti admirala Lošu da ti objasni zašto Zadar.
Svaki ribar s brodom iznad 12 metara objasnit će ti u glas zašto Zadar.
Da poznaješ ribolovne zone i domet bespilotnih letjelica bilo bi ti jasno zašto Zadar.
Da znaš zašto MUP ima nadzorni pomorski centar u Zadru isto ti nebi bilo nejasnoća.
Da znaš minimum potrebne infrastrukture potrebne za operiranje ovih i budućih bespilotnih, isto bi ti bilo sve jasno.
Bog s tobom sinko, jel' ti uvijek "potežeš na prvu k'o Doc Holliday" ili pročitaš na što repliciraš?

Ono je bio čisti sarkazam, ako je istina da se Jadran namjerava nadzirati iz "Zadra, te Zagreba ili Rijeke..". Očito je Zadar je "zacementiran", a dilema je Zagreb ili Rijeka... Hejjj Zagreb... ili Rijeka?
Koja infrastruktura postoji u Rijeci, koji strateški faktor preferira dno jednog zaljeva pred najvećim poluotokom? Postoji li života južno od Zadra?
Je li išta jugoitočno od Neuma uopće hrvatski teritorij?

45 godina "teorije i prakse samoupravnog socijalizma" je iznjedrilo određene lokacije kao optimalne za vojno-pomorske instalacije. Jest doktrina bila drugačija, neki prioriteti danas baš i nemaju smisla, ali globalno, to je to. A i zdrav razum nalaže slično.

Sad brzo on:
1. Je li cijela priča zakotrljana isključivo kao sustav nadzora obale i Jadrana, ili globalno granica (to mi baš nije jasno, a iz dosadašnjeg threada nije se nitko decidirano izjasnio)?
2. Zašto se uvijek, kao lokacije, spominju već poznati, prvenstveno komercijalni aerodromi? Šta je recimo s Bračem, kao bazom za nadzor ovog dijela akvatorija?
Koliko sam upućen (a i to je davno stečeno sjećanje) ovakvi sustavi nisu poput komercijalnih zrakoplova da u potpunosti zavise o zemaljskoj infrastrukturi. Naprotiv imaju svoje "zemaljsko osoblje" i opremu, koja je u pravilu mobilna. U stvari ne znam za ove veće sustave kako je...
3. Sve temeljim tek na kontaktima koje sam imamo s vlastitim hrvatskim sustavima, koji su izrađeni i korišteni tijekom rata. Namjerno ne govorim "razvijeni", jer je to bilo tipa "snađi se druže". Jedan kombi s operatorem su bili sva zemaljska infrastruktura, i komadić asfalta, seoske ceste...
Mene apsolutno nitko ne može uvjeriti da ti sustavi, ma kako volonterski i entuzijastički bili sklepani, nisu imali budućnost onda, a i danas bi bili itekako atraktivni. "One veće bespilotne" (nemam pojma koji je bio naziv) su radile bez problema na tridesetak km u to vrijeme, a valja uračunati i 20-ak godina poraća da daljnji razvoj. Već u onom stanju su mogle danas raditi i PP nadzor i slične stvari.
Uostalom, eno danas Hucaljuk radi komercijalno s vlastitom letjelicom, a proizašao je iz tog sustava.

4. Čitam da Hermes 450 koristi Wankel motor, ja bih osobno malo bolje ispitao iskustva s njime prije odluke. Ovako laički, jedini koji su donekle riješili probleme s Wankelom su Mazdini stručnjaci s renesis motorima, a i oni su tipa "rade odlično do 100.000, a onda raspad sistema".
Jest da Wankel ima prednosti s dimenzijama, manjim vibracijama, manje pokretnih dijelova, bla-bla, ali donosi hrpu autentičnih problema.

A i sam konstruktor je na evoluciji Hermesa, modelu 900, ubacio jači Rotaxov motor, V4 konstrukcije... jest veći model, pandan Predatoru, ali ima i jačih Wankela, pa nisu išli s njima...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 19:12   #44
U Rijeci postoji još jedan aerodrom, osim onog na Krku. A za južni Jadran po meni bi bilo idealno osposobiti onaj na Visu.

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk
Babajagac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:04   #45
Gospodo forumaši aerodrom Brač je bio onaj s kojeg su djelovale BL.

Aerodrom Brač je taj s kojeg se pokriva od Prevlake do Jabuke.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:09   #46
Quote:
SaleRi kaže: Pogledaj post
Moguce da sam krivo cuo.. Doista ne znam.. Cini mi se da je netko postavio link na video zapis RTL-a pa treba pogledati.. Meni je "zazvonilo" 25...
Da, Krstičević je rekao 15 mil €. Također je rečeno da je čitav posao 25 mil €. 60% iznosa daje EU. 60% od 25 je 15. Matematika je u redu.

Osim toga, zgodno je za primjetiti da jedna bazna stanica sa tri pripadajuća Hermesa 450 košta cca 10 mil €. Rečeno je da mi nabavljamo 6 letjelica što bi značilo dvije bazne stanice. Što bi ispalo cca 20 mil €. A mi spremni potrošiti skoro pa isti iznos. Matematika opet štima.
cowabunga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:19   #47
Koliko sam vidio 2 Hermesa + bazna idu 10 milja. I ima logike, jedna bazna moze isrovremeno kontrolirati 2 Hermesa.
Kod love ne zaboravite i optroniku i ostalu opremu UAV-a, inače će let biti sam sebi svrha. A to tek košta.
Prije 4 Hermesa+2bazne+minimum opreme

Poslano sa mog m2 note koristeći Tapatalk
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:37   #48
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Gospodo forumaši aerodrom Brač je bio onaj s kojeg su djelovale BL.

Aerodrom Brač je taj s kojeg se pokriva od Prevlake do Jabuke.
aerodrom brač je privatan, prodan nekom hercegovcu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 20:47   #49
Srećom da je prodan hercegovcu Andabaki.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 23:13   #50
Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Be’ezrat hashem!
Be kroatit, bvakaša.

Quote:
cowabunga kaže: Pogledaj post
Da, Krstičević je rekao 15 mil €. Također je rečeno da je čitav posao 25 mil €. 60% iznosa daje EU. 60% od 25 je 15. Matematika je u redu.

Osim toga, zgodno je za primjetiti da jedna bazna stanica sa tri pripadajuća Hermesa 450 košta cca 10 mil €. Rečeno je da mi nabavljamo 6 letjelica što bi značilo dvije bazne stanice. Što bi ispalo cca 20 mil €. A mi spremni potrošiti skoro pa isti iznos. Matematika opet štima.
Kolumbija je 2012. godine kupovala inicijalni dio Hermes 450 + Hermes 900 za $ 10 mil, a do kompletiranja s svom opremom i naoružanjem je cifra došla na $50 milijuna. Pitanje je hoće li i RH ići na isti dogovor s Elbitom (sad je pravo vrijeme kad je dolar u odnosu na kunu i euro slab) pa nabavljat 4 Hermesa 450 i dva Hermas 900 ili neke druge kombinacije. Za antiteroristički nadzor granice i protupožarni nadzor bez oružja, € 25 milijuna je dovoljno za kombinaciju Hermes 450 i Hermes 900 bespilotnih.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Koliko sam vidio 2 Hermesa + bazna idu 10 milja. I ima logike, jedna bazna moze isrovremeno kontrolirati 2 Hermesa.
Kod love ne zaboravite i optroniku i ostalu opremu UAV-a, inače će let biti sam sebi svrha. A to tek košta.
Prije 4 Hermesa+2bazne+minimum opreme

Poslano sa mog m2 note koristeći Tapatalk
Kombinacija 4 Hermesa 450 i 2 Hermesa 900 s dvije bazne stanice i rotacijom mogla bi koštati oko € 25 milijuna, o dodatnoj opremi najviše ovisi cijena. Budući da EU sudjeluje u financiranju zbog nadzora granica, možemo pretpostaviti da će biti nula oružja i samo nadzorna oprema. A RH si može nabavit naoružanje jednog dana kad bude više novaca, ako bog da.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 10:30   #51
Quote:
A) LDZL
B) 1709140415 C) 1709151735
D) DAILY 0415-1735
E) UNMANNED AIRCRAFT FLIGHT WI AREA OF RADIUS 0.27NM CENTERED
AT 454810N 0155907E (ZAGREB).
FOR INFO ABOUT ACTUAL ACT CTC RELEVANT ATC UNIT (LUCKO TWR
TEL +385 1 6560115 OR ALTERNATIVELY ZAGREB APP +385 1 6259309).
F) GND
G) 667FT AMSL)
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 10:50   #52
https://amc.crocontrol.hr/en-gb/
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:36   #53
Osim na wiki na jos poprilicnom broju stranica se pise o tome kako su dva hermesa dosla u Hrvatsku 2008. Je li to istina?
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:43   #54
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Osim na wiki na jos poprilicnom broju stranica se pise o tome kako su dva hermesa dosla u Hrvatsku 2008. Je li to istina?
Svasta sam se naslusao po toj temi, ali nazalost... vidio ih nisam... A dok ne vidim...
Anyway, da je s time trebalo izici u javnost - izaslo bi se...
Dakle, mozda ih ima, a mozda i ne... :-D
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:18   #55
Obzirom da postoje neki zakoni i pravilnici, teško da na rvackom nebu ima nešto neregistrirano. ATC bi imala velikih problema oko skrivanja ovih stvarčica. Nebo, tj. zračni prostor, nije ničija prćija, postoje jasna pravila kako se koristi. A k tome, zašto bi naše UAV letjelice krstarile nebom kao da su u nekim top-secret misijama? Koje mi to tajne imamo, koga bi mi to špijunirali? Slovence? Wow.
Usput, vojna zrakoplovna regulativa nije definirala 90% stvari koje je trebala i morala, stoga se i vojno letenje mora odvijati po Zakonu o zračnom prometu i Pravilniku o letenju, te još nekima.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:19   #56
flying is nice, except....

Hrvatska ima dosta pameti da sama projektira i izradi UAV za svoje potrebe. Ne mora naravno proizvoditi elektroničke komponente i kamere, razne senzore i skenere, to se kupi i sve skupa lijepo ubaci u domaći airframe.
Treba samo netko u vladi PRESTATI RADITI ZA VLASTITU PROVIZIJU.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan

Zadnje uređivanje aeronaut : 15.09.2017. at 23:22. Reason: ponavljanje
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:34   #57
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Hrvatska ima dosta pameti da sama projektira i izradi UAV za svoje potrebe. Ne mora naravno proizvoditi elektroničke komponente i kamere, razne senzore i skenere, to se kupi i sve skupa lijepo ubaci u domaći airframe.
Treba samo netko u vladi PRESTATI RADITI ZA VLASTITU PROVIZIJU.
a kada to prestane možda se otkoči i još ponešto. recimo proizvodnja armaturnog željeza.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 23:43   #58
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Obzirom da postoje neki zakoni i pravilnici, teško da na rvackom nebu ima nešto neregistrirano. ATC bi imala velikih problema oko skrivanja ovih stvarčica. Nebo, tj. zračni prostor, nije ničija prćija, postoje jasna pravila kako se koristi. A k tome, zašto bi naše UAV letjelice krstarile nebom kao da su u nekim top-secret misijama? Koje mi to tajne imamo, koga bi mi to špijunirali? Slovence? Wow.
Usput, vojna zrakoplovna regulativa nije definirala 90% stvari koje je trebala i morala, stoga se i vojno letenje mora odvijati po Zakonu o zračnom prometu i Pravilniku o letenju, te još nekima.
Momak, te stvari ne lete svaki dan i ne - ne moraju se i neće biti prijavljene nikome.U nekim slućajevima.
U OSRH može ih korisiti nekolio "službi",a postoji i obavještajna postrojba unutar OSRH , pa tako i glede te tematike, vrlo vjerojatno. Oni sigurno ne lijepe slike na forumima i ne dijele informacije na izvolte. Posao im je rad u tišini i "nepostojanje".

Ovaj post bi jakooo dugo trajao da sad počenemo o slijetanjima američkih "no registration" zrakoplova u RH i BIH pogotovo ranih 90.ih.
Slijetanjima naravno i preletima, koji se služveno "nisu dogodili". Pa "humanitarnim" letovima u kojima neobilježen Hercules sleti na jedan od aerodroma u "regionu" i istovari tako "humanitarnu"pomoć.
Vrlo eksplozivnu i opasnu za ne stručno rukovanje.

I tako dalje i tako bliže.

Pusti formume, nije sve na forumu i miki maus wiki pediji
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 09:51   #59
điđi,
ništa se u zraku ne može sakriti u danjašnje doba....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 12:21   #60
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Osim na wiki na jos poprilicnom broju stranica se pise o tome kako su dva hermesa dosla u Hrvatsku 2008. Je li to istina?
Službeno su bili Skylark, a oni koji su čitali NOTAM i tamo letjeli lako su mogli vidjeti da je to nešto malo puno veće od Skylarka. Uostalom, hrvatski Bojnik jedan dva tri su veličine Skylarka. Teško je ne primjetiti razliku.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Obzirom da postoje neki zakoni i pravilnici, teško da na rvackom nebu ima nešto neregistrirano. ATC bi imala velikih problema oko skrivanja ovih stvarčica. Nebo, tj. zračni prostor, nije ničija prćija, postoje jasna pravila kako se koristi. A k tome, zašto bi naše UAV letjelice krstarile nebom kao da su u nekim top-secret misijama? Koje mi to tajne imamo, koga bi mi to špijunirali? Slovence? Wow.
Usput, vojna zrakoplovna regulativa nije definirala 90% stvari koje je trebala i morala, stoga se i vojno letenje mora odvijati po Zakonu o zračnom prometu i Pravilniku o letenju, te još nekima.
De lega molim te, pa zar misliš da bi išta u Hrvatskoj vojsci funkcioniralo da se upravljanje zračnim prostorom nekompetentnim osobama iz civilnih struktura poput raznih agencija za zrakoplovstvo? Vojno letenje se odvija po zakonima, ali to ne znači da svatko mora sve znati.

Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Hrvatska ima dosta pameti da sama projektira i izradi UAV za svoje potrebe. Ne mora naravno proizvoditi elektroničke komponente i kamere, razne senzore i skenere, to se kupi i sve skupa lijepo ubaci u domaći airframe.
Treba samo netko u vladi PRESTATI RADITI ZA VLASTITU PROVIZIJU.
U Hrvatskoj je jedan mali broj entuzijasta itekako dobre bespilotne letjelice radio od 1991 do 1995, ali nakon rata su potrebe za bespilotnim narasle kao i zahtjevi. Već krajem devedesetih se surađivalo s Izraelcima ne zato jer naši nisu mogli tako nešto razviti - nego zato jer je to bila ulaznica za suradnju koja će dovesti do onoga što se kupuje ovih dana. A to su Hermes 450 i Hermes 900. To ne znači da bi sad Hrvati trebali prestati raditi na bespilotnima, nego jednostavbo da su dobili zdravu konkurenciju i uzor kako bi nešto trebalo izgledati. Jer Marica koju su studenti FSBa natezali godinama je ispod svih mogućnosti profesionalnih graditelja bespilotnih.

Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
điđi,
ništa se u zraku ne može sakriti u danjašnje doba....
Ma ima onaj neki naš čovjek koji leti s zmajem posvuda, lud ko šiba, jedno pet ili sedam puta se kršio ali i dalje leti. Nit ga vidi tko na radaru, niti sa zemlje.

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ovaj post bi jakooo dugo trajao da sad počenemo o slijetanjima američkih "no registration" zrakoplova u RH i BIH pogotovo ranih 90.ih.
Slijetanjima naravno i preletima, koji se služveno "nisu dogodili". Pa "humanitarnim" letovima u kojima neobilježen Hercules sleti na jedan od aerodroma u "regionu" i istovari tako "humanitarnu"pomoć.
Vrlo eksplozivnu i opasnu za ne stručno rukovanje.
Još je lako kad je "humanitarna pomoć" u tom obliku, ali kad vidiš da je ta "humanitarna pomoć" neki bradonja s krpom na glavi kojeg iz Italije prebacuju na američki teritorij - onda znaš da dobro radimo posao. Ništa se nije dogodilo, a susjedi će se morat smirit s vremenom jer su se rješili jednog glavonje bombaša. Evo kako se Francuzima obilo o glavu kad nisu htjeli preventivno djelovati prije par godina, pa su se sranja izdogađala.

Baš me zanima kakva će biti nabava hrvatskih bespilotnih u usporedbi s Kolumbijom, i oni su od istog proizvođača uzimali sličnu količinu bespilotnih za nadzor granica i krijumčara bijelog prije kojih pet godina. Dolar je pao u međuvremenu, šekel je blago porasao, sad bi trebalo biti više muzike za manje para.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:17.