Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2015., 14:42   #41
Meni osobno hoarding ikakvog tipa izaziva tjeskobu. Ne mogu. Imala sam faze kad sam imala užasno puno svega, ali nisam bila sretna.

Bitno mi je da mi stvari cirkuliraju iz prostora i da ništa se nigdje ne zadržava predugo. I inače mi to važi za mnogošto u životu, a kamoli ne za predmete. Također mi je bitno da je prostor otvoren i da je sve jasno, dostupno i da nema ničeg puno.

Izrazito mi je lijepo živjet na takav način, jer mi odstustvo cluttera na neki način drži i svakodnevni život prozračnim i kao da ima više mjesta za one neke bitnije stvari. Koje nisu predmeti.

Volim dekoracije (slike i pokoji detalj), ali moraju imat neku sentimentalnu vrijednost, ali i njih rotiram svakih par godina.

Imamo doma jako puno knjiga, ali i one su u rotaciji, kako dođu nove, idu nekom novom čitaču. Osim nekih užasno bitnih koje ne dam nizašto. Ali ih ima, stvarno dosta. No, njih je nekako lako smisleno posložit i držat pod "prostornom" kontrolom.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 14:48   #42
Quote:
Alexa kaže: Pogledaj post
Meni osobno hoarding ikakvog tipa izaziva tjeskobu. Ne mogu.
Meni postovi s ove teme izazivaju tjeskobu

Sad kad se odjeća može reciklirati u H&M-u, papir i plastika bacati odvojeno, bez jebemti bacim razvučene t-shirte za 30 kn.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 14:51   #43
Quote:
lunarna kaže: Pogledaj post
...ovisnost o kupovanju i želja za minimalizmom

Imate li problema s gore navedenim?
Guilty as charged. Ne bi u prevelike detalje.

Šminku (i ostalu kozmetiku) sad trenutno držim pod kontrolom i ne kupujem nepotrebno. U kupaonici su mi gel za tuširanje (kom 1), šampon (kom 1), lak i maska za kosu, dezić, ulošci, tekući sapun, i pasta za zube i to je to.

Ali roba prestrašno, pun ormar u koji svako malo ubacim nekaj novo a mislim da nosim non stop možda 6, 7 komada robe i to je to...
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 14:52   #44
Quote:
Carla Marx kaže: Pogledaj post
Koji je razlog tome? Kad sam bila klinka, doslovno smo ostali bez svega i morali krenuti ispočetka, a bili smo dosta siromašni i to je završilo tako da sad kad nismo tako siromašni, gomilamo. Mama ima još veći stan od mene i isti taj problem. Muž, recimo, nije imao takvo djetinjstvo i ne veže se toliko za stvari.
vjerujem da masa ljudi ima ovu situaciju, i vjerojatno ju ne znaju objasniti sebi(ni drugima).
__________________
...dok se eto, jadni ksenofobi uvrijede kad im kažeš da su ksenofobi i fašisti. Jeste, FAŠISTI ste. Može karton. by moderator klonka

klik
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 15:07   #45
Upravo ste me 'natjerale' da sredim ladicu s čarapama i hulahopkama pred kojom se već dugo pravim slijepa i sad sam si sva ponosna

Bacila više nego što je ostalo
petrunjela84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 15:11   #46
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Više manje svega imam po jedno, jedne čizme, jedan kaput, jedne rukavice, jedne čizme, jeda torba velika, jedna mala i tako dok traju. Ne osjećam se dobro kad provedem puno vremena u kupovini ili kad trošim, ali taj asketizam je ponajprije rezultat mog ukusa. Meni se nikad ništa ne sviđa.
Isto tako.

Quote:
Reljef kaže: Pogledaj post
super ako netko može i zna samo s jednim parom čizama i jednim kaputom i jednim hlačama
Mogu i znaju svi bez obzira što nekoga veseli i više.
Tko voli (i može) imati četiri kaputa i toliko pari čizama neka ima, ali uvjeravati samog sebe da se NE MOŽE bez toga mi je smiješno. A znam ih nekoliko sa takvim uvjerenjem.
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 15:20   #47
Quote:
Bonnie Ann kaže: Pogledaj post
Mogu i znaju svi bez obzira što nekoga veseli i više.
Tko voli (i može) imati četiri kaputa i toliko pari čizama neka ima, ali uvjeravati samog sebe da se NE MOŽE bez toga mi je smiješno. A znam ih nekoliko sa takvim uvjerenjem.
imaš apsolutno pravo.
kako ono ide ciganska poslovica? možeš spavati samo u jednoj kući u jednom trenutku, tako nešto (više ti ne treba).
probajmo sad napraviti misaoni korak dalje, dalje od samo nam treba kisik i hrana i jedne hlače, jer imamo samo dvije noge

perićka veli da ima samo po jedno. ja velim da ja tako ne mogu, kreacijski gledano, modno gledano, ormarski gledano.
zaboga, mogla bih bez ijednih čizmi, da stisne. mogla bih bez nogu, da moram birati život ili noge.
al tema nije koliko malo je potrebno nekom da preživi.
__________________
...dok se eto, jadni ksenofobi uvrijede kad im kažeš da su ksenofobi i fašisti. Jeste, FAŠISTI ste. Može karton. by moderator klonka

klik
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 15:22   #48


Jesi li ti pročitala moj post?
Bonnie Ann is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 15:42   #49
nejasna sam?
__________________
...dok se eto, jadni ksenofobi uvrijede kad im kažeš da su ksenofobi i fašisti. Jeste, FAŠISTI ste. Može karton. by moderator klonka

klik
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:04   #50
Nisam znala da ima toliko sakupljacica
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:22   #51
jest, vec je bila ovakva tema.

elem, pucanstvo, da vas obavijestim da je u medjuvremenu doslo do promjena.

reljef, ne boj se, ormar je i dalje krcat, desetak kaputa ceka zimu itd.
ali moram priznat da sam nevoljko postala prakticna i pocinjem se okretat svevremenskim komadima, a ne shs sarenluku koji me neizmjerno veselio. dosta sam bacila/proslijedila jer mi se vise ne svidja, a kupila malo.
razlog? pocelo me gusit majkemi. imala sam previse komada koji funkcioniraju samo u jednoj odredjenoj kombinaciji, fuj to.

but! sad se ispoljavam na klinji. priznajem, rado mu kupujem robu i knjigice. srecom nije zemsko, bankrotirala bih ili jos gore, opet bih se uhvatila sivanja, pa bi djevojce imalo unikate
Blentava is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:32   #52
ništa ne volim kupovat, sve čekam da krepa i raspadne se. evo, stolica mi visi na jednom šarafu, čekam da padnem i nabijem kičmu pa ću tek onda razmišljat o novoj. popravljam i krpam do otkaza.
nosim ofucanu odjeću.
ulovim se kako gledam oko sebe i razmišljam kako su sve te stvari bile novac, svaki papirić. to me opterećuje.
mislim da za sve važi onaj univerzalni 20:80 omjer stvarno potrebnog u odnosu na balast.
nisam škrta, za stvari koje mi znače ću bez razmišljanja dat pare. ne kupujem bofl. i iz komocije ću preplatit svašta.
al ne volim.
Orak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:35   #53
Nemam problema s tim. Dapače, najdraži dio pretrpanog ormara, ormarića sa šminkom u kupaoni mi je bacanje tih stvari ili doniranje
Nebi mogla podnjet da kupim jedan puder i do pola ga potrošim i onda idem kupiti drugi puder jer eto. Prvo potrošim taj jedan do kraja i onda kupujem drugi.
Slično je i sa odjećom. Jednom godišnje napravim generalku i stvari koje ne nosim operem, ispeglam i doniram. Nije mi žao tih stvari, ni najmanje. Dapače, sretna sam i mirna jer opet vlada red u ormaru
MissComplicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:42   #54
Tema za mene
Tijekom godina mi se u ormaru bilo nakupilo svega i jednog dana sam shvatila da me ta hrpetina stvari užasno smeta na način da me živciralo što pored nekolicine omiljenih predmeta imam tu nakupinu bezvezarija koje sam obukla dvaput u životu. Valjda sam ih nabavila na rasprodajama bez obzira jesu li mi trebale ili ne. I kad mi se sve to lijepo popelo na vrh glave, skupila sam sve, nešto podijelila, a nešto prodala pa tako danas mojim prostorom ne vlada kaos. Ne želim time reć da je hrpa bila neuredna, sve je bilo uredno složeno (više-manje ), ali meni se čini da previše stvari koje ne trebaš samo stvaraju pomutnju i kaos.
Sad imam, ali samo ono što mi treba i što stvarno volim.
I'm freeee
AyaFey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:44   #55
Nemam problema s natrpanim ormarima od kako sam unazad par godina postala izbirljiva i ništa mi se ne sviđa ili mi je preskupo ili preobično ili već imam slično. Za novo godišnje doba si kupim 2,3 komada robe i to je to.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 16:47   #56
U jednom periodu života nakupilo se puno toga. Iz više razloga. Selili smo nekoliko puta. Započeli sa doslovce dva kufera. Godinama je tu bilo zimske obuce i odjece koja je u ovoj klimi nepotrebna. Namjestaja koji se ne koristi. Dječjih kreveta kolica sjedalica tanjura lonaca itd.Kupvanja djeci i nama ..i normalnog i impulzivnog. Uhvatila me i ta impulzivna epizoda.

To je prije nekih 6-7 godina jednostavno počelo gušiti. Pri sljedećoj selidbi jednostavno sam zacrtala kategorije i donirala prodala ili škartirala puno toga.
Uvela pravilo "od 6 mjeseci". Sve što se ne koristi više od 6 mjeseci mora ić adio.
Inace nisam bila "sakupljač" , hence jedan kufer, dok recimo roditelji to jesu. Svaki na svoj način.

Tako danas je to sve svedeno na jednoznamenkaste brojeve. Osim cipela, knjiga, donjeg veša.

Muž ima hrčakaste sklonosti . Ali uvjek na kraju kaže da je ipak bolje ovako jer ne može zamisliti život u kući koja je zatrpana stvarima , sitnicama...po policama ili svakoj dostupnoj površini, zidovima

Ja jos uvjek smatram da imamo previše. On misli da bi ja najradije živjela u minimalističko apoteka stajl domu.Pa polako trjebim i prodajem ili doniram. Nedavno nam je crko tv. Uspjela sa ga takvog crknutog prodat , sad više ni ne gledamo tv
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 17:08   #57
Quote:
Orak kaže: Pogledaj post
ništa ne volim kupovat, sve čekam da krepa i raspadne se. evo, stolica mi visi na jednom šarafu, čekam da padnem i nabijem kičmu pa ću tek onda razmišljat o novoj. popravljam i krpam do otkaza.
nosim ofucanu odjeću.
ulovim se kako gledam oko sebe i razmišljam kako su sve te stvari bile novac, svaki papirić. to me opterećuje.
mislim da za sve važi onaj univerzalni 20:80 omjer stvarno potrebnog u odnosu na balast.
nisam škrta, za stvari koje mi znače ću bez razmišljanja dat pare. ne kupujem bofl. i iz komocije ću preplatit svašta.
al ne volim.
feng shui ne voli da koristimo i živimo u okruženju potrganih stvari.

Jel tko čitao The Life Changing Magic of Tidying Up ?
__________________
...dok se eto, jadni ksenofobi uvrijede kad im kažeš da su ksenofobi i fašisti. Jeste, FAŠISTI ste. Može karton. by moderator klonka

klik
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 17:11   #58
I stanice nam se uzrujaju ako se stolica klima, i počnu se nekontrolirano množiti, ili nas barem poslovne prilike ili pozivi za druženja ili mačje zdravlje počnu zaobilaziti jer osjete energiju sjedenja na klimavoj stolici i prestanemo im biti simpatični.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 17:13   #59
e, da, tako nešto!
odličan je osjećaj pospremiti kuću ili ormare, tako da je feng shui sretan i sve su mačke sigurne.
__________________
...dok se eto, jadni ksenofobi uvrijede kad im kažeš da su ksenofobi i fašisti. Jeste, FAŠISTI ste. Može karton. by moderator klonka

klik
Reljef is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 17:14   #60
Uh, citam i hvata me tjeskoba.

Kupujem u ciklusima. Malo me uhvati kupovina npr. knjiga, onda skuzim da sam pretjerala pa se prebacim na kupovanje kozmetike i tako. Kad me nista ne muci, kupujem samo ono sto mi treba

Trenutno odjece nemam puno. Redovito cistim ormar. Neki dan sam cak pravila popis robe koju si trebam kupiti. To planiram sljedeci mjesec dok se budem utapala u stresu. S jedne strane se tome veselim, s druge strane vidim da ce to biti veliki trosak i malo me steze oko srca.

Zelim smanjiti knjige. Trenutno na kindlu imam 70-ak neprocitanih knjiga i na policama jos par.
Trenutno imam i dosta kozmetike, ali mislim da me taj val kupovanja prosao. Nista pretjerano kriticno - sve ce se potrositi prije isteka roka trajanja ako ne nabavim jos

S jedne strane mi je lijepo imati izbor sto cu sljedece citati, s druge strane me gusi prevelik izbor. S jedne strane mi je lijepo doci doma i birati cime cu se otusirati ovisno o raspolozenju, s druge srane mi preveliki izbor izaziva tjeskobu.

Pocela sam raditi wish liste umjesto da samo odem i kupim. Dio maknem s listi kroz par dana jer me prode zelja

Mislim da nisam minimalist koji ce u zalihi imati 1 sampon, 1 gel, na kindlu 2 knjige, a u ormaru 3 majice, ali isto tako mislim i da nisam osoba koja uziva u policama pretrpanima istim artiklima. Jos uvijek trazim balans.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.