Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2016., 08:06   #261
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Od tolikih stručnjak(inj)a samo jedna je iz prirodnih znanosti!!! A niti jedan iz tehničkih.
Nije točno. Na reformi obrazovanja radi preko 400 stručnjaka, po strukama i područjima.. ima ih i iz tehničkih znanosti, naravno.
north wind is offline  
Old 09.03.2016., 08:19   #262
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
evo, čitajte antu tomića sada. baš neka vam.
Heh, nikad se nisam povodio za trendovima i kojekakvim top-listama najprodavanijih romana i najčitanijih pisaca. Ja zadnjih nekoliko godina čitam uglavnom publicistiku, a nađe se i pokoji dobar roman, uglavnom u izdanju frakture.
U srednjoj školi se uglavnom udaralo po književnosti, a pravopis i gramatika se zanemarivala. Vrlo malo se pisalo tj. učilo pismeno izražavanje, uglavnom kroz dvije, tri školske zadaće godišnje.
Rezultat su polupismeni ljudi koji ne znaju napisati molbu za posao. Č,ć, ije, je, itd. i danas su mnogim fakultetski obrazovanim ljudima špansko selo.
Dosadnjaković is offline  
Old 09.03.2016., 08:23   #263
Quote:
Dosadnjaković kaže: Pogledaj post
Heh, nikad se nisam povodio za trendovima i kojekakvim top-listama najprodavanijih romana i najčitanijih pisaca. Ja zadnjih nekoliko godina čitam uglavnom publicistiku, a nađe se i pokoji dobar roman, uglavnom u izdanju frakture.
U srednjoj školi se uglavnom udaralo po književnosti, a pravopis i gramatika se zanemarivala. Vrlo malo se pisalo tj. učilo pismeno izražavanje, uglavnom kroz dvije, tri školske zadaće godišnje.
Rezultat su polupismeni ljudi koji ne znaju napisati molbu za posao. Č,ć, ije, je, itd. i danas su mnogim fakultetski obrazovanim ljudima špansko selo.
To je točno, slažem se. Još jedan dokaz da štrebetanje malicioznih detalja iz gramatike nema nikakvog smisla ako se nije odradio niti osnovni pravopis nižih razreda osnovnih škola kako treba.
north wind is offline  
Old 09.03.2016., 09:49   #264
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Kako to misliš?

Onaj tko ga voli.

Ja, naprimjer. Upravo sam, nakon dvadeset godina, ponovno posudila Branku.

Bože oslobodi, pa nekima kao da je Šenoa u rangu kopanja kamena. Ne kužim.
E pa zamisli da ti dam knjigu o demistificiranom C++-u. Pretpostavljam da te to nimalo ne zanima pa ćeš skužiti zašto je nekima čitanje Krleže, Šenoe i njima slične ekipe u rangu kopanja kamena. Kad je netko toliko prokleto dosadan i nezanimljiv, onda se obično javi takav osjećaj "kopanja kamena" i to nekoj normalnoj osobi nije teško za razumjeti.
saurs is offline  
Old 09.03.2016., 10:21   #265
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
E pa zamisli da ti dam knjigu o demistificiranom C++-u.
ali slobodanu prosperovu to nije citanje

citanje je samo ako citas Homera.

majke mi, ne salim se, u knjigama tipa tog C++-a, ja nalazim vise umjetnicke ljepote nego u nekom senoi. onaj uvod uvjek ima neku dobro izreku (tipa "i put od 1000milja pocinje prvim korakom" ) koje zapamtim bolje nego ista iz ove nesretne knjizevnosti plus uvjek ima razno raznih pricica iz uvoda itd gdje me to bolje zabavi nego tomicev muskarac s brkovima, koji mi je iznimno dosadan. Uhvatim se u sred citanja da se pitam koji ja to vrag radim za tom knjigom.
moja-kucica is offline  
Old 09.03.2016., 11:36   #266
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ali slobodanu prosperovu to nije citanje

citanje je samo ako citas Homera.

majke mi, ne salim se, u knjigama tipa tog C++-a, ja nalazim vise umjetnicke ljepote nego u nekom senoi. onaj uvod uvjek ima neku dobro izreku (tipa "i put od 1000milja pocinje prvim korakom" ) koje zapamtim bolje nego ista iz ove nesretne knjizevnosti plus uvjek ima razno raznih pricica iz uvoda itd gdje me to bolje zabavi nego tomicev muskarac s brkovima, koji mi je iznimno dosadan. Uhvatim se u sred citanja da se pitam koji ja to vrag radim za tom knjigom.
Je li se to predlaže uvođenje tehničke specifikacije u lektiru?

Može, mislim da bi se većina učenika začas prešaltala na Šenou.
GemsBond is offline  
Old 09.03.2016., 12:06   #267
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Je li se to predlaže uvođenje tehničke specifikacije u lektiru?

Može, mislim da bi se većina učenika začas prešaltala na Šenou.
Naravno da ne. upravo suprotno, da se "rezultati" citanja klasicne lektire mogu postici i citanjem drugih vrsta knjiga a da lektiru treba srezati na razumne mjere
moja-kucica is offline  
Old 09.03.2016., 12:08   #268
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
Naravno da ne. upravo suprotno, da se "rezultati" citanja klasicne lektire mogu postici i citanjem drugih vrsta knjiga a da lektiru treba srezati na razumne mjere
Imam i ja prijedlog, zašto ne bi pod izbornu lektiru uveli praćenje celebritija na facebooku i twiteru, to bi definitivno povećalo čitljivost.
GemsBond is offline  
Old 09.03.2016., 12:48   #269
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
Naravno da ne. upravo suprotno, da se "rezultati" citanja klasicne lektire mogu postici i citanjem drugih vrsta knjiga
Na što misliš pod "rezultati"?
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 09.03.2016., 13:23   #270
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Na što misliš pod "rezultati"?
pa ako ti mislis da treba bez navodnika onda mi navedi koji su to konretni ucinci za nesto sta uzima jedan poprilicno velik udio vremena u zivotu jednog npr. gimnazijalca.
moja-kucica is offline  
Old 09.03.2016., 13:28   #271
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
Je li se to predlaže uvođenje tehničke specifikacije u lektiru?

Može, mislim da bi se većina učenika začas prešaltala na Šenou.
Pa neki bi svakako rado spalili većinu knjiga iz lektire. Krležom bih rado peć naložio. I ne bih osjećao nikakvu grižnju savjesti radi toga. Isto tako Jesenjinom i ostalim neshvaćenim i nebitnim propalitetima.
saurs is offline  
Old 09.03.2016., 13:34   #272
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
pa ako ti mislis da treba bez navodnika onda mi navedi koji su to konretni ucinci za nesto sta uzima jedan poprilicno velik udio vremena u zivotu jednog npr. gimnazijalca.
Pa to je bar jasno. Učinci su odbojnost prema književnosti i čitanju uopće i povećana upotreba aorista i imperfekta u svakodnevnom govoru.
Dosadnjaković is offline  
Old 09.03.2016., 13:41   #273
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
pa ako ti mislis da treba bez navodnika onda mi navedi koji su to konretni ucinci za nesto sta uzima jedan poprilicno velik udio vremena u zivotu jednog npr. gimnazijalca.
Ja sam stavila navodnike jer si ti stavio navodnike.

Što se mene tiče, može i bez njih.

Dakle, što su tebi rezultati čitanja klasične književnosti i što ti drugo može pružiti iste rezultate. Ili "rezultate".
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 09.03.2016., 13:48   #274
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Pa neki bi svakako rado spalili većinu knjiga iz lektire. Krležom bih rado peć naložio. I ne bih osjećao nikakvu grižnju savjesti radi toga. Isto tako Jesenjinom i ostalim neshvaćenim i nebitnim propalitetima.
Tko pali knjige, palit će i ljude.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 09.03.2016., 14:01   #275
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Tko pali knjige, palit će i ljude.
Što se mene tiče, neke bi i trebalo.

No, da budem ontopic. Forsiranje ikoga da čita ono što ne želi, nema smisla. Oduvijek sam mrzio književnost, a najviše tomu je pridonijela ufurana koza iz hrvatskog koja se iživljavala na svakome tko nije dijelio njezin entuzijazam. Svaki puta kada sam napisao iskren dojam o knjizi, to je bila bar jedna ocjena manje. A pisao sam iskrenu kritiku kako sam doživio knjigu. Dakle, treba lagati kakva ti je knjiga bila. To šalje lijepu poruku djeci.
saurs is offline  
Old 09.03.2016., 14:18   #276
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Ja sam stavila navodnike jer si ti stavio navodnike.

Što se mene tiče, može i bez njih.

Dakle, što su tebi rezultati čitanja klasične književnosti i što ti drugo može pružiti iste rezultate. Ili "rezultate".
pa stavio sam ih jer apsolutno ne vidim da bi opravdavali tu kolicinu vremena koje zahtijevaju i koje zauzimaju za ostale postojece predmete a pogotovo za predmete koje bi tek trebalo uvesti.

pa sam zato rekao ako ti mislis da navodnici ne trebaju onda nam objasni cime opravdavas tu kolicinu vremena koja se trosi na citanje lektire?

ali ovdje smo sad zapeli na tu lektiru koja bode oci, tu je jos hrpa gluposti u ostalim predmetima. neznam jel se to jos uvjek radi ali prije smo morali navjezbati sviranje frulice ili melodike. daj boze da tako neceg vise nema. pa nije to glazbena akademija.
moja-kucica is offline  
Old 09.03.2016., 14:30   #277
Nisi rekao što su tebi ti rezultati. Kako ih definiraš.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Old 09.03.2016., 14:42   #278
Quote:
Dosadnjaković kaže: Pogledaj post
U srednjoj školi se uglavnom udaralo po književnosti, a pravopis i gramatika se zanemarivala. Vrlo malo se pisalo tj. učilo pismeno izražavanje, uglavnom kroz dvije, tri školske zadaće godišnje.
Rezultat su polupismeni ljudi koji ne znaju napisati molbu za posao. Č,ć, ije, je, itd. i danas su mnogim fakultetski obrazovanim ljudima špansko selo.
Ma jel da? Daj ti onda meni reci kako generacije, poput mene recimo, nemaju poblema s time, a završili smo školu prema starom programu, gdje su se forsirale gramatika i književnost?

Da vas nešto pitam u povjerenju: koliko ste redovito išli u školu? Jeste li markirali učestalo, samo malo ili niste uopće? Koliko su vam profesori popuštali i davali petice nizašto?

Imam osjećaj da se najveći markiranti u školama i saboteri obrazovanja ovdje zalažu za nakaradne kurikulume, samo da nitko ne mora učiti, jer se njima nije dalo, pa se sada žale na polupismenost.
klokanovac is offline  
Old 09.03.2016., 14:49   #279
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Nisi rekao što su tebi ti rezultati. Kako ih definiraš.
pa kako nisam. rekao sam da ne vidim ni rezultate (u svakom slucaju nema ih da bi pokrili tolko vremena kolko ta lektira zauzima) ni razlog postojanja tolkih neprimjerenih knjizurina koje se moraju procitati.

tako da bi trebalo cuti od autora ili zagovaratelja postojeceg kurikuluma sta oni tocno vide kao benefit (ili rezultat ako bas hoces) te i takve lektire. Sta tocno ti imas od procitanog zlatarevog zlata u usporedbi s npr. matematikom, stranim jezikom, informatikom, daktilografijom (koju bi trebalo uvesti) itd . itd.
prednosti ovih nabrojanih predmeta su ocite a po sadasnjem kurikulumu jedan gimnazijalac 4 razreda mora procitati 25 knjiga
sve to samo u jednoj godini, kad ima pripreme za maturu (u kojoj ce ga isto masirati sa svi tim knjigama iz protekle 4g) i pripreme za fakultet.

ja nisam za manje rada u skolama. dapace, ja mislim da bi dril trebalo povecati, ali usmjereno i pametno a ne ovako nabacat sve i svasta da taj jadan ucenik nezna ni od cega bi krenuo od svih tih predmeta.
moja-kucica is offline  
Old 09.03.2016., 14:51   #280
Quote:
north wind kaže: Pogledaj post
To je točno, slažem se. Još jedan dokaz da štrebetanje malicioznih detalja iz gramatike nema nikakvog smisla ako se nije odradio niti osnovni pravopis nižih razreda osnovnih škola kako treba.
To je onda krivica profesora, koji ne radi svoj posao kako treba. Ne može osoba, koja ide u školu, samo tako ostati nepismena i ne razlikovati č i ć. Pa mi smo dobivali kljace u imeniku zbog takvih stvari. Pojedini profesori očigledno nemaju određenih kompetencija za obrazovanje djece, kada nam se ovo događa. Ili je i profesor polupismen, ili ga jednostavno nije briga.
klokanovac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:35.