Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2009., 10:51   #81
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što bi bila suprotnost ljubavi? Ili, da preciziram. Što bi bila suprotnost Bogu?
Strah. Jedno isključuje drugo.

Suprotnost Bog je strah a mi se Vraga bojimo-ne zbog Vraga samoga već zbog Boga ili...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 10:58   #82
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Strah. Jedno isključuje drugo.

Suprotnost Bog je strah a mi se Vraga bojimo-ne zbog Vraga samoga već zbog Boga ili...
Tko voli Boga, taj se ne boji vraga. Kršćanin se boji grijeha, kao postupak koji mu umrtvljuje duh i odstranjuje ga od Boga.
Tko živi u Bogu i s Bogom, tome ništa nije strašno na ovom svijetu.
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:08   #83
Što ja za vas najveći čin ljubavi?
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:12   #84
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Što ja za vas najveći čin ljubavi?
Moći otpuštati ono što se voli.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:16   #85
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Što ja za vas najveći čin ljubavi?
Položiti život za bližnjeg
Moliti za oprost onog tko te ubija
Milostinje sa čistim srcem
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:19   #86
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što bi bila suprotnost ljubavi? Ili, da preciziram. Što bi bila suprotnost Bogu?
ljubav nema suprotnost...naš je način gledanja dualistički, ali to je naš način gledanja, jer je takav naš svijet. počevši od muškarca i žene, spolnog dualiteta čovjeka. no Božji smjer ide u shvaćanju principa jednog, ne dualiteta. iz tog svijeta potiče i ljubav, kao nešto što je božansko u potpunosti, i u istinskom smislu te riječi

ali ako bi baš inzistirao da ljubav promatraš naočalama dualiteta, suprotnost ljubavi je nedostatak ljubavi. suprotnost punini je praznina

inače, nemruth je spomenula strah. ne bih rekao da je strah suprotnost ljubavi. prije bih rekao da je strah sila drugog smjera, da se tako izrazim. ljubav može prekriti strah, strah može nadjačati ljubav. ljubav ne ukida strah već ga umanjuje, ali onaj koji prihvaća ljubav, taj odbacije strah. istina je da se ljubav i strah nalaze u pozadini svih ljudskih motiva, često upravo u kombinaciji. npr, briga za dijete je mišung ljubavi prema djetetu i straha oko njega. stoga je isto vidljivo da strah i nije suprotnost, ali da je nešto što raste tamo gdje nije dovoljno ljubavi, jest. no kako mi nismo jedno s Bogom u našoj svijesti, i kako nismo samo u duhu, strah je prirodna posljedica naše individualnosti i odvojenosti
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:22   #87
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Što ja za vas najveći čin ljubavi?
Primjetiti nekoga ili nešto, a ne imati za to razloga.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:23   #88
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Što ja za vas najveći čin ljubavi?
voljeti onog kojeg je najteže za voljeti. opristiti onom kome je najteže za oprostiti. biti milosrdan prema onom tko nije imao milosti za tebe...najveći su činovi ljubavi oni koji su u potpunosti sposobni vlastitom ljubavlju prekriti sve, bez obzira na okolnosti. a ljubav nije čin
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:23   #89
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ljubav nema suprotnost...naš je način gledanja dualistički, ali to je naš način gledanja, jer je takav naš svijet. počevši od muškarca i žene, spolnog dualiteta čovjeka. no Božji smjer ide u shvaćanju principa jednog, ne dualiteta. iz tog svijeta potiče i ljubav, kao nešto što je božansko u potpunosti, i u istinskom smislu te riječi

ali ako bi baš inzistirao da ljubav promatraš naočalama dualiteta, suprotnost ljubavi je nedostatak ljubavi. suprotnost punini je praznina

inače, nemruth je spomenula strah. ne bih rekao da je strah suprotnost ljubavi. prije bih rekao da je strah sila drugog smjera, da se tako izrazim. ljubav može prekriti strah, strah može nadjačati ljubav. ljubav ne ukida strah već ga umanjuje, ali onaj koji prihvaća ljubav, taj odbacije strah. istina je da se ljubav i strah nalaze u pozadini svih ljudskih motiva, često upravo u kombinaciji. npr, briga za dijete je mišung ljubavi prema djetetu i straha oko njega. stoga je isto vidljivo da strah i nije suprotnost, ali da je nešto što raste tamo gdje nije dovoljno ljubavi, jest. no kako mi nismo jedno s Bogom u našoj svijesti, i kako nismo samo u duhu, strah je prirodna posljedica naše individualnosti i odvojenosti
To je vjera a ne ljubav. Osim ako izjednačuješ pojmove vjere i ljubavi.
Da li životinje imaju osjećaj ljubavi?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:28   #90
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
inače, nemruth je spomenula strah. ne bih rekao da je strah suprotnost ljubavi. prije bih rekao da je strah sila drugog smjera, da se tako izrazim. ljubav može prekriti strah, strah može nadjačati ljubav. ljubav ne ukida strah već ga umanjuje, ali onaj koji prihvaća ljubav, taj odbacije strah. istina je da se ljubav i strah nalaze u pozadini svih ljudskih motiva, često upravo u kombinaciji. npr, briga za dijete je mišung ljubavi prema djetetu i straha oko njega. stoga je isto vidljivo da strah i nije suprotnost, ali da je nešto što raste tamo gdje nije dovoljno ljubavi, jest. no kako mi nismo jedno s Bogom u našoj svijesti, i kako nismo samo u duhu, strah je prirodna posljedica naše individualnosti i odvojenosti
Ali jedno drugo isključuje kad se dotaknu. Ne možeš voljeti nekog koga se bojiš jer ta ljubav je samo posljedica tvojeg straha-strahopoštovanja.
Roditeljska ljubav je uvijek uvjetovana i to strahom za voljeno biće.
Strah je odvojenost od same tvoje prirode i od Boga. Ona je prirodna posljedica pada na zemlju na čvrsto materijalno tlo. Onaj tko je osvijestio sebe kao duh, strah nije prepostavio ljubavi, niti bojaznosti za svoj vlastiti život.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:29   #91
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
To je vjera a ne ljubav. Osim ako izjednačuješ pojmove vjere i ljubavi.
Da li životinje imaju osjećaj ljubavi?
Zašto je to vjera
Ja nisam vjernik...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:30   #92
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
To je vjera a ne ljubav. Osim ako izjednačuješ pojmove vjere i ljubavi.
Da li životinje imaju osjećaj ljubavi?
kao što su Bog i ljubav neraskidivi, tako su i vjera i ljubav povezani...barem u slučaju vjere, koja ne egzistira bez ljubavi. no pričao sam o ljubavi prije svega, ne toliko o vjeri

što se tiče životinja, rekao bih da u njima ima ljubavi, da. vjerujem u to
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:30   #93
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Primjetiti nekoga ili nešto, a ne imati za to razloga.
Ha, ha...dobro ja recimo primjećujem štošta jer pišem...ali ne vidim u tome čin ljubavi već znatiželje i mogućnost izražavanja svoje kreacije preko tog sadržaj.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:34   #94
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ha, ha...dobro ja recimo primjećujem štošta jer pišem...ali ne vidim u tome čin ljubavi već znatiželje i mogućnost izražavanja svoje kreacije preko tog sadržaj.
Što te više ljuti?
Kada te je strah od nekoga, ili kada te ne primjećuje osoba za koju bi želio da te primjeti?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:34   #95
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što je to ljubav i zašto je tako povezana s Bogom?
Ja još uvijek ne znam, a možda.... Vi znate?
Definirati ljubav je zapravo jednako teško kao i vjeru.
Rekao bih da je za ljubav potrebna vjera...u općem smislu.
Fredrro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:38   #96
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
kao što su Bog i ljubav neraskidivi, tako su i vjera i ljubav povezani...barem u slučaju vjere, koja ne egzistira bez ljubavi. no pričao sam o ljubavi prije svega, ne toliko o vjeri

što se tiče životinja, rekao bih da u njima ima ljubavi, da. vjerujem u to
Kako su povezani ljubav i vjera...misliš likom Boga koji je ljubav?

Ti možeš voljeti ali ne osjećati niti ispoljavati vjersko obojenu ljubav.
Misliš da je to nemoguće...

Ljubav je naša prirodna građa-božanski dio nas kao, ona je jedinstvo sa svime i nije odvojenost od svoje božanske prirodne cjeline ali je to potrebno osvijestiti u svome duhu.

Nazvati Boga ljubav je davati mu već dati sadržaj ali taj sadržaj imamo i mi i mi smo ljubav ali ne sua sponte već kao prirodni čin stvaranja našeg Kreatora.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:39   #97
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ali jedno drugo isključuje kad se dotaknu. Ne možeš voljeti nekog koga se bojiš jer ta ljubav je samo posljedica tvojeg straha-strahopoštovanja.
Roditeljska ljubav je uvijek uvjetovana i to strahom za voljeno biće.
Strah je odvojenost od same tvoje prirode i od Boga. Ona je prirodna posljedica pada na zemlju na čvrsto materijalno tlo. Onaj tko je osvijestio sebe kao duh, strah nije prepostavio ljubavi, niti bojaznosti za svoj vlastiti život.
hm...pa ne mogu se složit da ne možeš voljeti nekog koga se bojiš. recimo da osoba koju voliš, poludi, postane opasna. počinješ je se bojati, a da li ljubav može skokom nestati? teško. osim toga i ljubav i strah mogu egzistirati zajedno. recimo, ideš pogladiti psa (ili bilo koju drugu životinju) za kojeg nisi sigurna da li će te ugristi. želja za glađenjem je ljubav prema životinjama, prisutna jednako kao i strah od posljedica, no u nekim situacijama, ljubav je jača, i ti riskiraš

ne bih rekao također da je roditeljska ljubav uvjetovana ičim, pa tako ni strahom. a što se tiče zadnjeg dijela, s tim se mogu složiti. morao bih razmisliti malo više još o strahu, što on jest. znam da je strah i intuitivno ili svjesno upozorenje od opasnosti, ali ponekad i osjećaj koji nema svoj racionalni smisao. u neku ruku možemo reći da postoji dobar strah (upozoravajući) i loš strah (limitirajući, koji nas potiče na ne-djela)
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:44   #98
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što te više ljuti?
Kada te je strah od nekoga, ili kada te ne primjećuje osoba za koju bi želio da te primjeti?
Ljuti me kad ne vidim ono što bih trebala...no, to je druga priča...

Strah od nekoga je brija mojeg uma da će me na bilo koji način povrijediti...a ne primjećivanje drugih moje malenkosti je njihova brija uma.

Na svoju briju uma mogu utjecati ali ne tuđu ne.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 11:44   #99
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako su povezani ljubav i vjera...misliš likom Boga koji je ljubav?
onako kako sam napisao. u slučaju vjere, ne može egzistirati bez ljubavi. vjera bez ljubavi ne bi bila vjera, to bi bila mentalna opsesija

što se tiče ljubavi bez vjere...moguća je da. vjera u sebi uključuje mentalnu komponentu onoga koji vjeruje, ljubav je pak ne traži, djeluje i sama
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2009., 12:06   #100
[QUOTE=zed_alive;21566937]
Quote:
hm...pa ne mogu se složit da ne možeš voljeti nekog koga se bojiš. recimo da osoba koju voliš, poludi, postane opasna. počinješ je se bojati, a da li ljubav može skokom nestati? teško. osim toga i ljubav i strah mogu egzistirati zajedno. recimo, ideš pogladiti psa (ili bilo koju drugu životinju) za kojeg nisi sigurna da li će te ugristi. želja za glađenjem je ljubav prema životinjama, prisutna jednako kao i strah od posljedica, no u nekim situacijama, ljubav je jača, i ti riskiraš
Joj molim te...pa čovjek mora imati poštovanje prema sebi i prema drugome.
Možeš ti voljeti osobu koja te tuče?

Miješaš pojmove ljubavi sa nerazumnim ponašanjem. Pa ljubav nije blesavo ponašanje već odgovorno za obje strane, blesavo je stanje zaljubljenosti a ne ljubav.
Volim mačke ali mi nije palo na pamet da velike mačke dragam u Kruger nacionalnom parku.


Quote:
ne bih rekao također da je roditeljska ljubav uvjetovana ičim, pa tako ni strahom. a što se tiče zadnjeg dijela, s tim se mogu složiti. morao bih razmisliti malo više još o strahu, što on jest. znam da je strah i intuitivno ili svjesno upozorenje od opasnosti, ali ponekad i osjećaj koji nema svoj racionalni smisao. u neku ruku možemo reći da postoji dobar strah (upozoravajući) i loš strah (limitirajući, koji nas potiče na ne-djela)
Roditelji strepe nad djecom i otud strah da se mladuncu nešto ne dogodi. Ponekad je taj strah tako jak da blokira osjećaje kao što je to nježnost i pravednost. Bitno je da se djetetu nešto ne dogodi, a to što je klinac pod stalnom paskom i staklenim zvonom umjetnom zaštitopm jer ga NE možeš zašptiti od života, te da ta zaštitinička presija djeluje na njegovu psihu nema veze.

Prema tome gdje ima više straha manje ima mjesta za ljubav.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:40.