Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2017., 14:23   #21
Da obnovim temu.....(za početak; jako sam zadovoljan iskorištenjem tako male površine)

Ova gredica je tu drugu sezonu; ima više zemlje nego druga gredica. Na geotekstil sam stavio karton, ali ne vidim svrhu; uz krtičnjačku zemlju pomiješali smo 40 kila glistola (imamo u blizini proizvođača)....Staklo se koristilo za pokrov u vrrijeme proljetnog mraza.







Ovu godinu je supruga sijala tikvice, pa je popunila cijelu gredicu (bit će za sve susjede; prošle godine dva grma su nam bila previše. Ta gredica je pripremljena prošle jeseni i jako je plitka sa količinom zemlje; samo okolna zemlja sa livade koju su krtice izbacale i gnoj od proljetnih pilića. Okvir je od polutrule građevinske "fosne", a ispod je na malo prekopanu travu stavljen geotekstil.



__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2019., 06:51   #22
Vrtne gredice

Pošto ne vidim temu za iste, pravim novu.

Planiram napraviti uzdignute gredic eu bašči za neke stvari.

Htio bih koristiti jelove fosne. Relativno su jeftine, i trebale bi nekoliko godina izdržati, što mi je ok, ne očekujem da budu u tip top stanju za 10 godina.

Ali, čime ih malo zaštiti iiti impregnirati?

Naišao sam na savjet da koristim laneno ulje, ali navodno ima više vrsta, neko "kuhano" (doslovan prijevod sa eng) i neko sa nekim otrovnim dodacima. Naravno, htio bih neotrovno
Ne znam kako znati koje je koje?

Ili ima neka druga opcija?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2019., 13:39   #23
Fosne prvo premaži drvocidom, dva tri puta i ostavi da se dobro posuši. Nakon toga laneno ulje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2019., 18:36   #24
Hvala!
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 09:33   #25
Dodatno pitanje..

Pravim i jednu dekorativnu takvu uzdignutu gredicu, za začinsko boilje većinom, par cvjetova i sl..
Planiram ju barem 50-75cm visine, dakle 2-3 daske/fosne.

Da li bi bilo dobro obložiti sa najlonom iznutra sa strana?

U jednu ruku, neće daska dobivati vlagu iz zemlje, a u drugu ruku voda koja dođe bi mogla biti zarobljena između najlona i daske. A opet, daska ima prema van da se suši.

Također ako je najlon, mogu malo daske odmaknuti, 2-3cm, ljepše izgleda.

Ili, ne mora bit najlon, mogao bih neku krutu plastiku/pleksiglas staviti, pa malo i odmaknuti od daske?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 11:49   #26
Moraš staviti obavezno najlon, bilo da je niska ili vosoka gredica. On zadržava vlagu u zemlji, pogotovo ako su visoke gredice, to bi uvijek bilo suho.
I kad se radi od betonskih rubnjaka stavi se najlon.

Treba kvalitetniji najlon, jer popuca. Ja sam znala stavljati najlon od velikih vreća za zemlju (80 l), on je jako otporan. Može čepičasta folija u graditeljstvu ili ona za jezerca. Staviš što je najjeftinje.
I ne neće ti se zadržavati voda između daske i najlona.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2019., 11:51   #27
Hvala, budem pogledao kakve folije ima. Pošto mi treba mala količina, cijena ni nije bitna, samo naći nešto deblje.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 09:09   #28
Da li treba obavezno staviti geotekstil ispod gredice?
Radim jednu na zemlji cca 50cm visoku?

Poslano sa mog SGP712 koristeći Tapatalk
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 10:57   #29
Ja ne prakticiram foliju; zato što je ona kod mene najprimamljivija za puževe; tako se lijepo lijepe i skližu po njoj...

Što se tiče zaštite drveta; večina savjetuje ne farbati; odnosno ; ako se to radi; onda nešto na biljnoj bazi; zbog prelaska otrova u zemlju.

Ja obvezatno dole geotekstil, na to karton, pa na to zemlju; barem 30% glistola....

ps. neke slike postoje na blogu
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 11:40   #30
Misliš da se puževi zavuku između? Jer foliju pritišće zemlja odmah uz drvo?
Ja sam napravio nekoliko drvenih plantera od starih daščica na mjeru po plastičnim dugim saksijama, i nisam nikada primjetio puževe, a napravio sam i nekoliko sa najlonom sličnih dimenzija, i nisam nikada vidio puža tu :/

Geotekstil ide zbog štetočina isto, ili zbog korova? Ali onda ni gliste ne mogu proći, neznam koliko to utječe, da rahle tlo?
Ako je zbog korova, ja svaku travčicu plijevim, nije mi to nikakav problem na površinu koju imamo.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 12:07   #31
evo; lijepo objašnjeno
http://www.glas-slavonije.hr/253266/...uspjesan-uzgoj
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 14:07   #32
Korištenje plastične folije na visokoj gredici ne dolazi u obzir. Prvo, plastika je, ne razgrađuje se, zagađuje okolinu. Drugo, nije porozna, ukoliko se ne probuši u zemlji se zadržava vlaga a korijen biljaka ne diše.
Drvo zaštiti lanenim uljem ili nekom lazurom na vodenoj bazi.
Čak nema potrebe koristiti geotekstil.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2019., 17:21   #33
To za foliju mi je zapravo za "planter", iliti "saksiju". Pravim jednu od ~3m dužine, ~40cm široku, za cvijeće i trajnice, začinsko bilje i sl u svom "zen" mjestu u vrtu.
Povišene gredice baš u vrtu svakako ne planiram stavljati foliju, a geotekstil moram još vidjeti, ali nevjerujem. Kako vidim i na linku koji je bob stavio, kaže ako se sadi povrće da se ne stavlja geotekstil, jer ima dublje korijenje.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2019., 07:02   #34
Da se još nadovežem..

Napola sam već napravio jednu gredicu 3m x 0.5m, koja je dekaoravne namjene, tj, za začinsko bolje i malo cvijeća u zoni vrta za opuštanje, kafenisanje i to
E sad me zanima da li je bolje da je u doticaju sa zemljom, da mogu gliste prolaziti i ulaziti unutra, ili da ju napravim kao saksiju, podignutu od zemlje?

Jedna od stvari koja mi je pala na pamet je recimo smrzavanje preko zime. Pošto će unutra biti trajnice (origano, peršini neki, mažuran i sl.), ako odgnem, sigurno će smrznuti preko zime? Dok ako je na zemlji, možda neće, ako prekrijem samo?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2019., 15:28   #35
Pozdrav,
Zanima me ima li itko iskustva sa povišenim gredicama na terasama? Konkretno, gredice su stavljene na podne pločice i nisu još ispunjene jer istražujemo kako riješiti drenažu i otjecanje vode? Ima li tko kakav savjet ili je već radio isti projekt pa da udijeli koju dobru riječ..Hvala
Sanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2019., 18:36   #36
Za terasu napraviš samo fasadu od drveta npr po dimenzijama neke velike tegle one dugačke. I napraviš dno na koje staviš to, zajedno sa tanjurom.
Ili i obložiš sa najlonom gredicu, a dole ugradiš tanjur.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2020., 12:51   #37
Pozdrav,
zanima me vezano za uzdignute gredice,da li je potrebno da teren gdje će biti gredica bude ravan ? Imam dio zemlje koja je ravna a dio koji se lagano diže tj postoji strmina,gredice bih htio raditi na cijelom dijelu terena. Da li je moguće raditi na blagoj strmini i da li postoje neke posebne zakonitosti prilikom gradnje gredice u takvim uvjetima ?
Hvala
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2020., 15:02   #38
Pa samo napraviš da je gredica ravna, nebitno kakav je teren.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2020., 21:35   #39
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Pa samo napraviš da je gredica ravna, nebitno kakav je teren.
Ok,hvala
Prvi put se susrećem s tim pa nisam znao.
skyon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2020., 22:57   #40
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
Ok,hvala

Prvi put se susrećem s tim pa nisam znao.
Pa nešto kao ona rižina polja, terase. Tako bi ti ispalo.

A možda mogu i pod kutem za neke biljke, nemam pojma. Krompir možda
Ali neće ličiti na ništa..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.