Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2017., 07:44   #181
Na pjeskovitom tlu malo toga može rasti. Postoji način da se i pjeskovito tlo napravi plodnim i povoljnim za biljke ali proces je dugotrajan i skup.

Tisu možeš rzmnožiti sjemenom no taj je postupak dugotrajan. Brže je reznicom. U proljeće odreži nekoliko grana dužine 20 d0 25 cm, ukloni iglice so polovice reznice i utakni je u posudu sa finim supstratom (Klasman, Stender). Posudu s reznicama držati u hladu i redovito održavati valžnost supstrata. Dobro je preko ljeta breznice vlažiti prskalicom. Do jeseni reznice bi se trebale ukorijeniti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 19:55   #182
Hvala na odgovoru.

Upravo tako proces je dugotrajan i skup. Zato crnci u Africi bace motiku i legnu pod drvo.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 15:02   #183
Svako koliko vremena treba zalijevati tuje koje su posađene u vazu?

Pretpostavljam da se sada kad su tek posađene treba češće zalijevati, ali kako zalijevati kad se prime i također, kako zalijevati u ljetnom i zimskom periodu?

Tuje su visoke 170 cm, a u vazi sam postavio slijedeće slojeve: zemlja (najveći sloj), riječni pijesak, sitno kamenje, krupno kamenje.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 20:13   #184
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Svako koliko vremena treba zalijevati tuje koje su posađene u vazu?

Pretpostavljam da se sada kad su tek posađene treba češće zalijevati, ali kako zalijevati kad se prime i također, kako zalijevati u ljetnom i zimskom periodu?

Tuje su visoke 170 cm, a u vazi sam postavio slijedeće slojeve: zemlja (najveći sloj), riječni pijesak, sitno kamenje, krupno kamenje.
Ima rupa na dnu posude?
Zalijvaš kad je zemlja u loncu suha, probaj s prstom. Najbolje je stalno je održavati vlažnom.
Ljeti treba više zalijevati, dva - tri puta tjedno, po potrebi i lešće. Zimi tek toliko da se zemlja ne osuši.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 10:32   #185
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ima rupa na dnu posude?
Zalijvaš kad je zemlja u loncu suha, probaj s prstom. Najbolje je stalno je održavati vlažnom.
Ljeti treba više zalijevati, dva - tri puta tjedno, po potrebi i lešće. Zimi tek toliko da se zemlja ne osuši.
Hvala na odgovoru.

Svaka vaza ima po 6 rupa na dnu.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 14:29   #186
Sušenje Tuja

Potštovani, prije odprilike 40-tak sam kupio 50 komada tuja visine od 80 do 120 cm. U zadnji 15-20 tak dana su mi se poečele sušiti pojedine grane.
Sadio sam u kanal 40x40, prilikom sadnje sam dodavao zemlju za cvijeće..
Molim savjete.


http://imgur.com/a/jVlmP

http://imgur.com/a/goSgd

http://imgur.com/a/IAsiF

http://imgur.com/a/YLoFw

Hvala
zik@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 21:19   #187
Moguće je da su tuje jednostavno preosjetljive, nemaju tretman kao u rasadniku.
Druga je mogućnost da su ih napali mineri ili potkornjaci.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 07:56   #188
Hvala na odgovoru. Što bih trebao učiniti da ih zaštitim od minera?
zik@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 08:09   #189
Insekticid na bazi aktivnih tvari imidakloprid i tiametoksam.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 17:37   #190
Ok, kad to nabavim, koliko da špricam, mislim na količinu i da li će im štetit ukoliko nisu mineri?
LP
zik@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 09:56   #191
Quote:
zik@ kaže: Pogledaj post
Ok, kad to nabavim, koliko da špricam, mislim na količinu i da li će im štetit ukoliko nisu mineri?
LP
Kad to nabaviš samo se drži uputa za upotrebu.
Uništiti će minere i kornjaše.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:39   #192
Mogu li se tuje i cempresi presadivati? Imam jednu visine metar i pol, i jedan cempres koji bi trebalo presaditi u drugi dio vrta.
Na ovom mjestu su vec dugo i sigurno imaju duboko korijenje i zbog toga se bojim da mi se na novom nece primiti.
Kakva su vasa iskustva
betty boop 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 21:41   #193
Mogu. Ali do jeseni ništa od presađivanja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 22:34   #194
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Mogu. Ali do jeseni ništa od presađivanja.
Da tako sam i planirala negdje oko 10 mjeseca ih presadit.Pripremit cu dovoljno velike rupe pa cemo vidjet. Bilo bi mi zao da uvenu ali moram ih maknut sa dosadasnjeg mjesta.
Moji susjedi su u rano proljece cempres presadili, nazalost sav se sasusio
Nadam se da bum imala vise srece
betty boop 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 12:01   #195
Quote:
betty boop 1 kaže: Pogledaj post
Mogu li se tuje i cempresi presadivati? Imam jednu visine metar i pol, i jedan cempres koji bi trebalo presaditi u drugi dio vrta.
Na ovom mjestu su vec dugo i sigurno imaju duboko korijenje i zbog toga se bojim da mi se na novom nece primiti.
Kakva su vasa iskustva
Evo i ja imam sličan problem. Imam "živu ogradu" od tuja mislim da su stare jedno 9-10 godina (visina je nešto preko 2 m) i sad ih jedno 4-5 trebam premjestiti (pomicanje ulaznih vrata u dvorište). Kako to odraditi (i da li je moguće), a da tuje prežive?
BundyR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 14:08   #196
Quote:
BundyR kaže: Pogledaj post
Evo i ja imam sličan problem. Imam "živu ogradu" od tuja mislim da su stare jedno 9-10 godina (visina je nešto preko 2 m) i sad ih jedno 4-5 trebam premjestiti (pomicanje ulaznih vrata u dvorište). Kako to odraditi (i da li je moguće), a da tuje prežive?
Moguće je. Nešto je kompliciranije ali vrijedi pokušati.

Presađivanje počinje kopanjem kružnog jarka oko korijena toliko duboko koliko sežu u dubinu njegovi najdulji ogranci. Vrlo je važno odrediti udaljenost jarka od podnožja stabla, jer kopanjem korijena nesmije se oštetiti korijen. Kako bi znali dokle se prostire korijen, treba se držati pravila koliko se u širinu rasprostire krošnja toliko je širok i korijen. Jarak se znači kopa ne mjestu gdje završava krošnja, no dodajte barem 20 cm kako bi bili sigurniji da će korijenje ostati neoštećeno.
Dubina jarka određuje se prema krajnjim dijelovima korijenja koji će prilikom kopanja izviriti iz zemlje. Nakon kopanja, jarak se puni vodom i ostavi se da tlo upije. Zalijevanje treba ponoviti nekoliko puta, sve dok zemlja ne postane vlažna i mekana. Sada se pomoću jake lopate odvaja korijenova bala sa zemljom od podloge.
Ako je krošnja široka, moguće je povezati grane, lagano ih savijajući prema sredini. Mogu se savijati sve dok ne počnu pružati otpor. Ovo se izvodi polagano kako bi se izbjegli lomovi grana. Još je bolje ako se oko cijele krošnje omota ogrtač, naročito ako se radi o crnogorici. Ogrtač se preporučuje kod bilja koje ima jako razvijenu krošnju i onoga koje se prevozi.
Nova jama za sadnjutreba biti znatno veća nego što je korijenova bala izvađene biljke. Na dno jame stavlja se sloj fine vrtne zemlje uz dodatak zrelog stajskog gnoja ili komposta. Na sredinu se postavlja biljka i učvrsti se u uspravan položaj. Nakon toga se u jamu nalije voda i ostavi se da je zemlja upije, a to se provodi još jednom ili dva puta. Ovo zalijevanje pomaže da se učvrsti korijen i biljka stabilnije smjesti. Na kraju se praznina oko korijenove bale popuni plodnom vrtnom zemljom i napravi humak nešto viši od okolnog tla. Ogrtač ili konop kojim su vezane grane može se ukloniti.
Kako bi se smanjilo isparavanje vode nakon presađivanja, smanjuje se lisna površina presađene biljke. Listopadnom drveću odreže se trećina svih grana. Ovaj postupak ne provodi se kod crnogoričnog bilja!
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 15:14   #197
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Moguće je. Nešto je kompliciranije ali vrijedi pokušati.

Presađivanje počinje kopanjem kružnog jarka oko korijena toliko duboko koliko sežu u dubinu njegovi najdulji ogranci. Vrlo je važno odrediti udaljenost jarka od podnožja stabla, jer kopanjem korijena nesmije se oštetiti korijen. Kako bi znali dokle se prostire korijen, treba se držati pravila koliko se u širinu rasprostire krošnja toliko je širok i korijen. Jarak se znači kopa ne mjestu gdje završava krošnja, no dodajte barem 20 cm kako bi bili sigurniji da će korijenje ostati neoštećeno.
Dubina jarka određuje se prema krajnjim dijelovima korijenja koji će prilikom kopanja izviriti iz zemlje. Nakon kopanja, jarak se puni vodom i ostavi se da tlo upije. Zalijevanje treba ponoviti nekoliko puta, sve dok zemlja ne postane vlažna i mekana. Sada se pomoću jake lopate odvaja korijenova bala sa zemljom od podloge.
Ako je krošnja široka, moguće je povezati grane, lagano ih savijajući prema sredini. Mogu se savijati sve dok ne počnu pružati otpor. Ovo se izvodi polagano kako bi se izbjegli lomovi grana. Još je bolje ako se oko cijele krošnje omota ogrtač, naročito ako se radi o crnogorici. Ogrtač se preporučuje kod bilja koje ima jako razvijenu krošnju i onoga koje se prevozi.
Nova jama za sadnjutreba biti znatno veća nego što je korijenova bala izvađene biljke. Na dno jame stavlja se sloj fine vrtne zemlje uz dodatak zrelog stajskog gnoja ili komposta. Na sredinu se postavlja biljka i učvrsti se u uspravan položaj. Nakon toga se u jamu nalije voda i ostavi se da je zemlja upije, a to se provodi još jednom ili dva puta. Ovo zalijevanje pomaže da se učvrsti korijen i biljka stabilnije smjesti. Na kraju se praznina oko korijenove bale popuni plodnom vrtnom zemljom i napravi humak nešto viši od okolnog tla. Ogrtač ili konop kojim su vezane grane može se ukloniti.
Kako bi se smanjilo isparavanje vode nakon presađivanja, smanjuje se lisna površina presađene biljke. Listopadnom drveću odreže se trećina svih grana. Ovaj postupak ne provodi se kod crnogoričnog bilja!
Hvala probat ću tako.
BundyR is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 08:55   #198
prije 3-4 godine posadio sam 5 komada tuja (malih) da napravim do susjeda ogradu, sada su cca 1,5 m visoke i na jednoj se samo jedna glavna grana koja ide od dna počela sušiti, Onako blijedo žuti?

Ne održavam ih, rastu u dosta velikom hladu, nisu izložene pretjeranom suncu.

Razgovarao sam sa kolegom koji radi u polj. apoteci, kaže "odsjeci je nema pomoći, prije 10 godina napala ih je neka bolest i nema pravila, kad krene sve požute za godinu dvije...

Uglavnom sjećam se tih godina kad su gotovo svi poznanici i prijatelji imali problema i da su te tuje masovno žutjele.

Jel se našao lijek za to, insekticid, uzrok, već što da preventivno pošpricam te svoje, bar jednom godišnje ?
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 09:38   #199
Quote:
VW BUG kaže: Pogledaj post
prije 3-4 godine posadio sam 5 komada tuja (malih) da napravim do susjeda ogradu, sada su cca 1,5 m visoke i na jednoj se samo jedna glavna grana koja ide od dna počela sušiti, Onako blijedo žuti?

Ne održavam ih, rastu u dosta velikom hladu, nisu izložene pretjeranom suncu.

Razgovarao sam sa kolegom koji radi u polj. apoteci, kaže "odsjeci je nema pomoći, prije 10 godina napala ih je neka bolest i nema pravila, kad krene sve požute za godinu dvije...

Uglavnom sjećam se tih godina kad su gotovo svi poznanici i prijatelji imali problema i da su te tuje masovno žutjele.

Jel se našao lijek za to, insekticid, uzrok, već što da preventivno pošpricam te svoje, bar jednom godišnje ?
Jedini lijek je pila.
Ne postoji preventiva.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2018., 22:15   #200
Biljka112 postoji li opasnost temeljima kuće od tuja? Ako je recimo prva udaljna najmanje 3 metra?
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.