Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2014., 13:08   #101
Quote:
raspa kaže: Pogledaj post
http://www.igreklik.com/slike/viewer...4920837644.jpg
Molio bih vas ako netko zna koja je ovo vrsta grožđa ,datum kada sam uslikao grozd je 18.7.2014.Unaprijed hvala.
Kardinal?
Lyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 15:59   #102
Quote:
IVeK86 kaže: Pogledaj post
inače, mislim da se za osobne potrebe slobodno može saditi...jedino ne smiješ etiketirati vino i službeno ga prodavati...

ako ti trebau, mogu ti ja osobno dati "ključiće" izabele ili seksarde (puno aromatičnijeg okusa)...posadiš i raste...

Ako ponuda za ključiće još vrijedi da li bih mogla zamoliti za nekoliko komada Seksardi? Hvala puno
barbara17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 11:37   #103
Trebao bi malu pomoć, pošto smo naslijedili vinograd pokusavamo nesto obradivati. Sorta je uglavnom Noja ili Tudum kako je već zovu u narodu. Vinogradi su dosta stari, i najverojatnije i bolesni i trebalo bi dosta toga pocijepati, a i prinos nije bas neki. Međutim pošto ova sorta nezahjteva skoro nikakvo špricanje, meni se baš sviđa, što manje kemije to bolje, plus pošto vinograd nije nadomak ruke ne zahtjevaju takvu intezivnu brigu oko njega...Prošle godine kad je godina za vinovu lozu bila super, vino je bilo odlicno koje je dobiveno iz te sorte. Al sad smo u dilemi dali sve pocijepati, ili ostaviti zdrave trsove, i posaditi još. No kolko znam noje nema za kupiti, ako sam u krivu ispravite me? Pa me zanima kako dobiti sadnice i u koje vrijeme godine da ih radim? Da li ih mogu staviti u tegle pa poslije zasaditi? I u koje vrijeme godine trebam sadnice posaditi u vindograd. Evo oko toga bas nemam iskustva pa bih molio pomoc
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 12:07   #104
Quote:
Gigi06 kaže: Pogledaj post
Trebao bi malu pomoć, pošto smo naslijedili vinograd pokusavamo nesto obradivati. Sorta je uglavnom Noja ili Tudum kako je već zovu u narodu. Vinogradi su dosta stari, i najverojatnije i bolesni i trebalo bi dosta toga pocijepati, a i prinos nije bas neki. Međutim pošto ova sorta nezahjteva skoro nikakvo špricanje, meni se baš sviđa, što manje kemije to bolje, plus pošto vinograd nije nadomak ruke ne zahtjevaju takvu intezivnu brigu oko njega...Prošle godine kad je godina za vinovu lozu bila super, vino je bilo odlicno koje je dobiveno iz te sorte. Al sad smo u dilemi dali sve pocijepati, ili ostaviti zdrave trsove, i posaditi još. No kolko znam noje nema za kupiti, ako sam u krivu ispravite me? Pa me zanima kako dobiti sadnice i u koje vrijeme godine da ih radim? Da li ih mogu staviti u tegle pa poslije zasaditi? I u koje vrijeme godine trebam sadnice posaditi u vindograd. Evo oko toga bas nemam iskustva pa bih molio pomoc
Ta sorta ti je zabranjena u Hrvatskoj a vino opasno po život....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 12:17   #105
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ta sorta ti je zabranjena u Hrvatskoj a vino opasno po život....
Kako opasno po zivot kad ih ljudi piju godinama??
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 17:54   #106
Quote:
Gigi06 kaže: Pogledaj post
Kako opasno po zivot kad ih ljudi piju godinama??
Ko pije vino od nohe, ni največi pijanci u Zagorju više to ne piju.
“Direktor” najopasniji

Posebno su neugodna alkoholna pića koja sadrže više metanola, a naročito nezgodan može biti poznati “direktor”.

– Takvo vino može biti vrlo opasno, može čak izazvati akutno zatajenje bubrega, sljepoću, pa čak i smrtni ishod – kaže prof. dr. Buljan.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 19:58   #107
Koka36, daj nemoj svaštarije pisati. Sađenje vinograda tzv. direktno rodnim hibridima ( noah, izabela , seksarda ) nije zabranjeno kao ni proizvodnja vina.
Nije dopušteno takvo vino stavljati u promet.
Ponajveći razlog nešto povišenog udjela metilnog alkohola u vinu od tuduma je nekad tradicionalna maceracija masulja iz kojeg nisu odstranjene peteljke. One su glavni krivac.
Danas je vrlo jednostavno uz pomoć muljače koja odvaja peteljke dobiti masulj koji u finalnom proizvodu neće dati ništa više povišen metanol u odnosu na npr. traminac ( u kojem ga isto ima nešto više od prosjeka ).
Svako alkoholno piće štetno je ako se ne pazi na mjeru.

Dobrobit nešpricanog grožđa i neškodljivost svih proizvoda od njega je nemjerljiva s štetnošću ostataka fungicida i ostalih otrova kojima se prska cijepljeni vinograd. Ove se godine u kontinentalnim vinogradima prskalo i do 12 puta.



I sam imam nasad seksarde, nekad sam redovito radio vino a danas zbog manje čokota radim samo pekmez ( izuzetan za palačinke).
Vino sam radio maceracijom bez peteljki, lijepe tamnocrvene boje i sasvim dobrog okusa.
Posebno je dobra bila rakija od tog vina uz obavezno odvajanje prve frakcije pri pečenju.

U Austriji i Italiji je pod određenim uvjetima dozvoljeno stavljnje u promet vina od dir. rod. hibrida.

ps. bolje se drži pčelarstva...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 20:45   #108
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Koka36, daj nemoj svaštarije pisati. Sađenje vinograda tzv. direktno rodnim hibridima ( noah, izabela , seksarda ) nije zabranjeno kao ni proizvodnja vina.
Nije dopušteno takvo vino stavljati u promet.
Ponajveći razlog nešto povišenog udjela metilnog alkohola u vinu od tuduma je nekad tradicionalna maceracija masulja iz kojeg nisu odstranjene peteljke. One su glavni krivac.
Danas je vrlo jednostavno uz pomoć muljače koja odvaja peteljke dobiti masulj koji u finalnom proizvodu neće dati ništa više povišen metanol u odnosu na npr. traminac ( u kojem ga isto ima nešto više od prosjeka ).
Svako alkoholno piće štetno je ako se ne pazi na mjeru.

Dobrobit nešpricanog grožđa i neškodljivost svih proizvoda od njega je nemjerljiva s štetnošću ostataka fungicida i ostalih otrova kojima se prska cijepljeni vinograd. Ove se godine u kontinentalnim vinogradima prskalo i do 12 puta.



I sam imam nasad seksarde, nekad sam redovito radio vino a danas zbog manje čokota radim samo pekmez ( izuzetan za palačinke).
Vino sam radio maceracijom bez peteljki, lijepe tamnocrvene boje i sasvim dobrog okusa.
Posebno je dobra bila rakija od tog vina uz obavezno odvajanje prve frakcije pri pečenju.

U Austriji i Italiji je pod određenim uvjetima dozvoljeno stavljnje u promet vina od dir. rod. hibrida.

ps. bolje se drži pčelarstva...
Kažeš nije zabranjeno a onda napišeš da je zabranjeno... Koja svrha sadnje nečega šta se nesmije koristiti...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 20:57   #109
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Kažeš nije zabranjeno a onda napišeš da je zabranjeno... Koja svrha sadnje nečega šta se nesmije koristiti...
Daj još jednom pročitaj moj post. Isključivo je zabranjeno stavljanje vina u promet.
O razlozima zašto je i danas tako unatoč primjerima iz spomenutih država bi se dalo razgovarati.
Osobno se uopće ne osjećam zakinut zbog toga što ne bih mogao tržiti svoje vino. Ionako sve grožđe pojedem ili ide u pekmez.
Takav je proizvod zdrav i može se nazvati ekološkim.
Jednako se tako može raditi i pasterizirani sok (mošt) a posebno je dobra štrudla s grožđem.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 21:07   #110
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Koka36, daj nemoj svaštarije pisati. Sađenje vinograda tzv. direktno rodnim hibridima ( noah, izabela , seksarda ) nije zabranjeno kao ni proizvodnja vina.
Nije dopušteno takvo vino stavljati u promet.
Ponajveći razlog nešto povišenog udjela metilnog alkohola u vinu od tuduma je nekad tradicionalna maceracija masulja iz kojeg nisu odstranjene peteljke. One su glavni krivac.
Danas je vrlo jednostavno uz pomoć muljače koja odvaja peteljke dobiti masulj koji u finalnom proizvodu neće dati ništa više povišen metanol u odnosu na npr. traminac ( u kojem ga isto ima nešto više od prosjeka ).
Svako alkoholno piće štetno je ako se ne pazi na mjeru.

Dobrobit nešpricanog grožđa i neškodljivost svih proizvoda od njega je nemjerljiva s štetnošću ostataka fungicida i ostalih otrova kojima se prska cijepljeni vinograd. Ove se godine u kontinentalnim vinogradima prskalo i do 12 puta.



I sam imam nasad seksarde, nekad sam redovito radio vino a danas zbog manje čokota radim samo pekmez ( izuzetan za palačinke).
Vino sam radio maceracijom bez peteljki, lijepe tamnocrvene boje i sasvim dobrog okusa.
Posebno je dobra bila rakija od tog vina uz obavezno odvajanje prve frakcije pri pečenju.

U Austriji i Italiji je pod određenim uvjetima dozvoljeno stavljnje u promet vina od dir. rod. hibrida.

ps. bolje se drži pčelarstva...
Hej...hvala ti na savjetu...ovo za peteljke nisam znao...prosle godine sam ih uglavnom pokupuo kolko sam ih vidio...nema mi puno smisla to obradivat jer je velika povrsina ako ne posadim jos trsova...bijelo vino mi je prioritet iako seksarde cak ima i vise...prefino je njezino grozde...

Poslano s mobilnog aparata.....
Gigi06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 15:55   #111
može li mi netko dati informaciju - do kojeg mjeseca opada žuto lišće s vinove loze?
mrvica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 17:37   #112
Pitanjce za znalce.

Imam u vrtlu par čokota bjelog grožđa, mislim da je Afus Ali.
Problem je u tome šta on pušta jako duge grane.
Pitanje je, dali se smije kidati te grane pošto grožđe bude samo na samim početcima.
Ne mislim da se granje sasvim skine već samo da ih zaustavim na neku razumnu dužinu.

Hvala pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 22:28   #113
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Pitanjce za znalce.

Imam u vrtlu par čokota bjelog grožđa, mislim da je Afus Ali.
Problem je u tome šta on pušta jako duge grane.
Pitanje je, dali se smije kidati te grane pošto grožđe bude samo na samim početcima.
Ne mislim da se granje sasvim skine već samo da ih zaustavim na neku razumnu dužinu.

Hvala pozdrav
Za pinciranje je kasno.
Sada možeš zalamati zaperke a u kolovozu obaviti vršikanje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 18:33   #114
Mladice loze se rezu krajem lipnja, pocetkom srpnja na visini 180-200cm da se sprijeci njihov daljnji rast. Takodjer se trgaju zaperki, priperki, pazuhice (3 naziva za istu stvar, male grane koje rastu iz glavnih bocno) u umjerenoj mjeri.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 12:59   #115
Brajda

Spremam se napraviti pred kućom brajdu dužine neki 6 metara. Za sada samo na jednoj strani , ono kao obrnuto slovo L . Zanima me na koliko razmaka mogu staviti stupove (cijevi) tj. koliko ih trebam i koju cijev 4x4 ili treba veća ?
bego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 19:40   #116
Da li mogu reznice da se uzimaju i u listopadu ,procitao sam na nekom forumu da mogu ?? Zanima me vase misljenje ?
__________________
Kakvi anonimni alkoholicari,valjda znam ko su mi prijatelji
bloodboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 21:28   #117
vinovaloza

http://vinovaloza.com/index.php/2018/01/03/
Cezarich is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 21:29   #118
pogledati i ovdje:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=754781
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2019., 13:19   #119
Što je ona zelena bojakojom su premazane kupljene sadnice vinove loze i čemu služi ?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2019., 16:40   #120
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
Što je ona zelena bojakojom su premazane kupljene sadnice vinove loze i čemu služi ?
Parafinska zaštita.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:39.