Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2017., 12:25   #261
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
Ako vise djelatnika putuje na sluzbeni put privatnim automobilom,trebam li svakom djelatniku napraviti putni nalog?
Da, svaki ima svoj putni nalog. Onaj čijim automobilom idu, piše na svoj i kilometražu i potražuje 2,00 kn/km, cestarine i ostalo što je sam platio. Ostali pišu dnevnice i eventualno noćenje ako su sami plaćali. Ja im sugeriram da za prijevoz stave u napomenu nešto tipa: "vozio kolega XY, veza putni nalog br. N"

Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
Takodjer me zanima ako neki seminar traje 3 dana,a djelatnik u mjestu u kojem se odrzava nece imati smjestaj,vec ce putovati svaki dan,trebam napraviti 3 putna naloga ili jedan?
Da, ponovno više naloga. Jer svaki dan ide iz mjesta rada u neko drugo mjesto i vraća se nazad te ima u skladu s tim drugačije putne troškove nego da je boravio u komadu tamo, a i za svaku eventualnu dnevnicu treba gledati onda kad je krenuo i kad se vratio.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 13:42   #262
Imam zaposlenog vozača kamiona koji dio mjeseca radi kao vozač a dio kao skladištar. Za sate provedene u kamionu obračunava mu se beneficirani staž.
Uglavnom je to neka polovica sati od mjesečnog fonda. Svaki puta kada pređe 8 sati na putu dobije dnevnicu. On tvrdi da tada mora dobiti plaćene i prekovremene sate, a ne samo dnevnicu. Kako vi to radite?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 17:12   #263
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Imam zaposlenog vozača kamiona koji dio mjeseca radi kao vozač a dio kao skladištar. Za sate provedene u kamionu obračunava mu se beneficirani staž.
Uglavnom je to neka polovica sati od mjesečnog fonda. Svaki puta kada pređe 8 sati na putu dobije dnevnicu. On tvrdi da tada mora dobiti plaćene i prekovremene sate, a ne samo dnevnicu. Kako vi to radite?
mi vozaču ako je duže od 8h na putu ne dajemo dnevnicu, iako su kod nas takve situacije vrlo rijetke

imamo klauzulu u ugovoru o radu da će se za sate odrađene u hitnim intervencijama (pomoć na cesti) izvršiti preraspodjela u toku mjeseca a ukoliko to ne bude moguće ti će se sati platiti kao prekovremeni rad
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 08:56   #264
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
mi vozaču ako je duže od 8h na putu ne dajemo dnevnicu, iako su kod nas takve situacije vrlo rijetke

imamo klauzulu u ugovoru o radu da će se za sate odrađene u hitnim intervencijama (pomoć na cesti) izvršiti preraspodjela u toku mjeseca a ukoliko to ne bude moguće ti će se sati platiti kao prekovremeni rad
On nije samo vozač. Neke dane je u skladištu, a neke vozi. Nema mi logike da dobije i dnevnicu i prekovremene. Neznam šta je ispravnije.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 15:57   #265
Dnevnica je jedno, a prekovremni rad drugo.
Naravno, da radniku treba platiti prekovremene sate. Dnevnica mu je za pokrivanje povećanih troškova koje ima na putu (hrana, piće i slično).
Za to radnik nije dužan predočiti račune.

Ako je radnik bio na putu npr. 10 sati, onda mu je 8 sati službeni put , 2 sata su mu prekovremena na službenom putu i ima pravo na dnevnicu za povećane troškove.
Ne može biti toliko na putu a da ništa ne pojede i ne popije . (za to služi dnevnica).

Ukoliko se radniku na službenom putu osigura prehrana (dakle poslodavac plati negdje ručak i večeru) , dnevnica se umanjuje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 17:56   #266
Ako je radnik bio na putu npr. 10 sati, onda mu je 8 sati službeni put , 2 sata su mu prekovremena na službenom putu i ima pravo na dnevnicu za povećane troškove.

Da li to znači da mu se uz dnevnicu plaćaju i dva sata prekovremenog?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 18:19   #267
Da. Prekovremeni se plaćaju za rad duži od redovnog (a ak je bio 10 sati na putu , onda su mu 2 prekovremena) , a dnevnica ide za povećane troškove na putu.
S tim da mu prekovremene moraš obračunati s plaćom jer je to rad. A dnevnicu možeš i koji dan kasnije... Jer dnevnica NIJE naknada za rad tj. dnevnica NIJE PLAĆA , to je naknada za POVEĆANI TROŠAK na putu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 10:22   #268
Hvala na pomoći Darsey i Vejanka.
Imam još jedan problem. Tjedni fond sati za vozače je 48, a za ostale radnike 40. Ako on radi pola u skladištu, a pola u kamionu kamo ga svrstati.
On u kamionu nikada ne pređe 48 sati tjedno. Niti kada mu se zbroji rad u skladištu i kamionu zajedno. Znači da nema pravo niti na prekovremene u kamionu ako je neki dan bio na putu 10 sati, a drugi dan 4 sata? Skroz sam zbunjena.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 17:28   #269
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Hvala na pomoći Darsey i Vejanka.
Imam još jedan problem. Tjedni fond sati za vozače je 48, a za ostale radnike 40. Ako on radi pola u skladištu, a pola u kamionu kamo ga svrstati.
On u kamionu nikada ne pređe 48 sati tjedno. Niti kada mu se zbroji rad u skladištu i kamionu zajedno. Znači da nema pravo niti na prekovremene u kamionu ako je neki dan bio na putu 10 sati, a drugi dan 4 sata? Skroz sam zbunjena.
Što mu stoji u ugovoru? Koji mu je raspored radnog vremena?
Jedan tjedan 48, drugi tjedan 40 ili kako?
Mora biti definirano ugovorom ili pravilnikom. Ne možeš ti izmišljati. Traži klijenta da ti to definira i da ti vodi (što je dužan po zakonu) evidenciju radnog vremena. I obračunavaj prema evidenciji. (To ti inspekcija rada prvo gleda, čisto da znaš). Drži se evidencije radnog vremena koju dobiješ.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 09:37   #270
U ugovoru piše da mobilni radnici rade 48 sati (prema zakonu o mobilnim radnicima), a svi ostali 40. On je mobilni radnik u djelu radnog vremena.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 10:40   #271
Vodi se evidencijom radnog vremena.
Moraju ti to dati. I onda obračunavaš onako kako tamo piše.
Nemam mobilne radnike pa nisam u toku s tim, al ja bih se držala evidencije.
Ak tamo piše da je npr. 80 sati vozio, a ostatak bio u skladištu , onda mu tako obračunaj plaću.
Program za obračun plaće ti tome mora biti prilagođen.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 09:42   #272
Nekako ću složiti. Hvala
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 08:47   #273
molim vas pomoć oko putnih naloga.
Riječ je prijevozničkom obrtu koji vozi turističke bus ture. Radno vrijeme mobilnih radnika je 48 sati prema Zakonu.
Primjer situacije:
dva vozača na putu u Italiju 4 dana, naprave 100eura cestarina, parkinga. Noćenje s doručkom za njih osigurava turistička agencija zajedno s grupom, ne plaća prijevoznički obrt.
Kako se ispunjava putni nalog?
4 dana talijanskih dnevnica (4x70eur= 280eur = 2.103kn)
Da li pišem i troškove cestarina, parkinga i klamam te račune uz putni nalog? Nisam sigurna jer u konačnici te troškove podmiruje turistička agencija a ne prijevoznički obrt. Dakle, prijevoznički obrt za te iste račune za cestarinu tereti agenciju kroz konačni račun za putovanje.
Zato mi nije baš jasno da li radnik tereti prijevoznički obrt, a onda obrt tereti agenciju ili
solucija 2= da samo isplatim troškove dnevnica vozačima a račune priklamam putnom nalogu kao dokaz da su oni bili tamo ali bez navođenja tog troška u putnom nalogu?
Ufff.... jesam ga zakomplicirala, ali stvarno trebam pomoć
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 19:06   #274
joppd i dnevnice

Obrtnik dohodas bio na putu u inozemstvu.Avio karte placene preko zira.Sad radi obracun putnog naloga.On ne bi isplacivao dnevnice jer sad nije pri lovi.Da li radim joppd za dnevnice s oznakom da nema isplate, pa opet novi joppd kad budu isplacene na tekuci ili gotovinski. Sta ako se isplate za 3,4 mj ili uopce ne/
txs
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 10:01   #275
Quote:
jmima kaže: Pogledaj post
Obrtnik dohodas bio na putu u inozemstvu.Avio karte placene preko zira.Sad radi obracun putnog naloga.On ne bi isplacivao dnevnice jer sad nije pri lovi.Da li radim joppd za dnevnice s oznakom da nema isplate, pa opet novi joppd kad budu isplacene na tekuci ili gotovinski. Sta ako se isplate za 3,4 mj ili uopce ne/
txs
JOPPD radiš kad bude isplata
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:07   #276
Pozdrav,
Imam pitanje u vezi dnevnica
Naime sljedeći tjedan idem na dva tjedna u drugi grad na službeno putovanje tj. obuku za posao
I rečeno mi je da će mi bit osiguran smještaj u hotelu i doručak, ali bez dnevnica.
Malo sam ostala u šoku jer sam u prošloj firmi dobivala dnevnice uvijek,
čak i kad se radilo o jednodnevnom putovanju bez noćenja.
Jel se itko razumije u ovo, gledam malo po internetu nisam naišla na ovakav slučaj
piccola is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 12:28   #277
Imam jedno pitanje oko obračuna dnevnice. Pravilnik je očito pisao netko tko ne zna algoritme, pa imamo:

19.
Dnevnice za službeno putovanje u tuzemstvu koje traje više od 12 sati dnevno i dnevnica za rad na terenu u tuzemstvu do 170,00 kuna

20.
Dnevnice za službeno putovanje u tuzemstvu koje traje više od 8 sati, a manje od 12 sati dnevno do 85,00 kuna

A što kad traje točno 12 sati? Nisam našao mišljenje Porezne (ako postoji super).
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2018., 13:56   #278
Pozdrav svima,

Interesira me postoji li mogucnost putnog naloga za direktora/vlasnika poduzeca koji studira izvanredno na fakultetu u drugom gradu. Dakle, voznja od 100km te putuje sa sluzbenim vozilom. Nisam mogao nigdje na internetu pronaci slican primjer. Hvala unaprijed!!
Dodge-167 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2018., 09:14   #279
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
A što kad traje točno 12 sati? Nisam našao mišljenje Porezne (ako postoji super).
Pola dnevnice. Moj je zadnji put trajao 12 sati i otkantali su me, rekli su mi da si drugi put pišm pet minuta ekstra.


Pitanje za znalce:

Mogu li spojiti privatno i poslovno putovanje i kako se u tom slučaju obračunava dnevnica/putni nalog? Naime, službeni put mi počinje nakon praznika (zapravo već zadnji dan praznika ), a ja bih igrom slučaja bila u istom gradu (druga država) i zaista ne vidim smisla u vraćanju u Zagreb...
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2018., 22:30   #280
Trebala bih malu pomoc, ako ima nekoga tko bi mi mogao odgovoriti. Vidim da se od 2016. g putni nalozi smiju isplacivati samo sa radnicima koji su bili na putu manje od ukupno mjesec dana. Sto u slucaju da je radnik proveo 6 mjeseci na radu izvan zemlje, ali je svaki mjesec dolazio kuci i radio na svom Hr radnom mjestu dan ili dva? Ima li on takodjer pravo na isplatu putnh troskova?
UlanBator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:12.