Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2017., 17:00   #21
@Horovathos i Hloyge, ovo nije topic za diskusije o Švicarskoj generalno. Pogotovo ne za isprazno prepucavanje. Pogotovo ne o sadašnjici.

Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
iz današnje kmečave perspektive
Nemojte koristiti ovakve uvredljive izraze! To "kmečanje" zbog "sitnica" se nekima, npr. meni, čini važnim i golemim povijesnim napretkom, pa me ovakvi posprdni komentari vrijeđaju. Eventualno neslaganje s nekom prevladavajućim svjetonazorskim stavovima, nekada pa čak i danas (ako je relevantno za temu diskusije), možete izraziti na nevrijeđajući i analitički način.

Quote:
Da, Zoki vodi nas tako si naočit!!
Pogotovo ovakvim ispadima nije mjesto ovdje! Valjda se referiraš na nekakvu staru političku svađu između vas dvojice, ali mi drugi to ne trebamo znati niti nas se tiče. Za to postoji pdf "Politika".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 17:09   #22
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Franko je u Spanjolskoj pobijedio antikriste, https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...5&postcount=75
Nije čudno da si ti bezrezervno na strani fašista u tom ratu (sebe su sami takvima zvali, a druga strana je bila anti-fašistička jer se borlia protiv fašista, jednostavno!), ali ovakve ispade mržnje sačuvaj za druga mjesta i prilike. -Drugi moderator ti je već dao kaznene bodove zbog koji si opet banan, a dodat ću i svoje. (Usput, u komentaru koji linkaš samo ponavljaš fašističku propagandu protiv španjolskih republikanaca od prije 80 godina).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 20:20   #23
Piše: "The weapons, from companies Mr. Cerutti identified as Oerlikon-Buhrle, Tavaro, Hispano-Suiza and Dixi, included antiaircraft guns, cannon, military precision instruments and ammunition."

Još tamo 1970.-tih bio je jedan dobar članak istraživačkog novinarstva kao su nacisti kupovali od njih protuzračne topove Oerlikon 20 mm ( slične onim trocijevnim što je imala JNA ), plaćali unaprijed u zlatu i kad je Njemačka kapitulirala bilo je još dosta isporuka koje još nisu bile poslate u Njemačku a bile su plaćene. Švicarci zadržali i topove i zlato.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 20:48   #24
Nisu postojale pravne prepreke da Svicarska prodaje oruzje Njemackoj.
Saveznici su to znali, ali ocigledno im je odgovaralo na Svicarska ostane neutralna.

Vjerovatno ni Svicarcima ni Njemcima nije odgovaralo da se sude oko neisporucene, a placene robe.
Prvi su zeljeli zadrzati sliku "neutralnosti", drugi se ne zele prisjecati na WW2.

JNA topovi su licencni 20 mm Hispano Suiza, ne Oerklion.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 22:37   #25
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Drugim rijecima, Svicarska je drzala Hitlera na zivotu. Bez nje bi bio u banani.
Ne baš da ga je držala na životu, al recimo da je znatno pridonosila njegovoj krvnoj slici usput jačajući i svoju.

Quote:
Nitko nije otvarao to pitanje od antihitlerovske koalicije u to doba? Antihitlerovci nisu nista ucinili po tome planu?
Naravno da jesu -činili su koliko god su mogli u datom trenutku (ili čak i nešto ispod toga)... npr. razlika je u tome što su mogli činiti dok je Švica do kapitulacije Iatlije 1943. bila čvrsto okružena silama osovine, i poslije dok su se trupe iskrcane na Siciliji i u Normandijii približavale njenim granicama. Naravno da se čitavo vrijeme ta zemlja držala oportunistički.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 22:44   #26
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Mislim da je riječ o travellersima njihovim , domicilna inačica Roma,
pretjerano kmečanje standardno , pokušaj brisanja nomadskog načina života i integracije, zvuči grubo iz današnje kmečave perspektive di je i život svakog kineskog psa vrijedan , no ništa posebno.
Baš i nije, radi se o navodno društveno neuspješnim stigmatiziranim domicilnim skupinama koje nisu ispunile očekivanja lagano nakazne zajednice koja se tebi toliko sviđa, ako je njihovo porijeklo uopće imalo bitno van poremećenih rasističkih standarda kojima ode pjevaš.
I svaki kineski pas je daleko vredniji od ovakvih sociopatskih opservacija, zapravo jako posebno ako ćemo gledati neku na jednom drugom polju stručnu perspektivu.



Quote:
Da, Zoki vodi nas tako si naočit!!
Mislim da si ovako bahat jer si ližeš dupe sa malo višim forumskim instancama od lokalne moderatorske. Na sramotu ovom forumu.

Zadnje uređivanje Hloyge : 30.12.2017. at 23:13.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 22:57   #27
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
@Horovathos i Hloyge, ovo nije topic za diskusije o Švicarskoj generalno. Pogotovo ne za isprazno prepucavanje. Pogotovo ne o sadašnjici.



Nemojte koristiti ovakve uvredljive izraze! To "kmečanje" zbog "sitnica" se nekima, npr. meni, čini važnim i golemim povijesnim napretkom, pa me ovakvi posprdni komentari vrijeđaju. Eventualno neslaganje s nekom prevladavajućim svjetonazorskim stavovima, nekada pa čak i danas (ako je relevantno za temu diskusije), možete izraziti na nevrijeđajući i analitički način.
Ako sam dobro shvatio, u pravilima piše da nije dopušteno odgovarati jedino na nekartonirane postove.
Nekak mi svih ovih godina nisi djelovao kao neko ko nemre naći svoja jajčeka, pardn maj frenč. Šta se sad promijenilo?
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 30.12.2017., 23:04   #28
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Piše: "The weapons, from companies Mr. Cerutti identified as Oerlikon-Buhrle, Tavaro, Hispano-Suiza and Dixi, included antiaircraft guns, cannon, military precision instruments and ammunition."

Još tamo 1970.-tih bio je jedan dobar članak istraživačkog novinarstva kao su nacisti kupovali od njih protuzračne topove Oerlikon 20 mm ( slične onim trocijevnim što je imala JNA ), plaćali unaprijed u zlatu i kad je Njemačka kapitulirala bilo je još dosta isporuka koje još nisu bile poslate u Njemačku a bile su plaćene. Švicarci zadržali i topove i zlato.
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Nisu postojale pravne prepreke da Svicarska prodaje oruzje Njemackoj.
Saveznici su to znali, ali ocigledno im je odgovaralo na Svicarska ostane neutralna.

Vjerovatno ni Svicarcima ni Njemcima nije odgovaralo da se sude oko neisporucene, a placene robe.
Prvi su zeljeli zadrzati sliku "neutralnosti", drugi se ne zele prisjecati na WW2.

JNA topovi su licencni 20 mm Hispano Suiza, ne Oerklion.
Eto

Slika Švicarske kao neosvojive tvrđave od koje su i Nacistima zaklecala koljena je tek naknadno propagandna tvorevina u interesu onima koji i dan-danas direktno ili indirektno imaju neke koristi od toga.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 23:59   #29
1998 je izbio veliki skandal u SAD-u jer su neki potomci Židova koji su umrli u logorima otkrili da njihovi preci (roditelji, bake...) imaju novce u Švicarskim bankama i da oni do tih novaca ne mogu, pa se SWI dogovorila oko isplate odštete (ne znam koliko je točno love bilo u pitanju)

i onda Švicarska na Eurosong te godine ide slati pjesmu na njemačkom i naravno pod utjecajem tog skandala završili sa 0 bodova iako pjesma nije bila tako loša. evo pjesme:

Eurovision 1998 - 05 Switzerland - Gunvor - Lass'ihn

https://www.youtube.com/watch?v=Tyh39VaRcV0
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 01:16   #30
Quote:
Hloyge kaže: Pogledaj post
Baš i nije, radi se o navodno društveno neuspješnim stigmatiziranim domicilnim skupinama koje nisu ispunile očekivanja lagano nakazne zajednice koja se tebi toliko sviđa, ako je njihovo porijeklo uopće imalo bitno van poremećenih rasističkih standarda kojima ode pjevaš.
Prišivaš nešto nekom o kome pojma nemaš.

Quote:
I svaki kineski pas je daleko vredniji od ovakvih sociopatskih opservacija, zapravo jako posebno ako ćemo gledati neku na jednom drugom polju stručnu perspektivu.
Nije.

Šta ću ja tu, reci Međimurcima ko je sociopat tamo i kroz šta neki prolaze.


Quote:
Mislim da si ovako bahat jer si ližeš dupe sa malo višim forumskim instancama od lokalne moderatorske. Na sramotu ovom forumu.
Ružno ,
al tu stvarno ne vidim di se osjećaš napadnut?
referenca mi je bila na žensko rezoniranje , dosta je otići na fb page Zokia Milanovića i vidit razloge ženske potpore, skužaj asu.

Napomena moderatora: forumaš je dobio kaznene bodove za vrijeđanje, zbog ovog "skužaj asu". Mogla bi biti i znatno teža kazna, za govor mržnje ili diskriminacije, prema ženama, ali sam se zasad zadovoljio opomenom bez kaznenih bodova.
__________________
King of fools

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 31.12.2017. at 14:04. Reason: Objašnjenje kazne za forumaševo pisanje u ovom topicu
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.12.2017., 01:36   #31
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Prišivaš nešto nekom o kome pojma nemaš.



Nije.

Šta ću ja tu, reci Međimurcima ko je sociopat tamo i kroz šta neki prolaze.




Ružno ,
al tu stvarno ne vidim di se osjećaš napadnut?
referenca mi je bila na žensko rezoniranje , dosta je otići na fb page Zokia Milanovića i vidit razloge ženske potpore, skužaj asu.
Kakve točno veze Međimurci imaju sa Švicarskom, zguzaj mamu?

http://www.bbc.com/news/magazine-29765623

Napomena moderatora: Forumaš je dobio kaznene bodove za vrijeđanje, za ovo "zguzaj mamu", a razmišljao sam i o znatno strožoj mjeri, za teško vrijeđanje. Bit će, ako se nastavi ovakav rječnik.

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 31.12.2017. at 14:03. Reason: Objašnjenje kazne za forumaševo pisanje u ovom topicu
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.12.2017., 12:49   #32
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
1998 je izbio veliki skandal u SAD-u jer su neki potomci Židova koji su umrli u logorima otkrili da njihovi preci (roditelji, bake...) imaju novce u Švicarskim bankama i da oni do tih novaca ne mogu, pa se SWI dogovorila oko isplate odštete (ne znam koliko je točno love bilo u pitanju)]
AFAIR kvaka na koju su se švicarci pozivali je da nasljednici (više različitih obitelji) nisu znali broj računa pa kao ne mogu dokazati da je to njihov novac.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 17:19   #33
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
AFAIR kvaka na koju su se švicarci pozivali je da nasljednici (više različitih obitelji) nisu znali broj računa pa kao ne mogu dokazati da je to njihov novac.
da, tako je

ali je poanta da se SWI služila tim novcem koji je nezakonito pribavljen

no, platila je odštetu, tako da je sad sve riješeno
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:15   #34
Osobno mislim kako Hići Švicarska ka zemlja uopče nije bila prioritet, dočim je zagrizao u SSSR ,te sa istima bitku vodio ,sve dok je nije i izgubio . Dakle tri ključne velike bitke su u negativnoj bilanci : 1- Bitka za Moskvu 2-Bitka za Kursk 3-Bitka za Staljingrad. Ostale bitke i bitkice , pošto je čika Staljin naredio voditi politiku spaljene zemlje. No,još se uvik pitam tko je od njih dvoje,poveči psihopata bio?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.01.2018., 01:33   #35
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Osobno mislim kako Hići Švicarska ka zemlja uopče nije bila prioritet, dočim je zagrizao u SSSR ,te sa istima bitku vodio ,sve dok je nije i izgubio . Dakle tri ključne velike bitke su u negativnoj bilanci : 1- Bitka za Moskvu 2-Bitka za Kursk 3-Bitka za Staljingrad. Ostale bitke i bitkice , pošto je čika Staljin naredio voditi politiku spaljene zemlje. No,još se uvik pitam tko je od njih dvoje,poveči psihopata bio?
Ovdje, prvo, pišeš samo na način "ja mislim", a da nisi dao ni minimalnu potkrijepu da se tvoje mišljenje zasniva na nekom uvidu. Zatim posve skrećeš u temu koja nema veze s topicom. "Tko je bio veći psihopat" i nije tema za povjesničarsku diskusiju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 01:44   #36
Ispričavam se,ako je nešto zaspamano ili nedorečeno od mene ,što mi nikako nije namjera toga bila. Naime rekao sam u prvoj rečenici ,iz raznorazne literature , kako mu Švicarska nije bila primamljiva kao SSSR , pa u njemu naftna polja i gorje Elbrus , otkuda bi povukao veče sirovine za naoružanje i trgovinu. Govorim samo svoje mišljenje na osnovu pročitane literature, te mi se čini kako ga čak nije niti zabrinjavao broj od gorespomenutih 200 000 vojnika,koje bi on potrošio da zauzme Švicarsku, dok je ona tako i tako bila čitavo vrijeme u okruženju. Mislim,kako se niti ne radi o Švicarskim bankama,jer je Hitler imao svoju štampariju novčanica. Opčepoznata stvar je ,kako su htjeli Britaniju destabilizirati, krivotvorenjem funte u logorima. No,ako je nešto spam ili OT . skrušeno se ispričavam, pošto mi nije bila namjera, te molim ako mi se može maknuti prethodni karton?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 14:29   #37
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Mislim,kako se niti ne radi o Švicarskim bankama,jer je Hitler imao svoju štampariju novčanica. Opčepoznata stvar je ,kako su htjeli Britaniju destabilizirati, krivotvorenjem funte u logorima. No,ako je nešto spam ili OT . skrušeno se ispričavam, pošto mi nije bila namjera, te molim ako mi se može maknuti prethodni karton?
Karton je za OT, jer si otišao u priču o napadu na SSSR i usporedbi Hitlera i Staljina. Nije to drama, broj kaznenih bodova nije velik, kartone su svi dobijali, te neće imati posljedica ako ne akumuliraš više kartona.

Također, pročitaj što se prije pisalo u threadu, nije dugačak, jer se to da je Hitler imao tiskaru novca već spominjalo.

Malo više pažnje i sve će biti u redu, možeš dati dobre doprinose zanimljivosti i korisnosti podforuma!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 15:24   #38
Što će im Švicarska..?
Pa, pitam se podjednako zašto nisu zauzeli Lihtenštajn ?
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona

Zadnje uređivanje E-Absynthe : 12.01.2018. at 15:36.
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 18:52   #39
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nije čudno da si ti bezrezervno na strani fašista u tom ratu (sebe su sami takvima zvali, a druga strana je bila anti-fašistička jer se borlia protiv fašista, jednostavno!), ali ovakve ispade mržnje sačuvaj za druga mjesta i prilike. -Drugi moderator ti je već dao kaznene bodove zbog koji si opet banan, a dodat ću i svoje. (Usput, u komentaru koji linkaš samo ponavljaš fašističku propagandu protiv španjolskih republikanaca od prije 80 godina).


Ovo je filozofska zavrzlama, čak izvrsna podloga za psihologiju, ovu svoju tezu bi trebao potkrijepiti nečim. Tezu da su Frankovci bili fašisti.
Franko je bio nacionalist, forsirao je tradicionalne vrijednosti i još neke druge stvari. U II. svjetskom ratu je bio neutralan, ali je potpomagao naciste i Talijane, valjda je time stekao neutralnost, to je onako za raspraviti.
To što je pomagao neke opcije ne znači da im je pripadao, II. svjetski rat je ionako pre-komplicirana priča, nikad crno bijela. Ponekad, vrlo često se gledaju interesi a ne pripadnost.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.01.2018., 02:36   #40
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Ovo je filozofska zavrzlama, čak izvrsna podloga za psihologiju, ovu svoju tezu bi trebao potkrijepiti nečim. Tezu da su Frankovci bili fašisti.
Ka i obično, prozivaš druge da svoje teze ne potkrijepljuju, a samom ti ne pada napamet navesti nekakvu potkrijepu za tezu da frankisti (ne "frankovci") nisu bili fašisti.

Ne radi se o filozofiji i psihologiji ,nego o povijesnoj činjenici, da je Španjolski građanski rat bio napad fašista na republiku, te je otpor pobunjenicima u cijelom svijetu bio shvaćen kao sukob s fašizmom, španjolskim le i talijanskim i njemačkim, jer su potonje fašističke sile obilno pomagale pobunjenike protiv republikanske vlade.

Glede potkrijepa, možda tekstovi na španjolskoj wikipediji nešto znače.

Iz članka Franquismo : »Durante los años del franquismo se mantuvieron una serie de fundamentos políticos e ideológicos, característicos algunos de los regímenes fascistas en general, y otros particulares de la versión española del fascismo, el franquismo« (Tijekom godina frankizma, održavao se niz politički i ideoloških temelja, koji čine španjolsku verziju fašizma, frankizam.)

U članku Guerra Civil Española više sputa se spominju fašizam i antifašizam. U poglavlju "El nacimiento del «Nuevo Estado»" opisuju se ideološke karakteristike nove države, koju pobunjenici žele uspostaviti, za koju je idejni uzor talijanski fašizam: »Será este gobierno el que inicie el proceso de institucionalización del "Nuevo Estado", con la promulgación del "Fuero del Trabajo", basado en la Carta del lavoro del fascismo italiano«,
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:30.