Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2018., 18:00   #1
Saveznički obavještajci na tlu K.Jugoslavije

Duane Tyrell "Bill" Hudson

Duane Tyrell Hudson, pukovnik SOE bio je prvi vojni obavještajac na tlu K.Jugoslavije koji je započeo sa radom umrežavanja podataka o organiziranom otporu nacistima.
Gospodin rudarski inženjer Hudson je ustvari južnoafrički državljanin koji se bavio rudarstvom te je 1935 došao u KJ da ispita rudarske potencijale.
Tada se prvi puta pobliže upoznao sa ondašnjim prilikama.
Ondje je vrlo kratko bio u braku sa bjelogardijskom emigranticom iz Carske Rusije, Adom Proskurnikovom.

Do 1938. Hudson je vladao jezikom dovoljno dobro da je bio savjetnik-rudarski inženjer u Beogradu te upravitelj rudnika Zajača u Mačvi.
Kada je nastao slom KJ u travnju 1941., Hudson je bio svjedokom.

Hudson je bio voditelj SOE na Jugoistoku Evrope..U veljači 1941. sa teritorija KJ osobno je potopio brdo talijanske ratne mornarice.

D.T.Hudson umro je 1995. u Južnoj Africi.
Ostalo je Hudsonovo svjedočanstvo tog vremena.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 18:41   #2
O boravku Billa Hudsona u Jugoslaviji za vrijeme 2SR pstoji puno podataka u raznim izdanjima na hrvatskom i drugim južnoslovenskim jezicima. Manje o djelatnostima prije Travanjskog rata.

Npr. u knjizi J. tomasevicha "Četnici u Drugom svjetskom ratu". Doživio je burne pustolovine, dugo godina nije imao kontakta sa svojom bazom, mislili su da je poginuo. Izvještavao je da se četnici ne bore protiv NIjemaca, no da to čine partizani.

Slijedio je major Atherton. O tome postoji kvalitetna TV serija u 3 nastavka. Bila je raspoloživa na jubitu, ali vidim da su je maknuli zbog kršenja autorskih prava.

Postoji niz memoarskih zapisa britanskih i američkih časnika za vezu, koji su boravili u Jugoslaviji. Većina je prevedena na hrvatski. Neke sam spomenuo ovdje: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=890

Ima još William Jones: Twelve Months with Tito's Partisans

Još neki kraći spisi i dijelovi u drugim prikazima.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 19:14   #3
Pomno sam popratio dokumentarac Mač i štit 1/7.
Vrlo precizno se upućuje na odnose KPJ i JKVO, i kasnije NOVJ-JKOV..
Dokazano mnogogdje da je puk.Mihailović držao otpor u pasivi, da uopće nije ima namjeru boriti se ili ići u konfrontaciju protiv Nijemaca.

Zanimljiva je i odluka g.Churchilla o dogovaranju zajedničke fronte.
Naime, g.Broz je ponudi suradnju sa Vladom NJ.V. ako se otarase Mihailovća..To je i učinjeno koncem 1943. ako sam dobro primjetio..

U svakom slučaju postoji niz podataka o operativcima savezničkih misija.
Negdje imam zapisano da je lokalni četnik imenom Rade Korda sa svojom šačicom dočekao savezničke operativce koji su se netom spustili padobranom, sproveo na dogovoreno mjesto..No, prije dolaska na cilj nekoliko tih časnika OSS ili SOE ubijeno je na mučki način i oni su opljačkani..

Vjerojatno je zbroj pouzdanih informacija kocnem 1943. ukazivao da ne postoji zajednički otpor prema Nijemcima.
Zašto se toliko odugovlačilo u tome mi nije jasno previše.
Već 1942. pasivnost Mihailovića trebala je alarmirati Saveznike da ne kani se upuštati u rat protiv okupatora.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 19:28   #4
Četničke aktivnosti svakako su bili poznati Savezničkim agentima..Zašto nisu jasno obavijestili, kao što i govori svjedok g.Rootham u dokumentarcu, SOE da Mihailović izvodi teške svinjarije ?!
Nisu to bila njihova posla..?! Upravo jesu !
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 17:51   #5
Mihailović je u Srbiji najpre pokušao da se tajno obezbjedi, povezujući se sa Aćimovićem i Nedićem, zatim je nevoljno uvučen u borbu protiv Njemaca.I u tom trenutku stigla mu je britanska misija sa porukom, ti nam odgovaraš kao nacionalni lider, priznaćemo te i obezbjedićemo podršku Staljina.U tom trenutku Mihailović je praktično obezbjedio sebi ulogu ratnog heroja, legende, i ključnog faktora u poslijeratnoj politici.

Ostale su samo dvije sitnice:
- preživjeti do kraja rata
- nekako se riješiti komunista kao neugodnih konkurenata.

I on tu nalazi ingeniozno riješenje, spajajući ove dvije opasnosti u jednu jedinstvenu šansu.I šta radi?

1) Prekida napade na Njemce
2) napada partizane
3) traži kontakt sa Njemcima.

I Njemcima kaže: ja ću vama biti vrlo koristan i vi ćete meni biti jako korisni u akciji protiv partizana - ali to možemo samo pod jednim uslovom: da naš sporazum ostane tajna, da obmanemo narod i Saveznike.

Njemci su ovu genijalnu ideju prihvatili tek postepeno, dok su Italijani bili odmah oduševljeni.

Time je Mihailović pronašao jedno matematičko riješenje ratne jednadzbe: kako istovremeno biti bezbjedan, a biti heroj i pobjednik.Naravno, neki drugi su to riješenje našli nezavisno od njega, ali zajednička tajna ih je neraskidivo vezala.

Dakle, oni nisu bili samo protiv partizana - oni su iskoristili egzistenciju partizana da bi pronašli svoju parazitsku ekološku rupu.Postojanje partizana je za njih bilo uslov opstanka - samo tako su mogli biti korisni svima ostalima u suzbijanju partizana, i mirni i bezbjedni od osovine.
A sve to pokriveno nacionalističkom i pro-savezničkom retorikom.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 16:18   #6
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Mihailović je u Srbiji najpre pokušao da se tajno obezbjedi, povezujući se sa Aćimovićem i Nedićem, zatim je nevoljno uvučen u borbu protiv Njemaca.I u tom trenutku stigla mu je britanska misija sa porukom, ti nam odgovaraš kao nacionalni lider, priznaćemo te i obezbjedićemo podršku Staljina.U tom trenutku Mihailović je praktično obezbjedio sebi ulogu ratnog heroja, legende, i ključnog faktora u poslijeratnoj politici.

Ostale su samo dvije sitnice:
- preživjeti do kraja rata
- nekako se riješiti komunista kao neugodnih konkurenata.

I on tu nalazi ingeniozno riješenje, spajajući ove dvije opasnosti u jednu jedinstvenu šansu.I šta radi?

1) Prekida napade na Njemce
2) napada partizane
3) traži kontakt sa Njemcima.

I Njemcima kaže: ja ću vama biti vrlo koristan i vi ćete meni biti jako korisni u akciji protiv partizana - ali to možemo samo pod jednim uslovom: da naš sporazum ostane tajna, da obmanemo narod i Saveznike.

Njemci su ovu genijalnu ideju prihvatili tek postepeno, dok su Italijani bili odmah oduševljeni.

Time je Mihailović pronašao jedno matematičko riješenje ratne jednadzbe: kako istovremeno biti bezbjedan, a biti heroj i pobjednik.Naravno, neki drugi su to riješenje našli nezavisno od njega, ali zajednička tajna ih je neraskidivo vezala.

Dakle, oni nisu bili samo protiv partizana - oni su iskoristili egzistenciju partizana da bi pronašli svoju parazitsku ekološku rupu.Postojanje partizana je za njih bilo uslov opstanka - samo tako su mogli biti korisni svima ostalima u suzbijanju partizana, i mirni i bezbjedni od osovine.
A sve to pokriveno nacionalističkom i pro-savezničkom retorikom.
I k tome paradoks..Naime, kada su se dogodili fantastični događaji poput kapitulacije K.Italije, a iste godinei porazi kod Staljingrada i El-Alameina i iskrcavanje Saveznika Mihailović je poveo ograničene napade na Nijemce u Bosni.
No, tada početkom 1944. bilo je već kasno jer su i četničke akcije koje su izvedene protiv nacista bile pripisane NOB-u. Takvo je bilo stanje da je Mihailović bio osvjedočeni kalkulant.
Spašavanje američkih zrakoplovaca na tlu u kolovozu i rujnu 1944. također je spadao u pokušaj priznavanja JKVO-a kao aktivnog sudionika protiv neprijatelja.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 16:26   #7
Potpukovnik OSS-a Robert H.McDowell je poslan u K.Jugoslaviju u drugoj polovici 1944. kako bi uspostavio kontakt sa Hermannom Neubacherom, specijalnim izaslanikom RSHA u Rumunjskoj i Grčkoj te savjetnikom zapovjednika Jugoistoka za politička i gospodarska pitanja.

Neubacher je McDowellu nudio da se Wehrmacht stavi na raspolaganje Saveznicima protiv SSSR-a kako bi Evropa bila spašena od boljševizma, tražeći za uzvrat nesmetano povlačenje Grupa Armija Jugoistok linijom Dunav-Sava.

Isti pregovori bili su aktualni u veljači 1945. Između oficira OSS i zapovjednika SS trupa u Italiji gen.K.Wolffa o eventualnoj njemačkoj predaji u sjevernoj Italiji.

Nema sumnje da su RSHA i Abwehr doista nastojali ujediniti sve kontrarevolucionarne snage u Jugoslaviji ( Neubacher je planirao zajedničke linije sastavljene od HOS, samostalnih nezavisnih četničkih korpusa, JKVO, Crnogorske nacionalne vojske, SDS/SDK tj.ljotićevaca i nedićevaca te slovenskog Domobranstva ) i Albaniji.

Neubacher je bio uključen i u razgovore sa oficirima SOE kojima je cilj bio spriječiti da ELAS preuzme vlast u Grčkoj nakon evakuacije njemačkih snaga.
McDowell je podnio izvještaj OSS-u o svom boravku u Komandi puk.Mihailovića, koji je odbio suradnju sa NOP-om jer su to komunisti, navodno i povezani sa Pavelićem i općenito hrvatska nacionalistička struja koja želi oslabiti srpstvo. To uvjerenje je bilo rašireno diljem Srbije pogotovo iz krugova predratnog establišmenta vezanog uz Dvor i velikosrpske projekcije.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 17:40   #8
Saveznički obavještajci na teritoriju Kraljevine jugoslavije bi trebala biti tema o radu obavještajaca u Jugoslaviji do sredine 4-og mjeseca 1941-e jer je tada Kraljevina Jugoslvijaprestajala postojati. izgleda da otvarač teme to ne zna
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 19:47   #9
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Potpukovnik OSS-a Robert H.McDowell je poslan u K.Jugoslaviju u drugoj polovici 1944. kako bi uspostavio kontakt sa Hermannom Neubacherom, specijalnim izaslanikom RSHA u Rumunjskoj i Grčkoj te savjetnikom zapovjednika Jugoistoka za politička i gospodarska pitanja.

Neubacher je McDowellu nudio da se Wehrmacht stavi na raspolaganje Saveznicima protiv SSSR-a kako bi Evropa bila spašena od boljševizma, tražeći za uzvrat nesmetano povlačenje Grupa Armija Jugoistok linijom Dunav-Sava.

Isti pregovori bili su aktualni u veljači 1945. Između oficira OSS i zapovjednika SS trupa u Italiji gen.K.Wolffa o eventualnoj njemačkoj predaji u sjevernoj Italiji.

Nema sumnje da su RSHA i Abwehr doista nastojali ujediniti sve kontrarevolucionarne snage u Jugoslaviji ( Neubacher je planirao zajedničke linije sastavljene od HOS, samostalnih nezavisnih četničkih korpusa, JKVO, Crnogorske nacionalne vojske, SDS/SDK tj.ljotićevaca i nedićevaca te slovenskog Domobranstva ) i Albaniji.

Neubacher je bio uključen i u razgovore sa oficirima SOE kojima je cilj bio spriječiti da ELAS preuzme vlast u Grčkoj nakon evakuacije njemačkih snaga.
McDowell je podnio izvještaj OSS-u o svom boravku u Komandi puk.Mihailovića, koji je odbio suradnju sa NOP-om jer su to komunisti, navodno i povezani sa Pavelićem i općenito hrvatska nacionalistička struja koja želi oslabiti srpstvo. To uvjerenje je bilo rašireno diljem Srbije pogotovo iz krugova predratnog establišmenta vezanog uz Dvor i velikosrpske projekcije.
Izvor?
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Cika Strile : 12.01.2018. at 12:17.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 15:16   #10
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Izvor?
Operacija Halyard
Misija Ranger
Hermann Neubacher
OSS operativni zadaci u KJ
Potpukovnika R.Harbold McDowell
Povlačenje Grupa armija E
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 05:36   #11
Izvori se ne navode tako: evo ti šest linkova pa se snalazi gdje je što i je li uopće. Ako si se potrudio oko teksta, navedi i odakle je koja tvrdnja, nije to neki veliki problem! Druga je stvar naravno kad se tekstovi samo kopipejstaju s nekog drugog mjesta na netu. Tada treba ošteno prenijeti odakle se prenijelo tekst.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 05:43   #12
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Pod nejasnim naslovom "OSS operativni zadaci u KJ" krije knjiga iz 2005. "OSS: The Secret History of America's First Central Intelligence Agency". OK je i pohvalno takvu knjigu navesti, ali treba onda navesti točnu bibliografsku referencu: ime autora, naslov, mjesto i godinu izdanja (te poželjno i izdavača), te broj stranice. Jest određena gnjavaža, ali kako rekoh, ako si već uložio trud, to još malo nije strašno.

A vidim, da ima problema s formulacijama u tvojem tekstu, u odnosu na ono što piše u izvorima.

Na str. 137 ove knjige spominje se da se McDowell u Mihailovićevom štabu sastao sa "Nazi representative" te da je potonji »declared that the Germans in Yugoslavia wished to surrender to the Americans and Chetniks rather than to the Russians and Partisans«. Kad je o tome javio u saveznički (tj. zapadnih saveznika) stožer, javljeno mu je da odmah prekine te pregovore.

Ništa ne piše o tome da navodno, kako si napisao

Quote:
Neubacher je McDowellu nudio da se Wehrmacht stavi na raspolaganje Saveznicima protiv SSSR-a kako bi Evropa bila spašena od boljševizam
Naime, vidio sam da se o tome piše u drugoj knjizi, koju sam davno čitao, Walter R. Roberts: "Tito, Mihailović, and the Allies, 1941-1945", Rutgers University, Ney Jersey, 1973. (vidim sad da postoji i srpski prevod iz 2013.). Navodi se (str. 279) da se McDowell sastao s Rudije Stärkerom, predstavnikom H. Neubachera. Stärker je nudio predaju njemačkih trupa američkim i engleskim snagama, te je uvjeravao McDowella da je SAD moraju, u sradnji s Njemačkom, spasiti Europu od boljševizma. (Evo, i ova knjiga je sad dostupna na Svemrežju: https://books.google.hr/books?id=fNBmAAAAMAAJ )

Predaja je bitno drugačije od ovog u tvom tekstu "da se Wehrmacht stavi na raspolaganje Saveznicima protiv SSSR-a". Meni se to čini kao tipičan primjer "pokvarenih telefona", da se nešto krivo prikaže, pa se tako iskrivljeno dalje prenosi.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:21   #13
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Izvori se ne navode tako: evo ti šest linkova pa se snalazi gdje je što i je li uopće. Ako si se potrudio oko teksta, navedi i odakle je koja tvrdnja, nije to neki veliki problem! Druga je stvar naravno kad se tekstovi samo kopipejstaju s nekog drugog mjesta na netu. Tada treba ošteno prenijeti odakle se prenijelo tekst.
Ne mogu to..Sve sam izvadio iz osobnih bilježaka i teško mi je sada u detalje tražiti gdje stoji koji citat..
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 14:31   #14
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Na str. 137 ove knjige spominje se da se McDowell u Mihailovićevom štabu sastao sa "Nazi representative" te da je potonji »declared that the Germans in Yugoslavia wished to surrender to the Americans and Chetniks rather than to the Russians and Partisans«. Kad je o tome javio u saveznički (tj. zapadnih saveznika) stožer, javljeno mu je da odmah prekine te pregovore.

Ništa ne piše o tome da navodno, kako si napisao
Ne piše jer je uzeto vjerojatno iz osobnih bilješaka..
No, svejedno tome, zar vi nikad ne sumnjate u izvore ? Zar vi nikad ne povezujete priče ? Zar ne gledate dokumentarne filmove ? Zar ne povezujete ljudsko iskustvo u prošlosti i sadašnjosti ?
Ne mogu vjerovati da uz toliko znanja koje ovdje prezentirate osuđeni ste na citate koji su povezani sa citatima, možda sa osobama koje su govorile interpertativno, a ne kao aktivni sudionici ?!

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Predaja je bitno drugačije od ovog u tvom tekstu "da se Wehrmacht stavi na raspolaganje Saveznicima protiv SSSR-a". Meni se to čini kao tipičan primjer "pokvarenih telefona", da se nešto krivo prikaže, pa se tako iskrivljeno dalje prenosi.
Ok.
Smijem li vam stoga predložiti da ispitate radnju od 1944. i nastup rada OSS u Švicarskoj, planove Saveznika u scenariju kontakta sa Crvenom Armijom, planove za re-naoružavanje Njemačke ako je potrebna obrana od Staljina nakon 1945. i sl..

Dozvolite mi da razmišljam svojom glavom, molim Vas..Ne osporavam Vama Vaše tvrdnje, i ne osuđujem intencije alternative u iščitavanju historiografije što ne znači da se nije dogodilo ako nije zapisano..
Mnogo toga nije ostalo zapisano jer da jest povijest bi svakako bila drugačije tumačena. Stoga je i na nama dužnost da altruizmom pronalazimo riješenja. Naravno, ona nisu obvezna ali su odraz kritike i kao takva uzeta su kao stav i razmišljanje.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 16:22   #15
Quote:
Allen Dulles, then wartime head of OSS operations in Switzerland, had made contact with Glaise von Horstenau in the summer of 1944 through an agent known as K-6, who was able to travel between
Zagreb and Switzerland. On September 27 a coded radio message from Dulles in Bern to Colonel Edward J. F. Glavin in OSS Caserta, Italy, had said in part:

K-6 has reached Switzerland bearing a personal message from Glore [Glaise von Horstenau].Glore is going to cooperate with the Allies to free Austria.He was at Hitler’s headquarters around September 10, to be discharged from the post he had held. . . [as German military plenipotentiary in Zagreb]. Nevertheless he expects to go back to Zagreb, as he is held in high esteem there by the Croats and also by Austrian officers assigned there on duty with Croatian and Hun units in Croatia.He reports Germans have almost completely retreated from the Croatian coast, and orders have been issued to withdraw from Trieste and Monfalcone in the event of an Allied landing; and he suggests that the Allies would not have too much trouble in effecting a landing.Glore has a number of Austrian officer friends in high positions in Zagreb who are ready to cooperate with us. Among the most reliable are: Vendler [Major Metzger], Glore’s personal aide-de-camp, an Austrian, and Muller [Freiherr von Polt], the assistant chief of Glore’s staff.Glore went to Belgrade on leaving Hitler’s HQ and saw Ringer [Field Marshal von Weichs] and Demarest [Generaloberst Löhr] there. Ringer
is in command of the whole area NE of the Danube; Demarest, an Austrian who shares Glore’s views, is in command of Croatia and the whole area between the Danube and the Adriatic.K-6 will receive an agent, radio-equipped, anytime after October 5 in Zagreb, to set up contact between the outside world and Glore’s party.

This message was the basis for my briefing, which I received by radio from OSS. If Glaise von Horstenau, von Weichs, and Löhr were really prepared to surrender their commands, it would open up
Croatia and Hungary and it would make an Allied move through the Ljubljana Gap a realistic option. If that option was not attractive to the Allied commanders it would at least collapse the German Balkan front. A subsequent coded message from Dulles to Glavin and Howard Chapin, head of the OSS Austrian section, provided the operational arrangements for the contact I was to set up:
F.Lindsay: "Beacons in the Night"

Pitanje je koliko je afera Lorkovic-Vokic (koja je povezana sa Horstenaumom, HSS-om, i cetnicima) bila dio neke americke igre ..

Interesantna je kronologija dogadjaja, u ljeto, 1944 godine:

-Britanci su u maju 1944 definitivno prestali da sluzbeno podrzavaju Mihailovica
-1 juna 1944 godine, Subasic radi vladu, i Mihailovic nije clan vlade.
-20 jula 1944 godine,amerikanci su uspostavili konatakt sa Mihailovicem,
- 2 augusta Musulin spusten padobranom,
-9 augusta Lalich spusten padobranom.
-9 i 10 augusta, 1944, 16 transportera evakuiraju zrakoplovce (aerodrom Pranjani) i evakuacija se nastavlja slijedeca 3 mjeseca. zadnji let je bio 27 decembra sa aerodroma boljenicic pokraj doboja.
- 25. augusta počinje OSS-operacija RANGER. Pukovnik McDowell stiže kod Mihailovića
-28 augusta 1944 godine, Kralj Petar II ukida "vrhovnu komandu" i funkciju nacelnika staba vrhovne komande,kraljevskim dekretom, i stavlja Mihilovica "na raspolozenje"
-30. augusta Pavelic hapsi Lorkovica i Vokica
- 1. septembra Mihailović proglašava opcu mobilizaciju
- 6. septembra Nedićeve oružane snage (SDS i SGS) stavljaju se pod komandu Mihailovića
-7 septembra Mcdowell ima sastanak sa Rudolfom Starkerom , njemackim obavestajcem Abwehra, , koji je licni predstavnik Neubachera, njemackog plenipotentnog za Srbiju, i to u Pranjanima, uz prisustvo Mihailovica
-12 septembra 1944 Kralj Petar poziva sve cetnike da se stave pod komandu Marsala Tita
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 18:24   #16
Koliko vidim saveznički špijuni su većinom, ako ne skoro svi, bili Britanci. SSSR je također bio dio savezničkog bloka. Da li su Sovjeti imali svoje špijune u K. Jugoslaviji ili su se oslanjali na špijunažu i izvještaje domaćih komunista?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 18:56   #17
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
Ne mogu to..Sve sam izvadio iz osobnih bilježaka i teško mi je sada u detalje tražiti gdje stoji koji citat..

Razumijem. Dogodi se i meni da za neku bilješku više ne znam odakle je. Ali uvijek nastojim zapisati. U jednom posebnom fajlu imam zapisane bibliografske podatke, a u svojim bilješkama onda napišem iza citata ili sažetka (Ime autora, godina ":" stranica).

Npr. kako sam pisao o raspadu Franačkog carstva za unuka Karla Velikoga, u mojim bilješkama piše:
Lotar traži da mu se prizna carska vlast. Bitka protiv udruženih Ludviga i Karla kod Fontenoya, 25. VI. 841., u kojoj se navodi da je poginulo 100.000 ljudi. Sporazum i međusobna zakletva Karla i Ludviga u Strazburu 842. g. Prvi spomen da njihovi vojnici govore različitim jezicima: romanskim i staronjemačkim. (Šunjić, 2003:518) Tada je stvorena jezička granica između romanskih i germanskih jezika u zapadnoj i srednjoj Europi, koja otprilike postoji i danas (između Flandrije i Valonije, Njemačke i Francuske, Švicarske i Italije). (Times, 1986:106)
To je vrlo važno da se kasnije može provjeriti. Možda sam nešto pogrešno zapisao, možda kasnije zaključim da taj izvor nije pouzdan, nađem nešto suprotno u drugom izvoru pa treba točno usporediti isl..
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 14.01.2018. at 23:22.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 19:03   #18
Quote:
E-Absynthe kaže: Pogledaj post
No, svejedno tome, zar vi nikad ne sumnjate u izvore ?
Naravno da sumnjam. Teško mi je zamisliti, što te uopće nagnalo da postaviš takvo pitanje? Ali trebam znati u koji izvor sumnjam.

Quote:
Smijem li vam stoga predložiti da ispitate radnju od 1944. i nastup rada OSS u Švicarskoj, planove Saveznika u scenariju kontakta sa Crvenom Armijom, planove za re-naoružavanje Njemačke ako je potrebna obrana od Staljina nakon 1945. i sl..
Smiješ predlagati svašta, ali ne, ja se time neću baviti. Imamo vrlo preciznu temu i jasno je da postoji razlika između "predaja" i "stavljanje na raspolaganje". Nikakva dalja diskusija o drugim nekim planovima, akcijama, kontaktima, prijedlozima… ne može poništiti tu razliku.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 11:56   #19
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Koliko vidim saveznički špijuni su većinom, ako ne skoro svi, bili Britanci. SSSR je također bio dio savezničkog bloka. Da li su Sovjeti imali svoje špijune u K. Jugoslaviji ili su se oslanjali na špijunažu i izvještaje domaćih komunista?
Imali su svoje spijune u Jugoslaviji.Regrutirali su ih medju bijelim ruskim emigrantima, tridesetih godina, npr.Leonid Linitsky

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B...B2%D0%B8%D1%87

1938 sovjetska obavjestajna sluzba je (navodno) planirala drzavni udar u Jugoslaviji, i uklanjanje Stojadinoviceve vlade.Zadatak je povjeren Pyotru Zubovu

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97...B2%D0%B8%D1%87

Dr.Ivan Subasic (Ban , Predsjednik kraljevske vlade) je bio KGB agent
https://ibb.co/c2PynR
https://ibb.co/fE9W7R
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 23:34   #20
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Dr.Ivan Subasic (Ban , Predsjednik kraljevske vlade) je bio KGB agent
https://ibb.co/c2PynR
https://ibb.co/fE9W7R
Vidim da se to povremeno spominje. Nisam se podrobnije time bavio. Izgleda mi nevjerojatno.

Pročitao sam tekst telegrama koji si naveo. Po čemu iz njega izlazi da je Šupašić agent KGB-?

Ima li i drugih dokumenata o tome?

I je li to mogao biti i ranije, još na teritoriji KJ?
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.