Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2006., 13:53   #41
Quote:
Piggy kaže:
Ozbiljno ti kažem. Ovo nam je bio rekao naš profač na faksu koji ima pun k.... titula! Ne bi on tek tako nešto blesavo rekao!



ne mogu vjerovati...



osim ovoga, nemam sto dodati temi, jer nisam strucan i nemam previse znanja ni iskustva o rtg-u, ali citam, jer mi je tema zanimljiva.
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 17:12   #42
Quote:
Koliko ja znam, za screening tuberkuloze čisto pristojno funkcionira PPD test. Nije štetno, ne boli, ne košta.
u BCG-iranoj populaciji, kakva je naša, PPD baš i ne funkcionira za screening tuberkuloze

a čak ni u zemljama gdje se ne provodi cijepljenje, PPD nije osjetljiv... na primjerr kod imunokompromitiranih, naročito HIV pozitivnih, ili čak kod jako uznapredovale tuberkuloze, PPD bude negativan
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 19:52   #43
Zakaj se onda mora raditi ppd na prvoj godini faxa i svake godine ako se hoće živjeti u studentskom domu???
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 23:08   #44
RTG i inzinjeri radiologije

Zna li netko mozda u kolikoj je mjeri opasno raditi u uvjetima ionizirajuceg zracenja po ing. radiologije?Postoji li i u kojoj mjeri opasnost od steriliteta, kako za muskarce tako i za zene,odnosno kolika je vjerojatnost prenosenja stetnih ucinaka na potomstvo?

Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 23:38   #45
Koliko god oni pričali pričice o zaštiti na radu....ma ne bi radila tu za sve pare svijeta! Sve je moguće ako se ne zaštitiš dovoljno dobro.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 05:23   #46
Koliko mi je poznato Ing.Radiologije imaju česte sistematske preglede jako puno ih i osobno poznajem rizik je prisutan no koliko znam niti jedan od njih nema problema vezanih uz sterilitet.(vlastita saznanja iz Varaždinske bolnice)
U praksi je situacija takva da se kada se utvrde neke i najmanje promjene
inžinjeri ili prije rtg tehničari obično odlaze na određeni rok na kancelarijske poslove u sklopu odjela.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 09:35   #47
Frendica radi na Rtg-u i kaže da je prije postojala opasnost ali da je sada gotovo nema, pogotovo ne u toj mjeri da utječe na starilitet.
anna0207 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 17:08   #48
ako radiš po pravilima struke gotovo da ne postoji rizik od iradijacije osim naravski onog zbog same pristunosti tih aparata u blizini u sl da se dogodi neka katastrofa...u medicini,pa tako i na radiologiji, čimbenik br 1. uzročnik svojekakvih morbiditeta stres
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 23:56   #49
Ne bih se u potpunosti s tobom složila, jer sam dobila svakakve inforamciju o tome koliko ih je oboljelo na radiologiji od malignih bolesti.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 21:19   #50
Upravo me ovo buni. Svatko razlicito prica o tim stvarima.Ista saznanja sam saznao i na Rtg odijelu u Sibeniku,navodno nitko nema nikakvih problema, a gotovo svi imaju djecu. Navodno su jedino dvoje zaposlenika imali neke probleme vezane uz ljustenje noktiju i promjene na kromosomima, no isti su bili pred mirovinu i radili u u vremenu kad su aparati bili jos "cernobil" prema sadasnjima. Sigurno da ne moze biti 100% sigurno, ali opet svako zanimanje nosi neki svoj profesionalni rizik, npr. medicinsko osoblje koje radi sa citostaticima koji su u doslovnom smislu rijeci otrov i isti imaju dodatak na placu zbog "opasnosti" na poslu. Jedino ne znam,a kazu da se stetni utjecaji radijacije mogu pojaviti i u nekoliko generacija kasnije. Sto se tice malignih oboljenja ne znam kako bi to komentirao.Mozda je najbolje usporediti sa cigaretama.Ima ljudi koji puse po nekoliko kutija cijeli zivot i nikad ne obole od raka, dok ima opet njih koji puse nekoliko godina i opet u ne malom postotku oboljevaju od malignih bolesti, a da ne govorim da ima slucajeva ljudi koji nikad u zivotu nisu zapalili cigaretu a da su umrli od raka pluca.
 
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:03   #51
A to varira od ustanove do ustanove. Sve ovisi o tome koliko se dobro pojedinac zaštiti.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 00:12   #52
Molim vas ako netko zna ili ima iskustva kolike su sanse da djeca rtg. inzinjera i radiologa imaju nekakve fizicke ili mentalne abnormalnosti? Da li je veca opasnost po zenskog rtg. ing. ili muskog? Naime dosta njih govori da ako se vec planira imati djecu da se to "odradi" prije pocetka rada na radiologiji sto nekad i nije bas lako (pogotovo ako suprotna strana ima neke druge planove) ili su ovo prije rada samo "sale" (znam da ne treba cekati penziju ali ima li velikog utjecaja 5-10 god rada na radiologiji?

Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 16:07   #53
ništa u životu nije apsolutno i svakako da je rizik povećan kad se radi na takvim radnim mjestima, ali za onog tko radi lege artis onda nema nekog povećanog rizika, moja prijateljica je rodila tj radila dok je bila trudna a ona je radiolog...malac 100% zdrav štoviše...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 21:18   #54
moj dragi ima kolegicu (RTG) koja ima 5 super zdrave djece!
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2007., 21:49   #55
Ma da nista na svijetu nije 100% sigurno pa tako niti to. je da kazu da se to vuce do 4. koljena tako da u teoriji djeca nasih unuka mogu imati problema,ali to je vec daleka buducnost, a kako je sve danas manje-vise stetno oko ovog se valjda ne treba zabrinjavati, vec raditi dva dobra posla, pomagati ljudima i praviti djecu.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 17:16   #56
[QUOTE=gogo111;5692725]Pa da, kao sto neke ljude boli glava kada se prze na suncu, plazi...
Postoje studije koje govore da mikrovalovi (GSM signal) nepovoljno utjece na limfocite, ili pak eritrocite, te da im izoblicuje oblik stanice, ali da je to reverzibilan proces. I imas praf, ni ja ne volim visit na mobu duze vrijeme uzastopce, ili ak je to nepotrebno... Ipak 1 do 2 W snage pored uha, nije malo.... Inace, ISO DIN i ostali standardi tu ko fol propisuju da ti mob ne snije zagrijati 1 kubni decimetar tkiva vise od 1C....


VIŠE ČEŠ ZAGRIJAT GLAVU DASI STAVIŠ TOPLI OBLOG NA UHO NEGO DA PRIČAŠ NA MOBITEL 0-24
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 23:42   #57
Čitam sve i svašta pa da odmah razjasnim. Ja sam ing.radiologije i svim onim koji imaju neki strah prema tom zanimanju poručujem da se malo opuste jer zbilja nema razloga. Da pojednostavnim,veća je šansa da te na ulici dok hodaš udari grom neko da oboliš ti ili tvoja djeca ako radiš na rengenu!!! Ja još nemam djecu,ali ne poznajem nikog tko iz tog razloga istu nije mogao imati. Nema straha ljudi,vjerujte. Naravno ukoliko je sve ispravno i po pravilima!!!
p.s. Jedna kutija cigareta je štetnija za život nego 10 godina rada na rtg-u!!! To je jedna američka studija objavila
dante1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2008., 23:16   #58
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
MRI je sofistificirana, izuzetno skupa te ne baš dostupna pretraga i mora se imati čvrsta indikacija za nju. Konkretno to znači da se za MRI odlučuje na temelju kliničke slike + "običnih" RTG snimaka ili CT-a.
Kada se govori o hitnim stanjima koje su meni bliže, u pravilu se MRI radi kod sumnji na leziju kralježničke moždine. Tu je MRI suveren. Međutim i noviji CT aparati - koji su u biti RTG uređaji - imaju izuzetnu rezoluciju i neki, npr Siemensov CT "Leonardo", potpuno je "ravnopravan" magnetskoj rezonanciji i ima fantastične slike.

Ponekad, što i nije zanemarivo, razlog zašto ne MRI je i postojanje metalnih dijelova u ili oko tijela i tada snimanje magnetom nije moguće - recimo zglobne proteze, zubni implantati, srčane valvule, stentovi,....itd.
Da malo osvjezim temu uz pokoji ispravak

Siemens CT je marke Somatom Sensation (4,16,64), dok je Leonardo naziv za evaluacionu konzolu, koja doslovno radi cuda sa slikama, live 3D renderinga, virtualne endo-, bronhoskopije itd. itd. Danasnji RTG aparati su sve moderniji, doze zracenja su svedene na minimum, pogotovo kada se govori o digitalnoj tehnici, vrlo osjetljivim detektorima, za koje je potrebno puno manje zracenja da bi se dobila tehnicki kvalitetna slika u odnosu na klasicni rtg film (mokro razvijanje). No da ne bude zabune, i danasnje klasicne RTG kazete imaju u sebi high speed folije, te osjetljive filmove za koje je potrebno uzeti puno manju ekspoziciju, dakle i manja doza zracenja. Takodjer, uvodjenjem digitalizacije starijih aparata, te koristenje novih digitalnih, broj ponavljanja radi subeksponiranih i ostalih tehnicki neispravnih slika je sveden na minimum.
No, zracenje i dalje postoji i uvijek ce ga biti.
deckoos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 18:03   #59
ljudi,bila ja kod doktorice i rekla mi da imam nepravilnu kralježnicu da ide u s i da se naručim kod fizijatra,međutim kada sam zvala telefonski da se naručim- sestra koja se javila rekla je da moram donjeti sa sobom i sliku od kralježnice jer kao-najčešeće te šalje na to-pa sad sam u dilemi..znam koliko je rendgen štetan i nebih išla na tu opciju,sada ja vas pitam-postoji li alternativa slikanju kralježnice -rendgenu koja bi se kod mene mogla učiniti,molim vas dobri moji savijet
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 19:42   #60
Bez straha se slikaj, ništa ti biti neće.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.