Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2006., 08:58   #21
Ovaj članak zakona koji je naveden odnosi se na hobi pčelinjake "do 10 košnica", svi su zanemarili taj podatak, a koji se smiju držati u naseljenom mjestu. Preko 10 košnica se smatra profesionalnim pčelinjakom i on mora biti smješten izvan naselja (Ne znam odnosi li se to i na vikend naselje). On ima 53 košnice, jučer prebrojano.
Npr. par krava možeš držat u dvorištu, ali farma mora biti udaljena 200 m od naseljenog mjesta i glavnih puteva te vodotoka. Naravno jer su naselja prvenstveno napravljena da ljudima omoguće zdrav život u higijenskim uvjetima i sve drugo je podređeno tome. Inače bi vam krave pasle i u pola Zagreba, u Maksimiru pasla stada ovaca, brstile ga koze, a kokoši trčkarale i seruckale po Jelačićevom trgu. Vikend naselja su napravljena za odmor, bavljenje hobijem i sl. ne za farme. Zašto onda kog vraga plaćamo porez na vikendice kvartalno (nešto kao porez na luksuz), ako bi se odmarali pored farme od stotinjak krava, uz ubadanje pčela i sl. Za farme, pčele, pajceke i piceke postoje zakonom određena mjesta gdje se smiju držati.
No dobro, to mi i nije bitno jer ne namjeravam se povlačit po sudovima i sl. Tražim rješenje kako ih zadržat podalje od mog vrta, uopće me ne zanima hoće li ih on držati kod sebe ili ne. Ova tanka mrežica mi se čini zgodno rješenje, bar na nekim dijelovima vrta. Jel to zahtjeva čvrste nosače, mislim je li osjetljivo na nalete vjetra? Mislim da će im i živica za par godina biti prepreka u letu.
gogoOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 13:53   #22
dobro, i kak onda otjerati pchele/ose?
meni su se oko radione pochele motati, tj u profile su mi se pochele zavlachiti, gnjezda praviti... a ja svakodnevno oko tih profila se motam, premjeshtam ih i to.. e sad, nebi ih htio potamaniti nego samo otjerati, ako je moguche....
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 09:00   #23
Bio sam u pčelarskoj zadruzi u Osijeku i kupio neki sprej koji čak i ugodno miriši, ali pčele od toga bježe kao vrag od tamjana
Oni to koriste za istjerivanje rojeva i sl stvari.
Malo nasprejaš po zraku i dosta dugo ih nema. Ne znam je li učinkovito i s osama.
Inače ako trebaš potamanit ose samo ostavi otvorene boce od piva, s dva prsta piva pri dnu. One obožavaju taj miris, uđu u bocu i utope se. Ja sam tako riješio problem s osama doma.
gogoOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 17:33   #24
Quote:
gogoOS kaže:
Inače ako trebaš potamanit ose samo ostavi otvorene boce od piva, s dva prsta piva pri dnu. One obožavaju taj miris, uđu u bocu i utope se. Ja sam tako riješio problem s osama doma.
pocheo sam ostavljati boce, al je tak teshko ostaviti ta dva zadnja guca
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 23:55   #25
To sa pivom je dobra fora, al koliko piva treba za 50 košnica ?
Inače, imam sličan problem, par puta sam završila na hitnoj, jer sam za par sekundi natekla a vilica i brada su mi se ukočile. Od tada više ne idem na vikendicu.
Zar ne postoji neki zakon koji regulira držanje tolikog broja pčela u legalizirano vikend naselju. Mislim da nitko ne bi imao ništa protiv kad bi se radilo o jednoj ili dvije košnice. 50 košnica više nisu hobi nego biznis i maltretiranje susjeda.
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 07:16   #26
mi imamo vikendicu i susjed ima manji pčelinjak pokraj, ali mi nikad a baš nikad nemamo problema. da ne radiš nešto na vrtu što privlači pčele? možda voda, kao što je već netko rekao?
inače, imaš apsolutno pravo zatražiti od susjeda da pripazi na svoje pčele. možda i on nešto s njima krivo radi jer u normalnome pčele ne bodu, čak i kad ih je više.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 23:13   #27
I ja mislim da je stvar u pčelama, da su na neki način bolesne ili jako nervozne. Mene su napale iz čista mira. Hodam travnjakom a one najednom, kao u hororu, skupe se iznad živice ( visoke oko 2metra) i navalno se sjure na mene.
Kod kuće imam mali vrt i dosta cvijeća - pčele dolaze, zuje, slijeću na cvijeće, ali ne napadaju.
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2006., 03:27   #28
Ljudi...ukoliko imate problema s pčelama i ljudima za koje mislite da ilegalno konzumiraju svoje hobije...kontaktirajte neku ustanovu za prijave, a poljoprivredno savjetodavnu sluzbu ili Zavod za pčelarstvo Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za savjete:-)
nenos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 14:32   #29
Quote:
kompost kaže: Pogledaj post
I ja mislim da je stvar u pčelama, da su na neki način bolesne ili jako nervozne. Mene su napale iz čista mira. Hodam travnjakom a one najednom, kao u hororu, skupe se iznad živice ( visoke oko 2metra) i navalno se sjure na mene.
Sad sereš, pčele to ne rade, osim ako im napraviš nešto pa da se počnu osječat ugrožene, onda bodu. Pčela koja nekog ubode odmah umre, dakle ne bode iz čistog mira i bezveze! Pitaj susjeda dal skuplja možda pčelinji otrov el. sakupljačem?

Nemojte izjednjačavat ose i pčele. Ose su svo zlo, za razliku od pčela. Pčelinji ubod je zdrav, mada nije ugodan.
__________________
Palačinke nemaju kosti!
karamazov is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 11:23   #30
Ja

Pčele i ose su za mene noćna mora : na oba dvoje sam alergičan. Ja inače u Zagrebu sam tamo bliže sljemenu, tako da ima svakakvih sranja koje lete uokolo. Barem jednom tjedno ja zakoljem jednu osu ili stršljanja jer me živcira njihovo zujanje, a još me ne smije ubosti.

Ja uglavnom volim prirodu i njene ljepote, ali bih da mogu zaklao sve krpelje, ose, stršljanje, žohare i ostala nametnička i grozna sranja (pčele ne bi jer su one bitne za hrandibeni lanac).

No ovi ti tu imaju pravo, pčelu prirodno ne bodu, a naše hrvatske pčele su poznate po tome što nisu agresivne -.-. Možda si jedan dan gledao u vijestima kako EU traži da uvozimo pčele iz Italije, koje su duplo agresivnije.

Pčele samo napadaju u opasnosti. Očigledno tvoj susjed - konj koristi ili radi nešto što pčele izluđuje. Nazoveš ne-znam policiju i pitaš kaj ti treba, možda neke organizacije za kukce itd. Ak tvoj susjed ima 50 košnica kao hobi, ja bih samo ušao u njegovo dvorište i sve su smlavio i strgao, bez zakona. Također zapitaj druge susjede da li im smetaju pčele - ak vas je više moći će te pobjediti konja.

P.S nemoj raditi povišenu ogradu jer to je po mom mišljenju bezvezna investicija - opet pčele ga mogu preletiti i spustit se dolje (ne znam na neki miris), a ako bude tu ogradu zaraste cvijeće, još ti je gadnije, a da ne spominjem koliko to košta i koliko to treba održavati.

Najpametnije ti je da postaviš u bocu med, ili neki sok, što će privući i ose i pčele, s otvorom na vrhu, pa će retardirani kukci ući u bocu i utopit se. Jedan dan nam je stršljen ušao u našu učionicu, kad gledam te mutave životinje dođe mi da zaplačem, pokušaj probit staklo a otvoren prozor ime je 10 cm od njih! Pa naravno da bih sve te muhe, parazite i ose zaklao.

Sretno, obavi to što prije, tako da ti mogu doć nećaci! :
Mihovil15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 22:47   #31
istina... mi smo sa faxom isli na pcelinjak jednog profesora i bili smo tik uz kosnice nas 30ak... imali smo samo kute bijele, i samo nas par smo imali one kape s mrezicama... nitko nije imao nikakve rukavice ni nista slicno... i iako smo ih uznemiravali, i otvarali kosnice, nikog nije niti jedna pcela ubola... te pcele se tako ponasaju iz nekog razloga... meni bi isto bilo zao poubijati ih, jel su mi drage... volim ih gledat kako marljivo i neumorno skupljaju pelud... slatke su mi! ponekad ih imam puno dvoriste, jel imamo jako puno cvijeca raznog...
Sarracenius is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 23:05   #32
Kaj se palite na guranje, ovaj topić je čista provokacija, pčele ne napadaju a pogotovo ne napadaju kad idu u berbu. Moj susjed ima pčele u Zagrebu i nikad niko nije bio napadnut od njih... Par puta se dogodilo da su mi se čak i rojile u sobi. Zamislite sliku od par tisuča pčela u klupku koje visi sa zida i ni tad nisu nikog u kuči napale. Dođe susjed i pomete ih u košnicu (ubiti glavno da pomete maticu ostale idu za njom) i nikakvih problema....
I da ose nisu štetočine, dapače ose uništavaju nametnike....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 18:42   #33
Kada netko živi u gradu, u nekretnini koju je skupo platio, nije mu baš naj da mu susjed ima ikakvu "farmu" pa bile to pčele, purani ili janjići. Idi prijatelju u neko ruralno okruženje pa imaj milijun pčela, a ne kao susjed jednog mog prijatelja u Osijeku. Lik stavio 5 košnica u svoje dvorište, centar grada, kuće u nizu, nema plac ni 250m2, blizu prometne ulice, ali ne on će u pčelare. To bih ja odmah prijavio veterinarskoj stanici pa neka to potamane i mir. Za sve postoji mjesto i vrijeme.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 00:12   #34
a da znate kako su pcele u svedskoj zifcane!
od prosle godine gajim strasne strahove od tih zivina! A kod mene jedva da je proljece prismrdilo a ja se trzam od zujanja kafeaparata.
Ugl, nevino sam prolazila nekoliko metara od kosnica u ribickim bojama isla sa slikat konje na livadi pored jezera (ljigavo pateticna romanika-fotografski kic) i gamad me iz cistog mira napala. Film strave: pcele napadaju u reziji hitchcocka je pizdin dim za ovo. Vristeci sam uletila u auto, plakala dva sata i zavrsila na hitnoj. Inace nisam alergicna, ali ovo je em bolilo, em izazvalo reakciju.
Svedska me vise ne bu vidla...kao nit Morrum, niti ono prljavo smece od Walhalla hotela...unatoc pretrpljenoj boli moram se pohvaliti da u tom ribickom raju nismo upecali ama bas nista.
pupetta.maresca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 17:57   #35
opet pcele

samo ovaj put na balkonu u sred grada... osim nekog spreja gore spomenutog nisam vidio neki drugi nacin da ih se otjera..
mislim nemam nist aprotiv pcela ali ne zelim imati gnijezdo na balkonu..
a ne zelim ih ni trovati..
neki savjet?

btw., sad su dva nova gnijezda kako sam prvobitno zalio vodom preselile su se par metara dalej
__________________
Temeljno pitanje je pitanje temeljne boje...
Herzeg Bosanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:51   #36
Pčele su predivna stvorenja i imam ih pun vrt, zajedno surađujemo.

Ali držanje pčelinjaka u blizini naselja je mimo pameti, to bi trebalo biti na izoliranom mjestu.
Moj suprug je imao blažu reakciju uboda na pčelu, završio u bolnici satima na promatranju i kortikosteroidima.

Zamislite da vam člana obitelji ubije nečija bezobraština, pušku i upucati.

Znam da dim tjera zmije i sve životinje, instiktivno bježe od vatre. Palite i dimite, možete i noću
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 15:18   #37
Quote:
Herzeg Bosanac kaže: Pogledaj post
samo ovaj put na balkonu u sred grada... osim nekog spreja gore spomenutog nisam vidio neki drugi nacin da ih se otjera..
mislim nemam nist aprotiv pcela ali ne zelim imati gnijezdo na balkonu..
a ne zelim ih ni trovati..
neki savjet?

btw., sad su dva nova gnijezda kako sam prvobitno zalio vodom preselile su se par metara dalej
Probaj doći do broja nekog obližnjeg pčelara (možda ti lokalna pčelarska udruga da broj)..
U današnje vrijeme malo je oko naselja "prirodnih" gnijezda, obično su to pčele koje su nekom pobjegle (kad god smo mi imali takav problem pokazalo se da su to susjedove pčele).

Mi smo godinama imali pčelinjak 50 metara od kuće i nikad nikog nisu ubole pčele a da on nije bio kriv (uhvatili rukama opale cjetove divljeg kestena, pili iz boce u koju je ušla pčela...).
Ne postoji pčela koja pikira na tebe ne bi li te ubola. Bar ne jedna od ovih naših.
Ako i nisu, svaki će pčelar biti sretan da pokupi tvoje pčele i odnese ih u svoj pčelinjak.

Znam da zvuči grubo ali ako je netko alergičan, sori al to je ipak njegov osobni problem.
Zar bi trebali istrijebiti jagode radi alergičnih na jagode?
Zar bi trebali sasjeći svo drveće, cvijeće i travu radi alergičnih na pelud drveća, pelud cvijeća ili pelud trava?
Svaki se alergičar drži dalje od alergena i to je to.

Jasno da to nema veze s kretenskim susjedom iz prvog posta koji je postavio 50 košnica uz vikend naselje.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!

Zadnje uređivanje NitkoPoseban : 08.04.2011. at 15:24.
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 10:01   #38
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Probaj doći do broja nekog obližnjeg pčelara (možda ti lokalna pčelarska udruga da broj)..
U današnje vrijeme malo je oko naselja "prirodnih" gnijezda, obično su to pčele koje su nekom pobjegle (kad god smo mi imali takav problem pokazalo se da su to susjedove pčele).

Mi smo godinama imali pčelinjak 50 metara od kuće i nikad nikog nisu ubole pčele a da on nije bio kriv (uhvatili rukama opale cjetove divljeg kestena, pili iz boce u koju je ušla pčela...).
Ne postoji pčela koja pikira na tebe ne bi li te ubola. Bar ne jedna od ovih naših.
.

.
To sam i ja htjela pitati?
I naš susjed ima pčele.
Cijeli rojevi ih dolaze na našetrešnje, lavande,tikve u cvatu,akaciju...
NIkad nikoga nije niti jedna ubola.Svi pazimo da ne stisnemo rukom koju dok smo u vrtu.
Ni-kad!
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 18:42   #39
Evo i mene kratko tu.. Imao sam veliki problem s osama koje su se uvukle u svaku rupu na krovu kuće. Prije nekih dva tjedna na krovu je bilo brat bratu 1000 osa koje su ulazile i izlazile u svaku rupicu pod crijepovima. Kako za zalijevanje biljaka skupljam vodu skužio sam mrcine kako se u toj kanti napajaju za vrućih dana pa sam im natočio otrov za kukce u istu i kroz samo nekoliko dana broj im se smanjio za pola. Sada, samo nekoliko tjedana kasnije više nema niti jedne. Planiram još na tavan za svaki slučaj stavit jednu posudicu s malo voćnog soka pomiješanog s tim otrovom i mislim da sam problem riješio. Otrov je neki jeftini biološki koji se može kupit u svakoj većoj prodavaonici mješovite robe pa tko voli nek izvoli... Mislim da se zove Biotol ili nešto tako. Inače, koristim ga i za prskanje ruža kad se na njima nakote one dosadne uši i ruže se nimalo ne bune, a gamadi više nema.
Zeljko34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 00:58   #40
Ovo je slika od prošle godine. Svi prozori su mi u mrežama. Pas je bio na hitnoj, susjedi izbodeni.
Moram naći način da likvidiram bijelu djetelinu sa travnjaka, trava se brije do dna i sva sretna kad se posuši. Dvorište mi je puno pčela, ali baš krcato.
Prije tri godine su mi se uvukle u novo izgrađenu kuću. Sve je bilo crno od pčela.
Svake godine nekom pobjegnu i roje se po drveću, livadi... uz kuće.

Pred mrak na jelki blizu moje kuće, na možda 6 metara čuje se zujanje stotina insekata. Ne znam što bi bilo drugo nego da su pčele. Kako je sumrak nisam dobro vidjela što je na drvetu. Zuji, veličine pčele i mnoštvo insekata. Inače u blizini mi je auto i totalno je zasrano od početka proljeća kad doveze te svoje insekte tu. Doslovice kao da sve i jedna pčela imaju dijareju i to smolu.

Kad pročitam zakon o držanju pčela u blizini pruge se ne bi smjele držati pčele, bar ne na 40 metara. Opet drugi lokalni kauboj ima matice na par metara od pruge, pa i mrtve matice sam našla u vrtu. Udaljenost ovog pčelinjaka i tog sa maticama nije 500 metara, ali ima neki kameni zid između. Po naselju samo niču ti pčelinjaci kao pečurke. Koliko sam čula da samo jedan od te mase pčelinjaka ima dozvolu. Kako je to moguće da se tako javno to može raditi bez dozvole i bez kazni. A ljude deložiraju za telefonski račun.

Može li se igdje provjeriti ima li se dozvola za nešto što vam je ispod prozora?

I šta sad napraviti kako otjerati tu gamad. Cvijeće više nemam. Da uništim i kupine i sve na što idu, da izvadim travu i ostavim golu zemlju da bi u papučama smjela hodati.
Nedo Bog ići znojan po vrtu, ludnica. Polako sam kao u horor dvorištu. Uz te pčele je došla i neka najezda osa svaku godinu.

DIvlje pčele su nešto drugo one nisu agresivne, a ove jesu. I ne vidim nikakvu korist oprašivanja. Cvjetova kod biljaka ima, ali nema ploda. Čini mi se što je oprašila divlja pčela to je i rodilo.

Jedino da uzmem Biotol i napravim sok.

Zna li netko koliko je ovdje košnica? I što se računa košnicom. To se stalno nadodaje i povećava broj.

[IMG][/IMG]
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.