Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2008., 12:41   #21
Quote:
Jaranka kaže: Pogledaj post
..ima tocno 1000 stabala... svake godine se nabere oko cc 900kg oraha
Samo 900kg na 1000 stabala?

A ta šuma, na kolikoj je površini?
Nikolajevna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 15:12   #22
Quote:
Nikolajevna kaže: Pogledaj post
Samo 900kg na 1000 stabala?

A ta šuma, na kolikoj je površini?
ne zivim tamo,pa ne mogu svaki dan brat.. odem vikendom pa koliko naberem naberem...zato i ispdne tako..
mozda bi bilo i vise da sam tamo svaki dan..
-negdje oko 5 hektara
Jaranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2008., 09:41   #23
Evo još jednog konkretnog primjera: 7 stabala oraha (drvored s razmakom oko 8m) u Zagorju, star 19 godina, od održavanja samo rezanje suhih i grana koje smetaju - prosječni godišnji prinos ukupno oko 40kg suhog oraha u ljusci (bar onaj dio koji mi uspijemo pokupiti ).
Prema podacima iz literature, orasi dobre sorte (uz prikladne sorte kao oprašivače) i u punom rodu (od 15. do 50. godine nakon sadnje) uz dobro održavanje (gnojenje, obrezivanje, po potrebi navodnjavanje) morali bi davati prosječan prinos od oko 4000kg suhog ploda u ljusci, odnosno oko 40kg po stablu uz razmak sadnje 10x10m.
Mislim da je potrebno napomenuti kako orasi koji se uzgajaju pretežno zbog proizvodnje ploda imaju formiranu široku krošnju, tako da im je iskoristivost drvne mase puno manja nego kod ugoja u gustom sklopu gdje se nastoji formirati što više i što ravnije deblo.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 16:45   #24
manite se ćoravog posla.na orasima nitko nikad nije zaradio lovu,barem ne onaj koji je ulagao u njih.
u ovoj državici lova se može zaraditi jedino trgovinom neke bofl robe
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 19:11   #25
Nego čuo sam da je u lješnjacima budućnost!?!
__________________
PIVO-više nije samo za doručak!
pujdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 14:52   #26
razlika je dali zelis uzgoj za građu ili plod. za gradu mogu ici sjemenjaci (cca 25 kn sadnica i nema poticaja), a za plod idu cijepljeni (kalemljeni cca 100kn sadnica i ima poticaj). isto tako za gradu se sadi u manjim razmacima, a za plod u širim (logično) tako da na hektar stane različit broj sadnica
pozdrav)
meto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 15:06   #27
Quote:
Nikolajevna kaže: Pogledaj post
Samo 900kg na 1000 stabala?

A ta šuma, na kolikoj je površini?
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
manite se ćoravog posla.na orasima nitko nikad nije zaradio lovu,barem ne onaj koji je ulagao u njih.
u ovoj državici lova se može zaraditi jedino trgovinom neke bofl robe



naravno da nije zaradio zato sto nije ni probao raditi kako spada tj. princip je zasadi pa ako uspije, ko jos gnoji ili navodnjava orahe nitko. a sto se tiče trgovine, zato i jesmo u ovakvom kuršlusu jel bi svi trgovali i brzo zarađivali
pozdrav)
meto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 21:12   #28
Ja sam ove godine ( prve ) pognojio, a sljedeće zaljevam.
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 18:20   #29
meni je jucer bila gospodja iz savjetodavne sluzbe. malo smo setale po vocnjaku i razgovarale. dotakle smo i temu sadnje oraha. gospodja je jako ljuta, kaze mi da ljudi sade orahe iskljucivo zbog visokih poticaja i cinjenice da ne moraju raditi nista oko njih, te sve to skupa naziva promasajem. nisam s emogla ne sloziti s njom jer smatram da je zena u pravu.

smiljane, zasto nam onda po seminarima muljaju da lijeska u 4.-5. godini ulazi u puni rod? ponavljam, nemam blage veze o lijesci, plod oraha cekam godinama ali pobozno hodam po predavanjima, slusam i biljezim sve. o jabuci znam sve, znam kad ce uci u puni rod, znam kad cu ju izbaciti van i zasaditi novi nasad. lijeska mi je privlacna zbog ploda ali mi se ne svidja cinjenica da se 100 godina mora cekati puni rod.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 19:21   #30
Samo jedna rijec: rasadnicari.

A sto se tice roda lijeske, lijeska prvi rod donese u 3-4 godini, a tek u 5-7 godini se moze pricati o koliko tolikoj kolicini, a opet neusporedivoj sa jabukama. Osnovna prednost lijeske je sto se berba moze obaviti u recimo mjesec dana i sto se plod nakon relativno jednostavnog susenja relativno jeftino moze dugo cuvati.

A to sto tvoji orasi nece dati ploda ja bih pripisao neoprasivanju.

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 08.03.2009. at 19:27.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 21:28   #31
ma daj, oraha u krugu kilometar koliko hoces. ovi moji samo rastu u vis, pustili dvije-tri grane pri vrhu i to je to. muz se veseli kako ce djeca za 30 godina imati kvalitetne trupce a ja bi pekla orehnjacu.

sto se berbe tice, ja bih bila jako sretna da to obavim u roku mjesec dana i da ne moram placati skupu struju za hladnjacu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 13:36   #32
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ma daj, oraha u krugu kilometar koliko hoces. ovi moji samo rastu u vis, pustili dvije-tri grane pri vrhu i to je to. muz se veseli kako ce djeca za 30 godina imati kvalitetne trupce a ja bi pekla orehnjacu.

sto se berbe tice, ja bih bila jako sretna da to obavim u roku mjesec dana i da ne moram placati skupu struju za hladnjacu.

Tu si u pravu, ako nađeš dobre kupce,trupce možeš prodati za nenormalno veliku cijenu, talijani su ludi za namještajem od oraha.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 18:09   #33
covjece bozji, dok ja docekam da ti moji bijedni orascici narastu do trupca-vise me ne bu na ovom svijetu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 06:38   #34
Barem djeca nece imati moralnih problema kad im zatreba lova
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 20:09   #35
ha, od djece i njihovog morala kad je lova u pitanju lagano mi s epovracava. ajd tjesim se, mozda ce ti orascici narasti pa cu ih ja rastrajati.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 16:07   #36
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Tu si u pravu, ako nađeš dobre kupce,trupce možeš prodati za nenormalno veliku cijenu, talijani su ludi za namještajem od oraha.
Pa da, trenutna cijena je oko 150 E za kubik.Ne daj Bože da ti se motorka pokvari.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 21:20   #37
salel, 150 eura? pa ti je smijesno niska cijena. onda mi se vise isplati sverat hrastovinu iz slavonije. nju svi hoce, od peveca pa nadalje. jasno, nitko ne da lovu ali kompenzacija je nesto sto je izmislio pametan covjek.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 06:40   #38
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Pa da, trenutna cijena je oko 150 E za kubik.Ne daj Bože da ti se motorka pokvari.
Ma di se to moze kupiti orahov trupac za namjestaj za 150 Eura kubik, a da nije kolicina od 2000 kubika?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 09:32   #39
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Ma di se to moze kupiti orahov trupac za namjestaj za 150 Eura kubik, a da nije kolicina od 2000 kubika?
pitanje dal se moze dobiti i ta cijena. poznanik je prosle godine morao srusiti 2 velika oraha jer su smetali gradnji hale. debla nije uspio prodati nikome ni za koju lovu. mislim da ih je na kraju poklonio samo da ih se rijesi. govorim o zagrebu.
vjerovaatno je po slavoniji jos i gore. govorimo o trupcima ne o daskama. cijela drvna industrija je crknula.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 11:34   #40
to je opet druga krajnost, nije 2000 kubika nego su dva. Ne moze se ocekivati da ce se nesto sto raste 30 (ili sto ti ga ja znam koliko) godina prodati u dva tjedna ili mjeseca. A taj kome je pokonio je vjerojatno znao da mu smetaju pa je samo cekao i cekati ce dok mu se ne ukaze prava prilika da ih proda.

Kazu da slika govori vise od rijeci. Slika se jedne licitacije u Sloveniji pred jedno mjesec dana. Na toj licitaciji kupuju se debla za posebne namjene (stolari itd). Ne razumijem se u kvalitetu drveta itd itd ali brojkice su zanimljive. Nisu li?



P.S. Teta-elza, jel' sada muzevo inzistiranje da orasi ostanu tu gdje jesu gledas drugim ocima?

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 12.03.2009. at 11:42.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:52.