Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2010., 12:01   #61
to su ti tzv. engleske pelargonije. vrlo su zahvalne kao i sve druge,osim što im treba redovito uklanjati cvijetove da bi dalje cvale i što su osjetljivije na botritis
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2010., 10:02   #62
meni su najdraže starinske uspravne pelargonije ak se ne varam zovu se zoonale
svake godine mi je žao kad kod susjeda vidim visoke po metar i više, kržljave sa jednim jadnim cjetićem na vrhu
u 9. mjesecu (iako još cvjetaju) grančice (one sa strane) odrežem, skinem listiće i ostavim samo par na vrhu (ako imaju cvijet otkinem i njega) pa posadim u zemlju jednu do druge na razmak od 3-4 cm zalijem i čekam proljeće
tako da od jedne iduće godine imam bar četri nove plus osnovna koja isto pusti nove listiće
besplatan savjet: razdvojite ih na jesen po bojama
ne pitajte koliko ih imam
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 17:08   #63
Ljudi...kupila sam pelargonije prvi put u životu, stavila ih na prozor s dosta svjetla pogotovo ujutro, zalila ih... i svo cvijeće se na njima u par dana osušilo i sad je počelo i lišće. Čitala sam o pelargonijama i mislila sam da je jednostavno za održavanje, pogotovo da nije osjetljivo jer je za balkon.
__________________
May Good Things Grow

To Solitude
Hazen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 20:54   #64
Mi već godinama imamo perlagonije na balkonu, viseće su djelom stare po 2g. i ovako izgledaju;
Zanimljivo je kako mi je bura nekoliko puta uništila roze tj. otpale su stabljike ali ove godine je jedna narančasta jako učvrsnula i jako se razgranala.
http://i.imgur.com/y3QLFvs.jpg
Tj. izgledale su jer gube cvjetove. Počeli su mi malo smeđiti listovi i nemaju toliko cvjetova http://i.imgur.com/hRkMFqh.jpg
Do sada sam jednom tjednom ih prihranjivao substralom, zalijevam malo jednom dnevno ujutro i povremeno posipam zamlju neopitroidom. No listovi na kraju dana oslabe i imam sve manje cvijeća pa sam zalio s malo mosiplan kako bi se riješio bubica u zemlji.
No nije baš pomoglo a cvijetova ima manje nego inače. Nadam se da će biti bolje.
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2014., 17:32   #65
Pelargonija - zašto ne uspijeva?

Isti dan kupila sam dvije sadnice pelargonije. Nisu ni viseće, ni one baršunastih listova, nego ona treća vrsta s glatkim i nezaobljenim listovima. Jedna uspijeva izvrsno, ima velike listove i cvjeta, a druga ima male listiće, slabo cvjeta, stabljika se suši i sve skupa polako žuti i smeđi. Zašto?
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 04:34   #66
Nadam se da ova tema nije skroz mrtva jer trebam savjet oko pelargonija.
Sitni je cvijet, neke su visece a neke ne.

Kupila sam sadnice prije dvije godine, posadila i bile su super. Negdje sam citala da ih treba skratiti prije zimovanja na 15 cm visinu, a neki su mi govorili da ne treba. Pa sam poslusala te sto ne treba. Svako toliko su i u zimi znale baciti koji cvijet. Medutim, proslo ljeto nisu bile razgranate i u cvatu kao prve. Malo sam ih i ja zapustala zbog pomanjkanja vremena. Onda sam ih na kraju godine ipak skratila na 15 cm u nadi da cu ove godine imati bolje cvijece i kao imati cu opet vise vremena za njega. E sad. One stoje na tih 15 cm visine i jos se nisu ni pomakle. Ima tu i tamo na nekoj neka mladica (ako se to tako zove kod cvijeca). I ja ne zna sta bi sad s tim cvijecem. Sta trebam napraviti da ono opet naraste i cvijeta ovu godinu?
Zemlja koja je u njima je od kada sam ih prvi puta posadila. Trebam li mozda nju promijeniti?
topkatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 11:26   #67
Mislim da bi trebala promijeniti zemlju, a nakon nekog vremena pelargonije i redovno prihranjivati. Ovako možda nemaju dovoljno hranjiva za novi rast.


Jedan moj znanac svake godine kupuje nove viseće pelargonije za cijeli balkon (dva reda žardinjera, jedne ispod drugih) i novu zemlju i balkon mu slobodno može ići u bilo koji cvjetni žurnal.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 18:07   #68
Ja imam 33 sadnice u 11 vaza. Sadnice sam placala po 14 kn. Nije malo da bih svake godine kupovala na novo. Mogu li nekako njihov pelcer presaditi?
Netko mi je rekao da sam ih pregusto posadila. 3 u jednu vazu duzine 50 cm? :nezna:
topkatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 05:15   #69
pelargonija

baš me zanima gdje držite po zimi pelargoniju, ja sam ju držala u dnevnom boravku ali mi se osušila
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 10:26   #70
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
baš me zanima gdje držite po zimi pelargoniju, ja sam ju držala u dnevnom boravku ali mi se osušila
Jasno da su se posušile jer im je bilo prevruće.
Drži ih na hladnom i svijetlom mjestu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 10:34   #71
Moja ih je majka spuštala u podrumsku prostoriju, prijašnju 'vešernicu'. Tu je oko desetak stupnjeva i dovoljno svjetla. Svakih 10 - 15 dana ih se malo zalije.

Ista je stvar s nekom zatvorenom negrijanom lođom.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 13:15   #72
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Moja ih je majka spuštala u podrumsku prostoriju, prijašnju 'vešernicu'. Tu je oko desetak stupnjeva i dovoljno svjetla. Svakih 10 - 15 dana ih se malo zalije.

Ista je stvar s nekom zatvorenom negrijanom lođom.
kod nas je mračan podrum(
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 13:38   #73
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
kod nas je mračan podrum(
Na mračnom mjestu će se izdužiti i izblijediti.
Dana su LED žarulje jeftine i malo troše pa stavi dvije iznad njih kako bi imale dovoljno svjetla.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 17:40   #74
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Na mračnom mjestu će se izdužiti i izblijediti.
Dana su LED žarulje jeftine i malo troše pa stavi dvije iznad njih kako bi imale dovoljno svjetla.
hvala
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 09:02   #75
Pozdrav svima...
Evo ovako...
Imam veliki balkon i na njemu sam već dugi niz sezona imala Surfinije-viseće Petunije i uspijevale su mi fantastično. Međutim...
Poželjela sam promjenu.
Izbor je pao na Tirolske Pelargonije. Za one koji ne znaju, to su one koje u slapovima vise s balkona, a izgledaju ovako:

http://i68.tinypic.com/detcts.jpg

Zanima me slijedeće...
Da li se netko od vas, već "okušao" uzgojem tih Pelargonija u urbanoj (gradskoj) sredini, na višim katovima stambene zgrade...?
Ako netko je, najljepše ga molim, da nam svima, malo opiše svoje iskustvo...
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:30   #76
Molim savjet.
Imam nekoliko tegla pelargonija, običnih i visećih. Preko zime ih držim na hladnom u polumračnom prostoru. par puta ih zimi zalijem, i onda u 2. mjesecu dobivaju mlado lišće. iznosim ih na terasu negdje početkom travnja kad više nema opasnosti od mraza. i onda počnu stagnirati. Ne bi li bilo bolje da ih iznesem ranije u proljeće i da se postepeno privikavaju na promjene temperature, jačinu sunce i ostalog. Napominjem da se isto događa bez obzira da li promijenim zemlju ili ne, da li zalijevam sa tekućinama za dohranjivanje.
zdenkica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:55   #77
Quote:
zdenkica7 kaže: Pogledaj post
Molim savjet.
Imam nekoliko tegla pelargonija, običnih i visećih. Preko zime ih držim na hladnom u polumračnom prostoru. par puta ih zimi zalijem, i onda u 2. mjesecu dobivaju mlado lišće. iznosim ih na terasu negdje početkom travnja kad više nema opasnosti od mraza. i onda počnu stagnirati. Ne bi li bilo bolje da ih iznesem ranije u proljeće i da se postepeno privikavaju na promjene temperature, jačinu sunce i ostalog. Napominjem da se isto događa bez obzira da li promijenim zemlju ili ne, da li zalijevam sa tekućinama za dohranjivanje.
Iznesi ih ranije na svijetlo mjesto u kući/stanu.
Kada prođe opsanost od mraza van sa njima.
I prikratiti izboje koji su narasli preko zime.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 11:59   #78
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
I prikratiti izboje koji su narasli preko zime.


Za pelargoniju je orezivanje jako važno. I koliko god izgledala jadno i okljaštreno u početku, utoliko će biti bujnija i rascvjetanija kasnije.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:50   #79
A nakon rezidbe , odrezane grane zabosti u supstrat, smjestiti ih na toplo, održavati vlagu i eto novih pelargonija.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 11:07   #80
Jel jos rano stavit ih na balkon?

Jucer sam svoje stavila, izrazito suncana strana, al me mrvu strah da sam uranila s obzirom da ih jos nigdje nisam vidla, a opet si mislim, steta ne iskoristit ovo vrijeme za njihovu prilagodbu na otvoreno.
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.