Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2017., 11:51   #501
Mozda treba presadjivanje, jel posuda ima rupe na dnu?

Probaj naci neko mjesto koje je između ta dva ekstrema (jako tamno i na prozoru) pa ga postepeno, kroz tjedan dana, prilagodi promjeni svijetla i temperature i što manje mu miči orijentaciju (najbolje bi ga bilo ne micati, ali dok ne nadjes mjesto moras). Dakle ako ga i premjestis neka bude orijentiran kako je bio i na proslom mjestu.

Mozda slikaj da vidimo kako se susi, jel zbog previse vode, premalo vode, uvjeta...

Sretno.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 11:42   #502
Pozdrav! Ovako:
bila sam jučer u poljoprivrednoj ljekarni i pregledavajući slike mojeg graba zaključili smo da ima:
-crvenog pauka
-pepelnicu
-crnu pjegavost

Kupila sam tri različita fungicida i neko antioksidativno sredstvo.

Jutros sam ga pošpricala s dva fungicida, u ponedjeljak ću s trećim, napraviti pauzu od tjedan dana pa ponoviti. Nisam pametna što da radim s njim, u jako lošem je stanju, lišće se poprilično crno, skoro svo. Zanima me jel bi bilo ok da nakon ove kure fungicida sačekam tjedan dana pa pošpricam antioksidanskom, pustim dva dana da upije i svega ga obrežem?

Vidim da niste baš aktivno, al nadam se da će netko pročitati. Hvala!
red queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:32   #503
Kupio sam bonsai drvo za stan:

S obzirom da je bio skup bitno mi je da ima dug i sretan život . Ne znam ništa o uzgoju ali dobio sam neke osnovne upute sa njime tipa:
"Biljku zalijevajte tako da uronite cijelu teglu
u vodu. Kad više nema zračnih mjehurića,
podignite teglu i pustite da se ocijedi.
Uklonite vodu koja je možda ostala na
tanjuriću par sati nakon zalijevanja. Ako
ne možete uroniti biljku, zalijte je tako da
ulijete vodu u tanjurić. Neka zemlja bude
vlažna, ali nemojte pretjerati s vodom.
Pretjerano zalijevanje najčešći je uzrok
uvenuća bonsai stabala."

S obzirom da je drvo veliko (cca. 1m visine) a nije ni lagano, nezgodno mi je ovo s potapanjem izvoditi a za klasično zalijevanje ne znam koliko treba vode i koliko često. Može par savjeta?
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 23:23   #504
bonsai

Zna tko gdje bih mogao naci za kupiti neki mali bonsai drvo? i kolko bi to kostalo?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 05.01.2018. at 12:09. Reason: Zna li tko gdje bi Chocolate Thunder mogao pronaći temu Bonsai?
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 10:15   #505
MBM, Bauhaus...
Cijena ovisi o veličini i vrsti biljke.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 14:50   #506
Quote:
Chome kaže: Pogledaj post
Kupio sam bonsai drvo za stan:

S obzirom da je bio skup bitno mi je da ima dug i sretan život . Ne znam ništa o uzgoju ali dobio sam neke osnovne upute sa njime tipa:
"Biljku zalijevajte tako da uronite cijelu teglu
u vodu. Kad više nema zračnih mjehurića,
podignite teglu i pustite da se ocijedi.
Uklonite vodu koja je možda ostala na
tanjuriću par sati nakon zalijevanja. Ako
ne možete uroniti biljku, zalijte je tako da
ulijete vodu u tanjurić. Neka zemlja bude
vlažna, ali nemojte pretjerati s vodom.
Pretjerano zalijevanje najčešći je uzrok
uvenuća bonsai stabala."

S obzirom da je drvo veliko (cca. 1m visine) a nije ni lagano, nezgodno mi je ovo s potapanjem izvoditi a za klasično zalijevanje ne znam koliko treba vode i koliko često. Može par savjeta?
super ti je drvo...gdje si kupio? ja bih si kupio ono jedno maleno da na stolic staviti...inace su mi to prekrasna drveća
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:28   #507
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
super ti je drvo...gdje si kupio? ja bih si kupio ono jedno maleno da na stolic staviti...inace su mi to prekrasna drveća
Prije kupovine bonsaia obavezno pročitaj neku literaturu.
U protivnom se može desiti da ne preživi duže od nekoliko mjeseci.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 10:24   #508
Pozdrav svima,

imam aluminijske žice debljine 6mm, idealne za bonsai, lako se savija i oblikuje.

Ako nekome treba možemo se dogovoriti za cijenu.

Pozz
ferrarijevac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2018., 13:45   #509
Moj je iz Ikea. Otpalo mu gotovo svo lišće. Sad raste novo osim iz najdonjeg grmića. Nadam se da će i taj krenuti i da će se vratiti na staro jer je stvarno imao bujno lišće.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2019., 22:56   #510
Bonsai pomoć

Bok svima. Imam kineski (ili japanski neznam 100%) brijest. Neznam koliko je star ali odprilike jedno 5 godina. Kod mene je malo više od godinu dana i ajmo reći sve je bilo ok. Jedino sam imao problem s njime kad sam ga kupio, požutili su mu svi listovi i otpali su. Kasnije sam saznao da nije imao dosta vode pa sam ga počeo redovno zaljevati i i prolistao je ponovo. Sve je bilo ok do sada. Prije par dana sam mu skratio malo grančice pošto ih je raširio na sve strane i dao sam mu malo gnojiva. E sad nisam koristio gnojivo baš za bonsai nego gnojivo za zeleno bilje. U 0.5l vode sam stavio oko 2 ml gnojiva. Mislim da nije puno pošto piše za ide 15ml na 2 litre vode. I sada od kako sam to napravio počeli su mu polako žutiti listovi opet. Stoji na istom mjestu cijelo vrijeme. Ima puno svjetla zemlja je uvijek vlažna a temperatura u sobi bude oko 20 stupnjeva. Možda netko zna neko riješenje. Mislio sam ga ovo proljeće presaditi u malo veću posudu sa supstratom koji je namjenjen za bonsai (sada mi se čini da je u običnoj zemlji). Što da radim? Unaprijed hvala.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 14.03.2019. at 15:53. Reason: čemu služi popis tema? :misli:
Luki12626 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 11:17   #511
Možda je korjen ili zemlja prevlažna. Jel može sva voda izać van i ispariti?
Ili mu je preintenzivno gnojivo pa bi tuširanje zemlje pomoglo da se ispere van.
A i slika nebi bila na odmet
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 12:33   #512
Ima dolje dvije rupe tako da bi višak vode mogao iscurit van. Zemlja izgleda vlažno ali neizgleda onako "natopljena". Kako bi ja mogao isprat zemlju? Samo pod slavinu i tako par minuta da curi od dolje? Stavit ću sliku zemlje i listića koji žute da se vidi. Hvala.
Luki12626 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 12:48   #513
Nisam mogao ovdje staviti slike pa sam ih stavio na Imgur (3 slike). https://imgur.com/a/FUMIZjG?

Tek sada kada sam slikao sam vidio da zapravo kod zemlje dolje se stablo malo smežuralo. Iskreno mislim da je drvce gotovo
Luki12626 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 12:49   #514
Ja ga stavim u tuš ili kadu i pustim da se natopi vode i da sve iscuri van, pa ponovim par puta.

Zemlja se brže suši na površini nego dnu tegle pa nam se nekad čini da je suho, ali zapravo nije. Ja svoj bonsai svaki dan špricam malo po površini zemlje i korjenju, a zalijem ga (ovako da ga istuširam) možda svaka dva, tri tjedna.

Grančice i listiće režem samo u proljeće kad ima najviše snage za novi rast. Ipak su to rane koje moraju zacjeliti pa sam ekstra oprezna
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 12:52   #515
Quote:
Luki12626 kaže: Pogledaj post
Nisam mogao ovdje staviti slike pa sam ih stavio na Imgur (3 slike). https://imgur.com/a/FUMIZjG?

Tek sada kada sam slikao sam vidio da zapravo kod zemlje dolje se stablo malo smežuralo. Iskreno mislim da je drvce gotovo
Nije gotovo dok ne otpadnu svi listovi i korjenje se smežura.

Mislim da mu je prevlažna zemlja pogotovo ako nije na direkt suncu većinu dana. Zaboravi ispiranje, pusti da se dobro osusi zemlja pa nakon toga zaljevaj umjereno
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 12:59   #516
Nije nikada direktno na suncu pošto je sunce s druge strane. Što mislite dali je pametno presaditi ga u malo veću posudu s supstratorm koji je namjenjen za bonsai (ovako nešto https://www.bauhaus.hr/agro-supstrat-za-bonsai-2-l.html )
Luki12626 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 13:59   #517
MOžeš probat ali ja ga ne bih presadjivala, izgleda dosta veliko tegla. Prije bi maknula ove suhe grancice bez listova i smanjila zaljevanje. Ne izgleda tako mrtvo kako ti se čini
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 14:45   #518
Dobro, neću ga sada presađivati. Jedino sam mislio uzeti novo gnojivo koje je namjenjeno bas za bonsai. Imaš li možda kaki prijedlog. Pošto ja živim tu gdje baš toga i nema previse pa bih morao s interneta narucit. Ako imas neko dobro gnojivo koje i ti koristis. I neznam dali je ovo dobra ideja ali jel bi bilo pametno ga staviti mozda na prozor gdje je radioator na jedno pola sata do sat vremena. Da se zemlja osusi? Nekako mislim da je glupa ideja posto bi mu to bio šok.
Luki12626 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 15:10   #519
Možeš, stavi da se zgrije i posuši. Ako taj prozor nema direktno sunce, a ima svjetla, možda bi mu to bila bolja pozicija. Sad će ionako prestati sezona grijanja
A s gnojivom nemoj žuriti pogotovo ako si ga nedavno pognojio.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2019., 17:15   #520
Quote:
Luki12626 kaže: Pogledaj post
Bok svima. Imam kineski (ili japanski neznam 100%) brijest. Neznam koliko je star ali odprilike jedno 5 godina. Kod mene je malo više od godinu dana i ajmo reći sve je bilo ok. Jedino sam imao problem s njime kad sam ga kupio, požutili su mu svi listovi i otpali su. Kasnije sam saznao da nije imao dosta vode pa sam ga počeo redovno zaljevati i i prolistao je ponovo. Sve je bilo ok do sada. Prije par dana sam mu skratio malo grančice pošto ih je raširio na sve strane i dao sam mu malo gnojiva. E sad nisam koristio gnojivo baš za bonsai nego gnojivo za zeleno bilje. U 0.5l vode sam stavio oko 2 ml gnojiva. Mislim da nije puno pošto piše za ide 15ml na 2 litre vode. I sada od kako sam to napravio počeli su mu polako žutiti listovi opet. Stoji na istom mjestu cijelo vrijeme. Ima puno svjetla zemlja je uvijek vlažna a temperatura u sobi bude oko 20 stupnjeva. Možda netko zna neko riješenje. Mislio sam ga ovo proljeće presaditi u malo veću posudu sa supstratom koji je namjenjen za bonsai (sada mi se čini da je u običnoj zemlji). Što da radim? Unaprijed hvala.
Ako je prezimio na 20° ne čudi što mu nije dobro. Trebao je preziiti na hladnom.
A sve se čini da je imao i previše vode.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:29.