Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2011., 19:57   #41
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
evo, vratila se i ja sinoc iz Valencije.
Detaljno cu sve napisati na ovoj temi, ali sam neispavana, pa kad dodjem k sebi ovih dana, sve cu napisati- sto, kako, gdje, cijene itd itd.
U svakom slucaju, taj grad se mora posjetiti dok su jos jeftine Ryanair karte iz Trsta. I to pogotovo za vrijeme Fallasa (ovih dana su zavrsni dani Fallasa, ali i mi smo uspjeli dozivjeti tu atmosferu)-ludilo.
Iako mi je Barca prekrasan grad, ovaj grad mi je ipak drazi. Barca je previse turisticki grad, ovaj grad ni izbliza nije toliko turisticki prostituiran, a nista nije ruznija od Barce
Kaj se čeka? Postajem nestrpljiv
__________________
Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivog zaključka...http://www.youtube.com/watch?v=L5HXyOgz2YA
Buda83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 20:33   #42
manana, manana
nisam stigla prije..tek danas dosla k sebi (tj.naspavala se)..sutra piskaram.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 18:23   #43
i kad ćemo to vidjeti?
Ja se nadam uskoro jer između ostalog putujem za Valenciju uskoro (pon) pa bi bio zahvalan da staviš nešto.

Što bi preopručila u 36 sati Valencije?
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 07:50   #44
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
i kad ćemo to vidjeti?
Ja se nadam uskoro jer između ostalog putujem za Valenciju uskoro (pon) pa bi bio zahvalan da staviš nešto.

Što bi preopručila u 36 sati Valencije?
Mañana , mañana , dejala dormir, esta muy cansada, en España siempre fiesta , treba nekoliko dana spavanja i uzivanja u lijepim snovima ,no hay ninguna prisa, un poco de paciencia porfavor.
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 10:21   #45
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
i kad ćemo to vidjeti?
Ja se nadam uskoro jer između ostalog putujem za Valenciju uskoro (pon) pa bi bio zahvalan da staviš nešto.

Što bi preopručila u 36 sati Valencije?
dobro veli antemarineitor ..to je njihova filozofija koje se trenutno i ja drzim

ne stignem, brte..na poslu ne mogu na miru pisati, imam dosta posla a i ako imam lufta, tad svakih 5 min me netko treba a doma ne stignem nista kad dodjem navecer..ili sam krepana da bih palila laptop.
napabircila nesto na brzaka doma, ali je tako konfuzno i sa previse detalja, moram to malo srediti ove subote i hitnuti na forum.
obavezno historijski centar i CAC
http://cac.es/?languageId=1
CAC je futuristicki dio grada, u isusenom koritu rijeke Turia. fenomenalna arhitektura (Santiago Calatrava) (ovo bih dala svakom arhitektu_/studnetu arhitekture da obavezno obidje to!)
ako stignete, obidjite Oceanografij unutar CAC (ako brzo hodate i ne citate svaki detalj, stignete u 2-3h obici to bez showa delfina).
Cijena Ocenaografija je 24.50 eura. ja iskamcila popust za nas 3 osobe, pa po osobi ustedjeli 6 eura ali necu reci koja je tajna (da, da, skinula sam se gola nasred ulice)
Ako cete puno hodati bez puno sjedenja u restoranima i sl. mozete dosta obici.
Navecer - prosetajte se po Calle Caballeros -od Plaza de la Vergin (Ili de Reina) pa do Plaza Tossal/Plaza San Jaume (nema ih na uobicajenim kartama jer su to jako mali trgovi, ali ima birc San Jaume). Iz Calle Caballeros ima uska ulicica koja vodi do Plaza del Negrito. Sjednite na terasi birca Maraschino (Maraskino, nisam tocno zapamtila kako pisu naziv tog bircA)-idealno mjesto za promatranje ljudi koji su na djirnaju. To je vise boemski.
E da, iz Calle/Carrer de Caballeros (u prijevodu Kraljevska ulica) uskom ulicicom se dodje do Plaza del Negrito- da trg po velicini i konceptu trgapodsjeca na gunudlicevu poljanu u dubrovniku..sami kafici prepuno ljudi (kao i cijela Calle de Caballeros i susjedne ulicicE)
Ili mozete do Ruzafe-isto centar grada ali ne unutar historijskog centra-isto sve prepuno restaca, klubova itd.
E da, koji dan cete biti tamo (pon, uto, sri ili?)
I na kojoj adresi spavate da ti malo sugeriram rute da sto vise vidis u tako malo vremena.
Pitaj me sto te zanima jos za Valenciju pa cu ti detaljno odgovoriti (uvijek mi je lakse odgovarati na pitanja nego pisati putopis..iako cu i putopis napisati ,bez brige)..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 24.03.2011. at 10:49.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 11:43   #46
Imas mozda snimljene vec gotove rute sa http://www.valenciavalencia.com/. Na toj stranici je bilo super one day, two day toure po gradu sa kartom i nesto teksta.
Kad sam kupio avio karte nije mi se dalo snimati/printati a sada im vec tjedan dana stranice ne rade.
dove_dv is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 11:52   #47
taj sajt je radio prije ali sam isto primijetila da ne rade zadnjih par dana. mislim da doma imam isprintane te rute sa tog sajta, brdo tog sam printala (uz neke vodice po valenciji)..pa se vise ne sjecam ni sto. provjerit cu veceras.
ali mogu nacrtati rutu na karti (google maps) i staviti link na to ako ce nekome pomoci.

za prvu ruku:
http://www.valencia-cityguide.com/im...p-Old-Town.pdf

http://www.valencia-cityguide.com/im..._distritos.pdf
po cetvrtima..na karti izgleda da je Eixample daleko od starog grada ali nije tako,to je jako blizu pjeske od starog grada. do mora i CAC od starog grada je bolje busom, predaleko je pjeske (pogotovo do mora/plaza/luke/dijela grada di bude utrka formula 1)

btw, za smjestaj preporucam apartmane jer je jako veliki izbor a cijena povoljna
menisu prvi favorit bili "5 flats" i "11 flats" ali bili zauzeti..pa sam uzela neki drugi apartman. ima i dobrih hotela za malu cijenu a samo 5 min pjeske od povijesnog centra grada.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 24.03.2011. at 13:53.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 16:31   #48
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
E da, iz Calle/Carrer de Caballeros (u prijevodu Kraljevska ulica)
ne bi li to bilo više kao ''gospodska ulica'' ili ''viteška ulica'' , a ne kraljevska (iako su kraljevi teoretski gospoda)??

caballero= gospodin, vitez

sorry za offtopic
yonosoytonto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:14   #49
meni je isto bio cudan prijevod..negdje procitala u sluzbenoj publikacij prijevod naziva te ulice..
tko ce znati valencijance i njihov jezik inace, ljepsi mi je valencijanski nego kastilijanski jezik. kazu da je to dijalekt katalonskog (ima slicnosti) ali valencijanci su jako ponosni na svoj identitet i ne daju da im katalonija išta to tvrdi..a i drukciji su nego katalonci
e da, bila u valencijanskoj glavnoj gradskoj biblioteci na pol ure i listala sam vodice i neke povijesne knjige i naletim na knjigu di se u naslovu spominje "croat"..ja se poveselila da se radi o hrvatima u valenciji, a ispalo je da croat na valencijanskom i katalonskom znaci krizar ( u ovom slucaju)
a znaci i valuta (tako se zvala njihova moneta davno prije).
a ako pise veliko slovo Croat onda znaci Hrvat...
da ne biste pisali da ste croat s malim slovom.

inace, jako mi se svidjelo sto jako drze do svojih tradicija i obicaja i sto ne daju na svoj jezik i identitet nista kontra.. nema nista anglizirano u tom gradu, nijedne engleske rijeci se ne moze vidjeti u nazivu lokala, butika, restorana i sl. fucka im se za engleski
npr. za fast food di prodaju hamburgere zovu hamburgueseria..
bila sam i na koridi
nisam bila na tekmi (samo 1x bila na tekmi i to na dinamovom stadionu da vidim kak izgleda stadion a na tekmu u valennciju bih isla cisto zbog atmosfere)
jer je taj vikend valencia gostovala. stala je gradnja novog stadiona, zbog krize. iako se u gradu ne osjeca kriza jer se gradi nova linija metroa, obnavljaju se neke avenije itd.
inace, oni kazu "vivir sin dormir" (zivjeti bez spavanja)

yonosoytonto, znas li inace valencijanski?
citala sam da si zivio u comunidad valenciana..koliko dugo? je l ti zao sto vise nisi tamo?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 24.03.2011. at 17:26.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 17:51   #50
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
dobro veli antemarineitor ..to je njihova filozofija koje se trenutno i ja drzim

ne stignem, brte..na poslu ne mogu na miru pisati, imam dosta posla a i ako imam lufta, tad svakih 5 min me netko treba a doma ne stignem nista kad dodjem navecer..ili sam krepana da bih palila laptop.
napabircila nesto na brzaka doma, ali je tako konfuzno i sa previse detalja, moram to malo srediti ove subote i hitnuti na forum.
obavezno historijski centar i CAC
http://cac.es/?languageId=1
CAC je futuristicki dio grada, u isusenom koritu rijeke Turia. fenomenalna arhitektura (Santiago Calatrava) (ovo bih dala svakom arhitektu_/studnetu arhitekture da obavezno obidje to!)
ako stignete, obidjite Oceanografij unutar CAC (ako brzo hodate i ne citate svaki detalj, stignete u 2-3h obici to bez showa delfina).
Cijena Ocenaografija je 24.50 eura. ja iskamcila popust za nas 3 osobe, pa po osobi ustedjeli 6 eura ali necu reci koja je tajna (da, da, skinula sam se gola nasred ulice)
Ako cete puno hodati bez puno sjedenja u restoranima i sl. mozete dosta obici.
Navecer - prosetajte se po Calle Caballeros -od Plaza de la Vergin (Ili de Reina) pa do Plaza Tossal/Plaza San Jaume (nema ih na uobicajenim kartama jer su to jako mali trgovi, ali ima birc San Jaume). Iz Calle Caballeros ima uska ulicica koja vodi do Plaza del Negrito. Sjednite na terasi birca Maraschino (Maraskino, nisam tocno zapamtila kako pisu naziv tog bircA)-idealno mjesto za promatranje ljudi koji su na djirnaju. To je vise boemski.
E da, iz Calle/Carrer de Caballeros (u prijevodu Kraljevska ulica) uskom ulicicom se dodje do Plaza del Negrito- da trg po velicini i konceptu trgapodsjeca na gunudlicevu poljanu u dubrovniku..sami kafici prepuno ljudi (kao i cijela Calle de Caballeros i susjedne ulicicE)
Ili mozete do Ruzafe-isto centar grada ali ne unutar historijskog centra-isto sve prepuno restaca, klubova itd.
E da, koji dan cete biti tamo (pon, uto, sri ili?)
I na kojoj adresi spavate da ti malo sugeriram rute da sto vise vidis u tako malo vremena.
Pitaj me sto te zanima jos za Valenciju pa cu ti detaljno odgovoriti (uvijek mi je lakse odgovarati na pitanja nego pisati putopis..iako cu i putopis napisati ,bez brige)..
Calatravi se jako štucalo dok sam vukao kofer preko njegovog staklenog mosta u Veneciji
__________________
Dan proveden i na lošem krstarenju je bolji nego dan proveden na poslu
mbeginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:02   #51
, vidim da si ga proucio
svasta je on projektirao po europi i americi tj. puno njegovih projekata se izgradilo
steta sto nam nije projektirao MSU u ZG.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:24   #52
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
, vidim da si ga proucio
svasta je on projektirao po europi i americi tj. puno njegovih projekata se izgradilo
steta sto nam nije projektirao MSU u ZG.
Oduševio me njegov most u Jeruzalemu i sportski kompleks u Ateni .

Za MSU se u potpunosti slažem
__________________
Dan proveden i na lošem krstarenju je bolji nego dan proveden na poslu
mbeginner is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 20:36   #53
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
, vidim da si ga proucio
svasta je on projektirao po europi i americi tj. puno njegovih projekata se izgradilo
steta sto nam nije projektirao MSU u ZG.
Baš...

Gledam danas ovu novu zgradu HBK-a, pa tko ljude u Hrvatskoj, u Zagrebu uči arhitekturi?
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 20:38   #54
NN, odlična karta.
Još da na temi Španjolska staviš neku Palme de Mallorce i Seville.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 08:57   #55
Quote:
mbeginner kaže: Pogledaj post
Oduševio me njegov most u Jeruzalemu i sportski kompleks u Ateni .

Za MSU se u potpunosti slažem
a zelj. stanica u Liegeu? Citala sam da je to odmah uljepsalo jednog od najruznijih belgijanskih gradova (to nisu moje rijeci, nego nekog novinara..nisam bila u Liegeu pa ne mogu suditi).
i naravno, vjerujem da smo vecina nas forumasa presli preko ovog njegovog mosta u Veneciji:
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/...br_796223c.jpg

@toma, nisi rekao di spavate, na kojoj adresi?
je li kasno da hitnem u nedjelju navecer putopis, valjda stignes procitati jer odlazis u ponedjeljak? idem za cca 2h na put (rijeka/istra) pa me nece biti na netu do ned. navecer.

Kartu Seville sam linkala na temi "Španjolska"
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 25.03.2011. at 09:44.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 11:39   #56
Evo jos nekoliko zgodnih linkova vezano za Valenciju:
Aerodrom

Pošto vas/nas puno leti iz trsta a u tom slucaju avion slijece u Valenciju tocno u ponoc, dobro bi vam mogao doci i IBIS hotel na aerodromu.

Metro

Besplatni audioguide + dosta linkova o Valenciji http://www.audiotours.es/english/audiotours.html
dove_dv is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 13:36   #57
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post

yonosoytonto, znas li inace valencijanski?
citala sam da si zivio u comunidad valenciana..koliko dugo? je l ti zao sto vise nisi tamo?
4 prelijepe godine proveo u Comunidad Valenciana -provincia Castellon, sada evo već 2 godine u Comunidad Catalunya

Nauživao se jesam i bilo mi je super, ali ni sada se ne mogu požaliti-imam bolje uvjete, bolji posao tako da baš i ne žalim nešto previše :-)

naučio sam i valencia i catalan -razumijem i jedan i drugi i razlike su minimalne

zapravo su 4 regije u kojima se priča na isti ili sličan način (može se prepoznati po crveno-žutim linijama na zastavi tih regija) a to su Catalunya, Valencia, Aragon y Ies Baleares. Ja bih možda bio toliko slobodan pa ih usporedio kao recimo srpski i hrvatski jezik - razumiju se međusobno bez problema, a razlika ima jako malo u pojedinim riječima
yonosoytonto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 20:51   #58
Quote:
dove_dv kaže: Pogledaj post

Besplatni audioguide + dosta linkova o Valenciji http://www.audiotours.es/english/audiotours.html
Hvala za audio guide.
Jedino što ne mogu naći mapu za njega, a fajlova je da se pogubim.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 20:56   #59
prije 15 min usla u kucu sa puta. posto se tomi sawyeru zuri da dam neke info o valenciji, evo sto sam na brzaka napisala neki dan i nisam stigla urediti ga.
inace mi je tlaka pisati duge eseje i putopise (vise volim pricati i odgovarati na konkretna pitanja) tako da mi ne zamjerite na losoj stilistici, pravopisnim i gramatickim greskama te konfuznosti teksta.

Nakon sto sam vec duže vremena „snimala“ Valenciu i istraživala o tom, konacno smo nas troje (ja, J. i.K., oba muska) otisli obici i taj grad El Cida. Na zalost, zbog vremenskog ogranicenja smo nas troje bili u Valenciji od subote do utorka ujutro i to neposredno pred zavrsnu festu Fallasa sto nam je bilo idealno, taman da dozivimo atmosferu Fallasa.Naravno, unaprijed smo rezervirali smjestaj u dvosobnom apartmanu u strogom povijesnom centru a pri pretrazivanju smjestaja se vidi da Valencija ima bezbroj apartmana za rentanje te puno povoljnih hotela pa se nikako nije isplatilo uzeti hostel, pošto su u hostelima samo „dormitories“ sa 6 i vise kreveta bili jeftiniji. Ima čak i hotela sa 3 zvjezdice koji su samo 5 minuta pjeske od najstrožeg centra a do 20 eura po osobi, ovisno o datumima. Prvi izbor bi mi bio „5 flats“ apartmani pa „11 flats“ ali kako su bili rezervirani, bili smo smjesteni u Apartmentos Botanico 29, odmah kod botanickog vrta i kod Torre Quart (svojevrsni ulaz u najatraktivniji dio grada, Barrio Carmen). U Valenciju smo isli Ryanairom iz Trsta. Let je prošao bez ikakvih problema, a bio je skoro 100% pun-uglavnom Talijani i nesto Spanjolaca te par Slovenki.
Iako je prognoza na svim mogućim sajtovima o vremenu iducih dana bila katastrofalna Citaj: kiša i kiša i unatoc tome sto je stjuardesa rekla da u VLC debelo kiši, mene je i ovaj put posluzila sreca i taman se razvedravalo pri slijetanju u VLC. Nebo je bilo uza mene sva 3 dana (samo sam se molila da ne bude kiša).. Prvi dan je bilo promjenjivo i vrlo toplo (po noci je bilo cak 17C), drugi dan je bio jako topao, oko 22 C i nebo bez oblacica, a treci dan je uz ranojutarnji kratki pljusak bilo oblacno ali i ugodno toplo toliko da sam cijeli dan bila u tankom baloneru.
VLC aerodrom je vrlo blizu grada, blize nego Pleso Zagrebu.
Sa aerodroma se do grada moze ici direktnim busom, gradskim busom s kojim do centra treba oko 45 min, ili sa 2 linije metroa (linije br. 3 i br.5, s time da br.5 vozi skroz do morske luke). Mi smo otisli metroom, s time da se karte kupuju u automatu. Karta za metro i to za 2 zone (kako je aerodrom u B zoni a sam grad u A zoni) je 3.30 eura. Upozoravam na to da automat ne prima novcanice vece od 20 eura. Karte za gradski bus u gradu se kupuju kod vozaca, ali ne primaju novcanice vece od 10 eura. Busna karta po gradu je 1,30 eura.
Metro cesto vozi, bar svakih 10-15 min. Metro je novi novcati i savrseno cist i brz,vidi se da je nedavno dovrsen. Voznja od aerodroma do stanice Angel Guimera (stanice Angel Guimera, Xativa i Colon su locirani u najuzem centru grada) je do 20 min.
Kad smo izasli iz metroa na Angel Guimera stanici, nasli smo se na sirokoj zivopisnoj dugackoj aveniji Gran Via de Ferran Catolic. To je avenija sa zgradama u secesijskim stilu, svaka sa obnovljenom fasadom u pastelnim bojama, sirokim poplocenim plocnikom sa drvoredom palmi i naranci, te sa kolnikom sa 2 trake za jedan smjer i onda siri zeleni pojas sa palmama, malim parkovima, klupama i malim igralistima te 2 trake za suprotni smjer i opet siroki plocnik. To me odusevilo sto su trake za suprotne smjerove odijeljene „zelenim“ trakom koje su kao oaze usred siroke avenije. Takve avenije okruzuju povijesni centar grada i ima ih bezbroj.
Inace, nas apartman je bio vrlo vrlo blizu, unutar jedne manje zgrade sa 6 apartmana, manjih i vecih. Kako je bila subota, mailom smo dobili obavijest da recepcija ne radi vikendom i iza 20h (toliko o njihovom turizmu ), pa smo dobili šifru za otvaranje vrata od ulaza u zgradu i u postanskom sanducicu karticu/kljuc za nas apartman. Nas apartman je bio dvosoban, s velikom kupaonom, te blagovaonom i kuhinjom. Vrlo cisto i uredno i povoljno. Kako je recepcija u zgradi do ove, moze se komotno prosvercati veci broj ljudi pa se moze i na podu spavati jer ima mjesta. Nas apartman je za 4 ljudi (u dnevnoj sobi je sofa koja se razvlaci) ali komotno bi mogle 2 obitelji sa 1 malim djetetom ili jos par mladih koji bi spavali na podu u vrecama za spavanje.. Mi smo placali karticom cijeli iznos tek zadnji dan na recepciji.
Prvi dan smo uz mascletu (o tom cu kasnije) obilazili povijesni i najstariji dio grada uz neke avenije. Stari grad je obrubljen isusenim koritom rijeke Turia. Rijeci je nakon katastrofalne poplave 1957. skrenut tok, a njeno korito uz rub starog grada je isusen i tijekom deseteljeca je pretovren u 14 km dugacak niz parkova, igralista, objektima kao Palača glazbe, CAC itd.. Taj niz pocinje velikim novim ZOO-om na sjeveru a zavrsava na jugu sa futuristickim CAC-om o kom cu detaljnije kasnije. Preko Turie su noviji dijelovi grada uz sveucilisni dio ali je i preko Turie isto vrlo zivopisno i puno zivota.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 15:46.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2011., 20:56   #60
Kako smo dosli u doba fallasa prvi cilj nam je bio Plaza de l'Ajuntament („Općinski trg“), glavni gradski - da dozivimo mascletu u 14h. Fallas (valencijanski „falles“) je inace najveca godisnja festa u gradu i vjerojatno najveca spanjolska. Kazu da je tad najveca ludnica u sto smo se mogli i sami uvjeriti iako nismo bili zadnjih par zavrsnih dana kad je vrhunac Fallasa. Fallas svake godine pocinje s 1.ozujkom, a vrhunac je od 15. do 19.3. kad je Josipovo (dan očeva). Fallas simbolizira proslavu dolaska proljeca i tjeranja zime. Svečano se otvara vatrometima i drugim brojnim tradicijama a simbol fallasa su velike alegorijske lutke (falla) do 30 m visine a rade se od kartona, kasiranog papira, plutoa i nekog specijalnog materijala. Te lutke se spaljuju na Josipovo oko ponoci, sto simobilizira prociscavanje svega loseg u proslosti i pocetak novog zivota. Za fallas se ljudi pripremaju cijele godine i zavrsnim danima fešte se cijeli grad doslovno seli na ulice po cijele dane i noci te slave danonocno. Zbog toga mnogi uzimaju bolovanje kako bi mogli cijelo vrijeme sudjelovati u raznoraznim slavljima i tradicijama, a neki pak uzimaju godisnji da bi zbrisali iz grada i izbjegavali svu tu gungulu (da, ima i takvih "cudaka" ). Inace, zavrsnih dana se cijeli povijesni centar i avenije oko toga zatvaraju za promet pa se tad vecina znamenitosti ne mogu obici zbog silne guzve i opceg ludila u gradu. Ako ipak netko zeli dozivjeti atmosferu fallasa a ujedno i posteno razgledati znamenitosti grada, preporucujem mu da bude od 12.3 nadalje u VLC.
Moram dodati da su fallas skupina alegorijskih lutaka sa satiricnim karakterom (najcesce se referiraju na trenutnu politicku situaciju i svjetske dogadjaje, ove godine je osvajanje svjetskog nog. prvenstva 2010. bila jedna od udarnih tema). U izradi falla sudjeluju vrhunski majstori a svaka zgrada ili par susjednih zgrada okupljenih oko jednog trga ima svoju fallu. Grupe ljudi uz djecu pomazu oko tih falla, traze sponzore (prosjecno falla kostaju do 120.000 eura!!), ili sami doprinose. Falla se postavljaju po trgovima a uz te trgove su satori u kojima se moze piti i jesti kobasice i sl. Cesto sviraju lokalni bendovi ili DJj pustaju glazbu po tim satorima pa onda nastane pravi raspasoj. Bed je jedino za nas turiste sto u te satore moze uci samo ekipa iz te cetvrti i zgrada koje zajednicki sudjeluju oko svoje falla i ne pustaju nikog tko nije „njihov“ covjek. Provjereno osobno
Sve te lutke moraju biti sastavljene (zbog monumentalnih velicina "lutaka" se pri sastavljanju danima moraju koristiti gradjevinski strojevi kao dizalice, bagere itd-pa je prava atrakcija gledati kako se to radi) zakljucno do 15.3. kako bi ih ocjenjivali jer najbolja falla dobiva neku masnu lovu za nagradu (mislim da je preko 100.000 eura glavna nagrada).
Kad smo odlazili 15.3. oko 5h ujutro u mrklom mraku za aerodrom, po trgovima smo vidjali ljude kako jos sastavljaju te falla (uz bljestece reflektore) .
Inace, u dogadjajima vezanim uz fallas unutar svake „zajednice“ mogu sudjelovati i ljudi koji vise ne zive ali su odrasli u tim cetvrtima, tako da je naglasak na jakoj medjusobnoj povezanosti .
I da, za vrijeme fallasa se podrazumijeva da stalno pucaju petarde po cijele dane a i po noci. Bacaju i odrasli i djeca posvuda tako da smo jako brzo oguglali na to i vec nam je bilo cudno ako duze vremena nismo culi petarde .
Vrlo je bucno ali oni zive s tim i to mi je ok, jer je to ipak tradicija i svaka im cast sto odrzavaju tradicije. A ne kao kod nas kad se zatvaraju neki bircevi jer susjedima smeta buka. Mislim da bi Fallas odmah propao u Hrvatskoj
Rano ujutro zavrsnih dana (to nismo dozivjeli) ide orkestar po gradu te petardama i glasnim bubnjevima bude ljude kako bi se pridruzili festanju. Time se porucuje: nema spavanja dok je festa. Ili kako oni vele: „Vivir sin dormir“ = Zivjeti bez spavanja.
Svakodnevno se u doba Fallasa u 14h na glavnom valencijanskom trgu Plaza d'Ajutanment ("Opcinski trg") puca „mascleta“. Mascleta je neka vrsta vrlo zaglusujuceg zvucnog vatrometa. Privremeno se ogradi centralni dio trga te se unutar toga za petarde na konopce objese masclete do 100 kg baruta umotane u jednobojne krpe. Prvi dan smo bili na trgu kako bi izbliza dozivjeli mascletu a ostalih dana smo je culi iz daljine. Trg je za vrijeme masclete prepun ljudi, te na prozorima, krovovima i terssama zgrade na trgu sve vrvi ljudima a svi smo mi bili jako uzbudjeni u iscekivanju maslete, kao pri iscekivanju ponoći u novogodisnjoj noci.
Tocno u 14h gradonacelnik svecano objavljuje da se zapale te masclete i slijedi 10-minutna zaglusna eksplozija- zamislite da odjednom milijuni petardi puca u zrak s time da te petarde ispaljuju usputno i mali vatromet crvene boje. Trg se sav zadimi (bez opasnosti za ljude). Buka je do 120 decibela (i to je gornja granica, po novim pravilima). Naravno, nakon masclete slijedi gromoglasan pljesak i uzvici te ljudi dalje festaju uz ispijanje piva na raznoraznim standovima. Pravi dernek
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 28.03.2011. at 15:50.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.