Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2005., 11:32   #81
vanjaa21:
Ali,ja moram i dalje redovito na kontrole(ultrazvuk, slikanja, krvna slika...) i to ne zbog zdravog tkiva, već zbog sumnje da nije nešto krvotokom otputovalo dalje prema tijelu, organima(metastaze). I to je ono što mene mući.
Zato sam i htjela čuti vaša mišljenja vezano za PET screening (dijagnostika emisijom pozitrona, tako nešto..)za koju sam čula da registrira zločudne promijene u tijelu, još u začetku.... Stvar je samo u tome što bih htijela biti sigurna da sam napravila sve što sam mogla, i to ISPRAVNO,...u slučaju da nešto jednog dana krene po zlu.

delija:
Na ovo ti mogu iznijeti tekst iz moje autobiografije (koja se nalazi i na blogu http://dhschultz.blog.hr/

"...No nije sve idealno.
Kod mene su se počeli pojavljivati bolovi u grlu, glavi.
Postavljam pitanja, tražim informacije, no odgovora nema, osim: Kroz to moraš da prođeš - no na kraju će sve biti u redu.
Sami bolovi glave su bili specifični.
Oni su počimali od korjena desne strane grla - pa se je bol, kao crta, prenosila putem desne strane donje i gornje čeljusti, a zatim preko desnog uha do neke tačke na vrhu glave.
Svakako, za mene je ipak bila sretna okolnost da sam mogao punom koncentracijom otkloniti bol, no ne za stalno već za neko kraće vrijeme.
Spavao sam veoma loše.

1992. godina.
U trećem mjesecu odlazim kod specijaliste za grlo.
On mi otvoreno iznosi sumnju da imam rak glasnica.
Predlaže biopsiju na što pristajem.
Od tog dana radim konstantno s kristalom i konstanto razmišljam da sam zdrav.
Nakon nekoliko dana dolazi labolatorijski nalaz da su stanice zdrave.
Doktor inzistira da ponovno izvrši biopsiju.
Postavljam sam sebi pitanje šta se to dešava.
Dobivam odgovor da po uzimanju stanica ne razmišljam o njima; da su zdrave.
Tad sam shvatio zašto.
Naime, vjerovali ili ne, ja sam jednostavno Sugerirao stanicama u labolatoriji da se pokažu zdrave.

Znam, mnogi će reći da je to nemoguće ali ja vam tvrdim da je to moguće.
Uostalom, svako samoizlječenje ostvareno autosugestijom, molitvom - ostvaruje se Misaonim djelovanjem na stanice koje su oboljele - da ozdrave.
I to je moguće jer Misao je potencijalna – što znači da Misao ima moć da djeluje kao Sila.
No mnogo o tome; kasnije.

Drugi labolatorijski izvještaj glasi: karcinom je napao stanice.
Odlazim u bolnicu gdje jedan od najboljih liječnika za rak ponovno vrši biopsiju.
Predlaže da idem na radijaciju.
Primam Vantjelesnu poruku: Vladaj se kao da si negdje na ljetovanju.
Treći-četvrti mjesec - 28 puta odlazim na radijaciju.
Teže govorim, ali ipak govorim.
Po završetku, još dva mjeseca osjećam posljedice radijacije
Od tada (6-ti mjesec 1992,) do danas (10-ti mjesec 2005,) na svakoj kontroli je dijagnoza glasila: Zdrav!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 19:09   #82
Quote:
Urbana kaže:
ja bih svima preporucila da odu doktoru i provjere to, ja sam otisla na vrijeme i spasila si zivot
problem i jeste u tome sto se kod nas ljudi boje doktora i bolesti toliko da cak ne zele da odu i onda kada su svjesni da nesto nije ok
pa meni nikad ne bi palo na pamet da imam melanom, mislim od svih ljudi bas ja
al citala sam dosta o tome i na svu srecu reagovala na vrijeme
zato opet apeliram na sve one koji imaju puno mladeza, velikih, nepravilnog oblika, tamnih i koji se povecavaju da odu kod doktora jer je to jedini nacin da budete potpuno sigurni da je to obicni mladez
Joj,sad sam stvarno deprimiran sa svim ovim informacijama,no hvala bogu da sam ih na vrijeme dobio!
Ovo ljeto sam izgorio ko paprika(ono,dosao kontinentalac na more pa se neće sad frajer mazati kremicama) i zamijetio čudni tamnozeleni madež prije nekih mjesec dana,koji je sad vec pocrnio. U ponedjeljak idem kod doktorice i biti ću prvi u redu,jer se s time nije za igrati!

Urbana,čestitam ti na hrabrosti i izlječenju i molim te da mi opišeš svoje iskustvo s lječenjem tumornog madeža (ako ti nije mučno o tome pisati).

Inače,imam jako dlakave noge i ne znam kako ih najbolje pregledati,neću ih valjda morati brijati?

Hvala i pozdrav svima!
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 19:15   #83
Tekst sa tportala koji me je osvijestio da ne odugovlačim s odlaskom kod liječnika:

Samopregled madeža može spasiti život

'Tko ima puno madeža, imat će i puno novaca u životu', kaže staro vjerovanje. Ipak, ljudi ih često na sebi ne vole, naročito one velike i one na licu. S druge strane, nekim slavnim ženama upravo su madeži postali zaštitni znak – sjetimo se Marilyn Monroe, Cindy Crawford i Madonne

Međutim, ovom prilikom nećemo se baviti estetikom madeža, već time zašto ih je potrebno kontrolirati i odmah posjetiti liječnika ako dođe i do najmanjih promjena na madežu.

Madež ili nevus je okruglasta tvorba, obično nenasljedna, nastala kao posljedica poremećaja u embrionalnom razvitku. Može postojati već od rođenja ili se pojavljuje kasnije u životu. Madeži su dijelom građeni od pigmentiranih stanica (melanocita) čija je osnovna funkcija lučenje melanina, tamnosmeđeg pigmenta koji daje boju koži, kosi i očima.

Povišeni rizik od nastanka malignog melanoma (zloćudnog tumora kože i sluznice) povezan je s atipičnim ili displastičnim madežima. U usporedbi s običnim nevusima, atipični madeži imaju nepravilne i nejasne rubove, nepravilnu pigmentaciju sa često podignutim središnjim dijelom. Zbog toga je takve madeže, posebno ako su veći od pet milimetara, najbolje preventivno ukloniti.

Mnogi ljudi misle da se madeži, kao i bradavice i druge slične izrasline po tijelu, ne smiju dirati, pa čak ni kirurški. Točno je da ih se ne smije iritirati i čupkati, ali ako se to želi, pogotovo ako se nalaze na mjestima na tijelu koja su izložena iritaciji, mogu se bez straha i posljedica kirurški ukloniti.

Madeže je najbolje samopregledom kontrolirati i pratiti njihovo stanje. Izlaganje suncu, a osobito opekline od sunčanja opasni su faktori koji mogu prouzročiti bolesne promjene madeža. Ako se ne reagira na vrijeme, posljedica može biti i rak kože.


Odvojite minutu za pregled madeža - možda spriječite kobne posljedice poput raka kože


Praćenje madeža u okviru ABCDE pravila metoda je kojom svatko može sam pratiti eventualne promjene madeža koje ukazuju na moguću pojavu zloćudnosti, kaže dr. Saida Musić, liječnica u poliklinici Eskulap .

ABCDE pravilo obuhvaća sljedeće promjene:
- pojava nesukladnosti (asimetry, A) na prije simetričnom madežu
- pojava neoštre ograničenosti (border, B) na prije dobro ograničenom madežu
- pojava nejednakomjerne obojenosti ili pigmentacije (color, C) na prije jednakomjerno pigmentiranom madežu
- povećanje madeža (diametar, D)
- ispupčenje madeža (elevation, E).

Usto, znakovi koji također upućuju na maligne promjene su upalne reakcije, kvarenje iz madeža, svrbež, osjećaj boli u madežu i stvaranje krasti. Stoga, ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, odmah otiđite liječniku, odnosno dermatologu.

'Rano otkrivanje melanoma u 95 posto slučajeva rezultira sa 95 posto preživljavanja tijekom pet godina', ističe dr. Musić...

Metoda digitalne epiluminiscentne mikroskopije je potpuno bezopasna i bezbolna pretraga bez ikakvih zračenja potencijalno opasnih za ljudsko zdravlje. Ova tehnika je naročito pogodna za rizične skupine ljudi s displastičnim madežima te onima s nasljednim sindromom displastičnih nevusa koji imaju povećanu učestalost pojave malignog melanoma, kaže doktorica Musić.

Najmanje je što možete učiniti, poručuju doktori, izbjegavati izlaganje suncu između 10 i 16 sati, kada je sunčevo ultraljubičasto zračenje najjače, upotrebljavati kreme za zaštitu od sunca te se zaštiti odjećom i pokrivalima za glavu.
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 21:16   #84
neme muči na vratu jedan crvić
mali ali strši i svaki put zapnem za njega majom
navodno su takvi virusni i mogu se odstranit nekom tekućinom
da li znate nešto o tome?
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2005., 14:37   #85
svijetliji madezi koji strse iznad koze se mogu odstraniti sa tekucim dusikom, vecina domova zdravlja pruza tu uslugu (ide na uputnicu), jedino se tamniji madezi odstranjuju kirurski

e sada jednom sam sa tekucinom od nekog travara odstranio i crni madez bez problema (isto je bio izrastao), ali ne mogu vise do tog travara pa bih priupitao da li netko zna za nesto slicno i kako se moze do toga
absolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 12:09   #86
Quote:
medeja kaže:
Da li netko zna koliko košta uklanjanje madeža kod dermatologa, laserom, po mogućnosti bez ožiljka.
Bilo bi zgodno i da je u Zagrebu.
Ja sam odstranila dva madeža radiokirurškom metodom kod privatnika. Radiokirurgija je način odstranjivanje kožnih promjena putem radiovalova, nakon kojega ostaje plitka i mala ranjava površina koja cijeli brzo i bez ožiljka. Cijena je 400 kn po madežu, kontrola 200 kn. Gotovo je za doslovce tri minute, nakon toga nosiš flaster pet dana, a kad ga skineš, čekaš da ranica sama prirodno zacijeli.
dunja_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 13:42   #87
Quote:
Studentica kaže:
ako madez pocne svijetliti u sredini to je onda alarmantno stanje!
odi dermatologu hitno!
sretno i javi kako je proslo


ps. povijest melanoma u obitelji je opaka stvar i zbog toga pazi jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaako na sve!


to je zabluda i jedna velika GLUPOST KAO I DA SE NE SMIJU KIRURŠKI ODSTRANJIVAT,DIRAT.........................ako madež posvijetli u sredini to može biti zato što se unutar njega stvara cistica,prištić i tome sl.
madeži koji se odstranjuju kirurški uopće nemoraju ostavit ožiljke.stvar je u gen.predispoziciji prema keloidima-jako veliki ožiljci,s puno veziva
o debljini konca poželjno 0.5 catgut
svakako se da dogovoriti sa kirurgom
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 14:51   #88
Upravo zato je izvrsna radiokirurška metoda: nema rezanja, radiovalovima se odstranjuje samo tanki, površinski sloj. Nema ni šivanja, odmah dobijete flaster.
dunja_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 15:06   #89
ak su većih dimenzija onda se moraju op.ili preduboki.inače ovo je sasvim ok
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2005., 17:54   #90
Quote:
dunja_2 kaže:
Upravo zato je izvrsna radiokirurška metoda: nema rezanja, radiovalovima se odstranjuje samo tanki, površinski sloj. Nema ni šivanja, odmah dobijete flaster.
madez odstranjen na taj nacin ne moze se slati na daljnju analizu pa se prema tome ne moze ni znati da li je madez bio opasan
Anson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 16:59   #91
Quote:
absolon kaže:
svijetliji madezi koji strse iznad koze se mogu odstraniti sa tekucim dusikom, vecina domova zdravlja pruza tu uslugu (ide na uputnicu), jedino se tamniji madezi odstranjuju kirurski

e sada jednom sam sa tekucinom od nekog travara odstranio i crni madez bez problema (isto je bio izrastao), ali ne mogu vise do tog travara pa bih priupitao da li netko zna za nesto slicno i kako se moze do toga
Ne bi se ja baš tako igrala s madežima. Svaki odstranjem madež mora se poslat na analizu. Meni su ih odstranili 3 na Šalati i jedan mi nije bio potpuno u redu (imao je neke promjene). Sad moram svaka tri mjeseca na kontrolu.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 01:30   #92
[QUOTE]lea_li kaže:
Ne bi se ja baš tako igrala s madežima. Svaki odstranjem madež mora se poslat na analizu. Meni su ih odstranili 3 na Šalati i jedan mi nije bio potpuno u redu (imao je neke promjene). Sad moram svaka tri mjeseca na kontrolu. [/QUO

Na kontrolu? Kakvu? Je to kontrola madeža svako-tolko(kod dermatologa), ili baš kontrola - krv..mokraća, UTZ trbuha,dojki..RTG pluća..itd?

...što se tiče odstranjivanja, mislim da s tim treba jaako pažljivo. I da, obavezno poslat na analizu,najbolje je to prepustiti doktorima. Oni znaju. Pozdrav!
vanjaa21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 09:42   #93
Da, na kontrolu madeža. Ja isto mislim da s tim treba jako oprezno. Jedna moja susjeda je na žalost umrla od toga, a prijateljica mi je imala (zapravo još ima) ozbiljnih problema.
Svaki odstranjem madež se treba dat na analizu.
Meni su odstranili tri komada i onaj u kojeg su zapravo najmanje sumnjali nij baš bio ok (nije bio karcinom, ali da se još malo čekalo vjerojatno bi to postao, počele su mi se razvijat nekakve stanice, ne znam točno).
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 06:30   #94
Quote:
dunja_2 kaže:
Ja sam odstranila dva madeža radiokirurškom metodom kod privatnika. Radiokirurgija je način odstranjivanje kožnih promjena putem radiovalova, nakon kojega ostaje plitka i mala ranjava površina koja cijeli brzo i bez ožiljka. Cijena je 400 kn po madežu, kontrola 200 kn. Gotovo je za doslovce tri minute, nakon toga nosiš flaster pet dana, a kad ga skineš, čekaš da ranica sama prirodno zacijeli.
e a di to? jel mi mozes dati broj tog privatnika? ja sam odstranila 3 madeza, 2 kiruski (ostala su mi 2 velika ruzna oziljka) i 1 laserom (bez oziljka), i to besplatno u institut za tumore u crnomercu. samo taj doktor koji mi je to radio je malo cudan...bila sam kod njega da ga zamolim da mi skine jos jedan madez koji me svrbio, a on je rekao ma nije to nista i nije mi htio ni pogledati. tako da bi bila zahvalna ako mi mozes dati broj tog privatnika i adresu? hvala
__________________
the road to hell is paved with good intentions

THINGS TURN OUT BEST FOR THOSE WHO MAKE THE BEST OUT OF THE WAY THINGS TURN OUT *art linkletter*
sheila is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 10:25   #95
hvala!
__________________
the road to hell is paved with good intentions

THINGS TURN OUT BEST FOR THOSE WHO MAKE THE BEST OUT OF THE WAY THINGS TURN OUT *art linkletter*
sheila is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 14:32   #96
Uklanjanje Madeza

Gdje u Zagrebu ima da netko uklanja madeze laserom i bez oziljaka?Koliko je to preporucivo?Koliko bi iznosila cijena takvog zahvata.hvala
mladen1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 00:08   #97
sve ti ovisi o veličini i dubini madeža. ako je jako velik mnorat ćeš ga na 2 puta operirati. ne znam gdje , ali ću se pokušati raspitati.
zlatokosa.princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 13:58   #98
Zašto laserom? da se ožiljak ne vidi.,ma da.. Ma to ti nije toliko važno, vjeruj! Najvažnije je da ga pošalju (nakon što ga kirurški odstrane) na patohistološku analizu. I da analiza pokaže da nema nekih neg promjena u tkivu, zar ne? Znam da doktori u klinici za t u Ilici dobro rade svoj posao, tako i vezano za uklanjanje madeža. Čula sam da je neki barba trebao skinuti puno madeža, pa ih je sve tamo skinuo, čak po dva u više navrata...Ja bih tamo probala, besplatno je, a i ti doktori imaju puno iskustva.


CIAO
vanjaa21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 17:46   #99
Quote:
vanjaa21 kaže:
da se ožiljak ne vidi.,ma da..
pa da se tebi mozda stvaraju prekrasni keloidni oziljci zbog koji pozalis sto si uopce isao dirati madeze, da bas, nije uopce vazno kako izgleda...
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 13:29   #100
Quote:
mladen1 kaže:
Gdje u Zagrebu ima da netko uklanja madeze laserom i bez oziljaka?Koliko je to preporucivo?Koliko bi iznosila cijena takvog zahvata.hvala
Osobno ne znam za nikog tko to radi u Zagrebu. Moguće je da tu vrstu tretmana rade estetski kirurzi, nabavi brojeve telefona, nazovi i provjeri.
Savjetovala bih ti da svakako prvo odeš dermatologu i pokažeš mu promjene na koži. On će ti savjetovati koji je najbolji način da se promjena ukloni, ovisno o tome kako madež izgleda i na kojoj se lokaciji nalazi te da li smatra da bi trebalo napraviti patohistološki pregled.

Klasičnom ekscizijom madeža i okolnog tkiva moguće je poslati uzorak na patohistološku analizu. Nakon laserskog tretmana to nije moguće.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.