Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2014., 13:36   #21
da podignem malo temu buduci da su me zadnjih dana sa svih strana dobrano isprepadali s tim provjerama priljeva na tekuci racun. znaci, ja sam nezaposlena i ne primam plaću, ali nudim usluge online narucivanja i za to primam novac na tekuci racun. hocu li imati kakvih problema zbog toga?
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 17:32   #22
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
da podignem malo temu buduci da su me zadnjih dana sa svih strana dobrano isprepadali s tim provjerama priljeva na tekuci racun. znaci, ja sam nezaposlena i ne primam plaću, ali nudim usluge online narucivanja i za to primam novac na tekuci racun. hocu li imati kakvih problema zbog toga?
Moguce da hoces jer se opisano moze smatrati gospodarskom aktivnosti za koje Zakon predvijda ziro racun.

Zakon o porezu na dohodak

4. OBVEZA ISPLATE NA RAČUN
Članak 61.
Tijela državne uprave i sudbene vlasti i druga državna tijela, tijela i službe jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave,
zavodi, neprofitne organizacije, poduzetnici – pravne i fizičke osobe, obavljaju isplate primitaka koji se smatraju dohotkom
obveznicima poreza na dohodak na žiroračun kod banke, a iznimno i u gotovom novcu na propisan način.

Izvori dohotka su primici ostvareni od nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava, kapitala,
osiguranja i drugih primitaka.
(2) Dohodak koji se oporezuje prema odredbama ovoga Zakona, prema izvoru dohotka iz stavka 1. ovoga članka, jest:
1. dohodak od nesamostalnog rada,
2. dohodak od samostalne djelatnosti,
3. dohodak od imovine i imovinskih prava,
4. dohodak od kapitala,
5. dohodak od osiguranja,
6. drugi dohodak.

Inace, za razliku od tekucih racuna gradjana, Porezna uprava ima direktan uvid u promete po svim ziro racunima...
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 18:12   #23
da, ali ja nemam registriran obrt niti tako nesto, ja samo narucujem i za narucenu robu primam novac na tekuci racun.
ova zadnja recenica me obradovala, dakle, porezna nema uvid u tekuce racune gradana, ali dokle ce to biti tako? mogu li oni uopce ikada imati uvid u to, zar nije banka obavezna cuvati te podatke?
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 18:17   #24
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
da, ali ja nemam registriran obrt niti tako nesto, ja samo narucujem i za narucenu robu primam novac na tekuci racun.
ova zadnja recenica me obradovala, dakle, porezna nema uvid u tekuce racune gradana, ali dokle ce to biti tako? mogu li oni uopce ikada imati uvid u to, zar nije banka obavezna cuvati te podatke?
To sto nema "po default-u" uvid ne znaci da ne mogu doci u posjed informacijama ako ih zatraze u nadzoru. Koliko znam, u postupku nadzora subjekt na kojem se provodi nadzor ne moze se pozivati na tajnost podataka, te ih odbiti isporuciti.
BTW, ako dodju, nece oni doci u banku po podatke, doci ce k tebi...
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 23:27   #25
aha, ok
ma nis, preusmjerit cu ja sve to na poslovanje s gotovinom "na ruke" i bok, da si ne natovarim jos kakav problem na glavu! hvala na odgovorima
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 23:42   #26
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
aha, ok
ma nis, preusmjerit cu ja sve to na poslovanje s gotovinom "na ruke" i bok, da si ne natovarim jos kakav problem na glavu! hvala na odgovorima
Po mogucnosti i u stranim sredstvima placanja pa kad je bal nek je maskebal...jednim aktom 3 prekrsaja.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 00:01   #27
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
aha, ok
ma nis, preusmjerit cu ja sve to na poslovanje s gotovinom "na ruke" i bok, da si ne natovarim jos kakav problem na glavu! hvala na odgovorima
pazi samo da te ne doceka drzavni inspektorat
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 00:06   #28
pa ako se nade netko dovoljno zlocest da me prijavi onda mozda i hoce. a kaj da radim? imam diplomu, zavrsen faks, trazim posao vec preko godinu dana i nista! moram se nekako snaci. al dobro, to nije tema.
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 11:11   #29
Quote:
kokoshka kaže: Pogledaj post
da, ali ja nemam registriran obrt niti tako nesto, ja samo narucujem i za narucenu robu primam novac na tekuci racun.
ova zadnja recenica me obradovala, dakle, porezna nema uvid u tekuce racune gradana, ali dokle ce to biti tako? mogu li oni uopce ikada imati uvid u to, zar nije banka obavezna cuvati te podatke?
situacija se mijenja. kad sam se prvi put informirao o toj temi, prije tri godine, rekla mi je porezna savjetnica da porezna ne vidi tekući i sve ok osim ako ne primaš redovne i/ili vrlo velike uplate. u tom slučaju bi banka morala reagirati, ali to se ne događa osim ako se ne radi o milijunima.

pred par dana mi frend koji radi u banci kaže da se kontrola "pranja novca" postrožuje tisuću %. sami mehanizmi i pravila su dosta komplicirani i on ih iz interne komunikacije banke čak nije uspio ni shvatiti.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 22:54   #30
Imam pitanje tj. dva
Znaci prijatelju su blokirali racun i sada mu placa sjeda na moj racun. On je sportas i dobiva mjesecno sumu od 2000kn na moj racun (pod uplatom pise stipendija i nagrada). Nedavno mu je na moj racun uplaceno oko 30000kn(dug bivseg kluba), sad mene zanima dali bi ja mogla imati problema uvezi toga,ili dali ja to moram negdje prijaviti u sustav poreza? Hvala
missldb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 02:42   #31
Zanima me hoću li imati problema ako mi otac uplaćuje oko 4 000 eura mjesečno na tekući (šale me ne zanimaju ). Inače radi u Švicarskoj, ali dolazi svaki mjesec ovdje tako da nije problem da uplati u RH. Hoće li morati opravdavati to poreznoj, hoću li morati plaćati neki porez? Je li pametno razdijeliti to na više tekućih ili nešto slično? Unaprijed hvala na odgovorima!
čitatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:31   #32
Da malo podignem temu. Pitanje sam postavila na topiku devizni racuni i tek sad vidim da je mozda ovaj topik prikladniji
Znaci zanima me da li ce me banka pitati podrijetlo novaca prikikom pologa na vlastiti devizni racun? Odnosno da li mogu imati problema od strane neke druge institucije u RH?
Radi se o pbz banci, iznosu od 12 tisuca eura
Namjena - kupnja vozila u inozemstvu, znaci polozila bi novce i takodjer odmah na salteru ispunila nalog za placanje.
Hvala svima
Daduška is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 20:01   #33
Pozdrav
Ovako: imam na ziro racunu oko 30 K kn. To sam si ja sam uplacivao, uglavnom je rijec o poklonima kroz godinu i pol dana. Zadnji put kad sam bio u banci upitala me zaposlenica jesam li zaposlen, ja velim da nisam. pretpostavljam da je pitala zbog tolike sume na racunu.
Zanima me je li mi mozda pametnije otvoriti tekuci racun pa na njega nastaviti uplacivati ili da nastavim na ovaj? Jer stvarno nije rijec ni o cemu ilegalnom, ali ne da mi se zajebavat s poreznom itd...

Hvala unaprijed na odgovoru
Lencar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 07:47   #34
Porezna ima uvida u žiro račune.
Kad i ako primjete da na tvom žiro računu ima toliko novaca, a ti nemaš registriranu djelatnost, niti bila kakva primanja po osnovi drugog dohotka koja bi bila prikazana kroz JOPPD obrazac, moguće da će te pozvat da im malo objasniš odakle ti novac i ako oni procjene da bi na to trebalo platit porez, dobit ćeš rješenje i morat ćeš platiti.

U buduće, štedi na tekućem računu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 13:05   #35
Zanima me slijedeće ako netko zna.

Ako se ode privremeno (godinu-dvije) raditi u zemlju s kojom nemamo ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, i tamo se prima plaća koja se ne oporezuje (tax free je) kakve su (i ima li ih) porezne obveze u RH?
Plaća se tamo prima u lokalnoj banci.

Kako poslije tu lovu vratiti u RH a da ne upadneš u probleme.
SwissChoco is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 17:24   #36
Novac uvijek možeš prebaciti na tekući račun u HR. A hoće li te netko pitati za porijeklo novca, da li je plaćen porez... to je teško reći.

Možda te nitko ne pita za ništa, a možda nekom bude sumnjivo (osobito ako je svota veća, uplaćena iz nekih od "sumnjivih" zemalja) pa te pozovu da objasniš.
Pogotovo ti nitko ne može ništa reći unaprijed jer se kod nas zakoni i pravilnici mjenjaju brzinom svjetlosti i teško je to sve pratiti jer je regulirano s više različitih zakona.

Zakoni koji vrijede danas, možda više neće vrijediti za godinu-dvije, tj. možda će biti potpuno drugačiji.
Želiš li odgovor kako sada stvari stoje, otiđi u najbližu poreznu upravu i pitaj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 23:03   #37
Kakav sam ja konj!
Dakle,osobi sam pred par godina posudio određenu svotu love i rekao da će mi vratiti kada bude imala.Ja zaboravio na to a osoba početkom ove godine poćela vračati lovu u djelovima...Mislim si ja fino;paypal mi je vezan uz žiro račun pa neka ona to uplaćuje na žiro da ja ne moram prilikom plaćanja na paypalu,ionako će pare cirkulirati

Osoba mi je neki dan uplatila 3 ratu(iako mi nije bitno kako plaća)i skoro sve vratila,no problem je idući...Radi se o akumuliranim sredstvima od 5000 tisuća kuna za sada i uplate koje traju od početka godine u 3 djela.Svaka je bila cirka oko 1700 kuna.
Fora je u tome što bi svaki puta nakon uplate ja lovu direktno potrošio preko paypala...da bi mi sada sinulo iz guzice u glavu-žiro račun kontrolira porezna!!
Uplate su vršile dotična osoba i njena sestra,što porezna lako može protumačiti da su to uplate za izvršene(neprijavljene)djelatnosti...
Može li mi netko pojasniti kako postupiti sada nakon ovoga?Nema mi smisla prijaviti na poreznu lovu i uplatu za koju sam se sam zajebao a nisam imao takvu namjeru!

Do koliko porezna tolerira uplate na žiro račun na godišnjoj razini?Jedan poznanik mi je dao savjet da porezna na iznose do 12000 tisuća kuna(na godišnjoj)razini ne trza...
Kako se postaviti u slučaju da me pozovu?
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 11:51   #38
Jeli tebi lova sjela na žiro ili samo na PP pa si je odmah potrošio, to je bitna razlika, a nejasno je iz tvog posta.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 13:16   #39
Quote:
intercepts kaže: Pogledaj post
Kako se postaviti u slučaju da me pozovu?
Pa objasnit ćeš im što je bilo. Porez se ne plaća prema tome na koji je račun sjela lova, već prema izvoru dohotka (ne znam kako se bolje izraziti). Dakle, ne vjerujem da ćeš imati bilo kakvih problema.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 23:28   #40
Hvala na odgovorima.
Da pojasnim,lova nije sjela direktno na paypal account već je svaka uplata vršena na žiro račun.
Paypal je vezan na žiro račun pa svaki puta prije li nego plaćam paypalom uplatu vršim na žiro račun sa time da paypal prilikom transakcije vuče lovu sa žiro računa.Iz sigurnosnih razloga imam otvoren žiro račun za paypal jer imam veću kontrolu nad lovom koja služi isključivo za online plaćanje.

Prema izvodu iz banke za te transakcije na moj žiro račun njih kao fizičkih osoba stoji uplata provedena kao : honorar (2X) -vjerovatno je žena u banci tako pisala;te jednom "uplata zaostalih sredstva na račun".
__________________
Imiđ kralja zlata odgajala me krema,u izbjegavanju zakona tu mi ravnog nema.
intercepts is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:37.