Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2004., 10:25   #1
Mađarska

Pa ima li tko kakvih iskustava...? Mislim da ću ljetos na Balaton pa me zanimaju detalji....
 
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 19:42   #2
Osobno nisam bio na Balatonu ali prije koju godinu bio je poznanik i kaže da je bilo full dobro. K'o na pravom moru plus Mađarice u toplesu. Samo pazi na stvari (novčanik i to).

Što se tiče ostatka Mađarske, ako voliš više obilaziti mjesta, preporuka je Pečuh (katedrala, Kiralyi ulica, ex džamija u centru pretvorena u katedralu, fini restorančići gdje se dobro klopa, ruševine turskog kupatila u Ferencsak ulici....), Šikloš ima jednu zgodnu tvrđavu, očuvanu, a pomalo i previše autentičnu (samica u kojoj se vide tragovi krvi, prilično uščuvani 'instrumenti' za mučenje zatočenika) možda. Ima i jedno dvije-tri izložbe unutar same tvrđave i kafić unutar iste tvrđave (ne preporučujem da naručiš sok je ga razrijeđuju, iako nije skup),a s kojega se pruža lijep pogled na gradić i okolicu. Navodno u Szegedu ima još veća i ljepša tvrđava, ali tamo nisam bio.
__________________
Mi u našoj tvrtki imamo neke ustaljene radne rituale. Na primjer, stalno gledamo na sat.
Face is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2004., 20:00   #3
Face kaže: "Navodno u Szegedu ima još veća i ljepša tvrđava, ali tamo nisam bio."

Na žalost u Szegedu danas nema tvrđave.
Što se tiče Pečuha, imaš pravo. Pravi "mediteranski" grad.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 10:49   #4
Quote:
Magor kaže:
[Na žalost u Szegedu danas nema tvrđave.

Ja sam kao klinac bio u jednoj krasnoj tvrđavi i do sad sam bio uvjeren da je to bilo baš u Szegedu. Ili je to možda bila Gyula?
__________________
JE T'AIME BOUREQUE!
oskar kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2004., 16:44   #5
Oskar kruška kaže: „Ja sam kao klinac bio u jednoj krasnoj tvrđavi i do sad sam bio uvjeren da je to bilo baš u Szegedu. Ili je to možda bila Gyula?"

100 %. Evo tvrđava u Gyuli.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 06:24   #6
Hvala....a sad jel ima kakav trajekt poput onog iz Siofolka na drugu stranu jezera i ak ima jel ta stavka skupa te kakva je cesta sa druge strane prema natrag?
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 17:53   #7
Sdrafac kaže: "Hvala....a sad jel ima kakav trajekt poput onog iz Siofolka na drugu stranu jezera i ak ima jel ta stavka skupa te kakva je cesta sa druge strane prema natrag?"

Skela ili brod?
Skela (s automobilom) samo među Szántódrévom i Tihany-om (10 minuta). Iz Siófoka samo brodovi u Tihany, Balatonfüred i Alsóörs. Evo karta (plovidbene linije isprekidanim crtama). Česte su linije.
Cijene:
- brodovi:
1-10 km: oko 19 kn
11-20 km: oko 27 kn
21-70 km: oko 34 kn
(bicikl +11 kn)
- skele:
automobil: oko 30 kn
lice: oko 10 kn
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 15:49   #8
Hvala Ti Magor, reci mi još samo što preporučaš , ako odem brodom u Tihany, gdje mogu sigurno ostaviti kola, gdje ima dobre papice te gdje bi bilo najbolje kupati se,,,jer nije baš da ludujem za kupanjem u toplicama sredinom ljeta! Hvala
 
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 19:19   #9
Za Sdrafaca:
Sutra ja odgovaram, ali danas nemam vremena, nažalost.
Rad, rad i vino...
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 19:27   #10
Quote:
Magor kaže:

Sutra ja odgovaram, ali danas nemam vremena, nažalost.
Rad, rad i vino...
Kad se nađemo, imaš kantu pive!
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 00:46   #11
Re: Turizam - Mađarska

Quote:
Sdrafac kaže:
Pa ima li tko kakvih iskustava...? Mislim da ću ljetos na Balaton pa me zanimaju detalji....
ja bio prosle godine u balatonfuredu, to je kao popularno mjesto na jezeru, ak se dobro sjecam s nama udaljenije strane jezera. dosao u budimpestu pa nakon 2 dana lutanja pestom otisao na par dana vidjet "njihovo more"

soba po osobi ti dodje od 10-15 eura po danu. imas mili milion ljudi koji to iznajmljuju. dosta ima stranaca svaba, nizozemaca i austrijanaca. pokoji zalutali englez, amerikanac i drzavljanin zapadnog balkana...
manje vise, siromasni drzavljani zapada dosli na godisnji malo potrositi...

jezero je meni bilo lose, em je plitko, hodas 100m do malo dubljeg, guzva na plazama, naplacivanje plaza tipa 150 forinti, sto je 5 kuna al ti naplate to bezveze, ne dobis nis samo srecu da mozes ispruzit rucnik ispred jezera na kakti uredjenoj plazi.

cijene, mislim da je bilo nesto jeftinije nego kod nas na moru, u restoranima su cijene tipa zagreba, disco naravno skup, upad + cuge...navecer vrlo lagano mozes narucit klopu u restoranu, pojest i pobjec ak te zanima taj vid avanture...

zene - pijane svabice svuda...ak te nekaj drugo zanima, pitaj taxiste na licu mjesta, oni sve znaju
stoneisland is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2004., 15:59   #12
Sdrafac kaže: "...ako odem brodom u Tihany, gdje mogu sigurno ostaviti kola, gdje ima dobre papice te gdje bi bilo najbolje kupati se,,,jer nije baš da ludujem za kupanjem u toplicama sredinom ljeta!"

Gdje ostaviti kola u Tihanju?
Ma gdje. Tamo gdje se parkiraju mnogo kola. Imaš manje šanse da neko obije kola. Glavna stvar je da ne ostaviš ništa u putničkom prostoru. Ali zašto ti pređeš s kolima na drugu obalu? S brodom putovanje je puno bolji i nema brige za kola.
Kriminalitet kod Balatona je manje od drugih europskih ljetovališta, ali nažalost postoje. Najopasnije mjesto je Šiofok. Najsigurnije mjesto je južna obala od Balatonkerestura do Fonjoda.

Dobre papice? Ne znam značenje rijeći „papica". Sorry.

Za kupanje:
Na južnoj obali do 500 m voda je plitka, na sjevernoj samo do 50 m. Kvalitet vode je dobar (kao pitka voda), na istoku je najbolji. Na južnoj obali mnogo „slobodnih štrandova" (gdje ne treba plaćati).

A kad smo već kod odgovarajućih mjesta, preporučam nekoliko znamenitosti (s slikama) na sjevernoj obali (jer je sjeverna obala lijepša od južnog):
kod Badačonja:
vulkansko brdo Badačonj (437 m) /jedan od 15 vulkanskih brda/
"Segedi Roza" kuća
"stepenice bjegunaca" na brdu Badačonja
vulkansko brdo Sveti Juraj (415 m)
tvrđave:
ruševine tvrđave Rezi
tvrđava Sigliget
u Tihanju:
poluotok Tihanj s opatijom podzemno dio opatije s nadgrobnim kamenom mađarskog kralja Andreje I (1046-1060)
poluotok Tihanj sa strane Balatonfureda

Šta je tajna dobrog ljetovanja kod Balatona?
30 % kupanje na štrandu, 30 % kulinarski užici (odlična balatonska vina), 40 % izleti na sjevernoj obali (npr. Badačonj)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 18:17   #13
Eto, dobih potvrdjenu rezervaciju za 10.08..pa jedva čekam...nego, koliko znam
za uć u ugarsku dovoljna je samo osobna karta, zar ne? i gdje je preporučljivo jesti? kako naručiti salatu koja nije slatka? koliko alkohola tolerira murija dok voziš?..i ak se sjetiš još čega....a, da...namjeravam potražiti CD od omege kao i DVD..crtane filmove s Gustafom....
 
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 10:30   #14
Sdrafac: Eto, dobih potvrdjenu rezervaciju za 10.08..pa jedva čekam...

Ljetovanje za vrijeme Olimpijade?! Po meni je ovo nevjerovatno.

Sdrafac: ...nego, koliko znam za uć u ugarsku dovoljna je samo osobna karta, zar ne?...

Koliko znam „da".

Sdrafac: ... i gdje je preporučljivo jesti?...

To zavisi od novčanika. Dobro je znati - „balatonska matematika" kod konobara: 2+2=7

Sdrafac: ...kako naručiti salatu koja nije slatka?...

Hm? U Mađarskoj salate su obično (98%) kisele, a nije slatke.

Sdrafac: [I]...koliko alkohola tolerira murija dok voziš?...[I]

Absolutna nula. Dakle ni jedan dl vina. Kazna od 600 kn do 1500 kn. Za ljeto kod Balatona je mnogo policajaca na cestama i vrlo vole kazniti.

Sdrafac: [I]...namjeravam potražiti CD od omege kao i DVD..crtane filmove s Gustafom...[I]

DVD s Gustavom: 105 kn (17 crtanih filmova „Gusztáv", 88 minuta) I na internetu možeš naručivati CD-ove i DVD-ove: "Folio CD-pošta" Internet trgovina
CD s Omegom: 113 kn (koncert iz 1980 u „Kisstadion"-u s Beatrice-om i LGT-om) informacije na homepage-u Folio-a
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 16:30   #15
pa ima i tamo tv...to što se tiče olimpijade, ali to je i dodatni plus..bit će više cura na plaži ! neznam više što bih pitao...a...ma što se tiče prehrane..ići tamo gdje idu domaćini ili u restorane za strance? koji se jezik koristi, nemoj mi samo kazati mađarski....kakav je benzin, meni treba bezolovni eurosuper 95...te kak ti sve ovo znaš???
 
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 17:39   #16
Sdrafac: ići tamo gdje idu domaćini ili u restorane za strance?...koji se jezik koristi, nemoj mi samo kazati mađarski...kakav je benzin, meni treba bezolovni eurosuper 95

U restorane idu samo stranci (97%), za Mađare restorani su preskupi i obično Mađari odlično kuhaju. Mi idemo radije u vinaru, pivnicu. Tamo raspoloženje je bolje.
Što se tiče jezika... Pa da. U Mađarskoj glavni problem je nedostatak poznavanja stranih jezika. Nije čudo, jer mađarski jezik nije indoeuropski i vrlo teško za Mađara naučiti indoeuropski jezik. Sasvim druga logika tih jezika. Ali konobari uopće znaju njemački, slučajno engleski.
O benzinu. Ima bezolovni eurosuper 95. I meni to treba.

Sdrafac: te kak ti sve ovo znaš???

Ja sam zadnji mađarski polihistor.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 18:02   #17
Quote:
Magor kaže:
[B] Mi idemo radije u vinaru, pivnicu. Tamo raspoloženje je bolje.
to te ja pitam, još onda da mi kažeš kako da prepoznam taj tip lokala???
 
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 18:37   #18
Po nazivu.
vinara = „borozó" (vino = bor)
pivnica = „söröző" (pivo = sör /stara sumirska riječ /)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 18:44   #19
lijepo.....baš hvala....tam ima i hrane, a?? naime ovisnik sam o gulašima...sve vrste..
 
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 18:50   #20
Samo pogačice i sl.
Gulaš u malim restoranima: „vendéglő"
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.